Постанова від 24.04.2025 по справі 336/3349/25

ЄУН: 336/3349/25

Провадження №: 3/336/2469/2025

ПОСТАНОВА

Іменем України

24 квітня 2025 року м. Запоріжжя

Суддя Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Дацюк Ольга Ігорівна, розглянувши матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 184 ч. 2 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає у АДРЕСА_1 ,-

ВСТАНОВИВ:

31 березня 2025 року приблизно о 13.20 годині ОСОБА_1 , будучу особою, яка протягом року притягалась до адміністративної відповідальності за ст. 184 КУпАП, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_1 ухилилась від передбачених законодавством своїх батьківських обов'язків, передбачених ст. 150 ч. 2 Сімейного кодексу України, а саме піклування про здоров'я дітей, їх фізичний та моральний розвиток по відношенню до своїх неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Діти мешкають в антисанітарних умовах, в квартирі відсутнє електропостачання, купа брудної білизни та речей, липка підлога, пошарпані стіни, в помешканні затхлий запах, у дітей відсутні ліжка та місце для навчання. Такі умови неприйнятні для повноцінного розвитку та виховання дітей.

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась, викликалась до суду двічі, як шляхом зазначення у протоколі про адміністративне правопорушення, так і за допомогою направлення СМС-повістки на вказаний у протоколі про адміністративне правопорушення номер телефону, про причини неявки суд не повідомила.

У рішенні ЄСПЛ від 03.04.2008 № 3236/03, § 41 «Пономарьов проти України» суд вказав, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

Крім того, як наголошує у своїх рішеннях Європейський суд, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

У відповідності до положень ст. 268 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ст. 184 КУпАП не є обов'язковою, тому враховуючи наведені положення, суд розглянув справу за наявними доказами за відсутності ОСОБА_1 .

Обставини правопорушення підтверджуються рапортом працівника поліції та поясненнями ОСОБА_1 та свідка ОСОБА_4 , поданням відділу по Шевченківському району Служби (управління) у справах дітей ЗМР, копією акту обстеження житлових умов, копією постанови суду, та фототаблицею.

Згідно з письмовими поясненнями ОСОБА_1 , вона мешкає разом із дітьми - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка навчається у ЗГ №60, 6 класі та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який навчається у ЗГ №60, 9 класі.

Її родина перебуває на обліку у службі у справах дітей вже тривалий час як родина, яка опинилась у складних життєвих обставинах. 31.03.2025 року приблизно о 13.20 годині за місцем її мешкання прибула служба у справах дітей разом із поліцією з метою перевірки умов мешкання родини. У неї в квартирі, як завжди, було не прибрано, накурено та тривалий час відсутня електроенергія за борги, борг виплатити змоги не має бо ніде не працює.

У сина ОСОБА_6 відсутній паспорт, оскільки в неї не має часу піти до паспортного столу, за це на неї вже складали протокол.

Відповідно до акту обстеження умов проживання від 31.03.2025 року, складеного працівниками відділу по Шевченківському району служби (управління) у справах дітей ЗМР та працівником СЮП ВП ЗРУП ГУНП в Запорізькій області, проведено обстеження умов проживання за адресою: АДРЕСА_1 та встановлені наступні умови проживання: квартира потребує проведення косметичного ремонту та наведення ретельного прибирання: брудна підлога, павутиння, пліснява місцями по стінам, неупорядковані речі, безлад.

Для виховання та розвитку дитини створено такі умови: спальні місця не об лаштовані, місце для навчання не прибране, несвіжий одяг.

За цією адресою проживають і мають постійне місце реєстрації: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , мати дітей; ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , баба.

З матір'ю дітей проведено профілактичну бесіду щодо її неналежного стану виконання батьківських обов'язків. Вкотре наголошено на необхідності наведення ретельного прибирання та оформлення сину паспорта громадянина України. Враховуючи неналежний санітарно-гігієнічний стан помешкання, неналежні умови для виховання та розвитку дітей, відсутність паспорту у ОСОБА_10 , представником поліції був складений протокол за ст. 184 ч. 2 КУпАП.

Із даним актом під особистий підпис була ознайомлена ОСОБА_7

01.04.2025 року начальник відділу по Шевченківському району Служби (управління) у справах дітей ЗМР звернулась до ВП №3 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області з поданням, у якому зазначила про те, що у відділі перебувають на обліку неповнолітній ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , як такі, що опинилися у складних життєвих обставинах. Діти разом із матір'ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , проживають за адресою: АДРЕСА_1 . Неповнолітньому ОСОБА_5 виповнилося 14 років у 2023 році, однак ОСОБА_1 не зверталась до ЦНАП, ДП, що належить до сфери управління ДМС і його відокремлених підрозділів; або до територіальних органів та територіальних підрозділів ДМС для оформлення паспорту її неповнолітньому сину.

Спеціалістами відділу неодноразово було запрошено ОСОБА_1 до відділу для проведення відповідної профілактичної роботи з родиною, надано вичерпну інформацію стосовну можливості отримання її сином паспорту громадянина України та попереджено про відповідальність за проживання без паспорта.

31.03.2025 року спеціалістами відділу спільно із представником поліції було здійснено вихід за адресою проживання даної родити та складено відповідний Акт обстеження умов проживання. В ході бесіди ОСОБА_1 повідомила спеціалістам відділу, що вона, як законний представник свого сина, сама має проблеми зі своїм паспортом, оскільки її паспорт розмальований канцелярськими чорнилами і вважається недійсним. Жінка вкотре пообіцяла якомога скоріше вирішити питання із заміною свого паспорта та отримання паспорта її неповнолітнім сином.

З липня 2023 року по теперішній час ОСОБА_1 так і не вирішила питання щодо отримання її неповнолітнім сином паспорту громадянина України, чим грубо порушує права дитини.

З матір'ю дітей було проведено профілактичну бесіду щодо її стану виконання батьківських обов'язків, попереджено про наслідки ухилення від виконання батьківських обов'язків, наголошено на необхідності вирішення питання щодо отримання паспорту громадянина України неповнолітнім ОСОБА_10 , а також покращення санітарно-побутового стану помешкання. Мати дітей розуміє проблеми, але нічого не змінює та останнім часом уникає спілкування із спеціалістами відділу, не з'являється на залишені письмові запрошення, вимикає телефон.

У зв'язку з чим просять ВП №3 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області задовольнити подання та проінформувати про вжиті заходи.

Наведені обставини також підтверджуються наявною фототаблицею на якій зображені незадовільні умови проживання родини.

Постановою Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 11.10.2024 року ОСОБА_1 визнано винною у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 184 ч. 2 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в сумі 1700 гривень (ЄУН 336/8286/24 пр. 3/336/5299/2024).

Постановою Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 15.05.2024 року ОСОБА_1 визнано винною у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 184 ч. 2 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в сумі 1700 гривень (ЄУН 336/4071/24 пр. 3/336/2944/2024).

Постановою Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 11.07.2024 року ОСОБА_1 визнано винною у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173-2 ч. 1 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в сумі 170 гривень (ЄУН 336/5094/24 пр. 3/336/3526/2024).

Як вказує ст. 1 Закону України «Про охорону дитинства», забезпечення найкращих інтересів дитини - дії та рішення, що спрямовані на задоволення індивідуальних потреб дитини відповідно до її віку, статі, стану здоров'я, особливостей розвитку, життєвого досвіду, родинної, культурної та етнічної належності та враховують думку дитини, якщо вона досягла такого віку і рівня розвитку, що може її висловити;

дитина, яка перебуває у складних життєвих обставинах, - дитина, яка потрапила в умови, що негативно впливають на її життя, стан здоров'я та розвиток у зв'язку з інвалідністю, тяжкою хворобою, безпритульністю, перебуванням у конфлікті із законом, залученням до найгірших форм дитячої праці, залежністю від психотропних речовин та інших видів залежності, жорстоким поводженням, зокрема домашнім насильством, ухилянням батьків, осіб, які їх замінюють, від виконання своїх обов'язків, обставинами стихійного лиха, техногенних аварій, катастроф, воєнних дій чи збройних конфліктів тощо, що встановлено за результатами оцінки потреб дитини;

За ст. 11 Закону України «Про охорону дитинства» сім'я є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього.

Кожна дитина має право на проживання в сім'ї разом з батьками або в сім'ї одного з них та на піклування батьків.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства», виховання в сім'ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами.

Держава надає батькам або особам, які їх замінюють, допомогу у виконанні ними своїх обов'язків щодо виховання дітей, захищає права сім'ї, сприяє розвитку системи послуг з підтримки сімей з дітьми та мережі дитячих закладів.

Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров'я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов'язків відповідно до закону.

Стаття 150 ч. 1, 2 СК України вказує, що батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.

Відповідно до ст. 152 СК України право дитини на належне батьківське виховання забезпечується системою державного контролю, що встановлена законом.

Враховуючи, що ОСОБА_1 , протягом тривалого часу не виконуючи свої батьківські обов'язки, не створила для дітей належних умов для розвитку та проживання, не займається забезпеченням неповнолітнього сина необхідними документами.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 184 ч. 2 КУпАП, та кваліфікує її дії як ухилення батьків від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітньої дитини, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.

Обставин, які пом'якшують або обтяжують відповідальність, в судовому засіданні не встановлено.

Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, за ст. 23 КУпАП.

Враховуючи обставини правопорушення, данні про особу правопорушника, яка протягом року притягалась до адміністративної відповідальності за ст. 173-2 ч. 1, ст. 184 ч. 2 КУпАП, однак продовжує вчиняти адміністративні правопорушення відносно своїх неповнолітніх дітей, суд вважає за доцільне призначити стягнення у виді накладення максимально передбаченого штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з метою виховання ОСОБА_1 та запобіганню вчиненню нею нових правопорушень.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 24, 33, 184 ч. 2, 283, 284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 184 ч. 2 КУпАП.

Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає у АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адміністративне стягнення за ст. 184 ч. 2 КУпАП у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 5100 (п'ять тисяч сто) гривень в дохід держави.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає у АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір в сумі 605,60 гривень (шістсот п'ять гривень 60 коп.).

Штраф сплачується за наступними реквізитами:

Отримувач: ГУК у Зап.обл./Зап.обл.- 21081100

Код отримувача (ЄДРПОУ): 37941997

Код банку отримувача (МФО): 899998

Банк отримувача: Казначейство України

Номер рахунку: UA558999980313060106000008479

Код класифікації доходів бюджету: 21081100

Призначення платежу: адміністративний штраф

Судовий збір сплачується за наступними реквізитами:

Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106

Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783

Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)

Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001

Код класифікації доходів бюджету: 22030106

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.

Суддя О.І. Дацюк

Строк пред'явлення виконавчого документу«_____»_________________20___року

Постанова набрала законної чинності «_____»_________________20___року

Дата видачі «_____»_________________20___року