Справа № 944/37/25
Провадження №3/944/406/25
29.04.2025 рокум.Яворів
Суддя Яворівського районного суду Львівської області Поворозник Д.Б., розглянувши матеріали, які надійшли з Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, зареєстрований та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , начальника відділення ВСП Військової частини НОМЕР_1 ,
за ч.2 ст 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно з протоколом про адміністратвине правопорушення №48 від 30 грудня 2024 року підполковник ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою начальником відділення Військової служби правопорядку військової частини НОМЕР_1 , що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , в умовах особливого періоду, у порушення вимог п. 4 ст. 8 Закону України «Про Військову службу правопорядку у Збройних Силах України», п. 3.1. наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №228-БГ від 24 грудня 2021 року, п. 4, п. 7 «Положення відділення Військової служби правопорядку», затвердженого наказом командира військові частини НОМЕР_1 №314-БГ від 27 грудня 2022 року, п. 46.14 наказу командира військової частини НОМЕР_1 №305-БГ/дск від 27 грудня 2022 року, п. 3 розділу VIII Інструкції про організацію патрульно-постової служби Військовою службою правопорядку у Збройних Силах України, затвердженою наказом МО України від 10 жовтня 2016 року № 515, п.п. 7 п. 1 Наказу Міністра оборони України від 30 квітня 2017 року №233 «Про заходи щодо попередження пияцтва у Збройних Силах України», внаслідок недбалого ставлення до виконання обов'язків військової служби, 13 січня 2023 року не склав протоколи про адміністративне затримання військовослужбовців військової частин НОМЕР_2 ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , не доповів командиру військової частини НОМЕР_1 про затримання військовослужбовців військової частин НОМЕР_2 ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , не організував належне несенням служби у відділенні Військової служби правопорядку військової частини НОМЕР_1 , не здійснював контроль за результатимедичних оглядів на стан сп'яніння військовослужбовців ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , протокол про військове адміністративне правопорушення, передбачене ст. 172-20 КУпАП відносно військовослужбовців ОСОБА_2 , ОСОБА_3 не склав, командування військової частини НОМЕР_2 про затримання за порушення військової дисципліни військовослужбовців ОСОБА_2 , ОСОБА_3 не повідомив, внаслідок чого останні уникнули встановленої Законом відповідальності.
Вказаними діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
Крім того, згідно з протоколом про адміністратвине правопорушення №49 від 30 грудня 2024 рокупідполковник ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою начальником відділення Військової служби правопорядку військової частини НОМЕР_1 , що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , в умовах особливого періоду, у порушення вимог п. 4 ст. 8 Закону України «Про Військову службу правопорядку у Збройних Силах України», п. 3.1. наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №228-БГ від 24 грудня 2021 року, п. 4, п. 7 «Положення відділення Військової служби правопорядку», затвердженого наказом командира військові частини НОМЕР_1 №314-БГ від 27 грудня 2022 року, п. 46.14 наказу командира військової частини НОМЕР_1 №305-БГ/дск від 27 грудня 2022 року, п. 3 розділу VIII Інструкції про організацію патрульно-постової служби Військовою службою правопорядку у Збройних Силах України, затвердженою наказом МО України від 10 жовтня 2016 року № 515, п.п. 7 п. 1 Наказу Міністра оборони України від 30 квітня 2017 року №233 «Про заходи щодо попередження пияцтва у Збройних Силах України», внаслідок недбалого ставлення до виконання обов'язків військової служби, 13 січня 2023 року не склав протокол про адміністративне затриманнявійськовослужбовця військової частин НОМЕР_2 ОСОБА_4 , не доповів командиру військової частини НОМЕР_1 про затримання військовослужбовця військової частин НОМЕР_2 ОСОБА_4 , не організував належне несенням служби у відділенні Військової служби правопорядку військової частини НОМЕР_1 , не здійснював контроль за результати медичного огляду на стан сп'яніння військовослужбовця ОСОБА_4 , протокол про військове адміністративне правопорушення, передбачене ст. 172-20 КУпАП відносно військовослужбовця ОСОБА_4 не склав, командування військової частини НОМЕР_2 про затримання за порушення військової дисципліни військовослужбовця ОСОБА_4 не повідомив, внаслідок чого останній уникнув встановленої Законом відповідальності.
Вказаними діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
Також, згідно з протоколом про адміністратвине правопорушення №50 від 30 грудня 2024 рокупідполковник ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою начальником відділення Військової служби правопорядку військової частини НОМЕР_1 , що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , в умовах особливого періоду, у порушення вимог п. 4 ст. 8 Закону України «Про Військову службу правопорядку У Збройних Силах України», п. 3.1. наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №228-БГ від 24 грудня 2021 року, п. 4, п. 7 «Положення відділення Військової служби правопорядку», затвердженого наказом командира військові частини НОМЕР_1 №314-БГ від 27 грудня 2022 року, п. 46.14 наказу командира військової частини НОМЕР_1 №305-БГ/дск від 27 грудня 2022 року, п. 3 розділу VIII Інструкції про організацію патрульно-постової служби Військовою службою правопорядку у Збройних Силах України, затвердженою наказом МО України від 10 жовтня 2016 року № 515, п.п. 7 п. 1 Наказу Міністра оборони України від 30.04.2017 №233 «Про заходи щодо попередження пияцтва у Збройних Силах України», внаслідок недбалого ставлення до виконання обов'язків військової служби, 08 лютого 2023 року не склав протоколи про адміністративне затримання військовослужбовців військової частин НОМЕР_2 ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , не доповів командиру військової частини НОМЕР_1 про затримання військовослужбовців військової частин НОМЕР_2 ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , не організував належне несенням служби у відділенні Військової служби правопорядку військової частини НОМЕР_1 , не здійснював контроль за результати медичних оглядів на стан сп'яніння військовослужбовців ОСОБА_8 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , протокол про військове адміністративне правопорушення, передбачене ст. 172-20 КУпАП відносно військовослужбовців ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 не склав, командування військової частини НОМЕР_2 про затримання за порушення військової дисципліни військовослужбовців ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 не повідомив, внаслідок чого останні уникнули встановленої Законом відповідальності.
Вказаними діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
Також, згідно з протоколом про адміністратвине правопорушення №51 від 30 грудня 2024 року підполковник ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою начальником відділення Військової служби правопорядку військової частини НОМЕР_1 , що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , в умовах особливого періоду, у порушення вимог п. 4 ст. 8 Закону України «Про Військову службу правопорядку У Збройних Силах України», п. 3.1. наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №228-БГ від 24 грудня 2021 року, п. 4, п. 7 «Положення відділення Військової служби правопорядку», затвердженого наказом командира військові частини НОМЕР_1 №314-БГ від 27 грудня 2022 року, п. 46.14 наказу командира військової частини НОМЕР_1 №305-БГ/дск від 27 грудня 2022 року, п. 3 розділу VIII Інструкції про організацію патрульно-постової служби Військовою службою правопорядку у Збройних Силах України, затвердженою наказом МО України від 10 жовтня 2016 року № 515, п.п. 7 п. 1 Наказу Міністра оборони України від 30.04.2017 №233 «Про заходи щодо попередження пияцтва у Збройних Силах України», внаслідок недбалого ставлення до виконання обов'язків військової служби, 09 лютого 2023 року не склав протоколи про адміністративне затримання військовослужбовців військової частин НОМЕР_2 ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , не доповів командиру військової частини НОМЕР_1 про затримання військовослужбовців військової частин НОМЕР_2 ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , не організував належне несенням служби у відділенні Військової служби правопорядку військової частини НОМЕР_1 , не здійснював контроль за результати медичних оглядів на стан сп'яніння військовослужбовців ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , протокол про військове адміністративне правопорушення, передбачене ст. 172-20 КУпАП відносно військовослужбовців ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 не склав, командування військової частини НОМЕР_2 про затримання за порушення військової дисципліни військовослужбовців ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 не повідомив, внаслідок чого останні уникнули встановленої Законом відповідальності.
Вказаними діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
Крім того, згідно з протоколом про адміністратвине правопорушення №52 від 30 грудня 2024 року підполковник ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою начальником відділення Військової служби правопорядку військової частини НОМЕР_1 , що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , в умовах особливого періоду, у порушення вимог п. 4 ст. 8 Закону України «Про Військову службу правопорядку У Збройних Силах України», п. 3.1. наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №228-БГ від 24 грудня 2021 року, п. 4, п. 7 «Положення відділення Військової служби правопорядку», затвердженого наказом командира військові частини НОМЕР_1 №314-БГ від 27 грудня 2022 року, п. 46.14 наказу командира військової частини НОМЕР_1 №305-БГ/дск від 27 грудня 2022 року, п. 3 розділу VIII Інструкції про організацію патрульно-постової служби Військовою службою правопорядку у Збройних Силах України, затвердженою наказом МО України від 10 жовтня 2016 року № 515, п.п. 7 п. 1 Наказу Міністра оборони України від 30.04.2017 №233 «Про заходи щодо попередження пияцтва у Збройних Силах України», внаслідок недбалого ставлення до виконання обов'язків військової служби, 12 лютого 2023 року не склав протоколи про адміністративне затримання військовослужбовців військової частин НОМЕР_2 ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , не доповів командиру військової частини НОМЕР_1 про затримання військовослужбовців військової частин НОМЕР_2 ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , не організував належне несенням служби у відділенні Військової служби правопорядку військової частини НОМЕР_1 , не здійснював контроль за результати медичних оглядів на стан сп'яніння військовослужбовців ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , протокол про військове адміністративне правопорушення, передбачене ст. 172-20 КУпАП відносно військовослужбовців ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 не склав, командування військової частини НОМЕР_2 про затримання за порушення військової дисципліни військовослужбовців ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 не повідомив, внаслідок чого останні уникнули встановленої Законом відповідальності.
Вказаними діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
Крім того, згідно з протоколом про адміністратвине правопорушення №53 від 30 грудня 2024 року підполковник ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою начальником відділення Військової служби правопорядку військової частини НОМЕР_1 , що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , в умовах особливого періоду, у порушення вимог п. 4 ст. 8 Закону України «Про Військову службу правопорядку У Збройних Силах України», п. 3.1. наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №228-БГ від 24 грудня 2021 року, п. 4, п. 7 «Положення відділення Військової служби правопорядку», затвердженого наказом командира військові частини НОМЕР_1 №314-БГ від 27 грудня 2022 року, п. 46.14 наказу командира військової частини НОМЕР_1 №305-БГ/дск від 27 грудня 2022 року, п. 3 розділу VIII Інструкції про організацію патрульно-постової служби Військовою службою правопорядку у Збройних Силах України, затвердженою наказом МО України від 10 жовтня 2016 року № 515, п.п. 7 п. 1 Наказу Міністра оборони України від 30.04.2017 №233 «Про заходи щодо попередження пияцтва у Збройних Силах України», внаслідок недбалого ставлення до виконання обов'язків військової служби, 20 лютого 2023 року не склав протоколи про адміністративне затримання військовослужбовців військової частин НОМЕР_2 ОСОБА_17 , не доповів командиру військової частини НОМЕР_1 про затримання військовослужбовців військової частин НОМЕР_2 ОСОБА_17 , не організував належне несенням служби у відділенні Військової служби правопорядку військової частини НОМЕР_1 , не здійснював контроль за результати медичних оглядів на стан сп'яніння військовослужбовців ОСОБА_17 , протокол про військове адміністративне правопорушення, передбачене ст. 172-20 КУпАП відносно військовослужбовців ОСОБА_17 не склав, командування військової частини НОМЕР_2 про затримання за порушення військової дисципліни військовослужбовців ОСОБА_17 не повідомив, внаслідок чого останні уникнули встановленої Законом відповідальності.
Вказаними діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
Крім того, згідно з протоколом про адміністратвине правопорушення №54 від 30 грудня 2024 року мпідполковник ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою начальником відділення Військової служби правопорядку військової частини НОМЕР_1 , що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , в умовах особливого періоду, у порушення вимог п. 4 ст. 8 Закону України «Про Військову службу правопорядку У Збройних Силах України», п. 3.1. наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №228-БГ від 24 грудня 2021 року, п. 4, п. 7 «Положення відділення Військової служби правопорядку», затвердженого наказом командира військові частини НОМЕР_1 №314-БГ від 27 грудня 2022 року, п. 46.14 наказу командира військової частини НОМЕР_1 №305-БГ/дск від 27 грудня 2022 року, п. 3 розділу VIII Інструкції про організацію патрульно-постової служби Військовою службою правопорядку у Збройних Силах України, затвердженою наказом МО України від 10 жовтня 2016 року № 515, п.п. 7 п. 1 Наказу Міністра оборони України від 30.04.2017 №233 «Про заходи щодо попередження пияцтва у Збройних Силах України», внаслідок недбалого ставлення до виконання обов'язків військової служби, 20 лютого 2023 року не склав протоколи про адміністративне затримання військовослужбовців військової частин НОМЕР_2 ОСОБА_18 , не доповів командиру військової частини НОМЕР_1 про затримання військовослужбовців військової частин НОМЕР_2 ОСОБА_18 , не організував належне несенням служби у відділенні Військової служби правопорядку військової частини НОМЕР_1 , не здійснював контроль за результати медичних оглядів на стан сп'яніння військовослужбовців ОСОБА_18 , протокол про військове адміністративне правопорушення, передбачене ст. 172-20 КУпАП відносно військовослужбовців ОСОБА_18 не склав, командування військової частини НОМЕР_2 про затримання за порушення військової дисципліни військовослужбовців ОСОБА_18 не повідомив, внаслідок чого останні уникнули встановленої Законом відповідальності.
Вказаними діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
В судове засідання, призначене на 29 квітня 2025 року, ОСОБА_1 не прибув, однак подав заяву про розгляд справи у його відсутності, просив закрити провадження у справі у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності.
В судове засідання прокурор Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону Є. Карабін не прибув, просив відкласти розгляд справи, у зв'язку із залученням у справі прокурора Куцака А.В.
Відповідно до норм ч. 1 ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Також ч. 2 ст. 268 КУпАП не встановлено обов'язкової присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
Зважаючи на викладене вище, та подані заяви суддя вважає можливим розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 та прокурора.
Частиною 2 ст. 172-15 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
Відповідно до ч.2 ст. 38 КпАП України якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - шостій цієї статті.
Відповідно до ч.7 ст. 38 КпАП України у разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.
Згідно з п.7 ст.247 КпАП України провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю, якщо закінчились на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строки, передбачені ст.38 цього Кодексу.
Враховуючи те, що події за участі ОСОБА_1 мали місце у 2023 році, датою виявлення правопорушення є 26 грудня 2024 року (закрито частково кримінальне провадження), на даний час закінчились строки, передбачені ч.2 ст. 38 КУпАП, тому вважаю, що провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-15 КУпАП України, відносно ОСОБА_1 слід закрити у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Керуючись ст.ст. 38, 247, 283, 284 КпАП України, суддя,
Провадження у справі про адміністративні правопорушення, передбачені ч.2 ст 172-15 України відносно ОСОБА_1 закрити на підставі п.7 ст. 247 КпАП України, у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови, шляхом подання апеляційної скарги через Яворівський районний суд Львівської області.
Суддя Д.Б.Поворозник