Лугинський районний суд Житомирської області
Справа № 286/1078/25
Провадження по справі № 3/281/89/25
06 травня 2025 року селище Лугини
Суддя Лугинського районного суду Житомирської області Данчук В. В. розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_1 (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_2 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон: НОМЕР_1 від 11.08.2021 року, проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
У квітні 2025 року до суду від ІНФОРМАЦІЯ_1 (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП.
Відповідно до протоколу серії ЧЦП № 042630 від 21.03.2025 року, о 15 годині 30 хвилин 21.03.2025 року п/н «ПП» спільно з ПОРВ на околиці н.п. Лугини (до державного кордону близько 32 км) було виявлено транспортний засіб в якому рухався громадянин України ОСОБА_1 , в ході спілкування було встановлено, що даний громадянин мав намір зі своїми попутниками незаконно перетнути державний кордон України поза встановленими пунктами пропуску без проходження прикордонно-митного контролю, тобто вчинив спробу незаконного перетину кордону з України в рб, чим порушив вимоги ст. 9 ЗУ «Про Державний кордон України», тобто вчинив адміністративне правопорушення, за що відповідальність передбачена ч. 2 ст. 204-1 КУпАП.
У судові засідання призначені на 11.04.2025 року та 06.05.2025 року ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи належним чином повідомлений.
З огляду на зазначене, керуючись ст. 268 КУпАП вважаю за можливе розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 за наявними матеріалами.
Судом встановлено, що о 15 годині 30 хвилин 21.03.2025 року п/н «ПП» спільно з ПОРВ на околиці н.п. Лугини (до державного кордону близько 32 км) було виявлено транспортний засіб в якому рухався громадянин України ОСОБА_1 , в ході спілкування було встановлено, що даний громадянин мав намір зі своїми попутниками незаконно перетнути державний кордон України поза встановленими пунктами пропуску без проходження прикордонно-митного контролю, тобто вчинив спробу незаконного перетину кордону з України в рб.
Вина ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ЧЦП № 042630 від 21.03.2025 року, рапортом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 ( з місцем дислокації АДРЕСА_3 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) ОСОБА_2 , копією паспорта громадянина України ОСОБА_1 для виїзду за кордон: НОМЕР_1 від 11.08.2021 року, схемою виявлення правопорушників на напрямку державного кордону 21.03.2025 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 204-1 КУпАП правопорушенням є, зокрема, ті самі дії, вчинені групою осіб або особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.
Відповідно до ч. 1 ст. 204-1 КУпАП правопорушенням є, зокрема перетинання або спроба перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.
Статтею 9 Закону України "Про державний кордон України" визначено порядок перетинання державного кордону України, який здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку. Залізничне, автомобільне, морське, річкове, поромне, повітряне та пішохідне сполучення через державний кордон України здійснюється в пунктах пропуску, що встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства і міжнародних договорів України, а також поза пунктами пропуску через державний кордон України у випадках, визначених законодавством.
Згідно ст. 12 Закону України "Про державний кордон України" пропуск осіб, які перетинають державний кордон України, здійснюється органами Державної прикордонної служби України за дійсними документами на право в'їзду на територію України або виїзду з України.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про тимчасове закриття деяких пунктів пропуску через державний кордон та пунктів контролю» від 26.02.2022 №188-р у зв'язку із військовою агресією з боку Російської Федерації та введенням воєнного стану на території України тимчасово закрито з 00 год. 00 хв. 28 лютого 2022 року пункти пропуску через державний кордон та пункти контролю на всій ділянці кордону з РФ, РБ, а також на центральній ділянці українсько-молдовського кордону (Придністров'я).
Суд вважає доведеним поза розумним сумнівом, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 2 ст. 204-1 КУпАП, а саме: ОСОБА_1 мав намір перетнути державний кордон України поза пунктами пропуску через державний кордон країни групою осіб.
За таких обставин справи суд кваліфікує дії ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 204-1 КУпАП.
Обставин, які пом'якшують або обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , суддею не встановлено.
При визначенні виду адміністративного стягнення, суддя враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини те, що на території України діє воєнний стан, а адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником так і іншими особами та вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі шістсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таке адміністративне стягнення, за глибоким переконанням суду, буде необхідним та достатнім для досягнення мети адміністративного стягнення передбаченого ст. 23 КУпАП.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Отже, згідно з п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2025 року, що становить 605,60 грн.
Керуючись ст. 40-1, ст. 204-1, 283, 284, 294 КУпАП України, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суд
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі шістсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 10200 (десять тисяч двісті) гривень 00 копійок.
Сума штрафу підлягає сплаті на користь держави: отримувач коштів: ГУК у Житомирській області/ТГ смт Лугини/21081100; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37976485; Банк отримувача: Казначейство України; рахунок отримувача: UA638999980313030106000006731; Код класифікації доходів бюджету: 21081100; призначення платежу: Адміністративні штрафи та інші санкції.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , на користь держави (рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106) судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду через Лугинський районний суд Житомирської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду через Лугинський районний суд Житомирської області протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Строк пред'явлення постанови до виконання в частині стягнення штрафу та судового збору - 3 місяці.
Суддя В. В. Данчук