Справа № 344/7561/25
Провадження № 3/344/2848/25
06 травня 2025 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Зеленко О.В., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючої, РНОКПП не встановлено, за ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 вчинила домашнє насильство, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, образи тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному та психічному здоров'ю потерпілого, за наступних обставин.
Так, 22 квітня 2025 року о 16 год 44 хв у АДРЕСА_1 ОСОБА_1 вчинила домашнє насильство фізичного та психологічного характеру відносно свого співмешканця ОСОБА_2 : спричинила фізичний біль, висловлювалася нецензурною лайкою, внаслідок чого була завдана шкода психічному і фізичному здоров'ю потерпілого.
У судовому засіданні ОСОБА_1 , якій роз'яснено вимоги ст.268 КУпАП, пояснила, що примирилась з потерпілим ОСОБА_2 , запевнила суд, що така ситуація сталася вперше і більше не повториться, просила залишити справу про вчинення адміністративного правопорушення без розгляду.
Потерпілий ОСОБА_2 , якому роз'яснено вимоги ст.269 КУпАП, пояснив, що примирився з ОСОБА_1 . Додав, що вони продовжують проживати разом. Просив справу закрити.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно з ч.1 ст.173-2 КУпАП, адміністративна відповідальність передбачена за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Дослідивши матеріали справи, встановлено, що вина ОСОБА_1 у вчиненому доводиться даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №083697 від 22.04.2025, терміновим заборонним приписом стосовно кривдника серії АА №438740 від 22.04.2025, формою оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 22.04.2025, відеоматеріалами.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №083697 від 22.04.2025, 22 квітня 2025 року о 16 год 44 хв у АДРЕСА_1 ОСОБА_1 вчинила домашнє насильство фізичного та психологічного характеру відносно свого співмешканця ОСОБА_2 : спричинила фізичний біль, висловлювалася нецензурною лайкою, внаслідок чого була завдана шкода психічному і фізичному здоров'ю потерпілого.
Як вбачається з форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 22.04.2025, поліцейським уповноваженого підрозділу поліції визначено середній рівень небезпеки.
Відповідно до термінового заборонного припису стосовно кривдника серії АА №438740 від 22.04.2025, ОСОБА_1 заборонено входити та перебувати у місці проживання (перебування) постраждалої особи на строк 10 діб.
Таким чином, дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ч.1 ст.173-2 КУпАП як домашнє насильство, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, образи тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному та психічному здоров'ю потерпілого.
Однак, згідно з ст.22 КУпАП, при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь її вини, майновий стан, відсутність у матеріалах справи відомостей про спричинення значної шкоди потерпілому, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, примирення винної з потерпілим, що підтверджено останнім у судовому засіданні, вважаю, що вчинене правопорушення є малозначним, а відтак ОСОБА_1 відповідно до ст.22 КУпАП слід звільнити від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 9, 22, 173-2, 221, 251, 268, 283-285 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП.
На підставі ст.22 КУпАП звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Оголосити ОСОБА_1 усне зауваження.
Провадження в справі закрити.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд упродовж десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Олеся ЗЕЛЕНКО