Постанова від 05.05.2025 по справі 594/516/25

Справа № 594/516/25

Провадження № 3/594/164/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2025 року

Суддя Борщівського районного суду Тернопільської області Чир П.В. за участі секретаря судового засідання Козій Я.Ю., прокурора Бенедюка А.М., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 працюючого інспектором з охорони природно-заповідного фонду 1 категорії Борщівського природоохоронного науково-дослідного відділення в Національному природному парку «Дністровський каньйон»,

за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді інспектора з охорони природно-заповідного фонду І категорії Борщівського природоохоронного науково-дослідного відділення Національного природного парку «Дністровський каньйон», та відповідно до підпункту «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закону), примітки до статті 172-6 КУпАП, суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме 16 лютого 2024 року о 12.19 год. подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Крім того, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді інспектора з охорони природно-заповідного фонду І категорії Борщівського природоохоронного науково-дослідного відділення Національного природного парку «Дністровський каньйон», та відповідно до підпункту «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закону), примітки до статті 172-6 КУпАП, суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме 16 лютого 2024 року о 14.34 год. подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Також, ОСОБА_1 , будучи звільнений з посади інспектора з охорони природно-заповідного фонду І категорії Борщівського природоохоронного науково-дослідного відділення Національного природного парку «Дністровський каньйон», та відповідно до підпункту «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закону), примітки до статті 172-6 КУпАП, суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог абз.1 ч.2 ст.45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме 25 березня 2025 року о 11.12 год. подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Крім того, ОСОБА_1 , будучи звільнений з посади інспектора з охорони природно-заповідного фонду І категорії Борщівського природоохоронного науково-дослідного відділення Національного природного парку «Дністровський каньйон», та відповідно до підпункту «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закону), примітки до статті 172-6 КУпАП, суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог абз. 1 ч.2 ст.45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме 25 березня 2025 року о 11.07 год. подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, неохоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Під час розгляду справи ОСОБА_1 вину в інкримінованих йому адміністративних правопорушеннях визнав повністю.

Прокурор у судовому засіданні просив визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 70 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1190 грн.

Суд, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, прокурора, дослідивши письмові матеріали справи, приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, виходячи з такого.

За частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно з статтею 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.

Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом (ст. 245 КУпАП).

Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Диспозиція ч. 1ст. 172-6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єкти декларування це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Підпункт «е» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» визначає, що суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є посадові та службові особи органів прокуратури, Служби безпеки України, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Рахункової палати, дипломатичної служби, державної лісової охорони, державної охорони природно-заповідного фонду, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику.

В ході розгляду справи встановлено, що відповідно до наказу (розпорядження) № 240-к від 19 вересня 2019 року про прийняття на роботу, за підписом в.о. керівника Національного природного парку «Дністровський каньйон» ОСОБА_2 , ОСОБА_1 прийнятий на роботу в Борщівське природоохоронне науково-дослідне відділення на посаду інспектора з охорони природно-заповідного фонду І-категорії з 19 вересня 2019 року.

За даними наказу (розпорядження) № 07-к від 25 квітня 2023 року, за підписом в.о. директора Національного природного парку «Дністровський каньйон» С. Миронюка ОСОБА_1 звільнено з посади інспектора з охорони природно-заповідного фонду І-категорії Борщівського природоохоронного науково-дослідного відділення за згадою сторін згідно п.1 ч.1 ст.36 КЗпП України на підставі заяви ОСОБА_3 від 01.05.2023 року.

Відповідно до наказу (розпорядження) № 16-к від 06 вересня 2023 року про прийняття на роботу, за підписом в.о. директора Національного природного парку «Дністровський каньйон» ОСОБА_4 , ОСОБА_1 прийнятий на роботу в Борщівське природоохоронне науково-дослідне відділення на посаду інспектора з охорони природно-заповідного фонду І-категорії з 06 вересня 2023 року.

За даними наказу (розпорядження) № 10-к від 31 липня 2024 року про припинення трудового договору (контракту), за підписом директора Національного природного парку «Дністровський каньйон» С. Миронюка ОСОБА_1 звільнено з посади інспектора з охорони природно-заповідного фонду І-категорії Борщівського природоохоронного науково-дослідного відділення за згадою сторін згідно п.1 ч.1 ст.36 КЗпП України на підставі заяви ОСОБА_3 від 31.07.2024 року.

Відповідно до наказу (розпорядження) № 02-к від 13 січня 2025 року про прийняття на роботу, за підписом директора Національного природного парку «Дністровський каньйон» ОСОБА_4 , ОСОБА_1 прийнятий на роботу в Борщівське природоохоронне науково-дослідне відділення на посаду інспектора з охорони природно-заповідного фонду І-категорії з 13 січня 2025 року.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 був ознайомлений про відповідальність відповідно до КУпАП та ЗУ «Про запобігання корупції» за порушення трудової дисципліни, неякісне або несвоєчасне виконання посадових обов'язків і завдань, бездіяльність або невикористання наданих йому прав, що вбачається з посадових інструкцій, які містяться в матеріалах адміністративної справи.

Відтак ОСОБА_1 є особою, на яку поширюється дія ЗУ «Про запобігання корупції», та суб'єктом декларування.

Частиною 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а","в"-"ґ"пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а","в"-"ґ"пункту 2 частини першої статті 3цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а","в"-"ґ"пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Так, підпунктом 2 пункту 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 252/23 від 01.11.2023 (далі - Порядок), декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності.

Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації.

Пунктом 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» №3384 прийнятий 20.09.2023, набрав чинності 12.10.2023.

Таким чином, суб'єкти декларування зобов'язані були подати щорічну декларацію до 31.01.2024.

Відповідно до роз'яснень НАЗК щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) від 13.11.2023 № 4 (зі змінами) обов'язок подавати щорічну декларацію виникає в суб'єкта декларування щороку протягом строку здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, або перебування на посаді та після відновлення декларування суб'єкти подають такі декларації не пізніше 31.01.2024.

Разом з тим, згідно з інформацією, яка наявна в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді інспектора з охорони природно-заповідного фонду І категорії Борщівського природоохоронного науково-дослідного відділення Національного природного парку «Дністровський каньйон», та, будучи звільненим з посади інспектора з охорони природно-заповідного фонду І категорії Борщівського природоохоронного науково-дослідного відділення Національного природного парку «Дністровський каньйон», несвоєчасно, без поважних причин, пропустив встановлені законом стоки подання декларацій, у зв'язку з чим вчинив адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, відповідальність за які передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.

З огляду на викладене суд приходить до переконання, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, окрім власного визнання вини, доведена наступними матеріалами справи, дослідженими у судовому засіданні, а саме: відомостями зазначеними у протоколах № 118, 119,120, 121 про адміністративні правопорушення пов'язані з корупцією від 11 квітня 2025 року; інформаційним листом начальника Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України № 15414-2025 від 07.02.2025, адресованим Державній організації (установа, заклад) Національний природний парк «Дністровський каньйон» «Про надання запиту щодо надання інформації та копій документів»; посадовими інструкціями, які містяться в матеріалах адміністративної справи і які підписані ОСОБА_1 ; відомостями із сайту НАЗК.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Так, згідно роз'яснень Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» вих. № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017 під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.

Разом з тим, на підтвердження поважності причин невчасного подання декларацій ОСОБА_1 не подано жодних доказів.

З огляду на наведене, всебічно, повно, об'єктивно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням докази, приходжу до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Враховуючи характер вчинених правопорушень, особу порушника, який вину у вчиненому визнав повністю, позитивно характеризується за місцем роботи, ступінь його вини, майновий стан, а також те, що він притягається до адміністративної відповідальності вперше, суд вважає за необхідне призначити ОСОБА_1 мінімальне стягнення у виді штрафу, визначене санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

У відповідності до ст. 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 підлягає до стягнення судовий збір.

На підставі ч.1 ст.172-6 КУпАП та керуючись ст.ст. 7, 9, 36, 172-6, 221, 283, 284 КУпАП, ст.4 Закону України «Про судовий збір», -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. 00 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. судового збору.

Роз'яснити, що штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У випадку несплати правопорушником штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;витрати на облік зазначених правопорушень (стаття 308 КУпАП).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена через Борщівський районний суд до Тернопільського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Чир П.В.