Справа № 357/6475/25
Провадження № 2-а/357/144/25
06 травня 2025 року cуддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області Бебешко М. М. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльність військової частини та зобов'язання вчинити дії,-
05 травня 2025 року до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області надійшов вказаний позов.
Відповідно до автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05 травня 2025 року вказану справу передано на розгляд судді Бебешко М.М.
Як вбачається з адміністративного позову, позивач ОСОБА_1 просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати військову частину НОМЕР_1 здійснити виплати ОСОБА_1 , щомісячного додаткового грошового забезпечення ОСОБА_2 у загальній сумі 700 000,00 грн за період часу з 10.04.2024 до 20.02.2025;
- визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати військову частину НОМЕР_1 здійснити виплату у вигляді компенсації за втрату частини доходів у зв'язку із порушенням строків виплати 700 000,00 грн за у період часу з 10.04.2024 до 20.02.2025;
- стягнути з військової частини НОМЕР_1 на користь ОСОБА_1 , моральну шкоду в сумі, яку позивач покладає на розсуд суду.
Дослідивши матеріали адміністративного позову, проаналізувавши вимоги позивача, суддя дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо:
оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій;
уточнення списку виборців;
оскарження дій чи бездіяльності суб'єктів у сфері медіа, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників суб'єктів у сфері медіа, що порушують законодавство про вибори та референдум;
оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо:
примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства;
примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України;
затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні, або особами без громадянства;
затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;
5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років";
6) адміністративні справи за позовними заявами територіального центру комплектування та соціальної підтримки з приводу тимчасового обмеження громадян України у праві керування транспортним засобом під час мобілізації.
Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частинами першою та третьою цієї статті.
Отже, адміністративні справи, пов'язані із оскарженням бездіяльності військової частини НОМЕР_1 в частині позовних вимог позивача, підсудні окружним адміністративним судам.
Враховуючи наведене, Білоцерківському міськрайонному суду Київської області не підсудна адміністративна справа за даним адміністративним позовом, оскільки її розгляд за правилами розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів віднесено до підсудності окружного адміністративного суду.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно з чч.1,2 ст. 30 КАС України, спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
У зв'язку із цим, суд передає адміністративну справу за підсудністю Київського окружного адміністративного суду.
Подібні за змістом правові відносини в частини підсудності справ даної категорії викладено у рішенні у зразковій справі Верховного Суду від 11 квітня 2025 року у справі №280/8933/24.
Керуючись ст.ст.20, 29-30 КАС України, суддя,-
Справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльність військової частини та зобов'язання вчинити дії - передати за підсудністю на розгляд Київського окружного адміністративного суду (01133, Київ, бульвар Лесі Українки, будинок 26а).
Ухвала може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
СуддяМ. М. Бебешко