Справа № 699/562/25
Номер провадження № 3/699/309/25
28.04.2025 м. Корсунь-Шевченківський
Суддя Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області Літвінова Г.М., розглянувши адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, адреса зареєстрованого та фактичного місця проживання: АДРЕСА_1 , непрацюючої, РНОКПП - НОМЕР_1 , інші дані суду не відомі,
за частиною 1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області з ВП № 1 ЧРУП ГУНП в Черкаській області надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною 1 ст. 184 КУпАП, на підставі протоколу про адміністративне правопорушення від 20.02.2025 серії ВАД № 690986 (далі - протокол).
З протоколу вбачається, що через неналежне виконання ОСОБА_1 батьківських обов'язків 30.01.2025 о 14.20 год за адресою: вул. Шевченка, 27, м. Корсунь-Шевченківський у магазині «Копієчка» її малолітній син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , здійснив дрібну крадіжку товарів на суму 173,60 грн.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за частиною 1 ст. 184 КУпАП.
До матеріалів провадження крім протоколу додано рапорт ВП № 1 ЧРУП ГУНП в Черкаській області від 13.02.2025 щодо події ЄО № 1419; письмові пояснення адміністратора магазину «Копієчка» ОСОБА_3 та ОСОБА_1 ; копію паспорту останньої; довідку з магазину.
ОСОБА_1 у судовому засіданні пояснила, що дійсно її малолітній син викрав товар у магазині. Зазначила, що вона провела із сином роз'яснювальну роботу.
На виконання вимог ст. 6 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей» про розгляд справи було також повідомлено Службу у справах дітей виконавчого комітету Корсунь-Шевченківської міської ради Черкаської області. Однак представник служби у справах дітей у судове засідання не прибув, причини неявки не повідомили.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Відповідно до ст. 184 КУпАП, відповідальність за цією статтею настає в разі ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Об'єктивна сторона даного правопорушення полягає в ухиленні батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Проте з матеріалів справи вбачається, що син ОСОБА_1 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто є малолітнім, а не неповнолітнім.
Комітетом Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності на засіданні 18 січня 2024 року рекомендовано Верховній Раді прийняти за основу та в цілому законопроект щодо усунення законодавчого недоліку (прогалини) відносно адміністративної відповідальності батьків або осіб, які їх замінюють, за ухилення від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання саме малолітніх дітей.
З огляду на вказане, ухилення батьків від виконання обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання саме малолітніх дітей не становить склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Водночас до матеріалів справи не додано належного доказу на підтвердження ухилення ОСОБА_1 від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо піклування про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток (ч. 2 ст. 150 СК України).
Відповідно до вимог ст. 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, поясненнями свідків, а також іншими документами.
Таким чином, суд дійшов висновку, що адміністративний матеріал не містить достатньо допустимих доказів для встановлення винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Слід зазначити, що відповідно до положень КУпАП України, розгляд справи про адміністративне правопорушення проводиться лише в межах обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, при цьому суд не наділений повноваженнями самостійно змінювати ані фактичні обставини, ані кваліфікацію, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення.
Направлений на розгляд суду адміністративний матеріал не містить відповідного доказового забезпечення, що передбачає такий рівень доказування, який не залишає жодних розумних сумнівів щодо доведеності вини особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та щодо наявності в її діях складу адміністративного правопорушення або і самої події.
Ураховуючи наведений судом аналіз положень закону та наданих доказів, суд дійшов висновку про те, що матеріалами справи не доведено наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, а отже з цих підстав провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності слід закрити на підставі ст. 247 КУпАП.
Оскільки стягнення судового збору передбачено законом лише при накладенні адміністративного стягнення, судовий збір стягненню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 184, 283-284 КУпАП, на підставі ст. 247 КУпАП,
Провадження у справі за протоколом про адміністративне правопорушення від 20.02.2025 серії ВАД № 690986 щодо притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, адреса зареєстрованого та фактичного місця проживання: АДРЕСА_1 , непрацюючої, РНОКПП - НОМЕР_1 , інші дані суду не відомі - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана до Черкаського апеляційного суду через Корсунь-Шевченківський районний суд протягом десяти днів з дня винесення даної постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Суддя Літвінова Г.М.