Рішення від 05.05.2025 по справі 240/25473/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2025 року м. Житомир справа № 240/25473/24

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Романченка Є.Ю., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо неврахування для обчислення пенсії з 30.01.2024 року довідки від 29.01.2024 №03-08/169 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на січень 2024 року, видану Управлінням Державної казначейської служби України у Черняхівському районі Житомирської області;

- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо перерахунку її пенсії з 01.10.2024 року без врахування довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №03-08/171 від 29.01.2024 року видану Управлінням Державної казначейської служби України у Черняхівському районі Житомирської області;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області та Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області здійснити ОСОБА_1 з 30.01.2024 року перерахунок та виплату розміру її пенсії з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за грудень 2023 року №03- 08/171 від 29.01.2024 року та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за січень 2024 року №03-08/169 від 29.01.2024 року видані Управлінням Державної казначейської служби України у Черняхівському районі Житомирської області, з урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування позову вказано, що під час розрахунку розміру пенсії відповідачем не було враховано довідку від 29.01.2024 №03-08/169 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадови оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за січень 2024 року, тобто установлених на день звернення.

Натомість, для розрахунку розміру пенсії взято довідку №03-08/170 від 29.01.2024 складові заробітної плати (посадови оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за грудень 2023 року.

На повторні звернення надходили аналогічні відповіді, такі дії відповідачів позивач вважає протиправними.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 06.01.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Через відділ документального забезпечення суду 24.01.2025 надійшов відзив на позов від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначає, що за принципом екстериторіальності, розгляд заяви та наданих документів щодо перерахунку пенсії за віком здійснено структурним підрозділом Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області. З 30.01.2024 ОСОБА_1 було переведено з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

При розрахунку пенсії враховані довідки УДКСУ у Чурняхівському районі за № 03- 08/170 та № 03-08/171 від 29.01.2024. Розмір пенсії при призначенні становив 11862,77 грн.

Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області у своєму відзиві на позов просило у його задоволенні відмовити. Враховуючи, що останньою у часі є Постанова № 823 положення якої застосовуються з 01.01.2024, то пріоритетними в цьому випадку є положення саме Постанови 823. Стверджують, що позивачу переглянуто перерахунок пенсії та приведено у відповідність.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Встановлено, що ОСОБА_1 30.01.2024 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою про перехід на пенсію згідно Закону України "Про державну службу". До заяви надано довідки №03-08/169, №03-08/170, та №03-08/171 від 29.01.2024, видані управлінням Державної казначейської служби України у Черняхівському районі Житомирської області.

За результатами розгляду заяви, за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області з 30.01.2024 позивача було переведено на пенсію згідно Закону України “Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII.

Заявами від 24.06.2024 та від03.07.2024 позивач зверталась до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з метою встановлення згідно яких нормативних актів та які суми та складові заробітної плати були включені для обчислення її пенсії.

Листами від 03.07.2024 та від 23.07.2024 підтверджено факт переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII. Поінформовано, що з 01.01.2024 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України 29.12.2023 № 1409 «Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році» (далі - Постанова № 1409), якою затверджено Схему посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням сімей і рівнів посад, юрисдикції та типів державних органів у 2024 році та Перелік типових посад державної служби в межах рівнів посад.

На даний час розмір її пенсії за віком відповідно до Закону № 889-УІП обчислено за даними довідки від 29.01.2024 №03-08/170 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за грудень 2023 року (усього 8650,00 грн) та довідки від 29.01.2024 № 03- 08/171 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за грудень 2023 року.

Повідомлено, що після перерахунку розмір пенсії становить 11862,77 грн.

Крім того, листом від 16.09.2024 повідомлено, що КМУ 12.07.2024 прийнято постанову №823 "Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категорія осіб", якою внесено зміни до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою КМУ від 14.09.2016 №622, яка набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 1 січня 2024 року.

Відповідно до п.4-2 Порядку №622 для державних службовців, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та яких не було переведено на посади, передбачені штатним розписом, форму якого затверджено наказом Мінфіну від 28 січня 2002 р. № 57 (з урахуванням змін, внесених наказом Мінфіну від 27 листопада 2023 р. № 661), або які звільнилися до 1 січня 2024 р. з таких органів, визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям здійснюється з урахуванням пункту 4 цього Порядку.

З метою забезпечення виконання положень постанови КМУ від 12.07.2024 №823 матеріали електронної пенсійної справи позивача приведено у відповідність згідно з довідками про заробітну плату станом на січень 2024 року від 10.09.2024 №03-08/1672 та - 03-08/1673, які видані УДКСУ у Черняхівському районі Житомирської області ГУ ДКСУ у Житомирській області, у відповідності до пункту 4-2 Порядку №622, з урахуванням змін, внесених постановою №823.

Виплата її пенсії з 01.10.2024 здійснюватиметься у розмірі 9486,90 грн.

Вважаючи таке рішення таким, що порушує її право на пенсійне забезпечення, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Пенсійне забезпечення державних службовців до 01.05.2016 було врегульованим Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 за №3723-XII (далі - Закон №3723-ХІІ).

Надалі, принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом України "про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII, за змістом пункту 2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" якого з 01.05.2016 втратив чинність Закон №3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Зокрема, п. 10, 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Так, частиною 1 ст. 37 Закону №3723-ХІІ встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, розмір пенсії державного службовця визначається у відповідному відсотку від заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Суд встановив, що відповідно до поданої заяви позивача переведено з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком державного службовця відповідно до Закону №889-VIII, однак пенсійним органом не враховано довідку про складові заробітної плати від 29.01.2024 №03-08/169.

Слід зауважити, що довідка від 29.01.2024 №03-08/169 є чинною, не визнавалась відповідачем помилковою.

Фактів наявності певних помилок, чи неточностей суду не наведено, а тому відсутні правові підстави вважати, що вказана довідка містить недостовірну інформацію.

Станом на дату звернення до відповідача із заявою про переведення на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу", позивач користувалася усіма правами, встановленими Законом України "Про державну службу" №889-VIII та Постановою КМУ №622 від 14.09.2016 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб", для державних службовців.

Відповідно до п. 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622, пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

Згідно пункту 5 Порядку, форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Постановою Правління ПФУ №1-3 від 17.01.2017, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 08 лютого 2017 за №180/30048 (далі - Постанова №1-3), затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям.

Отже, особа, яка на час звернення за призначенням пенсії має 20 років стажу державної служби і не є державним службовцем, має право на обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати працюючого державного службовця. Посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні.

Пункт 4 Порядку №622 передбачає, що пенсія обраховується із заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а тому такі дії відповідача суперечать зазначеним приписам цього Порядку.

Такий висновок узгоджується з положеннями пункту 1 частини першої статті 41 Закону №1058-IV, відповідно до якої до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

У наявних правовідносинах, пенсія позивачу на підставі Закону України "Про державну службу" з 30.01.2024 призначена вперше, а тому пенсійний орган при призначенні такої пенсії повинен враховувати подану заяву і всі додані до неї документи.

Водночас вимоги позивача про визнання протиправними рішень Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо неврахування для обчислення пенсії з 30.01.2024 року довідки від 29.01.2024 №03-08/169 суд визнає необґрунтованими.

Так, жодних рішень відповідачів, що винесені суб'єктом владних повноважень щодо призначень пенсії ОСОБА_1 у позові не наведено та до матеріалів справи не надано.

Відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Завданням адміністративного судочинства згідно з частиною першою статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Статтею 5 КАС України визначено право на судовий захист і передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Згідно з ч.2ст.5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З наведеного випливає, що завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.

Таким чином, гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті, і є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивачем не надано належних та допустимих доказів, які б доводили наявність порушеного права в частині прийняття відповідачами протиправних рішень, а тому у задоволенні позову у вказаній частині слід відмовити.

Натомість судом встановлено факт наявності протиправних дій Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області за результатами розгляду звернень ОСОБА_1 .

Відтак, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області, що полягають у неврахуванні ОСОБА_1 довідки Управління Державної казначейської служби України у Черняхівському районі Житомирської області від 29.01.2024 №03-08/169 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) з 30.01.2024 при призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

З огляду на неналежне виконання визначеним пенсійним органом його повноважень щодо розгляду заяв позивача, що потягло за собою порушення її прав, з метою ефективного захисту права позивача на належне пенсійне забезпечення, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести ОСОБА_1 з 30.01.2024 перерахунок та виплату пенсії за віком, призначеної на умовах Закону України "Про державну службу", з врахуванням відомостей довідки Управління Державної казначейської служби України у Черняхівському районі Житомирської області від 29.01.2024 №03-08/169 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), з урахуванням проведених виплат.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Вимога про стягнення витрат на професійну правничу допомогу за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області визнається судом необґрунтованою.

З урахуванням вимог статті 139 КАС України, сплачений при зверненні до суду судовий збір належить стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області пропорційно до задоволених вимог.

Керуючись статтями 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 257, 262, 295, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, (вул. Ольжича, 7,м. Житомир,Житомирський р-н, Житомирська обл.,10003. РНОКПП/ЄДРПОУ: 13559341), Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10,м. Львів, Львівська обл., Львівський р-н,79016. РНОКПП/ЄДРПОУ: 13814885) про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області, що полягають у неврахуванні ОСОБА_1 довідки Управління Державної казначейської служби України у Черняхівському районі Житомирської області від 29.01.2024 №03-08/169 про складові заробітної плати при призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести ОСОБА_1 з 30.01.2024 перерахунок та виплату пенсії за віком, призначеної на умовах Закону України "Про державну службу", з врахуванням відомостей довідки Управління Державної казначейської служби України у Черняхівському районі Житомирської області від 29.01.2024 №03-08/169 про складові заробітної плати, з урахуванням проведених виплат.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області на користь ОСОБА_1 документально підтверджені судові витрати у сумі 605,60 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.Ю. Романченко

05.05.25