Ухвала від 06.05.2025 по справі 522/4936/24

Справа № 522/4936/25

Провадження № 1-кс/522/3029/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 травня 2025 року Місто Одеса

Приморський районний суд м. Одеси у складі: слідчого судді ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого СВ ВП № 5 ОРУП № 1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_6 , погоджене прокурором Приморської окружної прокуратури м. Одеси ОСОБА_7 , про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту у кримінальному провадженні № 12024163510000143 від 13.02.2024 року, за підозрою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Ізмаїл Одеської області, українця, громадянина України, заступника начальника Управління інженерного захисту території міста та розвитку узбережжя Одеської міської ради, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , одруженого, раніше не судимого, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_4 , будучи службовою особою, на яку покладено здійснення адміністративно-господарських та організаційно-розпорядчих обов'язків, при виконанні службових завдань за посадою вчинив службовий злочин, а саме неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом інтересам територіальної громади, за наступних обставин.

Так, на території міста Одеси за адресою: м. Одеса, вул. М?ясоїдівська, 13 здійснює свою діяльність Управління інженерного захисту території міста та розвитку узбережжя Одеської міської ради (код ЄРДПОУ 24760454) (далі - Управління), яке є виконавчим органом Одеської ради створене відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування» (п. 1.1 Положенням про управління інженерного захисту території міста та розвитку узбережжя Одеської міської ради, затвердженим рішенням Одеської міської ради від 28.02.2011 №384-VI (далі - Положення).

Управління є юридичною особою, має самостійний баланс, гербову печатку зі своїм найменуванням, штампи, бланки, рахунки в органах Державного казначейства України (п.п. 1.2 Положення).

Управління у своїй діяльності керується Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», іншими законодавчими та підзаконними актами України, актами місцевого самоврядування та цим Положенням (п.п. 1.3 Положення).

Компетенцію управління складають повноваження виконавчих органів міської ради в сфері інженерного захисту територій, об'єктів і споруд в межах м. Одеса від проявів небезпечних інженерно-геологічних процесів, що відбуваються як в природних умовах, так і під впливом техногенного навантаження геологічного середовища, встановлення режиму використання, контролю та захисту території міста та морського узбережжя від небезпечних геологічних процесів (п.п. 1.4 Положення).

Управління є підзвітним і підконтрольним Одеській міській раді, підпорядкованим її виконавчому комітету, міському голові (п.п. 1.5 Положення).

Управління утримується за рахунок коштів бюджету міста (п.п. 1.6 Положення).

Положення визначено основні завдання та функції Управління.

Згідно п. 2.1.1. Положення, Управління забезпечує розробку та реалізацію оперативних заходів і довгострокових програм розвитку інженерної інфраструктури, насамперед об'єктів інженерного захисту, ефективного використання території міста і морського узбережжя, на які впливають небезпечні інженерно-геологічні процеси (зсуви, підтоплення ґрунтовими водами, провалля та просідання поверхні над підземними виробками).

Згідно п. 2.1.2. Вносить пропозиції про розробку детального планування територій узбережжя, виступає замовником цих робіт.

Згідно п. 2.1.3. Контролює у межах своїх повноважень діяльність підприємств та організацій усіх форм власності відносно забезпечення належного утримання, ефективної експлуатації території узбережжя та її інженерної інфраструктури, відповідно до вимог чинного законодавства та актів місцевого самоврядування.

Згідно п, 2.1,4. Виступає замовником всіх робіт, пов'язаних з інженерними мережами, шляховими роботами, водовідведенням та водопостачанням, енергозабезпеченням, будівництвом чи реконструкцією споруд інженерного захисту на території узбережжя.

Згідно п, 2.1.5. Залучає на договірних засадах кошти і матеріальні ресурси організацій і підприємств, незалежно від форми власності, та суб'єктів підприємницької діяльності - фізичних осіб, які експлуатують чи використовують берегову зону, для часткової або повної їх участі в реконструкції, ремонтно-поновлювальних роботах на об'єктах берегозахисного комплексу узбережжя.

Згідно п. 2.1.8. Здійснює моніторинг технічного стану об'єктів інженерного захисту, що знаходяться на балансі інших організацій на території міста, за угодами з власниками.

Згідно п. 4.1. Управління очолює начальник, який призначається на посаду і звільняється з посади міським головою.

Начальник управління має заступників, які за його поданням призначаються на посаду і звільняються з посади міським головою.

Згідно п. 4.2.4. Видає у межах своєї компетенції накази, організовує і контролює їх виконання.

Згідно п. 4.2.6. Укладає договори відповідно до чинного законодавства України у межах своєї компетенції.

Відповідно до розпорядження Одеського міського голови від 01.11.2018 №1489K ОСОБА_4 переведено з посади заступника начальника - начальника відділу інженерного захисту території та розвитку узбережжя управління інженерного захисту території міста та розвитку узбережжя Одеської міської ради на посаду заступника начальника управління інженерного захисту території міста та розвитку узбережжя Одеської міської ради, з 01.11.2018.

Також, Наказом №31 від 25.11.2020 заступнику начальника управління інженерного захисту території міста та розвитку узбережжя Одеської міської ради ОСОБА_4 надано право першого підпису фінансових документів.

Крім того, розпорядженням Одеського міського голови від 04.08.2021 №1159K на ОСОБА_4 покладено виконання обов'язків начальника Управління інженерного захисту території міста та розвитку узбережжя Одеської міської ради, з 10.08.2021.

Відповідно до посадової інструкції заступника начальника управління інженерного захисту території міста та розвитку узбережжя (далі - Інструкція) з якою під підпис ознайомлений ОСОБА_4 , останній підпорядкований начальнику Управління.

Згідно п. 1.2. Заступник начальника Управління призначається на посаду і звільняється з посади розпорядженням міського голови за поданням начальника Управління з дотриманням вимог чинного законодавства.

Згідно п. 1.3, Заступник начальника Управління у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, міжнародними договорами України, актами Міністерства юстиції України, інших центральних органів виконавчої влади, рішеннями Одеської міської ради, рішеннями виконавчого комітету Одеської міської ради, розпорядженнями Одеського міського голови, Положенням про Управління, наказами начальника Управління, а також цією посадовою інструкцією.

Згідно п. 1.4. Заступник начальника Управління повинен знати:

Конституцію України; акти законодавства та нормативні документи, що стосуються органів виконавчої влади та місцевого самоврядування; акти законодавства та нормативні документи, що регулюють діяльність у сфері інженерного захисту території та розвитку узбережжя; основи державного управління, економіки та фінансів.

Згідно п. 2.1. Заступник начальника управління інженерного захисту території міста та розвитку узбережжя визначає перспективи розвитку Управління і шляхи реалізації комплексних програм і пропозицій по інженерному захисту територій та розвитку узбережжя.

Згідно п. 2.2. Забезпечує раціональне використання виробничих фондів і ресурсів управління.

Згідно п. 2.3. Здійснює контроль за розробкою перспективних і річних планів капітального будівництва, а також їх коригуванні за підсумками виконання минулого року.

Згідно п. 2.4. Забезпечує ефективність проектних рішень, своєчасну, і якісну підготовку виробництва, технічну експлуатацію, ремонт і модернізацію устаткування.

Згідно п. 2.6. Здійснює контроль за розробкою, організовує впровадження проектів технічного переобладнання.

Згідно п. 2.13. Здійснює обґрунтування, розробку програми і пропозицій по інженерному захисту міських територій, складає плани робіт із створення інформаційної бази (моніторингу).

Згідно п. 2.15. Забезпечує технічний нагляд будівельних, ремонтних робіт, здійснюваних на замовлення Управління підрядними організаціями, с відповідальним за технічну частину документації прийому-передачі завершених об'єктів інженерного захисту.

Згідно п. 2. 17 Є відповідальною особою з питань планування ремонтних робіт берегозахисних споруд всіх видів, які знаходяться на балансі Управління.

Заступник начальника управління інженерного захисту території міста та розвитку узбережжя несе персональну відповідальність за несвоєчасне чи неякісне виконання покладених на нього завдань, невиконання або неналежне виконання своїх службових обов'язків, недотримання вимог законодавчих та нормативних актів, правил внутрішнього трудового розпорядку відповідно до чинного законодавства.

Враховуючи вищевикладене, відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України згідно примітки 1 до ст. 364 КК України ОСОБА_4 постійно обіймаючи посаду заступника начальника Управління інженерного захисту території міста та розвитку узбережжя Одеської міської ради та виконуючи функції начальника цього ж Управління, здійснюючи організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції є службовою особою.

У відповідності до ст.ст. 19, 68 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі», до принципів здійснення публічних закупівель, входить зокрема максимальна економія, ефективність та пропорційність, запобігання корупційним діям і зловживанням.

Згідно п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про публічні закупівлі», передбачено, що договір про закупівлю це - господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.

Також, ч. 3 ст. 8 Господарського кодексу України визначає, що господарська компетенція органів місцевого самоврядування реалізується від імені відповідної державної установи. Безпосередня участь держави, органів державної влади та органів місцевого самоврядування у господарській діяльності може здійснюватися лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Одночасно, ч. 1 ст. 74 Закону України «Про місцеве самоврядування в України», передбачає, що органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.

Відповідно до наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27.08.2013 №405, затверджено ДСТУ-Н Б Д.1.1-2:2013 "Настанова щодо визначення прямих витрат у вартості будівництва» (далі-Настанова).

Настановою затверджено стандарти визначення очікуваної вартості предмета закупівлі товарів, робіт і послуг, закупівля яких здійснюється відповідно до положень Закону України «Про публічні закупівлі».

Відповідно до п.п. 1.1.-1.2 Настанова визначає основні положення з визначення прямих витрат у вартості нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту та технічного переоснащення будинків, будівель і споруд будь-якого призначення, їх комплексів, лінійних об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури, а також реставрації пам'яток архітектури та містобудування. Стандарт розроблено в розвиток ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» та призначено для визначення прямих витрат у вартості будівництва об'єктів, що споруджуються за рахунок бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ та організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії.

Згідно абзацу пункту 5.5 Настанови поточні ціни на матеріальні ресурси (матеріали, вироби, конструкції) приймаються за даними замовника за обґрунтованою (як правило, найменшою при всіх рівних характеристиках) ціною матеріальних ресурсів на підставі проведеного аналізу поточних цін на ринку будівельних матеріалів, виробів та конструкцій у регіоні.

Так, з метою виконання завдань покладених на Управління у 2021 році Департаментом фінансів Одеської міської ради на підставі бюджетних призначень відповідно до рішення Одеської міської ради від 28.04.2021 №210-VIII «Про внесення змін до рішення Одеської міської ради від 24.12.2020 №13-VIII «Про бюджет Одеської міської територіальної громади на 2021 рік» виділено кошти на капітальний ремонт об'єкту «капітальний ремонт та благоустрій спортивного майданчику за адресою: м. Одеса, Траса здоров'я, пляж Отрада, 15/1» Замовником яких виступало Управління інженерного захисту території міста та розвитку узбережжя Одеської міської ради (далі - Управління).

3 цією метою, Управлінням без використання електронної системи закупівель в особі заступника начальника Управління інженерного захисту території міста та розвитку узбережжя Одеської міської ради ОСОБА_4 укладено з ФОП ОСОБА_8 договір №12MO від 18.05.2021 на розробку робочого проекту по об'єкту «капітальний ремонт та благоустрій спортивного майданчику за адресою: м. Одеса, Траса здоров'я, пляж Отрада, 15/1» та листом №05/01-13/244 вих від 18.05.2021 за підписом заступника начальника управління ОСОБА_4 на виконання вказаного договору ФОП ОСОБА_9 на розробку проектно-кошторисної документації Управлінням надано затверджену у графі «Замовник» підписом заступника начальника Управління ОСОБА_4 та скріплену гербовою печаткою «Управління інженерного захисту території міста та розвитку узбережжя Одеської міської ради» наступну документацію, а саме: завдання на проектування «капітальний ремонт та благоустрій спортивного майданчику за адресою: м. Одеса, Траса здоров'я, пляж «Отрада», 15/1; вихідні дані для складання кошторисної документації у п. 5 яких зазначено «поточні ціни на устаткування за вихідними даними Замовника (ДСТУ-НБ Д.1.1-2:2013 п.5)», перелік мінімальних цін енергоносіїв та будівельних матеріалів, виробів та конструкцій без врахування ПДВ, транспортних витрат та заготівельно-складських витрат в п. 19 яких зазначено відпускну ціну на комплект тренажерів для спортивного майданчика у сумі 2056223,00 грн., акт технічного обстеження майданчику та іншу необхідну документацію.

На підставі наданої Управлінням документації, за підписом заступника начальника управління ОСОБА_4 на виконання договору №12MO від 18.05.2021 ФОП ОСОБА_8 розроблено робочий проект по об'єкту «капітальний ремонт та благоустрій спортивного майданчику за адресою: м. Одеса, Траса здоров'я, пляж Отрада, 15/1» разом з локальним кошторисом в п. 26 якого зазначено ціну на комплект тренажерів для спортивного майданчика у сумі 2056223,00 грн. відповідно до переліку мінімальних цін енергоносіїв та будівельних матеріалів, виробів та конструкцій без врахування ПДВ, транспортних витрат та заготівельно-складських витрат затвердженого у графі «Замовник» підписом заступника начальника Управління ОСОБА_4 .

У подальшому на підставі розробленого робочого проекту та на виконання договору №16MО від 09.07.2021 укладеного без використання електронної системи закупівель між Управлінням в особі заступника начальника Управління ОСОБА_4 та ФОП ОСОБА_8 про проведення експертизи проектно-кошторисної документації по об'єкту: «капітальний ремонт та благоустрій спортивного майданчику за адресою: м. Одеса, Траса здоров'я, пляж «Отрада» 15/1» Філією ДП «Укрдержбудекспертиза» видано Управлінню експертний звіт (позитивний) №16-047/01-21 від 07.06.2021, щодо розгляду проектної документації в частині міцності, надійності та довговічності об'єкта будівництва та її кошторисній частині за робочим проектом розробленим ФОП ОСОБА_8 , в якому відповідно до додатку до експертного звіту зазначено, що кошторисна вартість об'єкта будівництва визначалась за цінами та матеріальними ресурсами прийнятими за даними замовника відповідно до вимог п.5.5 ДСТУ-НБД.1.1-2:2013.

За результатами розробленої проектно-кошторисної документації та експертного звіту по об'єкту: «капітальний ремонт та благоустрій спортивного майданчику за адресою: м. Одеса, Траса здоров'я, пляж «Отрада» 15/1» протоколом №155 від 20.07.2021 Управлінням оголошено закупівлю за ідентифікатором UA-2021-07-20-005274-b, на капітальний ремонт та благоустрій спортивного майданчику за адресою: м. Одеса, Траса здоров'я, пляж «Отрада», 15/1 з очікуваною вартістю предмета закупівлі 3378614,40 гривень відповідно до робочого проекту розробленого ФОП ОСОБА_10 та експертного звіту (позитивного) Філії ДП «Укрдержбудекспертиза».

За результатами проведення закупівлі між Управлінням інженерного захисту території міста та розвитку узбережжя Одеської міської ради (в особі виконуючого обов'язки начальника управління-заступника начальника управління ОСОБА_4 ) та ФОП ОСОБА_11 25.08.2021 укладено договір №33MО (далі - Договір) на закупівлю за державні кошти робіт із капітального ремонту та благоустрою спортивного майданчику, розташованого за адресою: м. Одеса, Траса Здоров'я, пляж «Отрада», 15/1.

Відповідно до п. 1.2. Договору предметом є капітальний ремонт та благоустрою спортивного майданчику, розташованого за адресою: м. Одеса, Траса здоров'я, пляж «Отрада», 15/1.

Відповідно до п. 1.3. ціна Договору становила 3370845,08 грн.

Відповідно до п. 4.1. Договору Розрахунки за виконані роботи здійснюються відповідно до вимог чинного законодавства України на підставі підписаних актів приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) та довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (КБ-3), згідно календарного графіку виконання робіт (Додаток №2) та плану фінансування виконаних робіт (Додаток №3).

Відповідно до п. 4.2. Договору Замовник здійснює оплату Підряднику за виконані роботи за цим Договором згідно актів приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) та довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (КБ-3) не пізніше 10 банківських днів після підписання кожних вищевказаних актів та довідок.

Відповідно до п. 4.3. Договору Фінансування робіт здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету. Платіжні зобов'язання виникають при наявності відповідного бюджетного призначення (бюджетних асигнувань) та наявності коштів на рахунку Замовника.

Відповідно до п. 4.8. Договору Показники для обчислення загальновиробничих та адміністративних витрат, які погоджені із Замовником на стадії визначення ціни пропозиції, використовуються при проведенні взаєморозрахунків за обсяги виконаних робіт.

Відповідно до п. 6.1. Договору Замовник зобов'язаний забезпечити Підрядника проектно-кошторисною документацією протягом одного місяця після підписання Договору.

Відповідно до п. 10.4.1. Замовник передає, а Підрядник приймає по акту, підписаному Сторонами будівельний майданчик на період будівництва Об'єкта і до його завершення, в терміни, що забезпечують початок робіт на Об'єкті.

Відповідно до п. 10.4.4. Замовник здійснює контроль та залучає на договірній основі технічний нагляд для здійснення контролю за відповідністю якості об'ємів виконаних робіт проектно-кошторисній документації, будівельним нормам і правилам, а матеріалів, виробів і конструкцій, державним стандартам і технічним умовам. При виявленні відхилень Замовник видає Підряднику письмове розпорядження про їх усунення, а при необхідності приймає рішення про припинення робіт.

Відповідно до п. 10.5.1. Передача закінченого Об'єкта Підрядником і приймання його Замовником оформляється декларацією, що засвідчує відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектній документації та підтверджує його готовність до експлуатації (далі Декларація).

Так, ОСОБА_4 перебуваючи на посаді заступника начальника управління, тобто будучи службовою особою відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України та згідно примітки 1 до ст. 364 КК України, у травні-серпні 2021 року (більш точної дати та часу органом досудового розслідування не встановлено) перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, у зв'язку з неналежним виконанням своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків свого діяння, хоча повинен був та міг їх передбачити, маючи реальну можливість виконати належним чином, проте, неналежно виконуючи свої службові обов'язки, хоча в силу займаної посади та досвіду роботи повинен був і міг їх передбачити, в порушення принципу максимальної економії, не зважаючи на передбачений чинним законодавством порядок не вжив всіх необхідних заходів до належного визначення очікуваної вартості предмета закупівлі «капітальний ремонт та благоустрій спортивного майданчику за адресою: м. Одеса, Траса здоров'я, пляж «Отрада» 15/1», а саме в порушення посадової інструкції заступника начальника управління інженерного захисту території міста та розвитку узбережжя Одеської міської ради, п. 5.5 ДСТУ-НБД.1.1-2:2013 «Настанова щодо визначення прямих витрат у вартості будівництва» затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27.08.2013 №405, під час визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, не здійснив аналіз цін на матеріальні ресурси, які мали бути на момент визначення очікуваної вартості закупівлі не вищими за поточні ціни у регіоні затвердив в графі «Замовник» своїм підписом та скріпив гербовою печаткою «Управління інженерного захисту території міста та розвитку узбережжя Одеської міської ради» перелік мінімальних цін енергоносіїв та будівельних матеріалів, виробів та конструкцій без врахування ПДВ, транспортних витрат та заготівельно-складських витрат по об'єкту будівництва «капітальний ремонт та благоустрій спортивного майданчику за адресою: м. Одеса, Траса здоров'я, пляж «Отрада» 15/1» у п. 19 яких зазначено відпускна ціна на комплект тренажерів для спортивного майданчика у сумі 2056223, 00 грн., тим самим надав та підтвердив ФОП ОСОБА_10 вартість будівельних робіт на комплект тренажерів для спортивного майданчика, що призвело до завищення вартості будівельних робіт по актам приймання виконаних будівельних робіт форми №КБ-2 в зазначених в актах №33МО/2 за листопад 2021 року та №33МО/4 за грудень 2021 року, а саме завищення вартості комплекту тренажерів для спортивного обладнання на загальну суму 1 756 586, 84 грн.

ОСОБА_12 не здійснивши аналізу цін на матеріальні ресурси, які складались на момент визначення очікуваної вартості закупівлі та мали бути найменшими у регіоні на момент здійснення закупівлі, не виявив та не врахував ціни на устаткування (вироби), які були значно дешевші ніж у проектно-кошторисній документації, що призвело до завищення вартості будівельних робіт зазначених в актах №33МО/2 за листопад 2021 року та №33MО/4 за грудень 2021 року та в подальшому підписав у графі «Замовник» подані підрядником ФОП ОСОБА_11 та скріпив гербовою печаткою «Управління інженерного захисту території міста та розвитку узбережжя Одеської міської ради» довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (КБ-3) за листопад 2021 року та грудень 2021 року, тим самим підтвердив завищену вартість комплекту тренажерів для спортивного майданчику.

Після чого на підставі актів приймання виконаних будівельних робіт форми №КБ-2в, а саме: №33МО/2 за листопад 2021 року та №33MO/4 за грудень 2021 року та довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (КБ-3) за листопад 2021 року та грудень 2021 року по виконанню Договору №33МО від 25.08.2021 Управлінням відповідно до платіжних інструкцій №7 від 18.11.2021 та №11 від 15.12.2021 необґрунтовано перераховано з розрахункового рахунку Управління інженерного захисту території міста та розвитку узбережжя Одеської міської ради (надавач платних послуг платника - Держказначейська служба України, м. Київ) UA108201720344211011100034254 на розрахунковий рахунок ФОП ОСОБА_13 НОМЕР_1 відкритого у ПАТ КБ «Приватбанк» грошові кошти за комплект тренажерів для спортивного майданчику на загальну суму 1756586,84 гривень.

Враховуючи вищевикладене, неналежне виконанням ОСОБА_4 своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, призвело до завищення вартості будівельних робіт, а саме вартості комплекту тренажерів для спортивного майданчику по договору підряду №33МО від 25.08.2021 на загальну суму 1756586,84 грн. та в подальшому призвело до безпідставного перерахування вказаної суми грошових коштів на банківський рахунок ФОП ОСОБА_11 , що спричинило збитки територіальній громаді міста Одеса, в особі Одеської міської ради на вищезазначену суму, що згідно примітки 4 до ст. 364 КК України є тяжкими наслідками.

Прокурор в судовому засіданні підтримав клопотання слідчого, вважаючи мету і підстави застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту обґрунтованими та такими, що дають право слідчому судді на застосування найбільш суворого заходу.

Підозрюваний та його захисник під час розгляду клопотання заперечували проти його задоволення та просили обрати запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання.

Вивчивши матеріали, які обґрунтовують доводи клопотання, допитавши підозрюваного, а також заслухавши прокурора та захисника, приходжу до висновку, що клопотання слідчого підлягає задоволенню з наступних підстав.

01.05.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

Встановлено, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні нетяжкого кримінального правопорушення, за яке передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від двох до п'яти років.

Вивченням характеристики підозрюваного встановлено, що він є громадянином України, уродженцем міста Ізмаїл Одеської області, українцем за національністю, офіційно працевлаштований, із вищою освітою, одружений, має постійне місце мешкання на території м. Одеси.

Відповідно ст. 184 КПК України, підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави вважати, що підозрюваний може здійснити дії передбачені ст. 177 КПК України.

У зазначеному випадку, метою застосування запобіжного заходу стосовно ОСОБА_4 є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігти спробам переховуватися від органів досудового розслідування та суду, вчинити інше кримінальне правопорушення.

Відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 184 КПК України, під час досудового слідства встановлено наявність ризиків, передбачених у п.п. 1, 2, 3, 4 ч. 1 ст. 177 КПК України, що свідчить про необхідність обрання відносно підозрюваного ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту у нічний час.

ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні не тяжкого кримінального правопорушення, за яке передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від двох до п'яти років позбавлення волі. Розуміючи тяжкість покарання, яке загрожує підозрюваному, останній може переховуватись від суду, що свідчить про наявність ризику передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України.

На даний час досудовим слідством встановлено, що є реальний ризик, передбачений п. 2 ст. 177 КПК України, а саме підозрюваний може знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.

Крім цього, станом на теперішній час у кримінальному провадженні допитано не всіх свідків, покази яких мають істотне значення для проведення повного, всебічного та неупередженого досудового розслідування, а потерпіла сторона та свідки не допитані в судовому засіданні, показання яких, згідно принципу безпосередності дослідження доказів суд може сприймати лише у ході допиту під час судового розгляду, що дає підстави вважати, що підозрюваний, може незаконно впливати на свідків у кримінальному провадженні, з метою зміни або відмови від дачі останніми свідчень, а також перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, що свідчить про наявність ризиків передбачених п.п. 3, 4 ч. 1 ст. 177 КПК України.

З врахуванням сукупності викладених обставин, даних про особу підозрюваного, в силу характеру інкримінованого йому діяння та одночасної потреби у проведенні слідчих (розшукових) дій, спрямованих на встановлення всіх обставин кримінального правопорушення, для забезпечення належного виконання підозрюваного покладених на нього процесуальних обов'язків, достатнім запобіжним заходом, який наддасть можливість запобігти усім вищевказаним ризикам, є запобіжний захід у вигляді домашнього арешту.

Водночас, застосування більш м'якого запобіжного заходу унеможливить запобіганню ризикам зазначеним у клопотанні.

Так, особисте зобов'язання не може бути застосовано, у зв'язку з тим, що це найбільш м'який запобіжний захід і він не відповідає тяжкості злочину у якому підозрюється ОСОБА_4 .

Особиста порука не може бути застосована в силу того, що не встановлено осіб, які заслуговують на довіру та можуть поручитися за виконання підозрюваним покладених на нього обов'язків, передбачених ст. 194 КПК України і зобов'язуються за необхідності доставити його до органу досудового розслідування чи в суд на першу вимогу.

Кожен з вищезазначених ризиків, знаходить своє підтвердження у зібраних матеріалах, які додані до клопотання та обґрунтовують доводи органу досудового розслідування.

Інші, менш суворі запобіжні заходи, не зможуть забезпечити виконання підозрюваним процесуальних обов'язків, передбачених чинним Кримінальним процесуальним кодексом і його належної поведінки.

Керуючись ст.ст. 84-89, 132, 176, 177, 178, 183, 186, 193, 194, 195, 196, 197, 205 КПК України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого СВ ВП № 5 ОРУП № 1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_6 про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту - задовольнити.

Застосувати запобіжний захід у вигляді домашнього арешту відносно підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в межах строку досудового розслідування, а саме до 30.06.2025 року включно.

Покласти на підозрювану ОСОБА_4 обов'язки:

- не залишати місце свого постійного мешкання за адресою: АДРЕСА_1 , у проміжок часу з 23:00 год. по 06:00 год. наступної доби, за виключенням необхідності залишити житло під час оголошення повітряної тривоги, без дозволу слідчого, прокурора, або суду;

- прибувати за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду;

- не відлучатися із населеного пункту, в якому підозрюваний проживає без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;

- утримуватися від спілкування зі потерпілими та свідками у кримінальному провадженні;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Апеляційна скарга, на ухвалу слідчого судді, може бути подана протягом п'яти днів з дня її оголошення. Для особи, яка перебуває під вартою, строк подачі апеляційної скарги обчислюється з моменту вручення їй копії судового рішення.

Подання апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді зупиняє набрання нею законної сили, але не зупиняє її виконання.

Слідчий суддя: ОСОБА_1