Провадження № 2-о/742/113/25
Єдиний унікальний № 742/2490/25
іменем України
06 травня 2025 року м.Прилуки
Суддя Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області Фетісова Н.В., розглянувши матеріали цивільної справи окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Прилуцький державний відділ реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про встановлення факту, що має юридичне значення,
Заявник звернувся до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення та просить встановити, що ОСОБА_1 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 замість помилкової ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Відповідно до частин другої, сьомої статті 19 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: наказного провадження; позовного провадження (загального або спрощеного); окремого провадження.
Окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Частиною першою статті 293 ЦПК України передбачено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно ч.1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту: родинних відносин між фізичними особами; перебування фізичної особи на утриманні; каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу; належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім'ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеному у свідоцтві про народження або паспорті; народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Цивільне процесуальне законодавство відносить до юрисдикції суду справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення суб'єктивних прав громадян.
Перелік юридичних фактів, що підлягають встановленню в судовому порядку, зазначений у статті 315 ЦПК України, не є вичерпним.
Відповідно до абз.2 п.12 Постанови Пленуму Верховного суду України №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» заяви про встановлення із зазначених підстав факту належності особі вироку або рішення суду, квитка про членство в об'єднанні громадян, військового квитка, посвідчення до ордена або медалі, паспорта, чи свідоцтв, що їх видають органи реєстрації актів громадянського стану, та інших документів, що посвідчують особу, не підлягають розгляду в порядку, передбаченому главою 37 ЦПК, оскільки ці питання вирішуються органом, який видав документ. Судами також не встановлюється тотожність особи.
При вирішенні питання про прийняття заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, суддя, окрім перевірки відповідності поданої заяви вимогам закону щодо форми та змісту, зобов'язаний з'ясувати питання про підсудність та юрисдикційність. Оскільки чинним законодавством передбачено позасудове встановлення певних фактів, що мають юридичне значення, то суддя, приймаючи заяву, повинен перевірити, чи може взагалі ця заява розглядатися в судовому порядку і чи не віднесено її розгляд до повноважень іншого органу.
Якщо за законом заява не підлягає судовому розгляду, суддя мотивованою ухвалою відмовляє у відкритті провадження, а коли справу вже відкрито - закриває провадження у ній.
Наведене узгоджується з правовим висновком, викладеним в постанові Великої Палати Верховного Суду від 10 квітня 2019 року в справі №320/948/18 (провадження №14-567цс18).
Звертаючись до суду з заявою, ОСОБА_1 вказує, що на сьогоднішній день нею було втрачено її свідоцтво про народження з огляду на що остання була вимушена звернути до відділу РАЦС з питання отримання дублікату, однак під час звернення було встановлено що у актовому записі про народження №28 від 26.10.1966 року, складеному виконавчим комітетом Великодівицької сільської ради Прилуцького району Чернігівської області відносно ОСОБА_1 записана дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_2 замість вірного ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповідно до висновку про внесення змін до актового запису від 18.02.2025 року зазначено що ОСОБА_1 відмовлено у клопотанні про внесення змін до актового запису, та повідомлено що дана відмова може бути оскаржена в судовому порядку.
Частиною 1 статті 315 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Факт народження заявниці в певний час, а саме ІНФОРМАЦІЯ_2 , встановлено та зареєстровано органами реєстрації актів цивільного стану, що підтверджується висновком Прилуцького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Прилуцькому районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції «Про внесення змін до актового запису цивільного стану» від 18 лютого 2025 року.
Крім того, відповідно до паспорту громадянина України виданого Деснянським ВМ УМВС України в Чернігівській області 23 липня 1996 року, ОСОБА_1 , народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Отже існує розбіжність в написанні дати народження заявниці в актовому записі про народження та паспорті громадянина України.
Постановою Кабінету міністрів України №302 від 25.03.2015 року затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України.
Даним Порядком визначено порядок та строки Отримання інформації та взаємодія під час здійснення ідентифікації особи, Подання документів для обміну паспорта, Дії працівників ДМС під час приймання документів для обміну паспорта, Подання документів для оформлення паспорта у зв'язку з обміном, Персоналізація паспорта та організація його видачі, Видача паспорта, Підстави для відмови в оформленні та видачі паспорта, Оскарження та перегляд рішень про відмову в оформленні, обміні та видачі паспорта.
Зокрема підпунктом 3 пункту 6 Загальної частини вказаного Порядку обмін паспорта здійснюється у разі виявлення помилки в інформації, внесеній до паспорта.
Пунктом 19 Порядку визначено, що документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта подаються до центрів надання адміністративних послуг, державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, і його відокремлених підрозділів (далі - уповноважені суб'єкти), територіальних органів та територіальних підрозділів ДМС.
Пунктом 138 Порядку встановлено, що відомості про місце народження особи за межами держави вносяться відповідно до свідоцтва про народження. У разі розбіжності даних у свідоцтві про народження та паспорті, що підлягає обміну, відомості вносяться відповідно до свідоцтва про народження. Відомості про місце народження особи, яка народилася на території колишнього СРСР (до ІНФОРМАЦІЯ_5 ), зазначаються відповідно до свідоцтва про народження або паспорта зразка 1994 року (у разі його обміну/втрати/викрадення) із зазначенням через скісну риску абревіатури СРСР англійськими літерами - SUN.
Пунктами 115-117 Порядку визначено, що рішення про відмову в обміні паспорта може бути оскаржено особою в адміністративному порядку або до суду. ДМС, територіальний орган ДМС має право переглянути рішення, прийняте відповідно територіальним органом ДМС або територіальним підрозділом ДМС, і за наявності підстав зобов'язати його скасувати попереднє рішення про відмову в обміні і прийняти нове рішення на підставі раніше поданих документів. Інформація про результати розгляду скарги доводиться до відома заявника в установлений законодавством строк.
Таким чином, діючим законодавством визначено позасудовий порядок усунення розбіжності в написанні року народження заявниці у актовому записі про народження та паспорті громадянина України, а саме шляхом звернення до уповноважених суб'єктів із заявою про обмін паспорта. Також передбачено порядок оскарження та перегляд рішень про відмову в оформленні, обміні та видачі паспорта.
Відповідно до роз'яснень, що містяться в п.1 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31 березня 1995 року №5 із змінами і доповненнями, справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян, розглядаються у судовому порядку, коли чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення.
Норми чинного законодавства України не передбачають право суду перебирати на себе повноваження інших державних органів. Суд може за наявності достатніх правових підстав визнати неправомірними дії компетентних державних органів щодо розгляду спірного питання.
Пунктом 1 частини першої статті 186 ЦПК України встановлено, що суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Враховуючи наведене, суд дійшов до висновку, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, не встановлюється судом у порядку ст. 315 ЦПК України, а тому у відкритті провадження у справі слід відмовити.
Керуючись ст.ст.186, 315 ЦПК України,
У відкритті провадження у цивільній справі окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Прилуцький державний відділ реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про встановлення факту, що має юридичне значення - відмовити.
Повернути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , сплачений відповідно до квитанції РМ-25246 від 05 травня 2025 року у АТ «Ощадбанк» судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Копію ухвали невідкладно надіслати заявнику разом з матеріалами, доданими до заяви.
Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
На ухвалу суду може бути подана апеляційна скарга протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення до Чернігівського апеляційного суду.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Наталія ФЕТІСОВА