Рішення від 05.05.2025 по справі 340/1282/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/1282/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу ОСОБА_1 до Державної установи "Головний медичний клінічний центр Міністерства внутрішніх справ України", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Державна установа "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області", про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Державної установи “Головний медичний клінічний центр МВС України» щодо відмови у перегляді встановленої відповідності захворювань ОСОБА_1 , 1982 р.н. (виявлених в ході медичного огляду 09.12.2024 року, оформленого довідкою №784/СП ДУ “ТМО МВС України по Кіровоградській області») статтям Переліку захворювань і фізичних вад, що перешкоджають проходженню служби в поліції, оформленої у вигляді листа №33/4-П-75 від 29.01.2025 року;

- зобов'язати Державну установу “Головний медичний клінічний центр МВС України» за результатом розгляду скарги ОСОБА_1 на рішення ВЛК, оформлене довідкою №784/СП від 09.12.2024 року прийняти рішення згідно норм “Положення про діяльність медичної (військово-лікарської) комісії МВС», затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України №285 від 03 квітня 2017 року (зі змінами внесеними згідно з наказами МВС включно із наказом №331 від 23.05.2024 року), а саме - прийняти постанову або надати Позивачу письмове роз'яснення із зазначенням відповідності виявлених у Позивача захворювань в ході медичного огляду 09.12.2024 року встановленим статтям Переліку захворювань і фізичних вад, що перешкоджають проходженню служби в поліції.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначає, що згідно довідки №784/СП від 09.12.2024 ОСОБА_1 пройдено медичний огляд у медичній (військово-лікарській) комісії ДУ “ТМО МВС України по Кіровоградській області» 09 грудня 2024 року та Комісією винесено рішення про придатність до служби в поліції на підставі статей 39в, 40в, 38в, 41б, 71б, 11в та графи IV Переліку захворювань і фізичних вад, що перешкоджають проходженню служби в поліції, пункту 2 Таблиці вимог до індивідуальних психофізіологічних особливостей (наказ МВС України від 03 квітня 2017 року №285 зі змінами внесених наказом №331 від 23.05.2024 року). Позивач, непогоджуючись із результатом огляду, зазначеним у довідці №784/СП направлено скаргу до Державної установи “Головний медичний клінічний центр МВС України». За результатом розгляду скарги, відповідачем направлено лист №33/4-П-75 від 29.01.2025 року (лист отримано Позивачем 09.02.2025 року), яким позивача повідомлено про законність прийнятого рішення, викладеного у довідці №784/СП за результатом пройденого медичного огляду в ДУ “ТМО МВС України по Кіровоградській області». Вважає, що рішення викладене у довідці №784/СП від 09.12.2024 року прийняте з порушенням порядку проведення процедури медичного огляду, визначеного “Положенням про діяльність медичної (військово-лікарської) комісії МВС», затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України №285 від 03 квітня 2017 року (в редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 23 травня 2024 року №331) (далі - Положення-285), а тому бездіяльність відповідача є протиправною.

Ухвалою судді від 28.02.2025 року у справі відкрито провадження та призначено її до розгляду у прядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.40-41).

Представником відповідача подано до суду відзив, згідно якого заперечує проти задоволення позовних вимог (а.с.45-52), та зазначає, що комісією розглянуто звернення позивача від 31.12.2024 (вх. № П-2 від 02.01,2025) про оскарження рішення медичної (військово-лікарської) комісії Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Кіровоградській області» в довідці від 09.12.2024 № №784/СП. Вказує, що розглядом наданих документів та медично-експертної документації М(ВЛ)К щодо позивача встановлено, що відповідно до довідки №784/СП від 09.12.2024 медичній (військово-лікарській) комісії ДУ “ТМО МВС України по Кіровоградській області» 09 грудня 2024 року та Комісією винесено рішення про придатність до служби в поліції на підставі статей 39в, 40в, 38в, 41б, 71б, 11в та графи IV Переліку захворювань і фізичних вад, що перешкоджають проходженню служби в поліції. Також представник відповідача зазначає, що відповідно до наказу № 285 від 03.04.2017 №285 “Про затвердження Положення про діяльність медичної (військово-лікарської) комісії МВС, передбачено, що у разі якщо за результатами розгляду звернення особи немає підстав для задоволення її прохання, Постанова М(ВЛ)К не оформлюється, особі, яка звертається, надається письмове роз'яснення.

Третя особа пояснень щодо позову не надала.

Дослідивши письмові докази у справі судом встановлено наступні обставини.

ОСОБА_1 працює на посаді старшого інспектора-чергового чергової частини відділення поліції №1 (м.Долинська) Кропивницького районного управління поліції ГУНП в Кіровоградській області (а.с.10зв.).

Згідно довідки №784/СП від 09.12.2024 позивачем пройдено медичний огляд у медичній (військово-лікарській) комісії ДУ “ТМО МВС України по Кіровоградській області» 09 грудня 2024 року (а.с.33). Комісією винесено рішення про придатність позивача до служби в поліції на підставі статей 39в, 40в, 38в, 41б, 71б, 11в та графи IV Переліку захворювань і фізичних вад, що перешкоджають проходженню служби в поліції, пункту 2 Таблиці вимог до індивідуальних психофізіологічних особливостей (наказ МВС України від 03 квітня 2017 року №285 зі змінами).

Не погоджуючись із результатом огляду, зазначеним у довідці №784/СП, позивачем направлено скаргу до Державної установи “Головний медичний клінічний центр МВС України».

За результатом розгляду скарги, відповідачем направлено лист №33/4-П-75 від 29.01.2025 року, яким позивача повідомлено, що рішення комісії, викладене у довідці №784/СП за результатом пройденого медичного огляду в ДУ “ТМО МВС України по Кіровоградській області» прийнято у відповідності до вимог Положення про діяльність медичної (військово - лікарської) комісії МВС, затвердженого наказом МВС України від 03.042017 №285, в редакції наказу МВС України від 23.05.2024 №331. При цьому також, повідомлено, що враховуючи прогресуючий перебіг захворювань, запропоновано пройти повторний медичний огляд в М(ВЛ)К за направленням з підрозділу за місцем служби. (а.с.6)

Вважаючи, що відповідачем допущено бездіяльність щодо відмови у перегляді встановленої відповідності захворювань, визначених у довідці №784/СП від 09.12.2024 року, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статей 50, 61, 65, 77 Закону України «Про Національну поліцію», частини десятої статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», статті 21 Закону України «Про Національну гвардію України», статті 70 «Основи законодавства України про охорону здоров'я» та з метою нормативно-правового врегулювання організації медичного обстеження кандидатів на службу в поліцію, поліцейських, кандидатів на військову службу за контрактом, резервістів та військовослужбовців Національної гвардії України наказом МВС України від 03.04.2017 №285, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28.04.2017 за №559/30427, затверджено Положення про діяльність медичної (військово-лікарської) комісії МВС (далі Положення №285, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Пунктами 1, 2 розділу І Положення № 285 передбачено, що це Положення визначає порядок проведення лікарської, військово-лікарської та лікарсько-льотної експертиз медичними (військово-лікарськими) комісіями (далі - М(ВЛ)К), утвореними в закладах охорони здоров'я, що належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України (далі - ЗОЗ МВС), та закладах охорони здоров'я, що входять до складу Національної гвардії України (далі - ЗОЗ НГУ).

Основними завданнями М(ВЛ)К є, зокрема визначення причинного зв'язку захворювань, поранень (контузій, травм, каліцтв) поліцейських, військовослужбовців, колишніх поліцейських, осіб, звільнених з військової служби, а також колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (далі - колишні особи рядового і начальницького складу); визначення придатності військовослужбовців до військової служби у зв'язку з їх звільненням.

Згідно п.3 розділу І Положення №285 М(ВЛ)К відповідно до покладених на них завдань: 1) проводять лікарську експертизу щодо кандидатів на службу в поліції, поліцейських і колишніх поліцейських, кандидатів на навчання за державним замовленням у ЗВО, здобувачів вищої освіти за державним замовленням у ЗВО; 2) проводять військово-лікарську експертизу щодо кандидатів на військову службу за контрактом, у військовому резерві, на навчання у ВВНЗ, військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, колишніх осіб рядового і начальницького складу; 3) проводять лікарсько-льотну експертизу; 4) контролюють у межах компетенції лікувально-діагностичну роботу в ЗОЗ МВС; 5) узагальнюють та аналізують результати проведення лікарської, лікарсько-льотної та військово-лікарської експертиз, розробляють пропозиції щодо вдосконалення цієї діяльності; 6) спільно з лікарями ЗОЗ МВС аналізують, узагальнюють результати лікування і медичного обстеження та здійснюють оцінку впливу умов служби на стан здоров'я та придатність до служби.

Відповідно до п.4 розділу І Положення №285 М(ВЛ)К у своїй роботі керуються законодавством, цим Положенням, іншими нормативно-правовими актами з питань охорони здоров'я.

Рішення М(ВЛ)К щодо придатності (непридатності) осіб на службу в поліції приймаються відповідно до Переліку захворювань і фізичних вад, що перешкоджають проходженню служби в поліції (додаток 1) (далі - Перелік захворювань), та Пояснень щодо застосування статей Переліку захворювань і фізичних вад, що перешкоджають проходженню служби в поліції (додаток 2) (далі - Пояснення щодо застосування Переліку захворювань).

Перелік захворювань та Розклад хвороб розроблено відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду (далі - МКХ - 10).

Згідно пунктів 1- 5, 7, 9 розділу ІІ Положення №285 лікарська та військово-лікарська експертизи проводяться штатними та позаштатними М(ВЛ)К.

Штатними М(ВЛ)К є Центральна медична (військово-лікарська) комісія (далі - ЦМ(ВЛ)К) Державної установи «Головний медичний центр Міністерства внутрішніх справ України» (далі - ДУ ГМЦ), М(ВЛ)К державних установ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України» по областях, місту Києву та Київській області (далі - ДУ ТМО).

ЦМ(ВЛ)К - штатна М(ВЛ)К, на яку покладається організація лікарської, військово-лікарської та лікарсько-льотної експертиз у ЗОЗ МВС. ЦМ(ВЛ)К здійснює координацію діяльності М(ВЛ)К ДУ ТМО та позаштатних М(ВЛ)К з питань проведення лікарської та військово-лікарської експертиз.

До позаштатних М(ВЛ)К належать госпітальна М(ВЛ)К, гарнізонна М(ВЛ)К, ЛЛК (постійно діючі) та М(ВЛ)К ЗВО, М(ВЛ)К ВВНЗ, які утворюються за потреби (тимчасово діючі).

Госпітальні М(ВЛ)К утворюються в госпіталях або лікарнях ДУ ТМО, госпіталі ДУ ГМЦ та у військовому госпіталі НГУ.

Гарнізонні М(ВЛ)К утворюються при поліклініках ДУ ТМО або ЗОЗ НГУ (за потреби).

Позаштатні М(ВЛ)К з питань лікарської та військово-лікарської експертиз підпорядковуються відповідним штатним М(ВЛ)К.

До складу штатних М(ВЛ)К входять голова (начальник) комісії, лікарі, медичні реєстратори.

Штатні М(ВЛ)К комплектуються лікарями, які мають сертифікат лікаря - спеціаліста за відповідною лікарською спеціальністю, свідоцтво про присвоєння кваліфікаційної категорії.

За потреби до роботи штатних М(ВЛ)К можуть залучатися інші лікарі ЗОЗ МВС.

Пунктом 14 розділу ІІ Положення №285 визначені функції штатних М(ВЛ)К: 1) організація та проведення лікарської і військово-лікарської експертиз; 2) розгляд звернень, заяв і скарг з питань лікарської і військово-лікарської експертиз, аналіз та узагальнення результатів розгляду; 3) контроль за проведенням лікарської і військово-лікарської експертиз у підзвітних позаштатних М(ВЛ)К, затвердження (незатвердження) чи скасування їхніх рішень, надання їм (за потреби) методичної і практичної допомоги; 4) перевірка і узагальнення результатів роботи підзвітних М(ВЛ)К; 5) надання роз'яснень, вказівок, рекомендацій з питань лікарської та військово-лікарської експертиз підзвітним М(ВЛ)К; 6) організація навчання лікарів ЗОЗ МВС з питань проведення лікарської і військово-лікарської експертиз; 7) організація роботи ЛЛК у ЗОЗ МВС (за потреби); 8) подання до ЦМ(ВЛ)К річних звітів.

Відповідно до п.п.15 - 16 розділу ІІ Положення №285 штатні М(ВЛ)К мають право: 1) запитувати за потреби документацію, яка необхідна для виконання покладених на них функцій; 2) залучати лікарів ЗОЗ МВС до розв'язання питань проведення лікарської та військово-лікарської експертиз; 3) направляти особу, яка проходить лікарську або військово-лікарську експертизу, на обстеження до ЗОЗ МВС, інших ЗОЗ; 4) переглядати власні рішення і рішення підзвітних М(ВЛ)К (за наявності підстав).

ЦМ(ВЛ)К здійснює, крім функцій, зазначених у підпунктах 1-7 пункту 14, пункту 15 цього розділу, такі функції:

1) спільно із структурним підрозділом апарату МВС з охорони здоров'я та лікарями ЗОЗ МВС розробляє проєкти нормативно-правових актів, організаційно-розпорядчих документів з питань проведення лікарської та військово-лікарської експертиз;

2) організовує та проводить наради і збори з питань лікарської та військово-лікарської експертиз;

3) на постійній основі контролює якість проведення лікарської, військово-лікарської, лікарсько-льотної експертиз та організацію роботи підпорядкованих М(ВЛ)К.

Згідно пунктів 1, 3 - 4 розділу ІІІ Положення №285 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку осіб на дату огляду в цілях визначення придатності до служби в поліції, військової служби, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням. Під придатністю до служби в поліції, військової служби в цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку осіб, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки в поліції та обов'язки військової служби в НГУ в мирний час та під час дії особливого періоду. При встановленні діагнозу насамперед враховуються результати фізикального обстеження та спеціальних досліджень. Якщо дані попередньої медичної документації не збігаються з результатами актуального обстеження, проводиться спільний огляд (консиліум) за участю провідних (головних) медичних фахівців ЗОЗ МВС, під час якого може бути прийнято рішення про неврахування контраверсійних результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) та госпіталізацій при винесенні експертного рішення.

Направлення на медичний огляд для проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи, форму якого наведено в додатку 7 до цього Положення (далі - Направлення на медичний огляд), оформлюється підрозділами кадрового забезпечення поліції, командуванням головного органу військового управління, оперативно-територіальних об'єднань, з'єднань, військових частин НГУ (далі - військові частини).

У Направленні на медичний огляд зазначаються мета й питання, які підлягають розгляду М(ВЛ)К, а також, зокрема: 1) для кандидатів на службу в поліції, поліцейських при вирішенні питання придатності для подальшої служби - посада та графа Переліку захворювань, згідно з якими необхідно проводити експертизу; 2) для осіб, що звільняються зі служби,- строки проходження служби, інформація щодо участі в бойових діях, антитерористичних операціях, збройних конфліктах.

Відповідно до п.п.9 - 11, 14 - 15 розділу ІІІ Положення №285 до початку медичного огляду особам проводиться загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, серологічний аналіз крові на: антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), поверхневий антиген до вірусу гепатиту «В» (HbsAg), загальні антитіла до вірусу гепатиту «С» (anti-HCV), реакцію мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном або загальні антитіла до блідої трепонеми (RW); визначаються група крові та резус-належність, проводяться рентгенологічне обстеження органів грудної клітки, ЕКГ. Кандидати на службу в поліції та на військову службу за контрактом можуть надати результати зазначених обстежень за умови проходження їх у строк не пізніше одного місяця до початку медичного огляду М(ВЛ)К.

Особам, старшим за 40 років, обов'язково проводиться вимірювання внутрішньоочного тиску, дослідження крові на цукор. Інші дослідження проводяться за показаннями.

Усі кандидати надають довідку за формою первинної облікової документації № 100-2/о «Довідка про проходження попереднього, періодичного та позачергового психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин № ______», затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я України від 18 квітня 2022 року № 651, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 15 червня 2022 року за № 650/37986 (далі - довідка за формою № 100-2/о).

Перед початком медичного огляду особі, яка направлена на медичний огляд, М(ВЛ)К видається Акт медичного огляду (додаток 8). До Акта медичного огляду долучаються результати обстежень, зазначених у пункті 9 цього розділу, та документація, зазначена в Направленні на медичний огляд, а також дані, що містяться в медичній інформаційній системі МВС (далі - МІС МВС).

Медичний огляд особи в М(ВЛ)К проводиться з обов'язковим обстеженням лікарями: терапевтом, хірургом, невропатологом, офтальмологом, отоларингологом, дерматологом, стоматологом, психіатром та лікарем-психологом (практичним психологом) ЗОЗ МВС, а за медичними показаннями - лікарями інших спеціальностей. Жінки обов'язково обстежуються гінекологом.

Кожен лікар - член М(ВЛ)К вносить до Акта медичного огляду анамнестичні та об'єктивні дані, діагноз виявлених захворювань, поранень (контузій, травм, каліцтв), робить власний висновок щодо придатності особи до служби. За необхідності особа, яка проходить медичний огляд, направляється лікарем М(ВЛ)К до лікарів інших спеціальностей та на додаткові обстеження для обґрунтування діагнозу.

У разі виникнення необхідності в уточненні діагнозу захворювання, поранення (контузії, травми, каліцтва) чи їх наслідків М(ВЛ)К може запропонувати особі амбулаторне або стаціонарне обстеження в ЗОЗ МВС.

У разі неможливості проведення необхідного дослідження стану здоров'я в ЗОЗ МВС стаціонарне або амбулаторне обстеження може проводитися в інших ЗОЗ. У таких випадках особі видається Акт дослідження стану здоров'я (додаток 9). Після проведення обстеження Акт дослідження стану здоров'я, підписаний керівником ЗОЗ і лікарем, що проводив обстеження, та скріплений печаткою цього закладу, передається до М(ВЛ)К.

Акт дослідження стану здоров'я додається до Акта медичного огляду, розглядається М(ВЛ)К і є додатковим матеріалом при прийнятті експертного рішення.

Згідно з пунктом 19 розділу ІІІ Положення № 285 за результатами проходження медичного огляду та вивчення даних про особу, яка проходить медичний огляд, М(ВЛ)К приймає експертне рішення у формі постанови щодо придатності (непридатності) особи до служби, причинного зв'язку захворювань, поранень (контузій, травм, каліцтв), що відображається в заключній частині Акта медичного огляду. Залежно від результату медичного огляду оформляються такі документи: Довідка медичної (військово-лікарської) комісії (додаток 16) (далі - Довідка М(ВЛ)К) або Свідоцтво про хворобу (додаток 17). Інформація про прийняте М(ВЛ)К рішення вноситься до Книги обліку документації медичної (військово-лікарської) комісії (додаток 18) (далі - Книга обліку документації).

Пунктом 21 розділу ІІІ Положення № 285 передбачено, що у разі незгоди з рішенням штатної М(ВЛ)К особа, яка проходила медичний огляд, може оскаржити його в ЦМ(ВЛ)К. Рішення (постанови) ЦМ(ВЛ)К можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Розділом V Положення № 285 визначено порядок проведення лікарської експертизи щодо поліцейських.

Лікарська експертиза щодо поліцейського проводиться в порядку, визначеному в розділі III цього Положення, з урахуванням особливостей, передбачених цим розділом.

Лікарська експертиза щодо поліцейського проводиться за складеним підрозділом кадрового забезпечення Направленням на медичний огляд, до якого долучається службова характеристика з місця проходження служби.

У разі коли в поліцейського під час проведення лікарської експертизи діагностуються хронічні захворювання, що можуть перешкоджати службі в поліції, та в разі неможливості під час амбулаторного огляду зробити експертний висновок М(ВЛ)К направляє поліцейського на стаціонарне обстеження до ЗОЗ МВС відповідно до пункту 15 розділу III цього Положення або на медичний огляд госпітальною М(ВЛ)К за наявності її в ЗОЗ МВС.

У разі якщо в поліцейського під час обстеження виявлено гостре захворювання, загострення хронічного захворювання, інфекційне захворювання, поранення (травму, контузію, каліцтво), які потребують лікування та унеможливлюють прийняття однозначного рішення, М(ВЛ)К інформує про це підрозділ кадрового забезпечення. Поліцейському в таких випадках рекомендується пройти необхідне лікування. Рішення М(ВЛ)К приймається після закінчення лікування за його результатами, визначеними наслідками, якщо подальше лікування не приведе до зміни рішення М(ВЛ)К щодо придатності (непридатності) поліцейського до служби.

У разі якщо за результатами проведеного обстеження та лікування особа додатково потребує медико-психологічної реабілітації, М(ВЛ)К зазначає це у своєму рішенні.

Рішення М(ВЛ)К щодо придатності поліцейських до служби приймається за категорією «Поліцейські» згідно з графою Переліку захворювань у разі переміщення відповідно до посади, на яку він призначається, в інших випадках - відповідно до посади, на якій він перебуває на час медичного огляду М(ВЛ)К.

Відповідно до пунктів 1-4 Розділу VIII Положення №285 за результатами лікарської (військово-лікарської) експертизи М(ВЛ)К приймають рішення (постанови) М(ВЛ)К, які включають відомості про діагноз, придатність (непридатність) до служби в поліції або військової служби та причинний зв'язок захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв).

Рішення (постанови) М(ВЛ)К щодо поліцейських, військовослужбовців приймаються станом на дату їх медичного огляду, а щодо колишніх поліцейських, осіб, звільнених з військової служби,- на дату фактичного звільнення зі служби, військової служби за результатами розгляду документації, складеної в період проходження служби, військової служби.

Рішення (постанови) приймаються з урахуванням мети проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи, зазначеної в Направленні на медичний огляд.

Формулювання рішень М(ВЛ)К щодо придатності осіб: 1) щодо поліцейських, кандидатів на службу в поліції, кандидатів на навчання в ЗВО, ВВНЗ, здобувачів вищої освіти в ЗВО, курсантів: Придатний до служби в поліції, Непридатний до служби в поліції.

Рішення (постанови), які приймає М(ВЛ)К із встановленням причинного зв'язку захворювання, поранення (травми, контузії, каліцтва), наведені в розділі IХ цього Положення.

У всіх випадках зазначення діагнозу в рішенні (постанові) М(ВЛ)К щодо поліцейських та військовослужбовців встановлюється причинний зв'язок захворювань, поранень (контузій, травм, каліцтв).

Згідно пп.9 п.1 розділу IХ Положення №285 рішення М(ВЛ)К про причинний зв'язок захворювань, поранень (контузій, травм, каліцтв) поліцейських, колишніх осіб рядового і начальницького складу приймаються з такими формулюваннями: «Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням служби в поліції» - якщо воно діагностоване в період проходження служби в поліції та органах внутрішніх справ або якщо захворювання було діагностоване до служби в поліції, а в період служби в поліції досягло такого розвитку, що призводить до прийняття рішення про непридатність.

Залежно від результатів проведеної лікарської та/або військово-лікарської експертизи М(ВЛ)К приймається рішення, яке може бути оформлене як Свідоцтво про хворобу, Довідка М(ВЛ)К або Постанова медичної (військово-лікарської) комісії (додаток 23) (далі - Постанова М(ВЛ)К). (п.1 розділу Х Положення №285)

Відповідно до п.п.2 - 3 розділу Х Положення №285 рішення М(ВЛ)К оформлюється як Свідоцтво про хворобу, якщо за результатами медичного огляду поліцейський, військовослужбовець, здобувач вищої освіти у ЗВО, курсант визнані непридатними до служби (військової служби). В інших випадках рішення М(ВЛ)К щодо осіб, зазначених у пункті 2 розділу I цього Положення, оформлюється як Довідка М(ВЛ)К або Постанова М(ВЛ)К.

Рішення М(ВЛ)К зазначається, зокрема: щодо поліцейських, військовослужбовців за результатами медичного огляду - в Акті медичного огляду, Довідці або Свідоцтві про хворобу, медичній карті амбулаторного хворого (медичній карті стаціонарного хворого), Книзі протоколів засідань та Постанові М(ВЛ)К.

Системний аналіз зазначених положень дає підстави для висновку про віднесення до повноважень М(ВЛ)К визначення придатності (непридатності) осіб до служби в поліції за наслідками проведеної лікарської експертизи відповідно до Переліку захворювань (додаток 1) та Пояснень щодо застосування статей Переліку захворювань.

У довідці № 784/ПС від 09.12.2024 стосовно ОСОБА_1 застосовано формулювання постанови ВЛК за ступенем придатності “Придатний до служби в поліції», як передбачено пунктом 4 розділу VIII Положення № 285. Також комісією зазначено ІХС: атеросклеротичний кардіосклероз. Аортосклероз, Шлуночкова екстрасистолія 1 гр за Лауном. Гіпертонічна хвороба II ст, ст, 2 р. 3 СН І зі збереженою СФЛШ ФК І, Ангіопатія судин сітківки обох очей. Дисциркуляторна енцефалопатія II ст. змішаного ґенезу (гіпертонічного, атеросклеротичного) зі схильністю до ТІА (02.10.2023р.), виражений церебрастенічний синдром, помірний вестибулопатичний синдром. Розповсюджений остеохондроз хребта, протрузії міжхребцевих дисків С5-С6, L1-L2, L4-L5, L5-S1, гемангіоми тіл Th11 хребця (10,5x12мм), L4 хребця (8x10мм), стійкий больовий синдром, м'язово -тонічний синдром з незначним порушенням функції, Вузловий зоб II ст., еутиреоз, Аліментарне ожиріння І ст». Захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби. На підставі статей 39в, 40в, 38в, 41б, 71б, 11в та графи IV Переліку захворювань і фізичних вад, що перешкоджають проходженню служби в поліції, пункту 2 Таблиці вимог до індивідуальних психофізіологічних особливостей (Наказ МВС України від 03 квітня 2017 року №285 зі змінами). Приданий до служби в поліції.

В акті медичного огляду №784/СП, у пункті 11 міститься запис про те, що ОСОБА_1 вважає себе непридатним до служби (а.с.8зв.).

Згідно з Переліком захворювань і фізичних вад, що перешкоджають проходженню служби в поліції (Додатком 1 до Положення про діяльність медичної (військово-лікарської) комісії МВС) за наявності встановлених у ОСОБА_1 захворювань придатність до служби поліцейських визначається індивідуально. Передбачених вказаним Переліком захворювань або фізичних вад, за наявності яких поліцейські визнаються непридатними до служби, у довідці № 784/СП від 09.12.2024 не зазначено.

В межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідженні медичної документації, визначенні діагнозів, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.

Такий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 13.06.2018 у справі №806/526/16, який відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України враховується судом.

Щодо посилань позивача про неправильність висновку щодо його придатності до служби в поліції, суд зазначає, що питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до служби в поліції за результатами медичного огляду є дискреційними повноваженнями медичної (військово-лікарської) комісії, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу. Надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Переліку захворювань або фізичних вад, за наявності яких поліцейські визнаються непридатними до служби, виходить за межі судового розгляду.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 12.06.2020 у справі № 810/5009/18.

Наявними у справі доказами не підтверджено незастосування методу індивідуальної оцінки придатності до служби в поліції, порушення процедури проведення медичного огляду, що призвело до неправомірного висновку щодо стану здоров'я позивача та придатності до служби в поліції. Підстави вважати, що постанова медичної (військово-лікарської) комісії Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Кіровоградській області», оформлена довідкою № 784/СП від 09.12.2024, є протиправною за процедурою її прийняття відсутні. Тим більше, у даній справі позивачем не оскаржується вказане рішення медичної (військово-лікарської) комісії ДУ «ТМО МВС України по Кіровоградській області», а оскаржується бездіяльність відповідача щодо відмови у перегляді відповідності захворювань, встановлених довідкою №784/СП від 09.12.2024 та зобов'язання відповідача прийняти рішення відповідно до норм Положення №285.

Відповідно до абз.3 п.11 розділу Х Положення №285 у разі якщо за результатами розгляду звернення особи немає підстав для задоволення її прохання, Постанова М(ВЛ)К не оформлюється. Особі, яка звертається, надається письмове роз'яснення.

Так, у спірному випадку висновки M(BЛ)K ДУ «ТМО МВС України по Кіровоградській області», викладені у довідці від 09.12.2024 №784/СП, визнані відповідачем правильними та прийняти у відповідності до Положення №285, що засвідчує необґрунтованість заяви від 14.07.2024.

За таких обставин, доводи позивача щодо не прийняття за результатами розгляду його скарги постанови необґрунтовані та безпідставні.

При цьому, порушень законодавства з частині дотримання процедури прийняття рішень з боку відповідача, які стверджує позивач, судом не встановлено, а матеріали справи не містять.

Беручи до уваги вищенаведене, позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльність Державної установи “Головний медичний центр Міністерства внутрішніх справ України» щодо відмови у перегляді висновку оформленому довідкою №784/СП, виданої Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Кіровоградській області» про визначення ступеня придатності Порало О.С. та зобов'язання розглянути скаргу та прийняти рішення задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів). (ст. 90 КАС України).

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів учасників справи, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази надані позивачем - суд дійшов висновку, що обґрунтування на які посилається позивач, не дають суду підстав для висновків, які б свідчили про бездіяльність відповідача, а тому з огляду на наведені вище норми та обставини справи, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.

З огляду на положення ст.139 КАС України у разі відмови в задоволенні позовних вимог, сплачений судовий збір відшкодуванню не підлягає.

Керуючись ст.ст.139, 246, 255, 292-297, 325, 382 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної установи "Головний медичний клінічний центр Міністерства внутрішніх справ України" (04116, м. Київ, вул. Бердичівська, 1, ЄДРПОУ 08735882), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Державна установа "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області" (25030, м. Кропивницький, вул. Героїв-рятувальників, 3, ЄДРПОУ 08733937), про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Т.М. КАРМАЗИНА