Справа № 576/679/25
Провадження № 3/576/354/25
іменем України
06 травня 2025 року м. Глухів
Суддя Глухівського міськрайонного суду Сумської області Усенко Л.М., з участю секретаря судового засідання Бірюк О.І., розглянувши матеріали справи, що надійшли з відділу поліції № 1 (м. Глухів) Шосткинського РУП ГУНП в Сумській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого: АДРЕСА_1
за ч. 5 ст. 126, ч. 3 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
встановив:
21.03.2025 року о 06 год. 54 хв. ОСОБА_1 у м. Глухів Шосткинського району Сумської області по вул. Есманський шлях керував автомобілем ВАЗ-21121, д.н. НОМЕР_1 ,у стані алкогольного сп'яніння згідно показників газоаналізатора Alkotest 6820, які склали 0,70%. Від проходження огляду для визначення стану алкогольного сп'яніння в Глухівській міській лікарні відмовився. Зазначеними діями порушив п. 2.9а ПДР. Порушення вчинено особою, яка двічі протягом року піддавалась стягненню за ст. 130 КУпАП. За даним фактом відносно нього складений протокол про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 130 КУпАП.
21.03.2025 року о 06 год. 54 хв. ОСОБА_1 у м. Глухів Шосткинського району Сумської області по вул. Есманський шлях керував автомобілем ВАЗ-21121, д.н. НОМЕР_1 , не маючи права керування даним транспортним засобом, чим порушив п.2.1 (А) Правил дорожнього руху. Порушення вчинене особою, яка протягом року піддавалась стягненню за ст. 126 КУпАП.
21.03.2025 року о 20 год. 23 хв. ОСОБА_1 у м. Глухів Шосткинського району Сумської області по вул. Київська керував автомобілем ВАЗ-21121, д.н. НОМЕР_1 ,у стані алкогольного сп'яніння згідно показників газоаналізатора Alkotest 6820, які склали 0,82%. Від проходження огляду для визначення стану алкогольного сп'яніння в Глухівській міській лікарні відмовився. Зазначеними діями порушив п. 2.9а ПДР. Порушення вчинено особою, яка двічі протягом року піддавалась стягненню за ст. 130 КУпАП. За даним фактом відносно нього складений протокол про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 130 КУпАП.
21.03.2025 року о 20 год. 23 хв. ОСОБА_1 у м. Глухів Шосткинського району Сумської області по вул. Київська керував автомобілем ВАЗ-21121, д.н. НОМЕР_1 , не маючи права керування даним транспортним засобом, чим порушив п.2.1 (А) Правил дорожнього руху. Порушення вчинене особою, яка протягом року піддавалась стягненню за ст. 126 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, викликався в судове засідання шляхом направлення судової повістки за місцем проживання, зазначеним у протоколі, смс-повідомлення, оголошення на сайті «Судова влада». Заяв чи клопотань від нього не надходило.
Приймаючи до уваги, що законом передбачені строки розгляду справи про адміністративне правопорушення 15 днів (ст. 277 КУпАП), суд вважає можливим розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 на підставі наявних у справі доказів. При цьому суд також враховує, що адміністративні правопорушення, передбачені ч. 5 ст. 126 та ч. 3 ст. 130 КУпАП, не відносяться до категорії правопорушень, по яким присутність в судовому засіданні особи, яка притягається до відповідальності, є обов'язковою (ч. 2 ст. 268 КУпАП).
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Пономарьов проти України» наголошується, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
До суду надійшло чотири протоколи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , які на підставі ст. 36 КУпАП суд вирішив розглянути спільно.
Безпосередньо дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126 та ч. 3 ст. 130 КУпАП.
Вина ОСОБА_1 у скоєнні зазначених правопорушень підтверджується протоколами про адміністративні правопорушення, у яких зафіксовані обставини правопорушень, які складені з дотриманням вимог статті 256 КУпАП, виготовлені на спеціальних бланках та мають підписи посадових осіб, які їх склали. ОСОБА_1 від підпису в протоколах та дачі пояснень відмовився.
Вина ОСОБА_1 підтверджується також відеозаписами, на яких зафіксовані обставини правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126 та ч. 3 ст. 130 КУпАП.
Постановою Глухівського міськрайонного суду Сумської області від 11.04.2024 року ОСОБА_1 притягався до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП та на нього було накладено адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі 17000 грн.
Постановою Глухівського міськрайонного суду Сумської області від 21.02.2025 року ОСОБА_1 притягався до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст.130 та ч. 5 ст. 126 КУпАП та на нього було накладено адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі 40800 грн.
Згідно довідки інспектора СРПП Глухівського ВП ГУНП в Сумській області на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , посвідчення водія не видавалось. Позбавленим права керування даний громадянин не значиться.
Згідно довідки інспектора СРПП Глухівського ВП ГУНП в Сумській області, ОСОБА_1 керував автомобілем ВАЗ 21121, д.н.з. НОМЕР_1 ,який згідно облікових даних Національної автоматизованої інформаційної системи (НАІС) належить ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мешканцю АДРЕСА_2 .
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом та забезпечення виконання винесеної постанови.
Наведені вище докази є належними та такими, що узгоджуються між собою, підстав для сумнівів у їх достовірності суд не вбачає, поза розумним сумнівом доводять наявність події адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126 та ч. 3 ст. 130 КУпАП та вини ОСОБА_1 у їх вчиненні, а тому приймаються суддею до уваги.
Відповідно до вимог ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
Призначаючи адміністративне стягнення, суд враховує обставини справи, характер вчинених правопорушень, особу правопорушника, ступінь його вини. Обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність не встановлено. Правопорушення, вчинені ОСОБА_1 є умисними, суспільно небезпечними діями. При ухваленні рішення у справі суддя враховує обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, та бере до уваги, що порушення правил дорожнього руху, допущені ОСОБА_1 є грубими.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
За таких обставин, суд вважає, що ОСОБА_1 слід притягнути до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 126 та ч. 3 ст. 130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення за санкцією санкції ч. 3 ст. 130 КУпАП, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених,у виді штрафу в дохід держави з позбавленням права керування транспортними засобами.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 29 КУпАП, конфіскація предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, полягає в примусовій безоплатній передачі цього предмета у власність держави за рішенням суду. Конфісковано може бути лише предмет, який є у приватній власності порушника, якщо інше не передбачено законами України.
Згідно зі ст. 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Відповідно до роз'яснень, що містяться у п.28 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» від 23 грудня 2005 року № 14, оплатне вилучення транспортного засобу є допустимим тільки як додаткове адміністративне стягнення за вчинення правопорушень, за які встановлена відповідальність ч. 5 ст. 126 та ч. 3 ст. 130 КУпАП. Застосування його як основного стягнення законом не передбачено. Не можна накладати це стягнення й на особу, яка вчинила відповідне правопорушення, керуючи транспортним засобом, що належить іншій особі.
Згідно довідки інспектора СРПП Глухівського ВП ГУНП в Сумській області, ОСОБА_1 у всіх випадках керував автомобілем ВАЗ 21121, д.н.з. НОМЕР_1 ,який згідно облікових даних Національної автоматизованої інформаційної системи (НАІС) належить ОСОБА_2 , а тому суд не застосовує додаткове стягнення у вигляді оплатного вилучення транспортного засобу.
Згідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відтак із ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в сумі 605,60 грн.
Керуючись статтями 33, 36, 40-1, ч. 5 ст. 126, ч. 3 ст. 130, 268, 283-289 КУпАП, -
постановив:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126 та ч. 3 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 51 000 (п'ятдесят одна тисяча) грн. 00 коп. на користь держави з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 10 (десять) років.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду протягом десяти днів з моменту її винесення шляхом подання апеляційної скарги через Глухівський міськрайонний суд Сумської області.
Суддя Л.М. Усенко