Постанова від 06.05.2025 по справі 583/178/25

Справа № 583/178/25

3/583/197/25

ПОСТАНОВА

Іменем України

06 травня 2025 року

Охтирський міськрайонний суд Сумської області у складі: головуючого - судді Савєльєвої А.І., за участю секретаря - Доценко Т.Г., прокурора - Пащенко Є.М., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 , ( в режимі відеоконференції ), представника особи яка притягається до адміністративної відповідальності Собини П.М., ( в режимі відеоконференції ), розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Охтирка, матеріал про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, стосовно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , мешканця АДРЕСА_1 , пенсіонера, колишнього водія 7 державної пожежно-рятувальної частини з охорони об'єктів (нафтопромислів підприємства «Охтирканафтогаз» ПАТ «Укрнафта») (с. Анастасівка Роменського району) з державного пожежно-рятувального загону Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області (звільнений 19.02.2021),

за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , як водій 7 державної пожежно-рятувальної частини з охорони об'єктів (нафтопромислів підприємства «Охтирканафтогаз» ПАТ «Укрнафта») (с. Анастасівка Роменського району) з державного пожежно-рятувального загону Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області (звільнений 19.02.2021), будучи суб'єктом декларування відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», являючись суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, відповідно до підпункту «д» пункту 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», всупереч вимогам ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», після припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функції держави або місцевого самоврядування, несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, а саме: строк подання - до 31.01.2024 дата фактичного подання - 12.11.2024.

Таким чином, ОСОБА_1 , вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 вину свою у вчиненні правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, не визнав , при цьому пояснив, що він не знав про зміни в законодавстві, але про подання декларації повідомлявся.

Представник ОСОБА_2 у судовому засіданні пояснив, що ОСОБА_1 не винний, про відновлення подання декларації не знав, йому зателефонував слідчий та повідомив, щоб він подав декларацію.

Прокурор Пащенко Є.М. у судовому засіданні вважає вину ОСОБА_1 доведеною в повному обсязі, тому він підлягає відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Суд, заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, його представника Собину П.М. думку прокурора, дослідивши матеріали справи, вважає, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тому він підлягає притягненню до адміністративної відповідальності з наступних підстав.

20.07.1998 ОСОБА_1 склав присягу працівника органу внутрішніх справ України.

Наказом начальника Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області від 06.07.2020 № 206 старшому сержанту служби цивільного захисту ОСОБА_3 присвоєно чергове спеціальне звання молодшого, середнього та старшого начальницького складу: старшина служби цивільного захисту.

Наказом т.в.о начальника Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області від 098.10.2020 №313 старшину служби цивільного захисту ОСОБА_3 призначено водієм 7 державної пожежно-рятувальної частини з охорони об'єктів (нафтопромислів підприємства «Охтирканафтогаз» ПАТ «Укрнафта») (с. Лутище Охтирського району) з державного пожежно-рятувального загону Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області, з 14.10.2020.

Наказом начальника Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області від 15.02.2021 №32 ОСОБА_1 звільнено зі служби у запас Збройних Сил (з постановкою на військовий облік) за пп. 3 п. 176 (за станом здоров'я).

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Відповідно до пп. «д» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, які для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, серед інших, особи начальницького складу служби цивільного захисту.

Згідно з Положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 №593 (в редакції чинній станом на 12.05.2022) склад осіб, які перебувають на службі цивільного захисту, поділяється на рядовий і начальницький. Начальницький склад поділяється на молодший, середній, старший і вищий.

Особам рядового і начальницького складу присвоюються такі спеціальні звання:

рядовий склад - рядовий служби цивільного захисту;

молодший начальницький склад - молодший сержант служби цивільного захисту, сержант служби цивільного захисту, старший сержант служби цивільного захисту, старшина служби цивільного захисту, прапорщик служби цивільного захисту, старший прапорщик служби цивільного захисту;

середній начальницький склад - молодший лейтенант служби цивільного захисту, лейтенант служби цивільного захисту, старший лейтенант служби цивільного захисту, капітан служби цивільного захисту;

старший начальницький склад - майор служби цивільного захисту, підполковник служби цивільного захисту, полковник служби цивільного захисту;

вищий начальницький склад - генерал-майор служби цивільного захисту, генерал-лейтенант служби цивільного захисту, генерал-полковник служби цивільного захисту, генерал служби цивільного захисту України.

Таким чином ОСОБА_1 є суб'єктом декларування.

Частиною 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в»-«г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Згідно з ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями. Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Законом України №2381-ІХ від 08.07.2022 «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану Розділ XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» було доповнено, серед інших, п. 2-7, відповідно до якого установлено, що суб'єкт декларування зобов'язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, кінцевий строк подання якої припадає на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», протягом дев'яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави в умовах воєнного стану», що набрав чинності 12.10.2023, з дня набрання чинності цим Законом здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону)».

Пункт 2-7 у Розділі XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», а саме абзац перший, викладено в такій редакції: установити, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 при проходженні служби ознайомлювався та власноручно підписував пам'ятку, попередження щодо зобов'язання подавати декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зокрема, при звільненні за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, та після звільнення за минулий рік.

Згідно з додатком до листа НАЗК від 06.12.2024 №47-07/93369-24, послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 за період з 31.12.2024 по 14.11.2024, останній почав вперше роботу над заповненням електронної декларації 10.11.2024 та виконав дії по заповненню декларації і поданню за 2021 рік та під часу наступного входу до реєстру 12.11.2024 ОСОБА_1 виконав дії з заповненням розділів Декларації і перейшовши на сторінку накладання кваліфікованого електронного підпису подав Декларацію за 2021 рік.

Про технічну справність Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та можливість подання щорічної декларації ОСОБА_1 свідчить лист НАЗК від 06.08.2024 №47-10/57403-24.

Відповідно до рапорту ст. о/у в ОВС Сумського управління ДВБ Національної поліції України від 16.12.2024 останнім місцем роботи та отримання доходу ОСОБА_1 був 3 державний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області (01.02.2021), також він отримує пенсійні виплати (останній місяць 01.12.2024), на військову службу по мобілізації ОСОБА_1 не призивався. Таким чином, ОСОБА_1 не відноситься до категорії суб'єктів декларування, зазначений у ч. 7-14 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» для яких передбачені спеціальні строки подання декларацій. В період з жовтня 2023 року по 12.11.2024 ОСОБА_1 не хворів та на стаціонарному лікування не перебував.

Отже, ОСОБА_1 , маючи рівні можливості з іншими суб'єктами декларування, мав можливість заповнити та подати декларацію своєчасно до 31.04.2024, проте декларація подана з пропуском строку.

Таким чином, будучи суб'єктом декларування та відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, після припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, несвоєчасно подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, за 2023 рік, чим порушив вимоги ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», тому кваліфікацію її дій за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП суд вважає правильною.

Частина 1 ст. 172-6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання декларації особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ч. 3 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, відповідно до ст. 35 КУпАП, судом не встановлено.

До обставин, що пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, відповідно до ст. 34 КУпАП, суд відносить, вперше притягнення до адміністративної відповідальності.

Суд враховує, що ОСОБА_1 був обізнаний щодо необхідності при звільненні подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави, та щодо відповідальності за несвоєчасність її подання, про що свідчить його підпис на пам'ятці при звільненні зі служби цивільного захисту (роботи) осіб начальницького складу та державних службовців ДСНС України від 18.02.2021 та підтверджується поясненнями у судовому засіданні.

Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявлятися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування, а також зашкодити суспільним інтересам.

Суд зазначає, що у даному випадку є неможливим застосування ст. 22 КУпАП, оскільки це суттєво знижує ефективність протидії корупції, дозволяє правопорушнику уникнути передбаченої законом відповідальності, тому застосування цієї норми є необґрунтованим та безпідставним.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника стягується судовий збір за ставкою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (станом на 01.01.2025).

Керуючись ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», ст. 40-1, ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, ст.ст. 221, 283 КУпАП,

п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суд

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, і піддати адміністративному стягненню у виді штрафу на користь держави у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень (Код отримувача: 37970404, банк отримувача: Казначейство України: (ел. адм. подат.), Номер рахунку: UA168999980313030106000018538. Код класифікації доходів бюджету: 21081100. Найменування податку:Адміністративні штрафи та санкції.).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 гривень 60 копійок, Судовий збір: (ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача 37993783, рахунок № UA908999980313111256000026001 в Казначействі України (ЕАП), МФО 899998, код класифікації доходів бюджету 22030106, найменування податку: Судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України), обов'язково заповнити призначення платежу: судовий збір, пункт 5).

Роз'яснюється, що у разі несплати штрафу в строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, сума штрафу буде стягнена в порядку примусового виконання постанови в подвійному розмірі.

Повний текст постанови суду виготовлений та підписаний 06.05.2025.

Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Охтирський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня її винесення.

Суддя А.І.Савєльєва