Постанова від 06.05.2025 по справі 595/583/25

Справа № 595/583/25

Провадження № 3/595/241/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.05.2025 м. Бучач

Суддя Бучацького районного суду Тернопільської області Созанська Л.І., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли із відділення поліції № 2 (м. Бучач) Чортківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , непрацюючої,

за ч. 1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

07 квітня 2025 року о 12 год. 00 хв. в АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 ухилялась від виконання передбачених законом обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя та виховання своїх чотирьох малолітніх дітей, залишивши їх самих в помешканні чим порушила вимоги ст. 8 ЗУ «Про охорону дитинства».

Крім цього, 08 квітня 2025 року о 09 год. 00 хв. за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 ухилялась від передбачених законом батьківських обов'язків, залишивши своїх малолітніх дітей: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , чим порушила вимоги ст. 150 Сімейного кодексу України та ст. 8 ЗУ «Про охорону дитинства».

Такі дії ОСОБА_1 при складанні протоколів кваліфіковано за ч. 1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Враховуючи те, що відносно ОСОБА_1 одночасно розглядаються два матеріали про адміністративне правопорушення, а саме у справі № 595/583/25 (3/595/241/2025) та № 595/584/25 (3/595/242/2025), на підставі ст. 36 КУпАП, вбачається за необхідне об'єднати зазначені справи в одну та об'єднаній справі присвоїти № 595/583/25 (3/595/241/2025).

Особа, що притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, про час та дату судового засідання була належним чином повідомлена. Про причини неявки суд не повідомила, заяв про відкладення розгляду справи не подавала.

При цьому, Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях неодноразово наголошував на тому, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки (справа «Каракуця проти України»).

За таких обставин, з метою дотримання вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка гарантує право кожного на справедливий і публічний розгляд його справи впродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, а також враховуючи належне повідомлення ОСОБА_1 про день та час розгляду справи та те, що участь особи при розгляді даної категорії справ не є обов'язковою, у відповідності до ч. 2 ст. 268 КУпАП вважаю за можливе справу розглянути у відсутності особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 .

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстава для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадській організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 1 ст. 184 КУпАП передбачено відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.

У відповідності до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень доведена матеріалами справи про адміністративні правопорушення, а саме:

- даними протоколів про адміністративні правопорушення серії ВАД № 425136, серії ВАД № 423497 від 10 квітня 2025 року, в яких викладено суть правопорушень;

- клопотанням директора КУ «Центру надання соціальних послуг Золотопотіцької селищної ради» № 51 від 07 квітня 2025 року, про звернення 07 квітня 2025 року ОСОБА_8 , жительки с. Соколів, про залишення 31 березня 2025 року її дочкою ОСОБА_9 своїх шестеро дітей, з яких четверо без дитячого харчування та памперсів, одна з них - восьмимісячна дитина;

- письмовими поясненнями ОСОБА_8 від 10 квітня 2025 року, з яких слідує, що зранку 31 березня 2025 року її дачка ОСОБА_1 залишила четверо своїх малолітніх дітей, одна з яких є восьмимісячною та поїхала в невідомому напрямку. В той час її не було по місцю проживання та за дітьми доньки два дні доглядала бабуся ОСОБА_10 , 1940 року народження. Донька її протягом тижня обманювала, обіцяючи приїхати додому, де остання була вона їй не повідомила. Крім цього, 08 квітня 2025 року о 09 год. ОСОБА_1 знову залишила своїх дітей в будинку без догляду.

Як слідує із довідки про склад сім'ї № 905, виданої 10 квітня 2025 року відділом «ЦНАП» Золотопотіцької селищної ради Чортківського району Тернопільської області, ОСОБА_1 проживає в АДРЕСА_1 , до складу її сім'ї входять, в тому числі: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Відповідно до характеристики № 108 від 10 квітня 2025 року, виданої Соколівським старостинським округом Золотопотіцької селищної ради Чортківського району Тернопільської області, ОСОБА_1 за час проживання в селі Соколів зарекомендувала себе з посередньої сторони. Часто залишає своїх малолітніх дітей без нагляду.

За таких обставин, вважаю, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 184 КУпАП, тобто - ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, а тому її слід притягнути до адміністративної відповідальності та накласти на неї адміністративне стягнення.

Дослідивши в сукупності всі обставини по справі, вважаю, що ОСОБА_1 слід притягнути до адміністративної відповідальності та накласти на неї адміністративне стягнення у виді попередження, що сприятиме її вихованню та запобіганню вчиненню нових правопорушень.

У відповідності до ст. 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення з ОСОБА_1 підлягає до стягнення судовий збір.

Керуючись ст. ст. 33-36, 40-1, 184, 283, 284, 287, 289 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Об'єднати в одне провадження адміністративні матеріали № 595/583/25 (3/595/241/2025) та № 595/584/25 (3/595/242/2025), та присвоїти об'єднаній справі № 595/583/25 (3/595/241/2025).

Визнати винною ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді попередження.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у сумі 605,60 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційну скаргу може бути подано до Тернопільського апеляційного суду через Бучацький районний суд Тернопільської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Л. І. Созанська