Справа № 128/1154/25
Іменем України
06 травня 2025 року місто Вінниця
Вінницький районний суд Вінницької області
у складі головуючого судді Карпінської Ю.Ф.,
розглянувши адміністративний матеріал, що поданий відділом поліції №3 Вінницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №284782 від 29.03.2025, «29.03.2025 о 09 год 15 хв у м. Вінниця, вул. Пирогова, 115Б водій ОСОБА_1 керував автомобілем Мерседес-Бенс д/н НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння, огляд на стан сп'яніння проводився в ЦТЗ Соціотерапія міста Вінниця».
28.04.2025 захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 - адвокат Дегтярьов О.М. подав клопотання про закриття справи про адміністративне правопорушення, яке мотивоване тим, що «при перегляді відеозапису, який починається о 09 год 04 хв та закінчується о 09 год 24 хв 29.03.2025, відображено як працівник поліції виходить із службового автомобіля та заходить у приміщення, а потім у кабінет, де проводиться відеозйомка, та закінчується складанням протоколу на вулиці біля цього ж приміщення. Натомість будь-якого відеозапису працівників поліції про місце несення ними служби з прив'язкою до приміщень або дорожніх знаків, а також фіксації зупинки транспортного засобу під керуванням ОСОБА_1 відсутня. ОСОБА_1 не керував автомобілем, а стояв на узбіччі біля нього, двигун був вимкнений, оскільки автівка зламалася, що свідчить про те, що він не являється водієм та не керує автомобілем, а також і те, що поліцейські не здійснювали зупинку вказаного автомобіля під його керуванням. З цього слідує, що дії працівників поліції щодо пропозиції ОСОБА_1 , який не керував автомобілем, стосовно проходження огляду на стан сп'яніння та складення протоколу є необґрунтованими та незаконними. Відсутність такої ознаки як керування транспортним засобом виключає в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП. Крім того, відеофіксація подій інкримінованого ОСОБА_1 правопорушення є непослідовною та частковою. У протоколі вказано, що ОСОБА_1 о 09 год 15 хв 29.03.2025 керував автомобілем Мерседес-Бенц д.н.з. НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння, хоча на матеріалах відеозапису факту керування та автомобіля взагалі не зафіксовано, а також не вказано ознаки сп'яніння та в чому вони виражаються. У протоколі вказано, що саме о 09 год 15 хв 29.03.2025 ОСОБА_1 керував автівкою у стані алкогольного сп?яніння, однак о 09 год 15 хв 29.03.2025 він не міг керувати автівкою, оскільки в період із 09 год 04 хв до 09 год 24 хв 29.03.2025 він перебував разом з працівниками поліції в ЦТЗ «Соціотерапія». У протоколі вказано, що зупинка водія ОСОБА_1 та місце складання протоколу відбулося по вулиці Пирогова, 115Б у м. Вінниці, тоді як складання протоколу відбувалося по вулиці Пирогова, 109-В у м. Вінниці. Таким чином, як протокол серії ЕПР1 №284782 від 29.03.2025, так і висновок №0188 від 29.03.2025, які складені з грубими порушеннями КУпАП, є неналежними та недопустимими доказами у справі. З матеріалів відеозаписів установлено, що факт руху автівки та факт зупинки транспортного засобу поліцейськими не зафіксований, а тому відсутні докази відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгода з результатами огляду, проведеного поліцейським, а також пропозиція водієві пройти огляд у найближчому закладі охорони здоров'я. У матеріалах справи відсутній акт про відмову водія пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки. Таким чином, проведення освідування на стан сп'яніння ОСОБА_1 було проведено з порушенням ст. 266 КУпАП, а тому висновок №0188 від 29.03.2025 повинен бути визнаний недійсним. Наведене надає право стверджувати про відсутність у діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП. Тому просить провадження у справі відносно ОСОБА_1 закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення».
Захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 - адвокат Дегтярьов О.М. у судове засідання, призначене на 06.05.2025, не з'явився, хоч у встановленому законом порядку повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи. Попередньо адвокат Дегтярьов О.М. подав клопотання, у якому просить розгляд справи, призначений на 06.05.2025, проводити за його відсутності, задовольнити подане ним клопотання та закрити провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
У судовому засіданні 06.05.2025 особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 не заперечував з приводу розгляду справи за відсутності його захисника. Суду пояснив, що 28.03.2025 ввечері зламався робочий автомобіль, про що він повідомив свого начальника. Останній сказав йому залишити автомобіль та їхати додому. Будучи вдома, він випив пиво. 29.03.2025 вранці він під'їхав до зламаного автомобіль та очікував на водія з тягачем, який мав забрати автомобіль на ремонт. В цей момент під'їхали працівники поліції, він їм усе розповів. Він стояв біля автомобіля, мотор автомобіля не був заведений. Працівники поліції йому сказали, що потрібно поїхати в лікарню, пройти огляд на стан сп'яніння. Він не відмовлявся їхати, бо йому відомо, що за відмову від проходження огляду передбачена відповідальність. У лікарні він проходив огляд шляхом продуття трубки, ніякі аналізи не здавав. Після проходження огляду працівники поліції завезли його в ТЦК, де протримали тривалий час. Підтримує подане його захисником клопотання та просить закрити провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, оскільки 29.03.2025 автомобілем він не керував, тому у працівників поліції не було підстав для проведення огляду на стан сп'яніння.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, оглянувши клопотання захисника та матеріали справи, суд доходить такого висновку.
Згідно із статтею 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, в тому числі, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, згідно з вимогами статті 251 КУпАП, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно з вимогами статті 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
У частині п'ятій статті 14 Закону України «Про дорожній рух» визначено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно дотримувати вимог цього закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
Згідно з п. 1.3 Правил дорожнього руху України, учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих правил. Особи, які їх порушують, несуть відповідальність згідно із законодавством (пункт 1.9).
Відповідно до пункту 2.9а Правил дорожнього руху України, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Водій - це особа, яка керує транспортним засобом.
У частині першій статі 130 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
За правилами частин першої та другої статті 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У частині третій статті 266 КУпАП передбачено, що у разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Відповідно до ч. 4 ст. 266 КУпАП, огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Процедура проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та оформлення результатів такого огляду визначена Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 №1452/735 (далі -Інструкція), та Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 №1103.
Так, згідно з пунктом 2 розділу І зазначеної Інструкції, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейського) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Відповідно до п. 3 розділу І зазначеної Інструкції, ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
У пункті 6 розділу І вищевказаної Інструкції передбачено, що огляд на стан сп'яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Згідно з пунктом 7 розділу І Інструкції, у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 КУпАП.
Відповідно до пункту 12 розділу ІІ Інструкції, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу І цієї Інструкції, поліцейським направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Тобто вищезазначені норми вказують на те, що огляд на стан алкогольного сп'яніння водія транспортного засобу здійснюється поліцейськими на місці зупинки транспортного засобу. У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, передбачено, що форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1 до цієї Інструкції.
Доказом того, що ОСОБА_1 нібито керував транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння, є лише протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №284782 від 29.03.2025. Однак з відеозапису, який долучено до протоколу, не убачається, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом. З відеозапису убачається лише, що працівник поліції виходить зі свого службового автомобіля, а в подальшому заходить у приміщення, після чого в одній із кімнат цього приміщення проводиться огляд особи на стан сп'яніння.
Відповідно до ст. 31 Закону України «Про Національну поліцію», поліція може застосовувати такі превентивні заходи, зокрема застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису.
У статті 40 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що поліція для забезпечення публічної безпеки і порядку може закріплювати на форменому одязі, службових транспортних засобах, монтувати/розміщувати по зовнішньому периметру доріг і будівель автоматичну фото- і відеотехніку, а також використовувати інформацію, отриману із автоматичної фото- і відеотехніки, що знаходиться в чужому володінні, з метою: попередження, виявлення або фіксування правопорушення, охорони громадської безпеки та власності, забезпечення безпеки осіб, забезпечення дотримання Правил дорожнього руху.
У п.п. 1 п. 2 Розділу І Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, яка була затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України 18.12.2018 №1026, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 11.01.2019 №28/32999, зазначено, що застосування працівниками поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису здійснюється з метою попередження, виявлення або фіксування правопорушення.
Згідно з п. 5 розділу ІІ Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, включення портативного відеореєстратора відбувається з моменту початку виконання службових обов'язків та/або спеціальної поліцейської операції, а відеозйомка ведеться безперервно до її завершення, крім випадків, пов'язаних із виникненням у поліцейського особистого приватного становища (відвідування вбиральні, перерви для приймання їжі тощо). У процесі включення портативного відеореєстратора поліцейський переконується в точності встановлених на пристрої дати та часу.
У Розділі ІІІ вищезазначеної Інструкції передбачено, що відеореєстратор може бути встановлений усередині салону службового транспортного засобу та/або зовні для максимальної фіксації навколишньої обстановки та/або внутрішньої частини салону в спосіб, що не заважає огляду водія. Включення відеореєстратора здійснюється з моменту початку виконання службових обов'язків або спеціальної поліцейської операції, а відеозапис ведеться безперервно до її завершення, при цьому в процесі включення відеореєстратора поліцейський переконується в точності встановлених на пристрої дати та часу. Залежно від наявних режимів відеореєстратора та освітлення відеозапис здійснюється у відповідному режимі денної або нічної зйомки.
Отже, відеозапис з нагрудної камери працівників патрульної поліції, що здійснюють оформлення адміністративного правопорушення, має бути безперервним.
Однак відеофіксація події інкримінованого ОСОБА_1 правопорушення не є безперервною. Поліцейськими не зафіксовано моменту керування ОСОБА_1 транспортним засобом, зупинки транспортного засобу, встановлення осіб, роз'яснення процедури проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою спеціального приладу або в медичному закладі.
З відеозапису не вбачається, які саме ознаки алкогольного сп'яніння були виявлені працівниками поліції у ОСОБА_1 , що в подальшому призвело для проведення огляду на стан сп'яніння.
Крім того, з матеріалів відеозапису не вбачається, що ОСОБА_1 було запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу, а він відмовився, тому такий огляд було проведено у лікарні.
До протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №284782 від 29.03.2025 долучено висновок медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, №0188 від 29.03.2025.
У вказаному висновку №0188 від 29.03.2025 зазначається про те, що ОСОБА_1 перебуває у стані алкогольного сп'яніння; алкотест 6820 - 0,30 проміле, алкотест 6820 - 0,29 проміле.
У розділі ІІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 №1452/735, визначено, що огляд у закладах охорони здоров'я щодо виявлення стану сп'яніння проводиться лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту), який пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством. Метою цього огляду є встановлення наявності чи відсутності стану сп'яніння в обстежуваної особи. Використання в закладах охорони здоров'я для проведення лабораторних досліджень вимірювальної техніки та обладнання, дозволених МОЗ, підтверджується сертифікатом відповідності та свідоцтвом про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.
У даному випадку, лікарем закладу охорони здоров'я при встановленні наявності або відсутності стану сп'яніння у ОСОБА_1 нібито було використано вимірювальну техніку, зокрема, як зазначено у висновку медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, «Алкотест 6820».
Згідно з п. 10 розділу ІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 №1452/735, якщо технічними характеристиками спеціального технічного засобу передбачається роздрукування на папері його показників, ці результати долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У порушення вказаних вимог Інструкції, до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №284782 від 29.03.2025 не долучено роздруківку показників вимірювальної техніки «Алкотест 6820», тому неможливо пересвідчитися в тому, що саме такий прилад був використаний для перевірки стану сп'яніння у ОСОБА_1 та що саме такі показники, які зазначені у висновку медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, №0188 від 29.03.2025, були зафіксовані приладом «Алкотест 6820».
Також є сумнівним направлення водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, від 29.03.2025, де зазначені результати огляду «0,29 проміле», оскільки воно складене працівником поліції 29.03.2025 о 08 год 50 хв, тоді як результати огляду на стан сп'яніння були готові о 09 год 20 хв 29.03.2025. Крім того, відеозаписом з бодікамери взагалі не підтверджується те, що о 08 год 50 хв працівниками поліції уже було зупинено ОСОБА_1 , встановлено наявність у нього ознак алкогольного сп'яніння та він відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу, або не погодився із проведеним оглядом працівниками поліції, у зв'язку із чим виникла необхідність у направленні його на огляд до КНП ЦТЗ «Соціотерапія».
В тому числі викликають сумніви і ті обставини, що у фабулі протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №284782 від 29.03.2025 зазначено, що ОСОБА_1 керував автомобілем 29.03.2025 о 09 год 15 хв, тоді як о 09 год 00 хв ОСОБА_1 вже проходив огляд на стан сп'яніння КНП ЦТЗ «Соціотерапія» і о 09 год 20 хв було складено відповідний висновок, про що зазначено у висновку медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а направлення на огляд в КНП ЦТЗ «Соціотерапія» було виписане працівником поліції о 08 год 50 хв, тобто заздалегідь ще до якоби зупинення транспортного засобу, яким керував ОСОБА_1 .
Суд звертає увагу на те, що обов'язок збирання доказів у справах про адміністративні правопорушення покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП.
Суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувачена, позбавляючи статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Державні органи не мають права перекладати обов'язок доказування невинуватості на особу, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення. Вимагання від особи представлення доказів на свій захист і спростування протоколу, є неприпустимим в розумінні принципу презумпції невинуватості, закріпленому в статті 62 Конституції України.
Вказане узгоджується із висновками, викладеними у постанові Вінницького апеляційного суду від 23.11.2023 (справа № 127/24921/23).
Оцінюючи докази у даній справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, суд враховує таке.
Для того, щоб особа була притягнута до адміністративної відповідальності, необхідно довести наявність в її діях (бездіяльності) складу та події адміністративного правопорушення.
Встановлення вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення повинно бути підтверджене належними та допустимими доказами
Стандарт доведення вини «поза розумним сумнівом» означає, що при доведенні винуватості особи не повинно залишатися жодного «розумного сумніву» в цьому, тоді як наявність такого «розумного сумніву» у винуватості особи є підставою для його виправдання.
Отже, в силу принципу презумпції невинуватості, діючого при розгляді справ про адміністративні правопорушення, всі сумніви у винності особи, що притягається до адміністративної відповідальності, тлумачаться на її користь, а недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості.
З відеозапису з бодікамери, долученого до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №284782 від 29.03.2025, який не є безперервним, не убачається, які ж саме ознаки алкогольного сп'яніння були виявлені у ОСОБА_1 , що йому було запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки, а він відмовився, тому такий огляд було проведено в медичному закладі, до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №284782 від 29.03.2025 не долучено роздруківку показників вимірювальної техніки «Алкотест 6820», що визначено в п. 10 розділу ІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 №1452/735, у зв'язку з чим суд позбавлений можливості установити результати проведеного огляду.
Всі ці обставини та інші встановлені недоліки вказують на порушення процедури проведення огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння.
Таким чином, наведені факти у відповідності до статті 62 Конституції України повинні тлумачитись судом на користь ОСОБА_1 , і вони не дають змоги суду однозначно оцінити дії останнього, як такі, що містять подію і склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Згідно зі ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням не інакше як на підставах та у порядку, встановлених законом.
Відповідно до вимог п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Згідно з вимогами ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом №475/97-ВР від 17.07.1997, на суд покладається обов'язок відповідно до закону здійснювати неупереджений розгляд та ухвалювати обґрунтовані рішення.
У зв'язку з викладеним вище, оскільки працівниками поліції не надано доказів керування ОСОБА_1 транспортним засобом, працівниками поліції порушено процедуру проведення огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння, визначену Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 №1452/735, та Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 №1103, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутні подія і склад адміністративного правопорушення, а тому провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, з цих підстав підлягає закриттю.
Керуючись статтями 9, 130 ч. 1, 245, 247 п. 1, 251, 280, 283, 294 КУпАП, суд -
Клопотання захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 - адвоката Дегтярьова О.М. про закриття провадження у справі - задовольнити.
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, - закрити за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення.