Тарутинський районний суд Одеської області
Справа №514/1916/24
Провадження по справі № 2-а/514/3/25
01 травня 2025 року с-ще Бессарабське
Тарутинський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді - Тончевої Н.М.,
за участю секретаря - Чернєвої О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду с-ща Бессарабське в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 в інтересах якого діє адвокат Проценко Олександр Миколайович до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною а скасування постанови № 1081 від 17.09.2024року,
До Тарутинського районного суду Одеської області надійшли матеріали адміністративної справи за позовною заявою ОСОБА_1 в інтересах якого діє адвокат Проценко Олександр Миколайович до ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною а скасування постанови № 1081 від 17.09.2024 року, якою його визнано винним за вчинення адміністратвиного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що постановою № 1081 від 17.09.2024 року про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП на нього накладено штраф у розмірі 17000 грн. Позивач не погоджується з даною постановою оскільки остання винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи.
Так в оскаржуваній постанові зазначено про те, що « винуватість громадянина ОСОБА_1 у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП, а саме: порушення військовозобов'язаними правил військового обліку, вчинене в особливий період доводиться доказами, які містяться в матеріалах справи».
11.09.2024 року інспектором ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 видана розписка № 297 на ім'я ОСОБА_1 про те, що військово-обліковий документ, який йому належить серії НОМЕР_1 вилучений з метою надання відстрочки, відмітки в військово - облікових даних.
При цьому, при винесені постанови № 1081 від 17.09.2024 року, начальник ІНФОРМАЦІЯ_4 зазначає, тобто вважає встановленим те, що: « відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 1081 від 11.09.2024 року, складеного старшим офіцером відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_5 капітаном ОСОБА_3 , громадянин ОСОБА_1 своєчасно не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_5 для оформлення військово-облікового документу, вчасно не повідомив про зміну своїх персональних даних та не здійснив їх звірку з обліковими даними ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
Позивач зазначив, що начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 майором ОСОБА_4 при складанні постанови № 1081 від 17.09.2024 року не досліджувались наявні матеріали, постанова виносилась формально та не встановлено сам факт вчинення адміністративного правопорушення з боку ОСОБА_1 .
Із зазначеного не вбачається обставин правопорушення, оскільки 11 вересня 2024 року позивач з'явився своєчасно, надав представнику РТЦК та СП військово-обліковий документ для надання відстрочки та отримання відмітки військово-облікових даних у встановленому порядку.
Більш того, розгляд справи та ухвалення постанови № 1081 від 17.09.2024 року відбулось у відсутність позивача, що позбавило останнього бути присутнім під час розгляду справи, надавати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання, мати професійну правову допомогу.
При порівнянні форми Постанови, встановленої Додатком 4 до Інструкції з складання ТЦК та СП протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 01.01.2024 №3 та Постанови від 17.09.2024 року, винесеною начальником ІНФОРМАЦІЯ_6 майором ОСОБА_5 вбачається, що вона містить певні відмінності.
Зокрема в шапці в правому верхньому кутку Постанови № 1081 міститься посилання на пункт 2 розділу І Інструкції, в той час як цей пункт 2 містить наступні положення : « Уповноважені посадові особи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, яким надано право складати протоколи про адміністративні правопорушення ( додаток 1) ( далі - протокол), передбачені статтями 210, 210-1, 211 КУпАП, визначаються наказами керівників відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки», тобто пункт стосується протоколу, а не постанови.
Також у затвердженій формі Постанови ( Додаток 4 до Інструкції) зазначається наступне: « На підставі ч.2 ст.308 КУпАП у разі несплати штрафу протягом 15 днів з дня отримання постанови, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення з метою примусового виконання цієї постанови органами державної виконавчої служби штраф, визначений постановою по справі про адміністративне правопорушення буде стягнуто у подвійному розмірі ___ грн.»
Виділений текст щодо порядку сплати штрафу у разі оскарження взагалі не зазначений, що є грубим істотним порушенням прав особи яка притягається до адміністративної відповідальності.
Позивач вважає, що вказана постанова є незаконною, постановлена з грубим порушенням норм матеріального та процесуального права і підлягає скасуванню, а провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно нього підлягає закриттю за відсутності події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210 КУпАП.
Адвокат Проценко О.М. який діє в інтересах позивача ОСОБА_1 надав клопотання про розгляд справи за його відсутності ( а.с.39).
Представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_4 до судового засідання не з'явився, причин поважності своєї неявки суду не повідомив.
Відповідно до норм статті 268 КАСУ неприбуття у судове засідання учасника справи повідомленого шляхом направлення тексту повістки до електронного кабінету, а за його відсутності - кур'єром або за відомими суду номером телефону, факсу, електронною поштою чи іншим технічним засобом зв'язку, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
Ураховуючи, що учасники справи були належним чином повідомленні про її розгляд в суді, а також встановлені процесуальним нормами обмежені строки розгляду такої категорії справ ( ч.1 статті 286 КУпАП ), суд дійшов висновку про можливість її розгляду без участі відповідача.
Суд дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Згідно з ч.1 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Статтею 235 КУпАП передбачено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).
Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Статтею 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Згідно з абзацом 6 частини 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
За приписами абзацу 3 підпункту 10-1 пункту 1 Додатку 2 до Порядку організації і ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою КМУ від 30.12.2022 №1487, призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби здійснюється на підставі Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
18.05.2024 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» №3633-ІХ від 11.04.2024 року.
Цим Законом положення частини 10 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» викладено в новій редакції, згідно з якою, зокрема, встановлено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Абзацом 4 підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» встановлено, що громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Отже, зазначені норми законодавства передбачають три шляхи, якими громадяни України, які перебувають на території України та які перебувають на військовому обліку, повинні були уточнити свої персональні дані в період з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року (включно), а саме:
- шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання;
- шляхом прибуття самостійно до центру надання адміністративних послуг;
- через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
З наведеного вбачається, що позивач з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року мав обов'язок уточнити свої облікові дані (адресу місця проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані) через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або місцезнаходження.
Проте, у встановлені законом строки та способи позивач свої військово-облікові дані не уточнив та, відповідно, доказів на спростування вказаного до суду не надав. Натомість позивач у позовній заяві зазначив, що 11.09.2024 року з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_7 для надання відстрочки та отримання відмітки обліково-військових даних у військово-обліковому документі серії НОМЕР_1 , оскільки є інвалідом ІІ групи.
11 вересня 2024 року старшим офіцером відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 капітаном ОСОБА_3 складено протокол про адміністративне правопорушення № 1081, в якому зазначено, що 11.09.2024 року о 17:15 годині до ІНФОРМАЦІЯ_5 в АДРЕСА_1 з'явився громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 . При звірці його персональних облікових даних було встановлено, що громадянин ОСОБА_1 своєчасно не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_5 для оформлення військово-облікового документу, вчасно не повідомив про зміну своїх персональних даних та не здійснив їх звірку з обліковими даними ІНФОРМАЦІЯ_4 . Матеріальної шкоди не заподіяно. Відповідно до Закону України « Про часткову мобілізацію» № 303/2014від 17.03.2014року в Україні діє особливий період. Своїми діями громадянин ОСОБА_1 не виконав вимоги підпункту 8 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затверджених Постановою КМУ № 1487 від 30.12.2024року чим вчинив правопорушення передбачене ч.3 ст.210 КУпАП.
Під час складення протоколу громадянину ОСОБА_1 роз'яснено його права та обов'язки передбачені ст. 268 КУпАП, а також повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться в приміщення ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_2 , кабінет №1.
Ознайомлення ОСОБА_1 із зазначеною інформацією підтверджується особистим підписом останнього в протоколі.
Зазначення часу та дати коли відбудеться розгляд справи в протоколі не міститься. Але в протоколі № 1081 від 11.09.2024 року ОСОБА_1 зазначив, що просить розглядати справу за його відсутністю, що також підтверджується особистим підписом.
Також ОСОБА_1 надав пояснення щодо змісту протоколу та зазначив, що скарг і зауважень немає, з протоколом згоден.
17 вересня 2024року Постановою № 1081 начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 майором ОСОБА_5 , притягнуто громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 до відповідальності за те, що останній порушив вимоги підпункту 8 пункту 1 « Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів », затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 487 від 30.12.2022року « Про затвердження порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів », за що передбачена адміністративна відповідальність ч.3 ст.210 КУпАП.
Зазначеною постановою накладено штраф у розмірі 17000 ( сімнадцять тисяч ) гривень. В постанові зазначено, що штраф повинен бути сплачений в 15-денний строк з дня вручення даної постанови, а також роз'яснено, що на підставі ч.2 ст.308КУпАП у разі несплати штрафу протягом 15 днів з дня отримання постанови, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення з метою примусового виконання цієї постанови органами державної виконавчої служби штраф, визначений постановою по справі про адміністративне правопорушення буде стягнуто у подвійному розмірі 34000 ( тридцять чотири тисячі) грн.
Вказана обставина спростовує доводи позивача ОСОБА_1 про те, що в оскаржуваній Постанові № 1081 не зазначено порядок сплати штрафу, що є грубим істотним порушенням прав особи яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про оборону України», особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Статтею 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» визначено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, що затверджений Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ, у зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України введений воєнний стан з 05 год 30 хв 24.02.2022 строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався, і продовжує свою дію на час розгляду справи.
Відповідно до частини 10 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема:
уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;
виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
В силу ч.1 ст. 210 КУпАП порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку - тягне за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч. 3 наведеної статті вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період - тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Отже, суд зазначає, що стаття 210 КУпАП визначає відповідальність за порушення, призовниками, військовозобов'язаними, резервістами Правил військового обліку, в тому числі в особливий період.
Зазначена норма є бланкетною, тож при її застосуванні необхідно застосовувати законодавчі акти, які визначають, зокрема, правила військового обліку.
Так в Постанові № 1081 від 17.09.2024 року громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 притягнуто до відповідальності за те, що останній порушив вимоги підпункту 8 пункту 1 « Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів », затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 487 від 30.12.2022 року « Про затвердження порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів » оскільки при звірці його персональних облікових даних було встановлено, що громадянин ОСОБА_1 своєчасно не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_5 для оформлення військово-облікового документу, вчасно не повідомив про зміну своїх персональних даних та не здійснив їх звірку з обліковими даними ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Згідно підпункту 8 пункту 1 « Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів » затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 487 від 30.12.2022 року « Про затвердження порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів » ( в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, оскільки 16.01.2025року постановою КМУ від 31.12.2024 №1558 до Порядку №1487 внесено зміни, які, зокрема, внесені і в текст додатка 2, а саме підпункт 8 пункту 1 Правил викладено в такій редакції: 8) у випадку зміни персональних даних, зазначених у пунктах 7 та 7-1 частини першої статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», повідомляти про такі зміни в семиденний строк через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або особисто шляхом прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу (для військовозобов'язаних та резервістів СБУ чи розвідувальних органів - до відповідного органу СБУ чи розвідувального органу України). Такі персональні дані можуть повідомлятися не частіше ніж один раз на сім днів через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста) - призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні: особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Відповідно до ст. 7 Закону України « Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів » до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: прізвище, відомості про зміну прізвища; власне ім'я (усі власні імена), відомості про зміну власного імені;по батькові (за наявності); дата народження; місце народження; стать; місце проживання та місце перебування; номери засобів зв'язку та адреси електронної пошти; відомості про батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників та інших представників, а також дітей (прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), дата народження) - виключно за згодою призовника, військовозобов'язаного, резервіста; відомості про сімейний стан особи та відомості про членів її сім'ї (прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), дата народження) - виключно за згодою призовника, військовозобов'язаного, резервіста; реквізити паспорта громадянина України та документів, що дають право громадянину України на виїзд з України і в'їзд в Україну (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії);відомості про громадянство (зміну громадянства); відомості про смерть особи або оголошення особи померлою чи визнання її безвісно відсутньою;відомості щодо обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною (поновлення дієздатності); відомості про зайнятість (код ЄДРПОУ та місцезнаходження підприємства, установи, організації, місце роботи, посада, стаж роботи); реєстраційний номер облікової картки платника податків; відцифрований образ обличчя особи; відомості про дату виїзду за межі України та дату повернення на територію України; відомості про переміщення особи на тимчасово окуповану територію України (дата та напрямок); реквізити документа про освіту (серія, номер, дата видачі, заклад освіти, що видав, рівень освіти, професія, галузь знань, спеціальність); відомості про форму навчання здобувачів позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та післядипломної освіти; відомості про досвід роботи за спеціальністю; відомості про встановлення, зміну групи інвалідності; відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку; відомості про притягнення до кримінальної відповідальності (повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, направлення обвинувального акта до суду); відомості про притягнення до кримінальної відповідальності на підставі обвинувального вироку суду, що набрав законної сили; відомості про наявність судимості (зняття чи погашення судимості); відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення); унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі; відомості про статус ветерана війни; відомості про володіння іноземними мовами; відомості про дозвіл на зберігання та носіння зброї; відомості про проходження програм підвищення кваліфікації, перепідготовки; відомості про документи, оформлені для виїзду за кордон на постійне проживання, або залишення на постійне проживання за кордоном, або повернення в Україну; реквізити посвідчення водія (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії, категорія); реквізити посвідчення тракториста-машиніста (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, категорія); реквізити кваліфікаційного посвідчення члена палубної команди судна внутрішнього плавання, іншого кваліфікаційного документа, яким підтверджуються професійні компетентності для безпечної експлуатації судна внутрішнього плавання, міжнародного посвідчення на право управління прогулянковим судном, посвідчення судноводія малого судна/водного мотоцикла, іншого документа, що надає право на управління прогулянковим судном, малим судном, водним мотоциклом (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії, кваліфікація); реквізити свідоцтва пілота повітряного судна (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії, категорія); відомості про примусове виконання рішення щодо особи-боржника (реквізити та відомості виконавчого документа); відомості про особу, зниклу безвісти за особливих обставин;відомості про внутрішньо переміщену особу; відомості про наявність права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 23 Закону України « Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію » не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).
В матеріалах справи наявна копія пенсійного посвідчення № НОМЕР_2 серія НОМЕР_3 від 05.02.2020року, яке видане громадянину ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 в тому, що останній є інвалідом ІІ групи. Термін дії довічно ( а.с. 20) та Довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серія 12ААБ № 721718 з якої також вбачається, що у громадянина ОСОБА_1 наявна ІІ група інвалідності безстроково ( а.с.21).
Крім того, в матеріалах справи на аркуші справи 16 міститься копія розписки № 297, яка видана ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , про те, що військово-обліковий документ, який йому належить серії НОМЕР_1 , вилучений з метою надання відстрочки та відмітки військово-облікових даних.
Однак, відповідачем ні в Протоколі № 1081 від 11.09.2024року, ні в Постанові № 1081 від 17. 09.2024 року не наведено жодних обґрунтувань, яким чином та в якій частині позивач порушив саме підпункт 8 пункту 1 « Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», які є додатком 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022, відповідно до якого ( чинного на момент виникнення спірних правовідносин) військовозобов'язані повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Зі змісту оскаржуваної постанови неможливо встановити, що саме не повідомив позивач в семиденний строк органу, в якому він перебуває на військовому обліку, персональні дані зазначені у статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» чи не надав зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Тобто відсутні чітке, існуюче посилання на конкретну норму права, яку порушив позивач і яка обумовлює об'єктивну сторону ч. 3 ст. 210 КУпАП, що суперечить принципу правової визначеності та позбавляють суд можливості визначити суть інкримінованого правопорушення.
Крім того, згідно зі ст. 268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Судом встановлено, що зазначення часу та дати коли відбудеться розгляд справи в протоколі не міститься. В протоколі № 1081 від 11.09.2024 року ОСОБА_1 зазначив, що просить розглядати справу за його відсутністю, що підтверджується особистим підписом.
Отже, з наведеного вбачається, що при розгляді справи та винесенні постанови №1081 про накладення адміністративного стягнення за справою про адміністративне правопорушення за ч.3 ст. 210 КУпАП від 17.09.2024 щодо ОСОБА_1 не дотримано, зокрема, вимог Закону України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо удосконалення відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 9 травня 2024 року № 3696-IX, який набрав чинності 19.05.2024, норм КУпАП щодо повідомлення ОСОБА_1 про час та дату розгляду справи про адміністративне правопорушення, складення/не складення протоколу про адміністративне правопорушення.
Клопотання ОСОБА_1 у протоколі про розгляд справи у його відсутності не може нівелювати законодавчо визначений обов'язок суб'єкта владних повноважень повідомити про час та дату розгляду справи особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки у випадку не дотримання цього обов'язку особа позбавлена прав визначених ст. 268 КУпАП.
Відповідно до ч. 3ст. 286 КАС Україниза наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Висновки про наявність чи відсутність в діях особи адміністративного правопорушення мають бути зроблені на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин справи, а притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
З огляду на викладене в контексті наведених правових норм, суд приходить до висновку про необхідність часткового задоволення позову та скасування спірної постанови з направленням справи на новий розгляд уповноваженим органом. Новий розгляд справи надасть можливість позивачу заявити клопотання, надати пояснення, належним чином скористатись правовою допомогою при розгляді відносно нього справи про адміністративне правопорушення.
З іншого боку відповідач матиме можливість усунути недоліки винесеної постанови та в подальшому перейти до дослідження зібраних у справі доказів та прийняття відповідного рішення у справі про адміністративне правопорушення.
Керуючись ст.ст.2, 5, 77, 255, 295, 297 КАС України, суд -
Позов ОСОБА_1 в інтересах якого діє адвокат Проценко Олександр Миколайович до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною а скасування постанови № 1081 від 17.09.2024 року - задовольнити частково.
Скасувати постанову № 1081 від 17 вересня 2024 року начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 майора ОСОБА_5 , про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 у виді штрафу в розмірі 17000,00 ( сімнадцять тисяч ) грн. за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП.
Надіслати справу щодо ОСОБА_1 за ч.3 ст. 210 КУпАП на новий розгляд до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В іншій частині позовних вимог, а саме закриття провадження у справі - відмовити.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених статтею 286 КАС України, можуть бути подані протягом десяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.М. Тончева