Справа № 588/372/25
Провадження № 3/588/190/25
06 травня 2025 року м. Тростянець
Суддя Тростянецького районного суду Сумської області Огієнко О.О., розглянувши справу про адміністративне правопорушення за матеріалами, що надійшли з Відділення поліції № 1 (м. Тростянець) Охтирського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку с. Новоукраїнка Тростянецького району Сумської області, громадянку України, непрацюючу, заміжню, з базовою загальною середньою освітою, зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючу за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч. 2 ст. 184 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 602801 від 04.03.2025 ОСОБА_1 обвинувачується в тому, що вона будучи протягом року піддана адміністративному стягненню за вчинення правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 184 КУпАП, 25.02.2025 близько 14 год. 05 хв. у АДРЕСА_2 , ухилилась від виконання передбачених статтею 150 Сімейного кодексу України обов'язків щодо догляду та піклування відносно неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме не проконтролювала дозвілля сина, внаслідок чого останній проник до приміщення по вул. Завгородня, 22 у с. Люджа та здійснив крадіжку двох літрів бензину.
Дії ОСОБА_1 інспектором ЮП СП Охтирського РВП ГУНП в Сумській області Ворожко К.В. кваліфіковано за ч. 2 ст. 184 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні правопорушення за обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, не визнала та пояснила, що син катався на скутері, але бензин не крав. Бензин вони купували в односельчанина на ім'я ОСОБА_3 .
Допитаний у судовому засіданні потерпілий ОСОБА_4 пояснив, що він виявив сліди на снігу, які вели до паркану. Вважає, що до нього у двір хтось заліз через паркан. Коли він перевірив гараж, то виявив, що викрадено бензин та інші речі. Хто саме вчинив крадіжку, він не бачив. Відбитки пальців поліція не знімала, лише фотографували. Вважає, що крадіжку міг вчинити ОСОБА_2 , оскільки раніше були подібні випадки.
Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_5 пояснив, що близько 3 місяців тому ОСОБА_1 була в м. Тростянець та купила один літр бензину та ще один літр бензину придбала в односельчанина. Потім ОСОБА_1 попросила його попиляти дрова. Він узяв бензопилу та разом із ОСОБА_6 - сином ОСОБА_1 попиляли дрова. Вважає, що до потерпілого у гараж міг залізти будь-хто, однак ОСОБА_6 він не підозрює, оскільки останній неодноразово приходив до нього та нічого не крав.
У судове засідання викликалася інспектор ЮП СП Охтирського РВП ГУНП в Сумській області ОСОБА_7 , однак не з'явилася та не повідомила про причину неявки.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілого, покази свідка, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 184 КУпАП, не була доведена поза розумним сумнівом, тому провадження у справі необхідно закрити, виходячи з таких мотивів.
Згідно із ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно із статтею 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Положення частин 1, 2 статті 7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Об'єктивна сторона складу адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 184 КУпАП, полягає в ухиленні батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей, якщо такі дії вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
Судовий розгляд проводиться лише стосовно особи, якій висунуте обвинувачення, і лише в межах висунутого обвинувачення.
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Малофєєва проти Росії», серед іншого зазначено, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принцип рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Згідно вимог ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей та документів, а також іншими документами.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності, можливе лише за наявності події, складу адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП.
До протоколу про адміністративне правопорушення не додано жодних доказів на підтвердження обставин вчинення крадіжки неповнолітнім ОСОБА_2 .
Також у судовому засіданні сам потерпілий вказав, що йому невідомо хто вчинив крадіжку.
Суд зазначає, що сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не може бути беззаперечним доказом вини особи в тому чи іншому діянні, оскільки не являє собою імперативного факту доведеності вини особи, адже не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом», не доказує співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту.
Статтею 62 Конституції України встановлено, що обвинувачення не може ґрунтуватись на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно ст.129 Конституції України, однією з основних засад судочинства, є забезпечення доведеності вини.
У справах «Нечипорук і Йонкало проти України» від 21 квітня 2011 року та «Барбера, Мессеге і Ябардо проти Іспанїї» від 06 грудня 1998 року Європейський Суд з прав людини зазначив, що «суд при оцінці доказів керується критерієм доведеності винуватості особи «поза будь-яким розумним сумнівом» і така «доведеність може випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою».
Стандарт доведення вини «поза розумним сумнівом» означає, що при доведенні винуватості особи не повинно залишатися жодного «розумного сумніву» в цьому, тоді як наявність такого «розумного сумніву» у винуватості особи є підставою для його виправдання. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Зважаючи на те, що у справі відсутні належні, допустимі та достатні докази на підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 184 КУпАП, тому суд приходить до висновку про відсутність в її діях складу вказаного правопорушення, у зв'язку з чим провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.
Керуючись статтями 7, 184, 247, 251, 280, 283, 284 КУпАП, суддя
Провадження у справі про адміністративне правопорушення за протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 602801 від 04.03.2025 відносно ОСОБА_1 закрити, на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в її діях події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 184 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду через Тростянецький районний суд Сумської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя О. О. Огієнко