06 травня 2025 року м. Житомир справа № 240/21945/22
категорія 108010200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Панкеєвої В.А., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області до приватного підприємства "Укрпалетсистем" про стягнення суми штрафних санкцій,
встановив:
Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області звернулося до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить стягнути з приватного підприємства "Укрпалетсистем" до Державного бюджету України суму штрафних санкцій у розмірі 18631,54 грн відповідно до рішення від 02 червня 2022 року №12 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області проведено позапланову перевірку приватного підприємства "Укрпалетсистем" у місці господарської діяльності за адресою: м.Одеса, вул.Отамана Головатого,буд.157/А, з питань дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
За результатами такої перевірки встановлено порушення відповідачем вимог пункту 41-4 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 №1236 "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", у зв'язку з чим обраховано, що необґрунтовано отримана відповідачем виручка складає 9315,77 грн.
Зважаючи на викладене, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області відповідно до пункту 6 частини 1 статті 18 Закону України "Про ціни і ціноутворення", прийнято рішення №12 від 02.06.2022 про застосування до відповідача адміністративно-господарських санкцій у вигляді вилучення у нього в дохід Державного бюджету України необґрунтовано одержаної виручки у розмірі 9315,77 грн та штрафу у розмірі 9315,77 грн (100 відсотків від необґрунтовано одержаної виручки) із зазначенням терміну його виконання - 15-денний строк.
Оскільки у добровільному порядку відповідач не сплатив суму адміністративно-господарських санкцій, загальний розмір яких становить 18631,54 грн, то позивач звернувся з даним адміністративним позовом про їх стягнення з відповідача у судовому порядку.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 29.09.2022 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач не скористався своїм правом на подання до суду відзиву на позовну заяву, не зважаючи на те, що був належним чином повідомлений про розгляд справи.
24.10.2022 від представника приватного підприємства "Укрпалетсистем" надійшло клопотання про зупинення провадження до набрання законної сили рішенням Житомирського окружного адміністративного суду у справі №240/11395/22 щодо оскарження рішення, яким Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області застосувало адміністративно-господарський штраф.
Ухвалою суду від 17.11.2022 клопотання приватного підприємства "Укрпалетсистем" задоволено, зупинено провадження в адміністративній справі № 240/21945/22 за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області до приватного підприємства "Укрпалетсистем" про стягнення суми штрафних санкцій до набрання законної сили рішенням Житомирського окружного адміністративного суду у справі №240/11395/22.
Згідно з ухвалою суду від 16.04.2025 поновлено провадження у справі та продовжено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що на підставі наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області "Про проведення позапланової перевірки" від 11.05.2022 №681 та направлення на проведення заходу державного нагляду (контролю) від 11.05.2022 №624 посадовими особами позивача з 13.05.2022 по 26.05.2022 проведено позапланову перевірку ПП "Укрпалетсистем" за місцем здійснення господарської діяльності автомобільної заправної станції (далі - АЗК): м.Одеса, вул.Отамана Головатого, буд.157/А.
У вказаному наказі зазначено, що позапланова перевірка ПП "Укрпалетсистем" проводиться на підставі доручення Прем'єр-міністра України від 08.05.2022 № 11381/0/1-22 та погодження Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів від 08.05.2022 № 15.2.2-7/4861 на проведення Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області позапланових заходів державного нагляду (контролю) з питань дотримання суб'єктами господарювання на роздрібному ринку пального вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін. Предметом вказаної перевірки є дотримання вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
26.05.2022 сформовано акт, складений за результатами проведення позапланової перевірки за дотриманням суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін № 454.
У наведеному акті в розділі "Опис виявлених порушень вимог законодавства" зазначено, що в ході перевірки були переглянуті первинні документи - касові "Z-звіти" за період з 24.02.2022 по 13.05.2022 та встановлено, що ПП "Укрпалетсистем" здійснювало реалізацію товарів (бензинів А-92 та А-95, дизпалива) без дотримання вимог пункту 41-4 постанови № 1236. На момент перевірки АЗС здійснювала господарську діяльність. Встановлено, що ПП "Укрпалетсистем" здійснювала реалізацію товарів (бензинів А-92 та А-95, дизпалива) без дотримання вимог пункту 41-4 постанови № 1236. Тобто, у період з 14.03.2022 по 18.03.2022 бензини А-92, А-95 та дизельне паливо на АЗС реалізовувалися за цінами, які формуватися з торгівельними надбавками, що нараховуються до середньої вартості 1 літра бензинів автомобільних та дизельного палива, які були вищі, ніж граничні торгівельні надбавки, затверджені пунктом 41-4.
Також зазначено, що 14.03.2022 бензин А-95, який було імпортовано згідно митної декларації від 20.02.2022 вартістю 17,01 грн/1л на АЗС реалізовувався за ціною 43,40 грн/1л, при тому, що допустима гранична ціна становила 38,34 грн/1л. Різниця склала 5,06 грн/1 літр. За 14 березня було реалізовано 2506,29 літра бензину. Отже, додатково отримана виручка склала 12681,81 грн. Внаслідок допущених порушень за період з 24.02.2022 по 12.05.2022 при реалізації дизельного палива, бензинів А-92 та А-95 ПП "Укрпалетсистем", з урахуванням обсягу реалізованого пального, була необґрунтовано отримана виручка у сумі 59 422, 47 грн.
У зв'язку з тим, що після закриття перевірки та вручення акту перевірки уповноваженій особі, на сайті Міністерства економіки України 26.05.2022 оприлюднено оновлену інформацію про середню вартість 1 літра дизельного палива USLD 10 ppm та бензинів автомобільних GASOLINE 10 ppm станом на 12.03.2022, виникла необхідність внести зміни до розрахунку необгрунтовано отриманої виручки.
Так, відповідно до нового розрахунку необгрунтовано отриманої виручки її розмір склав 9315,77 грн.
02.06.2022 Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області прийняте рішення про застосування адміністративного-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення № 12.
Відповідно до вказаного рішення до ПП "Укрпалетсистем" за порушення вимог пункту 41-4 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1236 "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", вирішено застосувати наступні санкції, а саме:
- стягнути з ПП "Укрпалетсистем" в дохід державного бюджету суму необґрунтовано отриманої виручки у розмірі 9 315,77 грн;
- застосувати до ПП "Укрпалетсистем" штраф у розмірі 9 315,77 грн.
У визначений рішенням термін відповідач добровільно адміністративно-господарські санкції не сплатив, що стало підставою звернення позивача з вказаним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення регулює Закон України від 21 червня 2012 року №5007-VI "Про ціни і ціноутворення" (далі - Закон №5007-VI).
Органи державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення визначені статтею 16 Закону №5007.
Так, відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 16 Закону №5007 органом державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами.
Пунктом 6 частини 1 статті 18 Закону №5007 передбачено, що уповноважений орган має право приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року №667 затверджено Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (далі - Положення № 667).
Згідно з пунктом 1 Положення №667 Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який реалізує державну політику, зокрема з контролю за цінами.
Відповідно до підпункту 11 пункту 4 Положення №667 Держпродспоживслужба відповідно до покладених на неї завдань у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Абзацом 1 пункту 7 Положення №667 установлено, що Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.
Наказом Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 14 вересня 2017 року №854 затверджено Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області (далі - Положення №854).
Згідно з абзацом 1 пункту 1 Положення №854 Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області (далі - Головне управління) є територіальним органом Держпродспоживслужби та їй підпорядковане.
Відповідно до пункту 3 Положення №854 завданням Головного управління є реалізація повноважень Держпродспоживслужби на території Одеської області.
Аналіз наведених норм дає підстави дійти висновку про те, що Головне управління Держпродспоживслужби у Одеській області в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці (Одеської області) є органом, уповноваженим приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Суд встановив, що за результатами проведеної фактичної перевірки відповідача складено акт № 454 від 26.05.2022, у якому встановлено недотримання відповідачем вимог пункту 41-4 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 №1236 "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", а саме реалізація пального за цінами, вищими від граничних цін та граничної торгівельної надбавки.
На підставі акту перевірки № 454 від 26.05.2022 Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області прийнято рішення №12 від 02.06.2022 про застосування адміністративно-господарських санкцій, яким вирішено застосувати до приватного підприємства "Укрпалетсистем" адміністративно-господарські санкції у сумі розміром 18631,54 грн у вигляді:
- стягнути з ПП "Укрпалетсистем" в дохід державного бюджету суму необґрунтовано отриманої виручки у розмірі 9 315,77 грн;
- застосувати до ПП "Укрпалетсистем" штраф у розмірі 9 315,77 грн.
Водночас, під час розгляду справи судом встановлено, що приватне підприємство "Укрпалетсистем" звернулося до Житомирського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Держпродспроживслужби в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення №12 від 02.06.2022 (справа №240/11395/22).
За результатами розгляду вказаної справи, рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 06.12.2022 у справі №240/11395/22 позов приватного підприємства "Укрпалетсистем" задоволено, зокрема, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про застосування до приватного підприємства "Укрпалетсистем" адміністративно- господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення №12 від 02 червня 2022 року.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2025 апеляційну скаргу апеляційну скаргу Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області залишено без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2022 року - без змін.
Частиною 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
З огляду на вказане, суд наголошує, що протиправність рішення Головного управління Держпродспроживслужби в Одеській області про застосування до приватного підприємства "Укрпалетсистем" адміністративно-господарських санкцій №12 від 02.06.2022, яке стало підставою для звернення Головного управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області до суду з даним позовом, підтверджується судовим рішенням у справі №240/11395/22, яке набрало законної сили.
Відповідно до ч.2 ст.14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що у відповідача немає фактичних та правових підстав для стягнення з приватного підприємства "Укрпалетсистем" на користь державного бюджету 18631,54 грн.
Частиною 1 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність правових підстав для їх задоволення.
Відповідно до ч.5 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 6-9, 32, 77, 90, 139, 242-246, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,
вирішив:
У задоволенні позову Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області (вул.7-ма Пересипська,6, м.Одеса, Одеська обл., 65042, ЄДРПОУ: 40342996) до приватного підприємства "Укрпалетсистем" (вул.Березюка,15, с.Ушомир, Коростенський р-н, Житомирська обл., 11571, ЄДРПОУ: 32285225) про стягнення суми штрафних санкцій, відмовити за безпідставністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.А. Панкеєва
06.05.25