06 травня 2025 року м. Житомир справа № 240/25777/24
категорія 112030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Капинос О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у разі загибелі сина поліцейського ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформлені листами Головного управління Національної поліції в Житомирській області:
- від 17.09.2021 № 1253/29/105/052021 (отримано 01.11.2024) та з урахуванням доопрацьованих документів від 04.12.2024 Про розгляд заяви №СУД-86279-2024;
- від 30.09.2024 "Про розгляд заяви" № СЕД-42356-2024.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у разі загибелі сина поліцейського ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до п.2 ч. 1 ст. 97 ЗУ "Про Національну поліцію".
В обґрунтування позову зазначає, що відповідачем протиправно відмовлено у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у разі загибелі сина поліцейського ОСОБА_2 , оскільки первісно заяву про виплату такої допомоги було подано 25.08.2021, тобто у межах трирічного терміну.
Ухвалою від 06.01.2025 відкрито провадження у справі та справу призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач надіслав до суду відзив на позов, в якому просить у задоволенні позову відмовити. Зазначає, що позивач двічі звертався до ГУНП в Житомирській області із заявою про виплату одноразової грошової допомоги.
Вперше позивач звернувся із заявою про виплату одноразової грошової допомоги 25.08.2021, однак листом ГУНП в Житомирській області від 17.09.2021 №1253/29/105/052021, йому повідомлено, у неможливості розгляду даної заяви, оскільки не надано необхідні документи. Позивач дану відповідь ГУНП в Житомирській області не оскаржував в судовому порядку у 2021, 2022, 2023 роках.
Вдруге позивач звернувся до ГУНП в Житомирській області 30.08.2024 із заявою про виплату одноразової грошової допомоги. В листі ГУНП в Житомирській області від 30.09.2024 № СЕД-42356-2024, повідомлено, що ураховуючи опрацьовані матеріали відмовлено в призначені одноразової грошової допомоги, оскільки перевищено трирічний термін з дня виникнення такого права, відповідно до ч. 8 ст. 100 Закону № 580-VIII. Питання щодо призначення та нарахування одноразової грошової допомоги належить до дискреційних повноважень ГУНП в Житомирській області.
У додаткових поясненнях представник позивача зазначив, що з моменту смерті сина позивач постійно вживав активних заходів щодо отримання допомоги, звертався з заявами, ініціював два судові процеси щодо зобов'язання відповідача скласти належний акт про нещасний випадок у справах №240/2547/22 та 240/7734/23, з яким нерозривно пов'язана можливість отримання даної виплати.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 є батьком загиблого капітана поліції ОСОБА_2 , який проходив сулужбу з 07.11.2015 у Національній поліції України на посаді заступника начальника відділу телефонних комунікацій, структурованих кабельних систем, відео, аудіо сервісів та електронних засобів контролю управління інформаційно -аналітичної підтримки ГУНП в Житомирській області.
15.01.2021 ОСОБА_2 , на автомобілі марки "Volkswagen Polо", який належить його батьку ОСОБА_1 , трагічно загинув унаслідок дорожньо-транспортної пригоди.
При цьому, 25.08.2021 позивачем було подано заяву про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності та пакет документів на ім'я начальника ГУНП в Житомирській області.
За результатами розгляду заяви ГУНП в Житомирській області надано лист від 17.09.2021 №1253/29/105/052021, в якому зазначено, що до заяви не був наданий перелік документів, необхідний для належного розгляду питання щодо призначення вищевказаної допомоги. Тому, запропоновано виконати вимоги пункту 4 розділу ІІІ Порядку №4 від 11.01.2016 для належного розгляду щодо призначення вищевказаної допомоги.
Сторонами не заперечується, що за фактом загибелі ОСОБА_2 проведено службове розслідування, за наслідками якого ГУНП в Житомирській області 10 вересня 2021 року видано акт спеціального розслідування нещасного випадку №10 за формою Н-1 (ПВ), відповідно до висновків якого нещасний випадок зі смертельним наслідком стався в період проходження служби при виконанні службових обов'язків.
У подальшому, наказом ГУНП в Житомирській області від 21.10.2021 №1156 (далі - Наказ №1156) вищезазначений акт від 10.09.2021 було скасовано на підставі листа Департаменту управління майном Національної поліції України від 11.10.2021 №5337/31/01-2021 та призначено нове службове розслідування.
За наслідками проведення такого розслідування 12 листопада 2021 року складено акт за формою Н-1/НПВ № 10/1. Відповідно до його висновку нещасний випадок зі смертельним наслідком стався в період проходження служби не при виконанні службових обов'язків.
Не погодившись з такими діями позивач звернувся до суду з позовом.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 16.06.2022 у справі №240/2547/22 частково задоволено позовні вимоги до ГУНП Житомирській області: визнано протиправним та скасовано спеціального розслідування нещасного випадку від 12 листопада 2021 року.
Зобов'язано Головне управління Національної поліції в Житомирській області повторно здійснити розслідування нещасного випадку, який стався з ОСОБА_2 15 січня 2021 року, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, та прийняти рішення відповідно до вимог Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 05 жовтня 2020 року № 705, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2020 року за № 1139/35422.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 18.01.2023 зазначене рішення залишене без змін.
На виконання судового рішення у справі №240/2547/22 Головне управління Національної поліції у Житомирській області видало наказ від 30.01.2023 №120, яким скасувало акт спеціального розслідування нещасного випадку від 12.11.2021 акт №10/1 за формою Н-1/НПВ та призначило за фактом загибелі капітана поліції ОСОБА_2 повторне службове розслідування.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2023 року у справі №240/7734/23 позовні вимоги задоволено частково:
- визнано протиправним та скасовано акт від 02.03.2023 №3/2 спеціального розслідування нещасного випадку, який стався з капітаном поліції ОСОБА_2 ;
- зобов'язано Головне управління Національної поліції в Житомирській області повторно здійснити розслідування нещасного випадку, який стався 15.01.2021 з капітаном поліції ОСОБА_2 , та прийняти рішення відповідно до вимог Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 05 жовтня 2020 року № 705, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2020 року за № 1139/35422 та з урахуванням із врахуванням встановлених даним рішенням обставин справи та висновків суду;
- стягнуто з Головного управління Національної поліції в Житомирській області на користь ОСОБА_2 моральну шкоду в розмірі 10000,00 грн (десять тисяч гривень);
- в задоволені решти позовних вимог - відмовлено.
У рішенні суд прийшов до висновку, що висновки спеціального розслідування, викладені в оскаржуваному акті від 02.03.2023 №3/2, про те, що нещасний випадок зі смертельним наслідком, що стався з капітаном поліції ОСОБА_2 , стався в період проходження служби, але не при виконанні службових обов'язків, є такими, що не ґрунтуються на повному та всебічному встановлені всіх обставин нещасного випадку, а тому акт спеціального розслідування від 02.03.2023 №3/2 є протиправним та підлягає скасуванню.
Сьомий апеляційний адміністративний суд постановою від 04.04.2024 рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2023 року змінив в мотивувальній та резолютивній частинах щодо відшкодування та стягнення моральної шкоди, визначивши розмір стягнення моральної шкоди з Головного управління Національної поліції в Житомирській області на користь позивача в сумі 30 000 (тридцять тисяч) грн.
В іншій частині рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2023 року залишено без змін.
На виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 12.09.2023 у справі № 240/7734/23 та постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 04.04.2024 було складено акт № 6 спеціального розслідування нещасного випадку від 07.06.2024, яким встановлено, що нещасний випадок зі смертельним наслідком сталися з поліцейським в період проходження служби при виконання службових обов'язків.
У зв"язку з цим, отримавши акт, позивач 30.08.2024 звернувся до відповідача із заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв"язку із загибеллю сина поліцейського ОСОБА_2 .
За наслідками розгляду заяви, відповідач надіслав позивачу лист від 30.09.2024, в якому зазначено, що частиною 8 статті 100 Закону "Про Національну поліцію" передбачено, що особи, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, визначеної цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення в них такого права. Відповідно до свідоцтва про смерть ОСОБА_2 від 16.01.2021 серія 1-7111 № 399605 право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги виникло 15.01.2021, заяву та відповідний пакет документів подано 30.08.2024, що перевищило трьохрічний термін на отримання одноразової грошової допомоги.
Враховуючи викладене, за результатами опрацювання матеріалів позивачу відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги відповідно до ч. 8 ст. 100 Закону "Про Національну поліцію".
05.11.2024 в рамках первісно поданої заяви від 25.08.2021 цінним листом з описом вкладення позивачем було подано знову заяву з додатками про призначення одноразової грошової допомоги, а саме:
1.Заяви кожного члена сім"ї ОСОБА_3 ;
2.Копію акту № 6 спеціального розслідування нещасного випадку від 07.06.2024;
3.Копія висновку "Про результати службового розслідування за фактом дорожньо- транспортної пригоди за участю капітана поліції ОСОБА_2 від 16.02.2021";
4.Копію постанови ВЛК про визначення причинного зв"язку, захворювання, що спричинило смерть поліцейського від 23.09.2021 № 8 та від 11.07.2024;
5.Копія посвідчення члена сім"ї померлого (загиблого) ветерана війни ОСОБА_1 ;
6.Копії сторінок паспортів повнолітніх членів сім"ї, батьків та утриманців загиблого ОСОБА_1 та ОСОБА_3 ;
7.Копія рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 12.09.2023 у справі № 240/7734/23;
8.Копія постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 04.04.2024 у справі № 240/7734/23.
Згідно листа відповідача від 04.12.2024 "Про розгляд заяви", зазначено, що на раніше подані заяви надавались інформаційні листи про необхідність надання матеріалів відповідно до Закону України "Про Національну поліцію" 30.08.2024 було подано заяву з доопрацьованими документами щодо призначення одноразової грошової допомоги. За результатами опрацювання матеріалів було відмовлено в призначенні одноразової грошової допомоги відповідно до ч. 8 ст. 100 зазначеного Закону та надіслано відповідний лист про відмову від 30.09.2024 № СЕД-42356 -2024.
Позивач вважає, що відповідачем протиправно відмовлено у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у разі загибелі сина поліцейського ОСОБА_2 , тому звернувся з позовом для захисту порушеного права.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України "Про Національну поліцію" від 02 липня 2015 року № 580-VIII (далі - Закон № 580-VIII, застосовується у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Питання призначення та виплати одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського врегульовано статтею 97 Закону № 580-VIII, відповідно до пункту 3 частини першої якого одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі смерті поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції.
Особи, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, визначені в статті 98 Закону України "Про Національну поліцію".
У випадках, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 97 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають особи, визначені в цьому Законі.
До членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у пунктах 1 і 2 частини першої статті 97 цього Закону, належать:
діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав;
один із подружжя, який пережив загиблу (померлу) особу;
батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті);
внуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли);
жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили;
утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Підстави, за яких призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, визначені статтею 101 Закону України "Про Національну поліцію".
Згідно з частиною третьою статті 97 Закону № 580-VIII Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
На момент звернення позивача із заявами від 30.08.2024 та від 05.11.2024 та надання оскаржуваних відмов порядок розгляду таких заяв був передбачений постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 2024 року №646 про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, який набрав чинності з 11 червня 2024 року (далі - Порядок № 646).
Разом з тим, відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України № 646 від 04 червня 2024 року, ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 29 березня 2024 року.
У п.11 Порядку визначено перелік документів, які подаються разом із заявою для призначення і виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) поліцейського .
Відповідно до п.15 Порядку у місячний строк з дня реєстрації заяви та визначення повного кола осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги (зокрема з урахуванням особистого розпорядження), бухгалтерська служба готує висновок про призначення одноразової грошової допомоги.
У разі відсутності підстав для призначення виплати одноразової грошової допомоги або у разі, коли документи (їх копії) подано не в повному обсязі чи не за належністю, керівник бухгалтерської служби органу поліції або особа, на яку покладено виконання таких функцій, письмово інформує заявника про прийняте рішення з обґрунтуванням підстав чи повернення документів.
Оскарження відсутності підстав для призначення одноразової грошової допомоги здійснюється в установленому законодавством порядку.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення в них такого права. (п.27)
У оскаржуваних листах від 17.09.2024 та від 30.09.2024 позивачу відмовлено у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги, оскільки відповідно до свідоцтва про смерть ОСОБА_2 від 16.01.2021 серія 1-7111 № 399605 право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги виникло 15.01.2021, заяву та відповідний пакет документів подано 30.08.2024, що перевищило трьохрічний термін на отримання одноразової грошової допомоги.
Суд не погоджується з такими висновками відповідача, з огляду на таке.
Відповідачем не заперечується, що право на призначення та виплату одноразової грошової допомоги у позивача виникло 15.01.2021.
Станом на 15.01.2021 був чинним Наказ Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 №4, який визначав Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (далі - Порядок №4).
У п.4 цього Порядку визначено випадки, за яких призначається ОГД у разі загибелі (смерті), інвалідності чи втрати працездатності поліцейського.
Одноразова грошова допомога не призначається і не виплачується за наявності підстав, визначених статтею 101 Закону.
Днем виникнення права на отримання ОГД є: у разі загибелі (смерті) поліцейського - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Відповідно до п.3 Розділу 3 Порядку заява (рапорт) про виплату ОГД у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (додаток 1) подається керівнику органу поліції, закладу освіти за останнім місцем проходження служби поліцейським або за останнім місцем проходження поліцейським служби перед відрядженням до органів державної влади (далі - останнім місцем проходження служби).
Для виплати ОГД у випадку загибелі (смерті) поліцейського за останнім місцем проходження служби подаються такі документи:
1) особами, які мають право на цю виплату:
заява кожного члена сім'ї (повнолітнього), батьків та утриманців загиблого (померлого), а в разі наявності малолітніх, неповнолітніх дітей - іншого з батьків, опікунів чи піклувальників інших законних представників цих дітей про виплату грошової допомоги;
2) кадровим підрозділом:
витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) поліцейського із списків особового складу;
витяг з особової справи про склад сім'ї загиблого (померлого) поліцейського;
3) копії акта (актів) розслідування нещасного випадку, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) поліцейського, за формами, визначеними МВС, зокрема про те, що цей випадок не пов'язаний з учиненням поліцейським кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства.
У разі смерті від захворювання акти розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) та акти, що свідчать про причини та обставини смерті поліцейського не подаються;
4) копію постанови відповідної ВЛК про визначення причинного зв'язку захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), що спричинило смерть поліцейського;
5) копію свідоцтва про смерть поліцейського;
6) копію посвідчення члена сім'ї померлого (загиблого) ветерана війни (за наявності);
7) копію свідоцтва про народження поліцейського - для виплати грошової допомоги батькам загиблого (померлого);
8) копію свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові);
9) копії сторінок паспортів повнолітніх членів сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого) з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації;
10) копії свідоцтва про народження дитини, паспорта дитини, у разі його наявності - для виплати грошової допомоги дитині;
11) копії документів членів сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), що підтверджують реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті);
12) копію рішення районної, районної у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчого органу міської, районної в місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування у разі здійснення опіки або піклування над дітьми поліцейського, влаштування у прийомну сім'ю, дитячий будинок сімейного типу;
13) копію рішення суду, нотаріально посвідченого правочину або довідки органу місцевого самоврядування, що підтверджує факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім'ї загиблого (померлого) або перебували на його утриманні).
У місячний строк з дня реєстрації документів, зазначених у пунктах 4, 5 розділу III, бухгалтерські служби готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, за встановленою формою (додаток 2).
У разі затвердження висновку про призначення ОГД керівником органу поліції або закладу освіти, в якому проходив (проходить) службу поліцейський, у п'ятнадцятиденний строк з дня його затвердження видається наказ про виплату ОГД.
У разі відмови у призначенні ОГД чи повернення документів на доопрацювання (документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) заявника письмово інформують про прийняте рішення з обґрунтуванням підстав відмови чи повернення документів на доопрацювання.
Як встановлено судом, син позивача ОСОБА_2 , проходив службу з 07.11.2015 в ГУНП в Житомирській області та 15.01.2021 на автомобілі марки "Volkswagen Polо", який належить його батьку ОСОБА_1 , загинув унаслідок дорожньо-транспортної пригоди.
При цьому, 25.08.2021 позивачем було подано заяву про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності та пакет документів на ім'я начальника ГУНП в Житомирській області.
За результатами розгляду заяви ГУНП в Житомирській області надано лист від 17.09.2021 №1253/29/105/052021, в якому зазначено, що до заяви не був наданий перелік документів, необхідний для належного розгляду питання щодо призначення вищевказаної допомоги. Тому, запропоновано виконати вимоги пункту 4 розділу ІІІ Порядку №4 від 11.01.2016 для належного розгляду щодо призначення вищевказаної допомоги.
У наданих позивачем документах був відсутній акт спеціального розслідування нещасного випадку.
При цьому, суд зазначає, що за фактом загибелі ОСОБА_2 проведено службове розслідування, за наслідками якого ГУНП в Житомирській області 10 вересня 2021 року видано акт спеціального розслідування нещасного випадку №10 за формою Н-1 (ПВ), відповідно до висновків якого нещасний випадок зі смертельним наслідком стався в період проходження служби при виконанні службових обов'язків.
Разом з тим, у подальшому, наказом ГУНП в Житомирській області від 21.10.2021 №1156 (далі - Наказ №1156) вищезазначений акт від 10.09.2021 було скасовано на підставі листа Департаменту управління майном Національної поліції України від 11.10.2021 №5337/31/01-2021 та призначено нове службове розслідування.
За наслідками проведення такого розслідування 12 листопада 2021 року складено акт за формою Н-1/НПВ № 10/1. Відповідно до його висновку нещасний випадок зі смертельним наслідком стався в період проходження служби не при виконанні службових обов'язків.
Не погодившись з такими діями позивач оскаржив їх до суду.
Лише після неодноразових оскаржень дій відповідача, на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 12.09.2023 у справі № 240/7734/23 та постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 04.04.2024 було складено акт № 6 спеціального розслідування нещасного випадку від 07.06.2024 яким встановлено, що нещасний випадок зі смертельним наслідком сталися з поліцейським в період проходження служби при виконання службових обов'язків.
У зв"язку з цим, отримавши акт, позивач 30.08.2024 звернувся до відповідача із заявою 30.08.2024 надавши його.
Таким чином, доводи відповідача з приводу того, що позивач звернувся із заявою про призначення одноразової грошової допомоги, у зв"язку з загибеллю сина з пропуском трьохрічного терміну є безпідставними, оскільки первісно таку заяву було подано 25.08.2021.
При цьому, позивач після смерті сина вживав заходів з метою реалізації права на отримання одноразової грошової допомоги. Неможливість подання повного пакету документів вчасно була зумовлена протиправними діями відповідача при складанні акту спеціального розслідування нещасного випадку, які позивач був змушений оскаржувати у судовому порядку.
Крім того, підстави, за яких призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, визначені статтею 101 Закону України "Про Національну поліцію".
Так, призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність, часткова втрата працездатності без визначення інвалідності поліцейського є наслідком:
а) учинення ним діяння, яке є кримінальним або адміністративним правопорушенням;
б) учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння;
в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, який доведений судом);
г) подання особою свідомо неправдивої інформації про призначення і виплату одноразової грошової допомоги.
Таким чином, вказана стаття не містить такої підстави для відмови у виплаті одноразової грошової допомоги, як сплив трирічного терміну з дня виникнення права.
Враховуючи те, що позивач первісно звернувся до відповідача із заявою 25.08.2021, а несвоєчасне подання повного пакету документів відбулося з незалежних від нього причин, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно відмовив у листах від 17.09.2021 та від 30.09.2024 у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги, у зв"язку зі смертю сина.
Передбачених статтею 101 Закону №580-VIII підстав, які б унеможливлювали виплату позивачу одноразової грошової допомоги, спеціальним розслідуванням нещасного випадку, судом також не встановлено.
Решта доводів сторін не спростовують висновків суду у даній справі.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що з метою повного, всебічного захисту прав позивача необхідно зобов'язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв"язку з загибеллю сина поліцейського ОСОБА_2 .
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю.
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Житомирській області (Старий бульвар, 5/37,м. Житомир, Житомирська обл., Житомирський р-н,10008. РНОКПП/ЄДРПОУ: 40108625), про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, задовольнити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Житомирській області, що викладена у листах від 17.09.2021, від 30.09.2024, у призначенні та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, у зв"язку з загибеллю сина поліцейського ОСОБА_2 .
Зобов"язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, у зв"язку з загибеллю 15.01.2021 сина - поліцейського ОСОБА_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Капинос
06.05.25