Справа №751/3600/25
Провадження №3/751/1381/25
02 травня 2025 р. місто Чернігів
Новозаводський районний суд міста Чернігів
в складі: головуючого судді Павлова В.Г.,
при секретарі Овдій О.М.,
розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від ЧРУП ГУНП в Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, з даних протоколу - не працює; місце проживання: АДРЕСА_1 -
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП
за участі особи, яка притягається до
адміністративної відповідальності ОСОБА_1
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 457565 від 21.04.2025 вбачається, що ОСОБА_1 ухилилась від виконання своїх батьківських обов'язків згідно ст. 150 СК України відносно свого неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який19.04.2025 о 01 год 11 хв за адресою: АДРЕСА_1 голосно слухав музику, чим заважав відпочивати сусідам та порушив ст.32 Закону України «Про систему громадського здоров'я».За даним фактом відносно матері неповнолітнього ОСОБА_2 - ОСОБА_1 складено протокол за ч.1 ст.184 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 не оспорювала обставини гучного відтворення її неповнолітнім сином в нічний час за місцем проживання музики, однак заперечувала не виконання нею батьківських обов'язків. Зобов'язувалась в подальшому посилити виховний вплив на сина, просила врахувати його підлітковий вік, що періодично зумовлює зростання відчуття гіперсамостійності та безкарності.
Суд, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про недоведеність в діях ОСОБА_1 ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП.
Адміністративна відповідальність за ч.1 ст.184 КУпАП настає у разі ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Тобто, у даному випадку, доказуванню підлягають: факт батьківства ОСОБА_1 по відношенню до ОСОБА_2 , 2009 р.н., та її ухилення від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо виховання дитини /які саме обов'язки, особа, як мати неповнолітньої дитини, не виконала/.
В силу положень ст.251 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення є документом, що офіційно засвідчує подію та обставини правопорушення, а доказами у справі є, зокрема, пояснення особи, що притягується до відповідальності, показання технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису.
Судочинство в Україні проводиться на засадах змагальності, що передбачає самостійне обстоювання кожною стороною своїх прав та інтересів.
З дослідженого в судовому засіданні протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №457565 вбачається, що ОСОБА_1 ухиляється від виконання батьківських обов'язків по вихованню свого неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який 19.04.2025 о 01 год 11 хв за адресою: АДРЕСА_1 , голосно слухав музику, чим заважав відпочивати сусідам.
Відповідно до положень Глави 19 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення є важливим процесуальним документом у якому викладається твердження про вчинення особою відповідного правопорушення, при доведенні вчинення якого, особа піддається певним заходам примусу.
Протокол про адміністративне правопорушення є підставою для подальшого провадження у справі, викликає у особи необхідність здійснення свого захисту, у зв'язку із чим до нього пред'являються особливі вимоги.
Оскільки протокол про адміністративне правопорушення є підставою для провадження у справі про адміністративне правопорушення у ньому повинна викладатись суть правопорушення, поставлена особі у вину, яка повинна відповідати диспозиції відповідної статті (частини статті) КУпАП.
В силуст.283 КУпАП, формулювання суті правопорушення повинно бути чітким і конкретним, із зазначенням місця, часу, способу вчинення його, мотивів і форми вини, а висновки суду щодо оцінки доказів мають вказуватись у вигляді точних і категоричних суджень, які виключали б сумніви з приводу достовірності доказів на обґрунтування висновку про винуватість особи.
Однак, всупереч вимогам ст.ст. 256, 184 КУпАП у складеному відносно ОСОБА_1 протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено, в чому конкретно полягає з її боку ухилення від виконання передбачених законодавством батьківських обов'язків, що прямо суперечить принципу правової визначеності.
Так, ухиленням від виконання батьківських обов'язків вважається не будь-яка дія, невиконанням батьківських обов'язків вважаються конкретні дії, передбачені чинним законодавством, які стосуються забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Визначенийст.150 СК України перелік обов'язків батьків щодо виховання та утримання дитини є вичерпним.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1ст.184КУпАП полягає в ухиленні батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо стосуються забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, а саме: залишення впродовж тривалого строку дитини без будь-якого нагляду; ухилення від виховання дітей; незабезпечення безпечних умов перебування за місцем проживання чи в іншому місці; невжиття заходів щодо їх лікування; безпідставне обмеження в харчуванні, одязі, інших предметах першої необхідності; штучне створення незадовільних побутових умов тощо.
Неналежне виконання обов'язків щодо виховання дітей полягає у бездіяльності, внаслідок якої обов'язки по вихованню виконуються неякісно і у неповному обсязі. Таке ухилення може бути у формі бездіяльності, пов'язаної із незабезпеченням необхідних умов життя, належного виховання, навчання неповнолітніх дітей.
Натомість, наведені у протоколі про адміністративне правопорушення обставини містять лише формальне посилання на порушення допущені ОСОБА_1 без конкретизації від яких саме передбачених Законом обов'язків щодо забезпечення необхідних умов виховання свого сина вона ухилилася та без посилання на норму спеціального закону, яким встановлюються відповідні правила та якого не дотрималась особа, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Суд вважає, що вказана у протоколі подія сама по собі не утворює об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.184 КУпАП. Більше того, матеріали справи не містять жодних доказів того, що вчинення неповнолітнім правопорушення є наслідком ухилення ОСОБА_1 від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення виховання дитини (довідок органу опіки та піклування щодо неналежного виконання батьківських обов'язків, характеристик тощо).
Пояснення ОСОБА_1 у протоколі про адміністративне правопорушення не є визначальним для визнання її винною у вчиненні інкримінованого правопорушення.
Відповідно до ч.2ст.251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно ст.7КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку,встановлених законом.
Розгляд справи про адміністративне правопорушення проводиться лише у межах обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, а суд не наділений повноваженнями самостійно змінювати фактичні обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення.
Нечітке, незрозуміле обвинувачення у протоколі про адміністративне правопорушення, є порушенням права особи на захист. Державні органи не мають права перекладати обов'язок доказування невинуватості на особу, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення.
Вимагання від особи представлення доказів на свій захист і спростування протоколу, є неприпустимим в розумінні принципу презумпції невинності, закріпленому вст.62 Конституції України, оскільки доказування є правом особи, а не її юридичним обов'язком.
Тягар доведення складу адміністративного правопорушення покладається на адміністративний орган, разом з тим, особа, яка притягається до відповідальності, звільняється від обов'язку доводити свою причетність до скоєння правопорушення.
Відповідно до п.1 ч.1ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю у діях особи події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на вище викладене,суд приходить до висновку про те,що в діях ОСОБА_1 не вбачається ухилення від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя та виховання неповнолітньої дитини, а саме неналежного забезпечення умов життя та виховання ОСОБА_2 , а відтак провадження у справі підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення на підставіп.1ст.247КУпАП.
Керуючись ст.ст.7, 84 ч.1,245,247,256,278,280 КУпАП, суд -
Провадження у справі відносно ОСОБА_1 за ознаками адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП, на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення - закрити.
Постанова може бути оскаржено до Чернігівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя В.Г.Павлов