Ухвала від 06.05.2025 по справі 640/2286/21

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

06 травня 2025 року Київ № 640/2286/21

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Басая О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження клопотання Житомирської митниці про заміну відповідача в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Київської митниці Держмитслужби про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулася ОСОБА_1 з позовом до Київської митниці Держмитслужби, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення про коригування митної вартості товарів Київської митниці Держмитслужби від 22.09.2020 № UA100000/2020/300228/1.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.02.2021 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху, зазначено недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення та встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.03.2021 відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).

На виконання положень пункту 2 Розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13 грудня 2022 р. № 2825-ІХ, адміністративна справа № 640/2286/21 надіслана за належністю до Київського окружного адміністративного суду супровідним листом Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.12.2022 № 03-19/5182/22.

Адміністративна справа № 640/2286/21 03.05.2023 надійшла до Київського окружного адміністративного суду. Автоматизованою системою документообігу суду визначено Басая О.В. головуючим суддею, який буде розглядати цю адміністративну справу.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 9 травня 2023 року справу прийнято до провадження, ухвалено подальший розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання (у письмовому провадженні).

До суду від Житомирської митниці надійшло клопотання про заміну відповідача Київської митниці на належного - Житомирську митницю. В обґрунтування клопотання зазначено, що оскаржуване рішення було прийняте Київською митницею Держмитслужби в межах здійснення митного контролю за митною декларацією № UA100530/2020/044236 митним постом "Житомир". Згідно з затвердженою структурою Житомирської митниці на 2021 рік митний пост "Житомир-центральний" є структурним підрозділом Житомирської митниці. Відповідно до Положення про Житомирську митницю, затвердженого наказом Держмитслужби від 29.10.2020 p., зоною діяльності митниці є Житомирська область.

Так, 02.11.2020 до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань було внесено запис № 1000731270011041404 про перебування Київської митниці Держмитслужби (код ЄДРПОУ 43337359) в стані припинення, а 03.12.2020 зареєстровано відомості про відокремлений підрозділ Державної служби України - Житомирську митницю (код ЄДРПОУ ВП 44005610 № 1000741030010086387).

Крім того, товар, митне оформлення якого здійснював позивач, було випущено у вільний обіг на підставі митної декларації, яка зберігається Житомирською митницею та є у компетенції Житомирської митниці.

Таким чином, у випадку набрання рішенням суду законної сили питання повернення зайво сплачених коштів відповідно до Порядку повернення авансових платежів (передоплати) та помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів, затвердженого наказом Мінфіну від 19.07.2017 № 643, буде розглядатися відповідно до розподілу повноважень саме Житомирською митницею. Тому рішення суду у справі № 640/2286/21 буде стосуватись виключно сфери компетенції і повноважень Житомирської митниці.

Надаючи оцінку вказаному клопотанню, суд зазначає таке.

Так, Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 30.09.2020 № 895 "Деякі питання територіальних органів Державної митної служби" (далі - Постанова).

Пунктом 1 Постанови передбачено спосіб реорганізації територіальних органів Державної митної служби, зокрема, Київської митниці Держмитслужби, шляхом приєднання до Державної митної служби (створення єдиної юридичної особи).

Відповідно до пункту 2 Постанови, територіальні органи Державної митної служби, що реорганізуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною митною службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень і функцій територіальних органів, що реорганізуються. Таке рішення приймається Державною митною службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної митної служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структури, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій.

Наказом Держмитслужби від 19.10.2020 № 460 "Про утворення територіальних органів Державної митної служби України як відокремлених підрозділів" утворено Київську митницю як відокремлений підрозділ Державної митної служби України.

В Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань здійснено реєстрацію Київської митниці як відокремленого підрозділу Державної митної служби України: код ЄДРПОУ ВП 43997555; місцезнаходження: 03124, м. Київ, бульвар Вацлава Гавела, будинок 8-А.

Згідно з частиною другою статті 211 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" відокремлені підрозділи центрального органу виконавчої влади утворюються без статусу юридичної особи та є органом державної влади, може мати окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк зі своїм найменуванням та із зображенням Державного Герба України.

Відповідно до наказу Державної митної служби України від 30.06.2021 № 472 "Про початок здійснення митницями як відокремленими підрозділами Державної митної служби України покладених на них функцій і повноважень з реалізації державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань митної справи" митницями як відокремленими підрозділами Державної митної служби України з 00 год. 00 хв. 01.07.2021 розпочато здійснення функцій і повноважень з реалізації державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань митної справи.

Отже, Київська митниця як відокремлений підрозділ Державної митної служби України розпочала свою діяльність з 01.07.2021. В свою чергу, Київська митниця Держмитслужби перебуває в стані припинення, що також підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Таким чином, суд встановив, що Київська митниця, як відокремлений підрозділ Державної митної служби України є правонаступником Київської митниці Держмитслужби.

З матеріалів справи встановлено, що оскаржуване рішення про коригування митної вартості товарів від 22.09.2020 № UA100000/2020/300228/1 прийняте Київською митницею Держмитслужби, правонаступником якої є Київська митниця, як відокремлений підрозділ Державної митної служби України.

Відповідно до частини першої статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України, суд у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для заміни відповідача Київською митницею Держмитслужби на її правонаступника Київську митницю, як відокремлений підрозділ Державної митної служби України.

Відповідно до частини другої статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи.

Частиною п'ятою статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

Суд встановив, що оскаржуване рішення було прийняте Київською митницею Держмитслужби в межах здійснення митного контролю за митною декларацією № UA100530/2020/044236 митним постом "Житомир".

Крім того, товар, митне оформлення якого здійснював позивач, було випущено у вільний обіг на підставі митної декларації, яка зберігається Житомирською митницею та є у компетенції Житомирської митниці.

Згідно з затвердженою структурою Житомирської митниці на 2021 рік митний пост "Житомир-центральний" є структурним підрозділом Житомирської митниці. Відповідно до Положення про Житомирську митницю, затвердженого наказом Держмитслужби від 29.10.2020 p., зоною діяльності митниці є Житомирська область.

Таким чином, у випадку набрання рішенням суду законної сили питання повернення зайво сплачених коштів відповідно до Порядку повернення авансових платежів (передоплати) та помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів, затвердженого наказом Мінфіну від 19.07.2017 № 643, буде розглядатися відповідно до розподілу повноважень саме Житомирською митницею. Відтак рішення суду у справі № 640/2286/21 може вплинути на права та обов'язки Житомирської митниці.

Отже, суд дійшов висновку про залучення до участі у справі № 640/2286/21 як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Житомирську митницю, як відокремлений підрозділ Державної митної служби України.

Керуючись статтями 49, 52, 243, 248, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Клопотання Житомирської митниці задовольнити частково.

Замінити відповідача в адміністративній справі № 640/2286/21, а саме: Київську митницю Держмитслужби (місцезнаходження: м. Київ, бульв. Вацлава Гавела, 8-А, код ЄДРПОУ 43337359) на її правонаступника - Київську митницю, як відокремлений підрозділ Державної митної служби України (місцезнаходження: м. Київ, бульв. Вацлава Гавела, буд. № 8-А, код ЄДРПОУ ВП 43997555).

Залучити до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Житомирську митницю ( місцезнаходження: м. Житомир, вул. Перемоги, буд. № 25, код ЄДРПОУ ВП:44005610).

У задоволенні іншої частини клопотання Житомирської митниці відмовити.

Направити на адресу третьої особи копію позовної заяви з додатками.

Запропонувати третій особі у 10-денний термін з дня отримання копії позовної заяви надати письмові пояснення по суті позову.

Копію ухвали суду надіслати (вручити, надати) учасникам справи (їх представникам).

Ухвала набирає законної сили з дати її підписання суддею та може бути оскаржена в частині заміни відповідача на правонаступника до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.

Суддя Басай О.В.