Ухвала від 06.05.2025 по справі 466/4217/25

Справа № 466/4217/25

Провадження № 1-кс/466/1363/25

УХВАЛА

06 травня 2025 року, слідча суддя Шевченківського районного суду м. Львова ОСОБА_1 , дослідивши матеріали скарги заступника директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Техенергохім», ОСОБА_2 на бездіяльність уповноваженої особи Львівського районного управління поліції №1 у Львівській області, щодо невнесення відомостей по заяві про злочин до Єдиного реєстру досудових розслідувань , -

УСТАНОВИЛА:

05.05.2025, до суду надійшла вищевказана скарга, в якій скаржник просить зобов'язати відповідальну особу Львівського районного управління №1 у Львівській області, внести в ЄРДР відомості на підставі заяви від 12.03.2025, за фактом вчинення кримінального правопорушення передбаченого ст. 356 КК України.

Слідча суддя, перевіривши скаргу на відповідність вимогам КПК України, встановила що вона підлягає поверненню з наступних підстав.

Порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності під час досудового розслідування визначений главою 26 розділу III КПК України.

Так, частиною першою статті 306 КПК України встановлено, що скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора розглядаються слідчим суддею місцевого суду, а в кримінальних провадженнях щодо кримінальних правопорушень, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, - слідчим суддею Вищого антикорупційного суду згідно з правилами судового розгляду, передбаченими статтями 318-380 цього Кодексу, з урахуванням положень цієї глави.

Тобто законом не встановлено критерій визначення місцевого суду (за місцем знаходження органу досудового розслідування, або вчинення кримінального правопорушення чи ін.) слідчий суддя якого розглядає таку категорію справ.

Таким чином, територіальну підсудність скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора главою 26 розділу III КПК України чітко не визначено.

Разом з тим, оскільки законодавець у більшості випадків прямо зазначає, що судовий контроль за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні під час досудового розслідування здійснюється слідчим суддею суду першої інстанції, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування чи здійснюється досудове розслідування (ч. 7 ст. 100, ч. 2 ст. 132, ч. 1 ст. 184, ч. 1 ст. 192, ч. 2 ст. 199, ч. 1 ст. 201, ч. 3 ст. 244, ч. 10 ст. 290 КПК), з урахуванням положень ч. 6 ст. 9 КПК України правильним є застосування зазначеного правила й до розгляду клопотань, територіальна підсудність щодо яких прямо не визначена процесуальним законом (наприклад, ч. 1 ст. 306, ч. 3 ст. 234 КПК тощо), про що вказано у листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 5 квітня 2013 року N 223-558/0/4-13 "Про деякі питання здійснення слідчим суддею суду першої інстанції судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб під час застосування заходів забезпечення кримінального провадження".

Отже, судовий контроль за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні під час досудового розслідування, у тому числі, за скаргами на рішення, дії або бездіяльність слідчого, прокурора здійснюється слідчим суддею суду першої інстанції в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.

Відповідно до ст. 215 КПК України досудове розслідування злочинів здійснюється у формі досудового слідства, а кримінальних проступків - у формі дізнання в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Згідно з ч. 1 ст. 38 КПК України органами досудового розслідування є органи, що здійснюють досудове слідство і дізнання.

Досудове слідство здійснюють слідчі підрозділи органів Національної поліції (підпункт "а" пункту 1 частини 2 статті 38 КПК України).

Дізнання здійснюють підрозділи дізнання або уповноважені особи інших підрозділів органів Національної поліції (пункт "а" ч. 3 ст. 38 КПК України).

При цьому за п. 8 ч. 1 ст. З КПК України керівником органу досудового розслідування є начальник Головного слідчого управління, слідчого управління, відділу, відділення органу Національної поліції та його заступники, які діють у межах своїх повноважень.

Виходячи з дефiніції поняття "керівник органу досудового розслідування" можна зробити висновок про те, що можуть бути створені такі органи досудового розслідування в органі Національної поліції: головне слідче управління; слідче управління; відділ; відділення.

З огляду на зазначене, в органах Національної поліції створено розгалужену систему органів досудового розслідування.

Для визначення того, до якого місцевого суду може бути подано скаргу на постанову про закриття кримінального провадження, ключове значення мають дві підстави:

1) територіальна юрисдикція місцевого суду;

2) знаходження органу досудового розслідування в межах відповідної територіальної юрисдикції місцевого суду.

Згідно із пунктами 3, 3-1 Розділ XII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів" районні, міжрайонні, районні у містах, міські, міськрайонні суди продовжують здійснювати свої повноваження до утворення та початку діяльності місцевого окружного суду, юрисдикція якого розповсюджується на відповідну територію. До набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року N 807-IX, але не пізніше 1 січня 2022 року.

Таким чином, наразі юрисдикція місцевих судів поширюється на відповідні адміністративно-територіальні одиниці, які існували до набрання чинності Постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року N 807-IX.

Для визначення місця знаходження органу досудового розслідування необхідно проаналізувати структуру правоохоронного органу, оскільки орган досудового розслідування є одним зі структурних підрозділів такого органу та, відповідно, розташований за місцем знаходження такого правоохоронного органу.

Так, згідно з ч. 1 ст. 15 Закону України "Про Національну поліцію" територіальні органи поліцiї утворюються як юридичні особи публічного права в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, районах у містах та як міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи у межах граничної чисельності поліції i коштів, визначених на її утримання. Територіальні органи поліції утворює, ліквідовує та реорганізовує Кабінет Міністрів України за поданням Міністерства внутрішніх справ України на підставі пропозицій керівника поліції (ч. 2 цієї статті). Структуру територіальних органів поліції затверджує керівник поліції за погодженням з Міністром внутрішніх справ України (ч. 3 цієї статті).

Виходячи з положень ч. 1 ст. 15 Закону територіальні органи пoлiцiї можуть бути утворені: в Автономній Республіці Крим; областях; містах Києвi та Севастополі; районах; містах; районах у містах; міжрегіональні.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 року N 730 "Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ" в областях, Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі було утворено 26 головних управлінь Національної поліції як юридичні особи публічного права.

Ці управління мають структуру, до якої входять 1) апарат: керівництво, слідче управління, відділ дізнання, управління (відділ) карного розшуку (у складі кримінальної поліції) тощо; 2) управління (відділ) поліцiї: керівництво, слідчий відділ (відділення), сектори дізнання, відділ (сектор) кримінальної поліцiї тощо; 3) відділення поліції (у складі управління, відділу поліції): керівництво, слідче відділення, сектор дізнання тощо, відділення та сектори поліцейської діяльності.

Отже, органи досудового розслідування (слідчі управління, слідчі відділи, слідчі відділення) розташовані відповідно у територіальних органах поліції, одні з яких мають статус юридичних осіб публічного права (головні управління Національної полiції в областях), а інші - ні, але виступають їх територіальними (відокремленими) підрозділами. При цьому як головні управління Національної поліції в областях, так і відокремлені підрозділи поліції мають чітко визначену поштову адресу, а також територію, на яку поширюється їх юрисдикція.

Тому місцезнаходженням відповідного органу досудового розслідування Національної поліції є місце розташування (реєстрації) територіального підрозділу Національної поліції, який має статус юридичної особи публічного права, або розташування його територіального (відокремленого) підрозділу, який такого статусу не має, до структури якого входить відповідний орган досудового розслідування.

Як вбачається з доданих до скарги матеріалів, зокрема заяви про кримінальне правопорушення на бездіяльність посадових осіб якого щодо невнесення відомостей до ЄРДР за заявою про кримінальне правопорушення, зазначена заява адресована до Головного управління Національної поліції у Львівській області. Згідно відповіді №122968-2025 від 01.05.2025 року, яка надійшла з Львівського районного управління поліції №1, поштовою адресою вказаного правоохоронного органу зазначено м. Львів, вул. Романчука, 18. Вказаний відділ поліції відноситься до територіальної юрисдикції Личаківського районного суду м. Львова.

Слідча суддя зазначає, що територія, на яку розповсюджується юрисдикція слідчого судді Шевченківського районного суду м. Львова, знаходиться відділення поліції № 1 Львівського районного управління поліції №1 Головного управління Національної поліції у Львівській області. Вказаний правоохоронний орган, в структурі якого діють слідчий підрозділ і дізнання, тобто органи досудового розслідування, має поштову адресу :м. Львів, вул. Ак.Кучера,5.

Отже, скарга представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Техенергохім» на бездіяльність уповноваженої особи ЛРУП №1 у Львівській області, щодо невнесення відомостей по заяві про злочин до ЄРДР, не підлягає розгляду в Шевченківському районному суді м. Львова.

Згідно з положеннями п. 2 ч. 2 ст. 304 КПК України скарга повертається, якщо не підлягає розгляду в цьому суді. За таких обставин скарга підлягає поверненню скаржнику.

Слідча суддя враховує, що з урахуванням положень Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року, Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", інститут підсудності безпосередньо пов'язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, який закріплений у п. 1 ст. 6 Конвенції, оскільки, за його допомогою визначається "суд, встановлений законом", тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу. Право на справедливий судовий розгляд "належним судом" має бути забезпечено рівній мірі сторонам справи.

Керуючись п. 2 ч. 2 ст. 304 КПК України, слідча суддя-

ПОСТАНОВИВ:

Скаргу заступника директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Техенергохім», ОСОБА_2 на бездіяльність уповноваженої особи Львівського районного управління поліції №1 у Львівській області, щодо невнесення відомостей по заяві про злочин до Єдиного реєстру досудових розслідувань, повернути особі, яка її подала.

Роз'яснити особі, яка подала скаргу, що повернення скарги не позбавляє права повторного звернення до слідчого судді в порядку, передбаченому КПК України.

Копію ухвали про повернення скарги невідкладно надіслати особі, яка її подала, разом із скаргою та усіма доданими до неї матеріалами.

На ухвалу може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Львівського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення, а якщо ухвала слідчого судді постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарження обчислюється з дня отримання нею копії ухвали.

Слідча суддя ОСОБА_1