06 травня 2025 року м. Житомир справа № 240/8271/25
категорія 105000000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Гуріна Д.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання протиправною та скасування постанови,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулося Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), в якому просить:
- визнати протиправною постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) Сладь Т.П. від 14.03.2025 ВП №76334730 про накладення штрафу у розмірі 10200,00 грн;
- скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) Сладь Т.П. від 14.03.2025 ВП №76334730 про накладення штрафу у розмірі 10200,00 грн.
У позовній заяві Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області стверджує, що добровільно виконало рішення суду, нарахувало доплату до пенсії за період визначений судом, а також визначило розмір пенсії позивачу для здійснення поточних виплат. Вважає, що у державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) не було підстав застосовувати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області штрафну санкцію за невиконання судового рішення, просить визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу (а.с. 38-45).
Після усунення позивачем недоліків позовної заяви, ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 17.04.2025 відкрито позовне провадження у справі за статтею 287 Кодексу адміністративного судочинства України.
30.04.2025 до Житомирського окружного адміністративного суду за вх. №33946/25 надійшов відзив на адміністративний позов, у якому відповідач проти позовних вимог заперечує, просить відмовити у їх задоволенні. Відповідач вважає постанову правомірною, оскільки боржником не було виконано рішення суду. Боржником було нараховано суми пенсії у значно меншому розмірі ніж це визначено судовим рішенням. Справу просив розглядати без участі представника відповідача (а.с. 68-71).
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами регулюються Законом України від 02.06.2016 № 1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закон України "Про виконавче провадження").
Відповідно до частин 1 - 3 статті 63 Закону України "Про виконавче провадження" за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
Згідно з частинами 1, 2 статті 75 Закону України "Про виконавче провадження" у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
З наведених норм вбачається обов'язок відповідача встановити наявність чи відсутність поважних причин для невиконання судового рішення у встановлений в постанові про відкриття виконавчого провадження строк і після виявлення причин та їх поважності/неповажності приймати рішення щодо накладення на боржника штрафу за невиконання судового рішення.
Судом встановлено, що постановою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 12.09.2024 у справі №240/1024/24 рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2024 року та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 06 червня 2024 року скасовано. Прийнято нове рішення. Позов ОСОБА_1 задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України в Житомирській області щодо нарахування та виплати з 13 вересня 2023 року пенсії по інвалідності, інвалідність яка пов'язана з аварією на Чорнобильській АЕС у розмірі, визначеному частиною третьою статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії передбаченої статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі шести мінімальних пенсій за віком, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік щомісячно з урахуванням раніше виплачених коштів, з 13 вересня 2023 року.
16.10.2024 ОСОБА_1 видано виконавчий лист у справі №240/1024/24 (а.с. 88).
Виконавчий лист був пред'явлений до примусового виконання, 17.10.2024 відкрито виконавче провадження №76334730 (а.с. 89).
Під час виконання судового рішення у справі №240/1024/24 державним виконавцем з'ясовано, що рішення суду не було виконане боржником у повному обсязі, а саме: боржником застосовано невірний розмір мінімальної пенсії.
Старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) Сладь Тетяною надіслано вимогу №95809 від 01.11.2024 про виконання судового рішення (а.с. 95).
Державний виконавець вимагав здійснити нарахування та виплату пенсії у розмірі шести мінімальних пенсій за віком, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік (а.с. 95).
На виконання вимоги державного виконавця від 01.11.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у листі №0600-0305-8/139521 від 05.11.2024 надало наступну інформацію: на виконання рішення суду нарахована доплата в сумі 106015,12 грн за період з 13.09.2023 до 30.11.2024. З 01.12.2024 пенсія виплачуватиметься у розмірі 18784,82 грн, у тому числі 12558,00 грн - пенсія в розмірі шести мінімальних пенсій за віком (2093 грн х 6) (а.с. 96, 97).
Старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) Сладь Тетяною повторно надіслано вимогу №98203 від 18.11.2024 про виконання судового рішення, у якій зазначено: рішення суду боржником не виконано, заборгованість по рішенню суду не виплачена. Розмір щомісячного перерахунку та виплату пенсії, на який має право стягувач становить шість мінімальних пенсій за віком, визначених Законом України "Про державний бюджет України" на відповідний рік, щомісячно, з урахуванням раніше виплачених коштів. Мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Тобто ця величина повинна відповідати таким показникам прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність: Законом України "Про державний бюджет України на 2023 рік" від 03.11.2022 №2710-ІХ встановлено, що прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність на 01.01.2023 складає 2093 грн, Законом України "Про державний бюджет України на 2024 рік" від 09.11.2023 №3460-ІХ встановлено, що на 01.01.2024 складає 2361 грн (а.с. 100).
Державний виконавець вимагав здійснити нарахування та виплату пенсії у розмірі шести мінімальних пенсій за віком, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік з урахуванням її зміни на відповідний календарний рік (а.с. 100).
На виконання вимоги державного виконавця від 18.11.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у листі №0600-0306-8/148110 від 25.11.2024 надало наступну відповідь: мінімальний розмір пенсії встановлений на дату зобов'язання становив 2093 грн. Рішення суду виконано Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області в межах покладених судом зобов'язань. Судом не розглядалось питання проведення перерахунку розміру пенсії в майбутньому та не зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області проводити у подальшому перерахунок пенсії в зв'язку зі збільшенням розміру пенсії (а.с. 101, 102).
Старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) Сладь Тетяною прийнято постанову ВП №76334730 від 09.12.2024 про накладення штрафу у розмірі 5100 грн за невиконання рішення суду (а.с. 104).
Постанова ВП №76334730 від 09.12.2024 мотивована наступним: при перевірці виконання рішення суду боржником, державним виконавцем, зокрема з доданого рахунку встановлено, що рішення суду боржником не виконано, а саме: нарахування пенсії з 13.09.2023 проведене не у розмірі визначеному судовим рішення, який повинен дорівнювати шести мінімальним пенсіям за віком, визначених Законом України "Про державний бюджет України" на відповідний рік, а в значно менших розмірах (а.с. 104).
Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області оскаржило до суду постанову ВП №76334730 від 09.12.2024 про накладення штрафу у розмірі 5100 грн.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 03.02.2025, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 26.03.2025, у задоволенні позовних вимог відмовлено (а.с. 63-67).
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суди виходили з того, що боржником не виконується рішення суду в частині зобов'язання виплачувати шість мінімальних пенсій за віком, визначених Законом України про державний бюджет України на відповідний рік (а.с. 63-67).
Старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) Сладь Тетяною повторно надіслано вимогу №7874 від 25.02.2025 про виконання судового рішення, у якій зазначено: рішення суду боржником не виконано в частині невірного застосування показника мінімальної пенсії, визначеного Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік, а також заборгованість по рішенню суду не виплачена. Розмір щомісячного перерахунку та виплату пенсії, на який має право стягувач, становить шість мінімальних пенсій за віком, визначених Законом України "Про Державний бюджет України на відповідний рік" щомісячно з урахуванням раніше виплачених коштів. Мінімальний розмір пенсії встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Тобто ця величина повинна відповідати таким показникам прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність: Законом України "Про державний бюджет України на 2023 рік" від 03.11.2022 №2710-ІХ встановлено, що прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність на 01.01.2023 складає 2093 грн, Законом України "Про державний бюджет України на 2024 рік" від 09.11.2023 №3460-ІХ встановлено, що на 01.01.2024 складає 2361 грн (а.с. 110).
Державний виконавець вимагав здійснити нарахування та виплату пенсії у розмірі шести мінімальних пенсій за віком, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік з урахуванням її зміни на відповідний календарний рік (а.с. 110).
На виконання вимоги державного виконавця від 25.02.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у листі №0600-0306-5/21234 від 04.03.2025 надало наступну відповідь: мінімальний розмір пенсії встановлений на дату зобов'язання становив 2093 грн. Рішення суду виконано Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області в межах покладених судом зобов'язань. Судом не розглядалось питання проведення перерахунку розміру пенсії в майбутньому та не зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області проводити у подальшому перерахунок пенсії в зв'язку зі збільшенням розміру пенсії (а.с. 111, 112).
Старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) Сладь Тетяною прийнято постанову ВП №76334730 від 14.03.2025 про накладення штрафу у розмірі 10200 грн за невиконання рішення суду (а.с. 115).
Постанова ВП №76334730 від 14.03.2025 мотивована тим, що не зважаючи на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 03.02.2025 у справі №240/24792/24 рішення суду у справі №240/1024/24 станом на 14.03.2025 не виконується без поважних причин (а.с. 115).
Отже, до прийняття оскаржуваної постанови про накладення штрафу за повторне невиконання рішення суду, державним виконавцем неодноразово направлялися вимоги про виконання рішення суду. Невиконання рішення суду на думку державного виконавця полягало у застосуванні невірного, не у відповідності з рішенням суду, розміру мінімальної пенсії за віком, що призвело до нарахування виплат у меншому, ніж визначено рішенням суду, розмірі.
Позивач у позовній заяві стверджує, що виконав рішення суду, а розмір пенсії визначений у відповідності до рішення суду.
Вирішуючи спір, що виник між сторонами суд зазначає наступне.
Як вже було встановлено судом, постановою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 12.09.2024 у справі №240/1024/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії передбаченої статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі шести мінімальних пенсій за віком, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік щомісячно з урахуванням раніше виплачених коштів, з 13 вересня 2023 року.
Отже, постановою КАС ВС покладено обов'язок на боржника виплачувати пенсію стягувачу в розмірі шести мінімальних пенсій за віком, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік, що означає, що розмір пенсії стягувача залежить від величини прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеної Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік, та має змінюватися у разі зміни цієї величини.
Статтею 7 Закону України від 03.11.2022 №2710-ІХ "Про Державний бюджет України на 2023 рік" встановлено у 2023 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 01.01.2023 - 2093 грн.
Статтею 7 Закону України від 09.11.2023 №3460-ІХ "Про Державний бюджет України на 2024 рік" встановлено у 2024 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 01.01.2024 - 2361 грн.
Зі змісту відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №0600-0306-5/21234 від 04.03.2025 на вимогу державного виконавця від 25.02.2025 судом встановлено, що боржником, при нарахуванні пенсії стягувачу за 2023 - 2025 роки, застосований мінімальний розмір пенсії на дату зобов'язання - 2093 грн, що дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01.01.2023, встановленому статтею 7 Закону України від 03.11.2022 №2710-ІХ "Про Державний бюджет України на 2023 рік".
Такі дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області не відповідають змісту резолютивної частини постанови Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 12.09.2024 у справі №240/1024/24, згідно з якою шість мінімальних пенсій за віком мають визначатися за Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік, а не фіксуватися станом на дату виникнення зобов'язань.
Схожої правової позиції притримується і Сьомий апеляційний адміністративний суд у постанові від 26.03.2025 у справі №240/24792/24 (а.с. 66, 67).
Наведені обставини справи свідчать про невиконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області постанови Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 12.09.2024 у справі №240/1024/24, що призвело до нарахування пенсії за період починаючи з 01.01.2024 у значно меншому розмірі ніж визначено рішенням суду.
За викладених обставин справи суд вважає правомірним застосування до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області штрафної санкції за невиконання рішення суду, у зв'язку з чим суд відмовляє у задоволенні позовних вимог та не стягує з відповідача судові витрати понесені позивачем.
Керуючись статтями 9, 72, 77, 139, 143, 194, 205, 243-246, 250, 287, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Відмовити у задоволенні адміністративного позову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10001, вул. Ольжича, 7, м. Житомир, код ЄДРПОУ 13559341) до Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (10014, майдан Соборний, 1, м. Житомир, Житомирська область, Житомирський район, код ЄДРПОУ 43315602) про визнання протиправною та скасування постанови.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати до Сьомого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу на рішення суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Д.М. Гурін