1Справа № 335/2840/25 3/335/977/2025
05 травня 2025 року м. Запоріжжя
Суддя Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя Гашук К.В., розглянувши адміністративний матеріал, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який працює на посаді керівника та головного бухгалтера ТОВ «Електропромснаб», зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , за ст. 163-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі -КУпАП), -
28.03.2025 з ГУ ДПС у Запорізькій області до суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 527/12/08-01-04-04 від 21.03.2025, складений за ст. 163-2 КУпАП відносно ОСОБА_1 .
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, керівник та головний бухгалтер ТОВ «Електропромснаб» ОСОБА_1 несвоєчасно надав платіжні доручення на перерахування належних до сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), а саме 27.01.2025 ТОВ «Електропромснаб» несвоєчасно сплачено узгоджені грошові зобов'язання з податку на прибуток, самостійно задекларовані в Податковій декларації з податку на прибуток за рік 2021 від 07.02.2022 №9428958164 з граничним терміном сплати 01.08.2022 в сумі 9979,88 грн., чим порушив п. 57.1 ст. 57, п. 203.2 ст. 203 ПК України та ст. 163-2 КУпАП.
У судові засідання, призначені на 15.04.2025 та 05.05.2025 ОСОБА_1 не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся завчасно та належним чином, шляхом направлення судових повісток про виклик до суду на адресу, яка вказана у протоколі про адміністративне правопорушення, як зареєстроване місце проживання ОСОБА_1 , які повернулись на адресу суду неврученими, про причини неявки суд не повідомив, у зв'язку із чим суддя вважала за можливе розглянути справу за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя встановив наступні обставини.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
При цьому, склад правопорушення має бути чітко визначеним у відповідності до диспозиції кожної окремої норми, становити сукупність головних, визначальних ознак, які виділені законодавцем як типові, необхідні і, водночас, достатні для притягнення особи до юридичної, зокрема, адміністративної відповідальності. Відсутність хоча б одного з елементів складу виключає правову відповідальність.
Відповідно до ч. 2 ст. 61 Конституції України юридична відповідальність особи має індивідуальний характер.
У відповідності до вимог ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватись на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи трактуються на її користь.
Згідно з вимогами ст. ст. 245, 280 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом; при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст.256 КпАП Україниу протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу правопорушника; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення порушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Частиною 1 ст. 163-2 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за неподання або несвоєчасне подання посадовими особами підприємств, установ та організацій платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
Частиною 2 вказаної статті передбачено відповідальність за дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення.
Тобто, відповідальність за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 163-2 КУпАП може наставати за ч. 1 цієї статті - за неподання або несвоєчасне подання посадовими особами підприємств, установ та організацій платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), або за ч. 2 - за дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення.
За таких обставин, саме у протоколі про адміністративне правопорушення має бути зазначено, які саме дії або бездіяльність вчинені певною особою, в чому полягає їх протиправність, та їх кваліфікація відповідно до диспозиції КУпАП.
Разом з тим, у протоколі про адміністративне правопорушення № 527/12/08-01-04-04 від 21.03.2025, який складено відносно ОСОБА_1 зазначено лише статтю КУпАП за якою йому висунуто обвинувачення - 163-2 КУпАП, без зазначення частини вказаної статті.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищенаведене, доходжу до висновку, що провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 163-2 КУпАП слід закрити через відсутність в його діях складу даного адміністративного правопорушення, оскільки у протоколі про адміністративне правопорушення не конкретизоване обвинувачення, а саме не зазначено частину статті, яка передбачає відповідальність за дане правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 163-2, п. 1 ч. 1 ст. 247, ст.ст.280, 283, 284 КУпАП, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 163-2 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.
Суддя К.В. Гашук