18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
01 травня 2025 року м. Черкаси Справа № 910/16063/24
Господарський суд Черкаської області у складі судді Зарічанської З.В., за участю секретаря судового засідання Філіпової І.С., розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Уманської міської ради,
до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Логос-Юг",
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Головного управління ДПС у Черкаській області
про визнання укладеною додаткової угоди та стягнення 201 643,21 грн
за участю представників сторін:
від позивача - Коміссарова О. А., в порядку самопредставництва, виписка з ЄДР (в режимі відеоконференцзв'язку),
від відповідача - участі не брав,
від третьої особи - участі не брав.
До Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява Уманської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Логос-Юг" (далі - ТОВ "Логос-Юг") з вимогами:
- стягнути з ТОВ "Логос-Юг" безпідставно збережені кошти у вигляді орендної плати за використання земельної ділянки за адресою: м. Умань, вул. Бандери Степана, 21, кадастровий номер 7110800000:01:005:0273, площею 2847 кв. м за період з 29.03.2021 по 31.12.2023, в сумі 201 643,21 грн;
- визнати укладеною між Уманською міською радою та ТОВ "Логос-Юг" додаткову угоду до договору оренди землі від 07 травня 2013 року, щодо оренди земельної ділянки, площею 0,2847 га кадастровий номер: 7110800000:01:005:0273, що знаходиться за адресою: вул. Бандери Степана, 21 м. Умань у наступній редакції:
"ДОДАТКОВА УГОДА
до договору оренди землі,
укладеного 07 травня 2013 року
(державна реєстрація від 06 вересня 2013 року № 2426152)
м. Умань «__» _______ 2024 року
Уманська міська рада (ідентифікаційний код юридичної особи 26535796), місцезнаходження якої: пл. Соборності, 1, м. Умань, Черкаської області, в особі міського голови Плетньової Ірини Григорівни, яка діє на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", іменованому в подальшому "Орендодавець", з одного боку, та Товариство з обмеженою відповідальністю "Логос-Юг" (ідентифікаційний код юридичної особи 31024917), дата державної реєстрації 29.06.2000 року, номер запису в ЄДР 10731200000002239, що знаходиться за адресою: вул. Філатова Академіка, будинок 1/22, офіс 12, м. Київ, 01042, від імені якого діє директор Михайлюченко Сергій Володимирович, іменований в подальшому "Орендар", з другого боку, уклали цю додаткову угоду до договору оренди землі, укладеного 07 травня 2013 року (державна реєстрація від 06 вересня 2013 року № 2426152) про нижченаведене:
1. На підставі рішення Уманської міської ради від 29.03.2021 року № 75-11/8 (у зв'язку із змінами розміру ставок орендної плати на земельні ділянки) та за взаємною згодою сторін викласти пункти договору в такій редакції, а саме:
1). Об'єкт оренди
"5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,2847 га згідно витягу № НВ-9954241322024 від 20.11.2024 року із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок становить 1 935 397,45 грн. При змінах в нормативній грошовій оцінці земель за рішенням міської ради Орендар за свій рахунок отримує витяг із технічної документації із грошової оцінки земельної ділянки і направляє один екземпляр відповідному органу державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.»
2). Орендна плата
"9. Орендна плата за земельну ділянку вноситься Орендарем у грошовій формі на рахунок UA428999980334139812000023755, отримувач: Уманське ГУК/ тгм.Умань/18010600, код отримувача (ЄДРПОУ): 37930566, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Код класифікації доходів бюджету: 18010600. Найменування коду класифікації доходів бюджету: орендна плата з юридичних осіб. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному органі державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.
Орендна плата за земельну ділянку площею 0,2847 га сплачується за ставкою 12 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за рік і на дату підписання додаткової угоди становить 232 247,69 грн.
Орендна плата за 2024 рік становить - 232 247,69 грн, а надалі орендна плата буде сплачуватися згідно абзацу 2 пункту 9 даного договору.".
2. Всі інші умови договору незмінені та непорушені цією угодою, залишаються
чинними.
3. Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди землі, укладеного 07 травня 2013 року (державна реєстрація від 06 вересня 2013 року № 2426152) та набирає чинності після підписання сторонами.
4. Цю додаткову угоду укладено у двох примірниках, що мають однакову юридичну
силу, один з яких знаходиться в Орендодавця, другий - в Орендаря.
Реквізити сторін
Орендодавець Орендар
Уманська міська рада Назва юридичної особи:____________________
ЄДРПОУ 26535796 ЄДРПОУ:________________________________
Місцезнаходження Розрахунковий рахунок:____________________
юридичної особи: Банківська установа:_______________________
20300, Черкаська обл., МФО:___________________________________
м. Умань, Місце знаходження юридичної особи:________
пл. Соборності, 1 ________________________________________
Діє особа:________________________________
Проживає за адресою:______________________
тел. _____________________________________
Підписи сторін
Орендодавець Орендар
_____________ Ірина ПЛЕТНЬОВА ___________ Сергій МИХАЙЛЮЧЕНКО
МП (за наявності печатки) МП (за наявності печатки)
Ухвалою від 03.01.2025 Господарський суд міста Києва передав матеріали позовної заяви за територіальною підсудністю до Господарського суду Черкаської області.
Ухвалою від 24.02.2025 Господарський суд Черкаської області прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі №910/16063/24. Постановив справу №910/16063/24 розглядати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначив на 20.03.2025 о 14:30. Встановив сторонам строк для подання заяв по суті. Залучив до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Головне управління ДПС у Черкаській області.
Відповідач і третя особа отримали ухвалу суду про відкриття провадження у справі 24.02.2025 о 20:45, що підтверджується довідками про доставку електронних листів до їх електронних кабінетів.
Відповідно до абз. 2 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.
Отже, ухвала про відкриття провадження у справі вважається врученою відповідачу та третій особі 25.02.2025.
Згідно з ч. 8 ст. 165 ГПК України, відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
До пояснень третьої особи застосовуються правила, встановлені частинами третьою - сьомою, десятою статті 165 цього Кодексу. (ч. 3 ст. 168 ГПК України)
В ухвалі про відкриття провадження у справі суд встановив для відповідача строк - протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву, для третьої особи - протягом десяти днів з дня отримання ухвали для подання пояснень щодо позову.
Отже, строк для подання відзиву відповідачем сплив 12.03.2025, проте, відповідач своїм правом не скористався, відзив на позов суду не надав. Також строк для подання пояснень щодо позову третьою особою сплив 07.03.2025, проте, третя особа своїм правом не скористалась, пояснення щодо позову не подала.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами. (ч. 9 ст. 165 ГПК України)
Ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання від 20.03.2025, суд закрив підготовче провадження по справі № 910/16063/24 та призначив справу до судового розгляду по суті на 21.04.2025 о 12:00.
У зв'язку із оголошенням повітряної тривоги, зокрема на території Черкаської області, судове засідання 21.04.2025 не відбулося. Ухвалою від 21.04.2025 суд призначив судове засідання у справі № 910/16063/24 на 01.05.2025 о 15:00.
Присутня у судовому засіданні 01.05.2025 в режимі відеоконференцзв'язку представниця позивача позовні вимоги підтримала та наполягала на їх задоволенні. Представники відповідача та третьої особи у судовому засіданні участі не брали, про дату та час судового засідання належно повідомлені, що підтверджується довідками про доставку електронних листів (копій ухвал суду від 21.04.2025) до їх електронних кабінетів.
01.05.2025 суд оголосив вступну та резолютивну частини рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідно до листа Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області від 23.07.2024 № 131900-13/1851-2024 щодо усунення порушень законодавства, виявлених під час проведення аудиторської перевірки, Уманську міську раду зобов'язано забезпечити відшкодування до бюджету Уманської міської територіальної громади збитків від недоотриманих доходів по договорах оренди земельних ділянок, у зв'язку з введенням в дію нової нормативної грошової оцінки земель та/або ставок орендної плати із застосуванням положень ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України. Серед договорів оренди землі, зазначених в довідці по аудиторській перевірці Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області, по яким необхідно здійснити відшкодування до бюджету територіальної громади збитків від недоотриманих доходів, зазначено договір оренди земельної ділянки укладений між Уманською міською радою та ТОВ "Логос-Юг" від 07.05.2013 на підставі рішення Уманської міської ради від 20.03.2013 №4.17- 35/6, щодо оренди земельної ділянки, площею 0,2847 га кадастровий номер: 7110800000:01:005:0273, що знаходиться за адресою: Ленінградське шосе, 21 (зараз - вул. Бандери Степана) м. Умань, за рахунок земель Уманської міської ради, які перебували в користуванні ТОВ "Евеланд-Хотел" терміном до 20.03.2018 для обслуговування автомобільної заправної станції. 03.07.2018 між Уманською міською радою та ТОВ "Логос-Юг", на підставі рішення Уманської міської ради від 15.06.2018 №5.56-49/7, укладено додаткову угоду про поновлення дії договору оренди землі укладеного 07.05.2013 та внесення змін до нього строком на 25 років до 15.06.2043 для обслуговування автомобільної заправної станції.
Рішенням Уманської міської ради від 29.03.2021 №75-11/8 "Про встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають в комунальній власності Уманської міської територіальної громади" встановлено ставки орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у комунальній власності Уманської міської територіальної громади, а саме для земельних ділянок з цільовим призначенням для розміщення автозаправної станції з 8% на 12%. При цьому, в судах це рішення не оскаржувалось і не скасовувалось, тобто є чинним. Позивач стверджує, що з моменту набрання чинності рішення Уманської міської ради від 29.03.2021 №75-11/8, орендар повинен укласти додаткову угоду та сплачувати орендну плату відповідно до ставок орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у комунальній власності Уманської міської територіальної громади відповідно до вказаного рішення.
Оскільки відповідач спірну додаткову угоду не підписав, то на думку позивача, Уманська міська рада зазнала збитків (втрат надходжень до бюджету) за оренду спірної земельної ділянки, яка є комунальною власністю Уманської міської ради, яка перебувала в користуванні ТОВ "Логос-Юг", за період з 29.03.2021 по 31.12.2023, у сумі 201 643,21 грн.
Заслухавши пояснення представниці позивача, розглянувши матеріали справи, суд встановив таке.
20.03.2013 Уманська міська рада ухвалила рішення № 4.17-35/6 Про розгляд звернень підприємств, установ та громадян з питань землекористування, відповідно до пп. 3 п. 1 якого, вирішила в зв'язку з переходом права власності на нерухоме майно для оформлення права користування земельними ділянками, затвердити технічну документацію із землеустрою та надати в оренду земельні ділянки ТОВ "Логос-Юг" для обслуговування автомобільної заправної станції (АЗС) площею 2847 кв.м. за адресою: Ленінградське шосе, 21 (кадастровий номер 7110800000:01:005:0273) за рахунок земель Уманської міської ради, що перебували в користуванні ТОВ "Евеланд-Хотел" та віднесені до земель комерційного використання (АЗС), строком на 5 років.
07.05.2013 Уманська міська рада та ТОВ "Логос-Юг" уклали Договір оренди землі. (далі - Договір)
Орендодавець на підставі рішення Уманської міської ради від 20 березня 2013 року №4.17-35/6 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування автомобільної заправної станції площею 0,2847 га, за адресою: м. Умань, вул. Ленінградське шосе, 21, за рахунок земель Уманської міської ради, що перебували в користуванні ТОВ "Евеланд-Хотел". (п. 1 Договору)
В оренду передається одна земельна ділянка (кадастровий, номер 7110800000:01:005:0273) площею 2847 кв. м. із земель комерційного використання Уманської міської ради, розташована за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Ленінградське шосе, 21. (п. 2 Договору)
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки що розташована за адресою: м. Умань, вул. Ленінградське шосе, 21 згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку площею 2847 кв. м становить 590012,28 гривень (з урахуванням коефіцієнту індексації у 2013 році становить 1,298). (п. 5 Договору)
Земельна ділянка, яка передається в оренду, має такі недоліки, що можуть перешкоджати її ефективному використанню - інженерні комунікації. (п. 6 Договору)
Договір укладено терміном до 20.03.2018 року. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. В іншому випадку договір поновленню не підлягає. (п. 8 Договору)
Річна орендна плата за земельну ділянку (2847 кв.м.) вноситься Орендарем у грошовій формі та розмірі 70801,48 грн. (590012,28x12/100) на рахунок: Отримувач Уманське УД КСУ Черкаської області, банк отримувача: ГУДКСУ у Черкаській області, код платежу 13050200, р/р № НОМЕР_1 , МФО 854018, ідентифікаційний код 37960695.
Сплатити орендну плату у сумі 49658,03 грн. за період з 20.04.2013 року по 31.12.2013 року, а надалі орендна плата буде сплачуватися згідно пункту 9 даного договору.
Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, затвердженими Кабінетом Міністрів України, формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов Договору оренди чи продовження його дії. (п. 9 Договору)
Розміри орендної плати переглядається у разі:
- розмір орендної плати змінюється Уманською міською радою в односторонньому порядку після зміни грошової оцінки земель міста Умань;
- зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
- після проведення грошової оцінки земель міста, орендар самостійно уточнює розмір орендної плати та нормативну грошову оцінку цієї земельної ділянки.
У разі невнесення орендної плати у строки, визначенні цим договором, справляється пеня та штрафні санкції згідно чинного законодавства. (п. 12 Договору)
Земельна ділянка передається в оренду для обслуговування автомобільної заправної станції (АЗС). (п. 13 Договору)
Цільове призначення земельної ділянки - землі комерційного використання. (п. 14 Договору)
Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку. (п. 34 Договору)
Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації. (п. 41 Договору)
06.09.2013 Уманська міська рада то ТОВ "Логос-Юг" підписали акт про передачу та прийом земельної ділянки в натурі та розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку, що знаходиться в комунальній власності та надана в оренду ТОВ "Логос-Юг" по вул. Ленінградське шосе, 21 для обслуговування автозаправної станції (АЗС), відповідно до якого, нормативна грошова оцінка земельної ділянки - 590 012,28 грн, прийнятий для розрахунку розміру орендної плати, відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки - 12%.
06.09.2013, відповідно до витягу № 9153285 з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, зареєстровано право оренди земельної ділянки площею 0,2847 га, кадастровий номер 7110800000:01:005:0273, для обслуговування автомобільної заправної станції - ТОВ "Логос-Юг", орендодавець - Уманська міська рада.
Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області від 29.01.2018, земельна ділянка з кадастровим номером 7110800000:01:005:0273 за адресою м. Умань, вул. Степана Бандери, 21 належить до категорії земель житлової та громадської забудови з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування будівель торгівлі (03.07.). Площа земельної ділянки - 2847 кв. м., нормативно грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2018 - 1 589 839,84 грн.
15.06.2018 Уманська міська рада ухвалила рішення № 5.56-49/7 Про розгляд звернень фізичних та юридичних осіб з питань надання в оренду та поновлення (продовження) терміну користування земельними ділянками, відповідно до п. 3 якого вирішила згідно з поданими зверненнями, поновити (продовжити) термін користування земельними ділянками: шляхом укладання додаткової угоди до договору оренди землі ТОВ "Логос-Юг" для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (для обслуговування автомобільної заправної станції) площею 0,2847 га за адресою: вул. Бандери Степана, 21 (кадастровий номер 7110800000:01:005:0273) за рахунок земель комунальної власності Уманської міської ради, які перебувають в їхньому користуванні та віднесені до категорії земель житлової та громадської забудови, строком на 25 років.
03.07.2018 Уманська міська рада та ТОВ "Логос-Юг" підписали додаткову угоду про поновлення терміну дії договору оренди землі укладеного 7 травня 2013 року (державна реєстрація від 06 вересня 2013 року №2426152) та внесення змін до нього (далі - Додаткова угода), відповідно до п. 1 якої вирішили поновити термін дії договору оренди землі укладеного 7 травня 2013 року (державна реєстрація від 06 вересня 2013 року № 2426152) строком на 25 років до 15.06.2043 року.
Відповідно до п. 2 Додаткової угоди сторони погодили інші умови договору оренди землі укладеного 7 травня 2013 року (державна реєстрація від 06 вересня 2013 року № 2426152) за домовленістю сторін викласти в наступній редакції, зокрема, такі пункти Договору:
5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,2847 га, згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку становить 1589839,84 грн. (з урахуванням коефіцієнту індексації у 2018 році - 1,897). При змінах в нормативній грошовій оцінці земель за рішенням міської ради Орендар за свій рахунок виконує розрахунок оновленої грошової оцінки земельної ділянки і направляє один екземпляр відповідному органу державної фіскальної служби за місцем знаходження земельної ділянки.
9. Орендна плата за земельну ділянку вноситься Орендарем у грошовій формі на рахунок №33216812023010, отримувач: Уманське УК /Умань/18010600, код отримувача (ЄДРПОУ): 37960695, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку (МФО): 899998, призначення платежу: орендна плата з юридичних осіб. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному органі державної фіскальної служби за місцем знаходження земельної ділянки.
Орендна плата за земельну ділянку площею 0,2847 га сплачується за ставкою 8 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за рік і на дату підписання додаткової угоди становить 127187,19 грн.
Розмір орендної плати за дану земельну ділянку у 2018 році становить 99659,00 грн. за період: з 21.03.2018 року по 31.12.2018 року - 99659,00 грн., а надалі орендна плата буде сплачуватися згідно абзацу 2 пункту 9 даної додаткової угоди.
Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки, визначеної законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами.
26. Орендодавець має право вимагати від Орендаря, зокрема:
6) внесення в односторонньому порядку зміни до даного Договору при зміні розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, ставок земельного податку та ставок орендної плати протягом місяця з моменту набрання чинності прийнятого рішення Уманської міської ради та/або вступу в дію відповідного нормативно-правового акту.
34. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку. У випадку зміни нормативної грошової оцінки землі, розміру ставок (ставки) земельного податку, орендної плати, Орендар протягом місяця з моменту набрання чинності такого рішення Уманської міської ради та/або вступу в дію відповідного нормативно-правового акту, зобов'язаний самостійно здійснити перерахунок орендної плати, а також здійснити дії для подачі податкової декларації по платі за землю та подати її до відповідного органу державної фіскальної служби.
Відповідно до п. 3 Додаткової угоди, всі інші умови договору не зачеплені даною угодою, залишаються незмінними.
Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди землі укладеного 7 травня 2013 року (державна реєстрація від 06 вересня 2013 року № 2426152) та набирає чинності після підписання сторонами та її державної реєстрації. (п. 4 Додаткової угоди)
29.03.2021 Уманська міська рада ухвалила рішення № 75-11/8 Про встановлення ставок орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у комунальній власності Уманської міської територіальної громади, відповідно до п. 1 якого, вирішила встановити розмір ставок орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у комунальній власності Уманської міської територіальної громади згідно з додатком (додаток додається).
Додатком до вказаного рішення є розмір ставок орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у комунальній власності Уманської міської територіальної громади, відповідно до п. 1 розділу VII якого, % ставка орендної плати за землі транспорту - для розміщення АЗС становить 12 %.
Уманська міська рада стверджує, що надіслала ТОВ "Логос-Юг" лист №77/01/01-35 від 16.01.2023, яким у зв'язку з прийняттям рішення Уманської міської ради від 29 березня 2021 року № 75-11/8, яким затверджено розмір ставок орендної плати, рекомендувала звернутися у відділ землевпорядкування та комунального майна управління містобудування, землевпорядкування, комунального майна та будівельного контролю Уманської міської ради (кабінет № 214) для підготовки додаткових угод до договорів оренди землі про зміну розміру орендної плати (цільове призначення земельної ділянки - для обслуговування автомобільної заправної станції площа 0,2847 га, (7110800000:01:005:0273) за адресою: вул. Бандери Степана, 21, м. Умань).
Уманська міська рада стверджує, що листом №731/01/01-35 повторно повідомила ТОВ "Логос-Юг" про необхідність звернутися у відділ землевпорядкування та комунального майна управління містобудування, землевпорядкування, комунального майна та будівельного контролю Уманської міської ради для підготовки додаткової угоди до договору оренди землі про зміну розміру орендної плати (цільове призначення земельної ділянки - для обслуговування автомобільної заправної станції) за адресою: вул. Степана Бандери, 21, м. Умань.
05.07.2024 Уманська міська рада звернулась до ТОВ "Логос-Юг" з листом №4864/01/01-35, в якому повідомила про встановлення рішенням Уманської міської ради від 29.03.2021 № 75-11/8 ставок орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у комунальній власності Уманської територіальної громади та зазначила, що у разі несплати суми заборгованості до 31.07.2024 та подальшого незастосування ставки орендної плати при розрахунку плати за користування земельною ділянкою, міська рада буде змушена звернутись до суду. Такий лист повернутий органом поштового зв'язку із відміткою "за закінченням терміну зберігання".
Позивач до справи додав проєкт додаткової угоди до договору оренди землі, укладеного 07 травня 2013 року (державна реєстрація від 06 вересня 2013 року № 2426152), відповідно до п. 1 якого, зокрема, п. 5 та 9 Договору викладені в такій редакції:
"5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,2847 га згідно витягу № НВ-9954241322024 від 20.11.2024 року із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок становить 1935397,45 грн. При змінах в нормативній грошовій оцінці земель за рішенням міської ради Орендар за свій рахунок отримує витяг із технічної документації із грошової оцінки земельної ділянки і направляє один екземпляр відповідному органі державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.
9. Орендна плата за земельну ділянку вноситься Орендарем у грошовій формі на рахунок UA428999980334139812000023755, отримувач: Уманське ГУК/тг м.Умань/18010600, код отримувача (ЄДРПОУ): 37930566, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Код класифікації доходів бюджету: 18010600. Найменування коду класифікації доходів бюджету: орендна пата з юридичних осіб. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному органі державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.
Орендна плата за земельну ділянку площею 0,2847 га сплачується за ставкою 12 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за рік і на дату підписання додаткової угоди становить 232247,69 грн.
Орендна плата за 2024 рік становить - 232247,69 грн, а надалі орендна плата буде сплачуватися згідно абзацу 2 пункту 9 даного договору".
Позивач стверджує, що в Додатковій угоді підписаній сторонами, передбачено зміну умов договору, шляхом укладення додаткової угоди в результаті зміни ставки земельного податку. Проте орендар ТОВ "Логос-Юг" ігнорує виконання абз. 2 п. 34 Угоди, що порушує права Уманської міської ради як орендодавця. За розрахунком позивача, Уманська міська рада зазнала збитків (втрат надходжень до бюджету) за оренду земельної ділянки кадастровий номер: 7110800000:01:005:0273, площею 2847 кв. м, що знаходиться за адресою: вул. Бандери Степана, 21, м. Умань, яка є комунальною власністю Уманської міської ради, яка перебувала в користуванні ТОВ "Логос-ЮГ", за період з 29.03.2021 по 31.12.2023, у сумі 201 643,21 грн, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.
Розглядаючи спір суд застосовує такі положення чинного законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно з ч. 1, 3 ст. 626 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 3 ЦК України, однією із загальних засад цивільного законодавства є свобода договору.
Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. (ч. 1 ст. 627 ЦК України)
Згідно зі ст. 13 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); дата укладення та строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. (ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі")
Відповідно до пп. 288.5.1, 288.5.2 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України (далі - ПК України), розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. (ч. 1 ст. 628 ЦК України)
Відповідно до ч. 1 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. (ч. 1, 2 ст. 632 ЦК України)
Відповідно до ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Виходячи зі змісту ст. 632, 651 ЦК та ст. 30 Закону України "Про оренду землі" суд доходить висновку, що за загальним правилом зміна умов договору, в тому числі в частині розміру орендної плати, здійснюється за взаємною згодою сторін. За відсутності такої згоди такий договір може бути змінений за рішенням суду лише у випадках, встановлених умовами договору або в силу закону.
Сторони Договору у пп. 6 ст. 26 Договору в редакції Додаткової угоди погодили право Орендодавця вимагати від Орендаря, внесення в односторонньому порядку зміни до даного Договору при зміні розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, ставок земельного податку та ставок орендної плати протягом місяця з моменту набрання чинності прийнятого рішення Уманської міської ради та/або вступу в дію відповідного нормативно-правового акту.
Отже сторони передбачили умову для внесення змін до Договору за відсутності взаємної згоди сторін в разі зміни ставок земельного податку та ставок орендної плати.
Відповідно до ст. 144 Конституції України, положення якої кореспондуються з положеннями ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема, вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.
Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію. (ч. 1, 5 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні")
Водночас відповідно до п. 12.5 ст. 12 ПК України, офіційно оприлюднене рішення про встановлення місцевих податків та/або зборів, а також зміну розміру їх ставок, об'єкта оподаткування, порядку справляння чи надання податкових пільг або про внесення змін до таких рішень є нормативно-правовим актом з питань оподаткування місцевими податками та зборами, який набирає чинності з урахуванням строків, передбачених підпунктом 12.3.4 цієї статті.
У свою чергу згідно з пп. 12.3.4 п. 12.3 ст. 12 ПК України, рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 25 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Дослідивши вебсайт Уманської міської ради суд встановив, що рішення Уманської міської ради № 75-11/8 Про встановлення ставок орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у комунальній власності Уманської міської територіальної громади опубліковано 02.04.2021.
Тобто з урахуванням наведених вище норм, рішення Уманської міської ради № 75-11/8 набрало чинності з 01.01.2022.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 92 Конституції України виключно законами України встановлюються система оподаткування, податки і збори.
Згідно з пп. 1 п. а ч. 1 ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження: підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; визначення в установленому порядку розмірів відшкодувань підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності за забруднення довкілля та інші екологічні збитки; встановлення платежів за користування комунальними та санітарними мережами відповідних населених пунктів.
Орган місцевого самоврядування має діяти відповідно до закону при вирішенні питань регулювання земельних відносин, у тому числі і щодо встановлення ставки земельного податку, мінімальний та максимальний розмір якого встановлюється у ПК України. А порядок зміни умов договору врегульовано як у законах України, так і в конкретному договорі, укладеному між сторонами спору.
Суд враховує правову позицію Великої Палати Верховного Суду, викладену в постанові від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19 про те, що рішення селищної ради можуть бути підставою для внесення змін до договору оренди землі, якщо сторони договору оренди безпосередньо в самому договорі передбачили таку підставу для зміни розміру орендної плати, що узгоджується з принципом свободи договору.
Отже, рішення органу місцевого самоврядування є самостійною підставою для внесення змін до договору оренди землі, якщо сторони договору оренди безпосередньо в самому договорі передбачили таку підставу для зміни розміру орендної плати, що узгоджується з принципом свободи договору.
Подібних висновків дійшов Верховний Суд у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду в постанові від 16.04.2018 у справі № 910/7905/17, Верховний Суд у постановах від 09.11.2021 у справі №635/4233/19, від 16.01.2020 у справі №904/1912/19, від 14.02.2018 у справі №910/10936/17, від 20.09.2018 у справі №911/3626/17.
Згідно з п. 34 Договору в редакції Додаткової угоди, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку. У випадку зміни нормативної грошової оцінки землі, розміру ставок (ставки) земельного податку, орендної плати, Орендар протягом місяця з моменту набрання чинності такого рішення Уманської міської ради та/або вступу в дію відповідного нормативно-правового акту, зобов'язаний самостійно здійснити перерахунок орендної плати, а також здійснити дії для подачі податкової декларації по платі за землю та подати її до відповідного органу державної фіскальної служби.
Суд враховує, що у пп. 6 ст. 26 Договору в редакції Додаткової угоди сторони погодили право Орендодавця вимагати від Орендаря, внесення в односторонньому порядку зміни до даного Договору при зміні розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, ставок земельного податку та ставок орендної плати протягом місяця з моменту набрання чинності прийнятого рішення Уманської міської ради та/або вступу в дію відповідного нормативно-правового акту.
З огляду на викладене суд доходить висновку, що сторони погодили право позивача вимагати від відповідача внесення в односторонньому порядку зміни до даного Договору при зміні, зокрема, ставок земельного податку та ставок орендної плати протягом місяця з моменту набрання чинності прийнятого рішення Уманської міської ради та/або вступу в дію відповідного нормативно-правового акту.
Як встановив суд рішення Уманської міської ради № 75-11/8 набрало чинності з 01.01.2022, відтак з цього часу протягом місяця позивач має право вимагати внесення змін до Договору в односторонньому порядку щодо зміни ставки орендної плати, тому з 01.02.2022 в разі невнесення відповідних змін право позивача на їх внесення є порушеним.
Позивач стверджує, що звертався до відповідача з листами від 16.01.2023, 05.05.2023, 05.07.2024, в яких повідомляв про необхідність звернутися у відділ землевпорядкування та комунального майна управління містобудування, землевпорядкування, комунального майна та будівельного контролю Уманської міської ради для підготовки додаткової угоди до договору оренди землі про зміну розміру орендної плати. Водночас доказів надсилання відповідачу таких листів крім від 05.07.2024 та проєкту спірної додаткової угоди позивач не надав.
Те, що позивач не скористався процедурою позасудового врегулювання, не позбавляє його права реалізувати своє суб'єктивне право на зміну умов договору та вирішити існуючий конфлікт у суді в силу прямої вказівки, що міститься у ч. 2 ст. 651 ЦК України.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 16.01.2020 у справі № 904/1912/19 та Великої Палати Верховного Суду від 12.02.2019 у справі № 914/2649/17.
Право особи на звернення до суду для внесення змін у договір (чи його розірвання) у передбаченому законом випадку відповідає ст. 16 ЦК України, способам, передбаченим нею (зміна чи припинення правовідношення) для захисту права, та не може ставитися в залежність від поінформованості про позицію іншої сторони чи волевиявлення іншої сторони. Така позиція викладена у постановах Великої Палати Верховного Суду від 12.02.2019 у справі №914/2649/17 та від 26.05.2020 у справі №908/299/18.
Підсумовуючи викладене суд доходить висновку про правомірність вимоги позивача в частині внесення змін до Договору щодо ставки орендної плати в розмірі 12 % від нормативної грошової оцінки.
Стосовно визначення конкретної суми орендної плати у розмірі 232 247,69 грн, то позивач не надав суду доказів нормативної грошової оцінки, від якої визначається такий 12-відсотковий розмір орендної плати, тому в цій частині суд позбавлений можливості пересвідчитись у правильності визначення розміру орендної плати, а відтак в такій частині суд не задовольняє позовні вимоги.
Також не підлягають задоволенню позовні вимоги щодо внесення змін до Договору щодо встановлення орендної плати за 2024 рік, враховуючи таке.
У ч. 3 ст. 653 ЦК України передбачено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Таким чином, спірна додаткова угода та всі зобов'язання за нею набирають чинності з моменту набрання цим рішенням суду законної сили. Отже, суд не може встановлювати зобов'язання до моменту зміни договору, в даному випадку, шляхом визнання Додаткової угоди укладеною.
З огляду на викладене суд також відмовляє у визнанні укладеною Додаткової угоди, в частині положень стосовно набрання чинності Додаткової угоди після підписання сторонами, оскільки така Додаткова угода набирає чинності з моменту набрання рішенням законної сили, а також стосовно зазначення в даті Додаткової угоди 2024 року, оскільки у 2024 році така угода не була укладена.
Щодо заявлених позивачем змін до п. 5 Договору в редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,2847 га згідно витягу № НВ-9954241322024 від 20.11.2024 року із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок становить 1 935 397,45 грн. При змінах в нормативній грошовій оцінці земель за рішенням міської ради Орендар за свій рахунок отримує витяг із технічної документації із грошової оцінки земельної ділянки і направляє один екземпляр відповідному органу державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки" суд зазначає таке.
Відповідно до ст. 18 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".
Відповідно до ст. 271. Податкового кодексу України базою оподаткування плати за землю є: нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельної ділянки, нормативну грошову оцінку якої не проведено.
Положеннями п. 289.1 ст. 289 ПК України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Обов'язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абз. 2 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель"). Таким чином, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає положенням ч. 2 ст. 632 ЦК України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Отже з моменту зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки. У таких правовідносинах відсутній обов'язок сторін вносити зміни до договору оренди шляхом укладення додаткової угоди, оскільки обов'язок сплачувати орендну плату відповідно до зміненої нормативно грошової оцінки земельної ділянки виникає в орендаря з моменту застосування такої нормативної грошової оцінки. За подібних обставин належному способу захисту орендодавця відповідає позовна вимога про стягнення орендної плати, не сплаченої орендарем. Водночас несплачена орендна плата підлягає стягненню за весь період прострочення з моменту початку застосування відповідно до п. 271.2 ст. 271 ПК України нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності. (mutatis mutandis постанова Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2024 у справа № 914/2848/22)
Крім зазначеного суд встановив, що позивач не надав суду докази визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки у розмірі 1935397,45 грн. Тому у суду відсутні підстави задовольняти вимоги щодо внесення таких змін до Договору і з підстав недоведеності такого розміру НГО.
Водночас позивач надає докази того, що відповідач, подаючи відповідні податкові декларації щороку враховує зміну нормативної грошової оцінки, але не враховуючи збільшення відсотку від нормативної грошової оцінки, декларуючи та сплачуючи орендну плату у розмірі 8% від змінюваної щороку НГО, а не 12%, як встановлено рішенням від 29.03.2021.
З огляду на викладене суд відмовляє у задоволенні частини немайнової вимоги і щодо внесення змін до Договору щодо розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Отже, суд частково задовольняє вимогу позивача про визнання укладеною між Уманською міською радою та ТОВ "Логос-Юг" додаткової угоди до договору оренди землі від 07 травня 2013 року, щодо оренди земельної ділянки, площею 0,2847 га кадастровий номер: 7110800000:01:005:0273, що знаходиться за адресою: вул. Бандери Степана, 21 м. Умань.
Щодо вимоги позивача про стягнення з відповідача безпідставно збережених коштів у вигляді орендної плати за використання спірної земельної ділянки в сумі 201 643,21 грн, суд зазначає таке.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Відносини щодо повернення безпідставно збережених грошових коштів є кондикційними, в яких вина не має значення, важливим є лише факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої. Зобов'язання з повернення безпідставно набутого або збереженого майна виникають за наявності трьох умов: а) набуття або збереження майна; б) набуття або збереження за рахунок іншої особи; в) відсутність правової підстави для набуття або збереження майна. Такий висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду 14.12.2021 у справі №643/21744/19.
Відсутність правової підстави це такий перехід майна від однієї особи до іншої, який або не ґрунтується на прямій вказівці закону, або суперечить меті правовiдносин і їх юридичному змісту. Відсутність правової підстави означає, що набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою законом, іншими правовими актами чи правочином. Аналогічні правові висновки Великої Палати Верховного Суду викладені в постановах від 13.02.2019 у справі №320/5877/17, від 23.05.2018 у справі №629/4628/16-ц, від 20.11.2018 у справі №922/3412/17.
Тлумачення ст. 1212 ЦК України свідчить, що для її застосування необхідно встановити наступні обставини, які у сукупності є підставою для виникнення такого зобов'язання: факт набуття особою майна або його збереження за рахунок іншої особи; відсутність для цього підстав. Стаття 1212 ЦК України застосовується лише в тих випадках, коли безпідставне збагачення однієї особи за рахунок іншої не може бути усунуто за допомогою інших, спеціальних способів захисту. Такий висновок наведено у постанові Верховного Суду від 29.07.2019 у справі № 756/3966/17.
За розрахунком позивача за користування спірною земельною ділянкою відповідач безпідставно зберіг кошти у вигляді орендної плати за період з 29.03.2021 до 31.12.2023 у розмірі 201 643,21 грн.
Розмір безпідставно збережених коштів у вигляді орендної плати позивач розрахував як різницю між сумою коштів, що підлягала сплаті відповідачем з урахуванням зміненої ставки орендної плати у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки у 2021 (починаючи з 29 березня), 2022 та 2023 роках та сумою сплачених відповідачем коштів за користування земельною ділянкою відповідно до умов договору оренди за ставкою 8%.
Суд зауважує, що договірний характер правовідносин між сторонами виключає можливість застосування норм ст. 1212 ЦК України, яка регулює недоговірні зобов'язання, що виникають у зв'язку з набуттям чи збереження майна без достатньої правової підстави.
Оскільки між сторонами у справі виникли зобов'язання на підставі договору оренди землі, правовою підставою позову про стягнення плати за користування земельною ділянкою є норми ЦК України, ЗК України та Закону України "Про оренду землі", що регулюють правовідносини зі строкового платного користування земельною ділянкою.
Оскільки у п. 34 Договору сторони, користуючись свободою договору встановили, що у випадку зміни, зокрема, розміру ставок (ставки) земельного податку, орендної плати, Орендар протягом місяця з моменту набрання чинності такого рішення Уманської міської ради та/або вступу в дію відповідного нормативно-правового акту, зобов'язаний самостійно здійснити перерахунок орендної плати, а також здійснити дії для подачі податкової декларації по платі за землю та подати її до відповідного органу державної фіскальної служби.
Відтак саме на підставі Договору відповідач протягом місяця з дня набрання чинності рішенням, тобто до 01.02.2022, зобов'язаний був самостійно здійснити перерахунок орендної плати, а також здійснити дії для подачі податкової декларації по платі за землю та подати її до відповідного органу державної фіскальної служби. Оскільки Рішення від 29.03.2021 набрало чинності 01.01.2022, то відповідач мав нарахувати орендну плату за ставкою 12% від нормативної грошової оцінки землі за весь 2022 рік і далі за наступні роки, що ним самостійно здійснено не було, чим порушено умови Договору щодо самостійного визначення та сплати орендної плати у зміненому, відповідно до Рішення від 29.03.2021, розмірі.
Суд враховує правову позицію Верховного Суду щодо належного способу захисту в разі зміни в бік збільшення нормативної грошової оцінки землі - стягнення орендної плати у розмірі, що є різницею між орендною платою, що розрахована за збільшеною НГО та орендною платою, що сплачена орендарем (наприклад постанова Верховного Суду від 02.04.2025 у справі № 918/297/24).
У зв'язку з чим суд вважає, що оскільки пунктом 34 Договору передбачені такі самостійні дії орендаря, то стягнення таких коштів є стягнення саме орендної плати.
Водночас, задовольняючи вимогу про визнання Додаткової угоди укладеною щодо зміни відсоткової ставки, суд враховує, що таке право передбачено сторонами у іншому пункті Договору - п. 26, що детально досліджено вище.
З огляду на викладене суд доходить висновку, що позивач помилково застосував положення ст. 1212 ЦК України.
Суд враховує, що завданням національних судів є забезпечення належного вивчення документів, аргументів і доказів, представлених сторонами (рішення ЄСПЛ у справі "Ван де Гурк проти Нідерландів"). Водночас принцип jura novit curia ("суд знає закон") зобов'язує суд визначити яка правова норма підлягає застосуванню для вирішення спору та надати правову кваліфікацію відносинам сторін з огляду на факти встановлені під час розгляду справи, застосувавши положення які дійсно регулюють відповідні правовідносини.
У постановах Великої Палати Верховного Суду від 04.12.2019 у справі №917/1739/17 та від 25.06.2019 у справі №924/1473/15 зроблено правовий висновок про те, що посилання суду в рішенні на інші норми права, ніж зазначені в позовній заяві, не може розумітися як вихід суду за межі позовних вимог. У зв'язку із цим суд, з'ясувавши при розгляді справи, що позивач послався не на ті норми, що фактично регулюють спірні правовідносини, самостійно здійснює правильну правову кваліфікацію останніх та застосовує в рішенні саме такі норми матеріального і процесуального права, предметом регулювання яких є відповідні правовідносини.
Саме на суд покладено обов'язок надати правову кваліфікацію відносинам сторін виходячи з фактів, установлених під час розгляду справи, та визначити, яка правова норма підлягає застосуванню для вирішення спору.
Посилання позивача у позовній заяві на норми права, які не підлягають застосуванню в цій справі, не є підставою для відмови в задоволенні позову, оскільки суд при вирішенні справи враховує підставу (обґрунтування) та предмет позовних вимог.
Підставою позову є фактичні обставини, що наведені в заяві, тому зазначення позивачем конкретної правової норми на обґрунтування позову не є визначальним при вирішенні судом питання про те, яким законом слід керуватися при вирішенні спору.
Таким чином, визначення предмета та підстав спору є правом позивача, у той час як встановлення обґрунтованості позову - обов'язком суду, який виконується під час розгляду справи. У такий спосіб здійснюється "право на суд", яке відповідно до практики ЄСПЛ включає не тільки право ініціювати провадження, але й право отримати "вирішення" спору судом (рішення у справі "Кутіч проти Хорватії", заява №48778/99).
Наявність повноти судового захисту залежить від дій саме суду, який відповідно до статті 2 ГПК України має справедливо, неупереджено та своєчасно вирішити спір з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
У разі неправильної кваліфікації позивачем змісту правовідносин не можуть наступати негативні для позивача наслідки, навіть за формальних підстав, тому що за змістом ГПК України мають значення вимоги та докази, на яких суд ґрунтує своє рішення. Помилка у визначенні правової природи юридичних фактів, здійсненої позивачем, не має істотного значення. Неправильна юридична інтерпретація фактів не може позбавити сторону в праві на судовий захист права, інакше порушується фундаментальне право особи на справедливий суд.
Суд, який розглядає справу, має право і зобов'язаний самостійно визначити та кваліфікувати правовідносини, які виникли між сторонами, та застосувати відповідну норму права чи закон, який регулює спірні правовідносини.
Відмова в задоволенні позову з підстав неналежного правового обґрунтування позивачами підстав позову фактично встановлює обмеження самої можливості розгляду заявленого позивачами позову та не враховує гарантованого національним і міжнародним законодавством права особи на доступ до правосуддя.
Відмова в задоволенні позову лише з підстав неправильного визначення позивачем підстав позову свідчить про відмову в доступі до правосуддя.
Такі висновки Верховного Суду викладені у постанові від 27.03.2025 у справі №910/1586/24.
Отже, суд дійшов висновку, що умовами Договору, в редакції Додаткової угоди від 03.07.2018, сторони передбачили самостійне декларування і, відповідно, сплату орендної плати відповідачем за новою ставкою, визначеною відповідним рішенням Ради (позивача) з часу набрання ним чинності, тому суд застосовує норми законодавства, що регулюють стягнення орендної плати.
Чинним законодавством (ст. 21, 25 Закону України "Про оренду землі", ст. 96, 206 ЗК України, ст. 288 ПК України) передбачено, що використання землі в Україні є платним і землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Дослідивши розрахунок позивача, суд встановив, що останній здійснює розрахунок орендної плати за період 29.03.2021 - 31.12.2023 у розмірі 201 643,21 грн.
Проте, суд не погоджується з таким розрахунком позивача, оскільки, як уже встановлено вище, рішення Уманської міської ради від 29.03.2021 № 75-11/8 "Про встановлення ставок орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у комунальній власності Уманської міської територіальної громади", яким змінено ставку земельного податку з 8 % до 12 %, набрало чинності з 01.01.2022.
Отже, обґрунтованим періодом нарахування орендної плати за користування відповідачем спірною земельною ділянкою за відсотковою ставкою НГО в розмірі 12 %, в межах заявленого позивачем періоду, є 01.01.2022 - 31.12.2023.
Так за даними позивача, не оспореними відповідачем, ТОВ "Логос-Юг" у 2022 році задекларувало і сплатило 138846,06 грн орендної плати із розрахунку 8% від НГО за 2022 рік (НГО за 2022 рік розраховується так: 1589839,84 грн (НГО, вказана у Додатковій угоді від 03.07.2018) * 1,0 (коефіцієнт індексації у 2018 році) * 1,0 (коефіцієнт індексації у 2019 році) * 1,0 (коефіцієнт індексації у 2020 році) * 1,1 (коефіцієнт індексації у 2021 році) = 1748823,82 грн), тоді як 12% від цієї НГО становить 209 858,86 грн. Отже за 2022 рік відповідач не доплатив орендну плату у розмірі 71 012,80 грн (209858,86 грн - 138 846,06 грн).
Далі, за даними позивача, не оспореними відповідачем, ТОВ "Логос-Юг" у 2023 році задекларувало і сплатило 159 142,98 грн орендної плати із розрахунку 8% від НГО за 2023 рік (НГО за 2023 рік розраховується так: 1589839,84 грн (НГО, вказана у Додатковій угоді від 03.07.2018) * 1,0 (коефіцієнт індексації у 2018 році) * 1,0 (коефіцієнт індексації у 2019 році) * 1,0 (коефіцієнт індексації у 2020 році) * 1,1 (коефіцієнт індексації у 2021 році) * 1,15 (коефіцієнт індексації у 2022 році) = 2 011 147,40 грн), тоді як 12% від цієї НГО становить 241 337,69 грн. Отже за 2023 рік відповідач не доплатив орендну плату у розмірі 82 194,71 грн (241 337,69 грн - 159 142,98 грн).
Разом за 2022-2023 роки відповідач не доплатив 153 207,51 грн (71012,80 +82194,71).
Отже, майнова вимога позивача підлягає частковому задоволенню на суму 153 207,51 грн, в іншій частині суд відмовляє, оскільки позивач помилково вважав, що рішення від 29.03.2021 набрало чинності з дня його прийняття, що суперечить нормам Податкового кодексу України.
Згідно з ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається: 1) у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; 2) у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки суд відхилив частину пропозицій позивача щодо визнання укладеною спірної додаткової угоди, судовий збір за немайнову вимогу покладається в рівних частинах на обидві сторони. У зв'язку з частковим задоволенням судом майнової вимоги позивача, судовий збір за таку покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. 74, 76 - 77, 129, 233, 236-241, 326-327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Логос-Юг" (ідентифікаційний код 31024917, вул. Філатова Академіка, 1/22, оф. 12, м. Київ, 01042) на користь Уманської міської ради (ідентифікаційний код 26535796, площа Соборності, буд. 1, м. Умань, Черкаська обл., 20300, (отримувач: виконавчий комітет Уманської міської ради (код ЄДРПОУ 04061613, ІПН 040616123052, юридична адреса: пл. Соборності,1 м. Умань, Уманський р-н, Черкаська обл., Держказначейська служба України, м. Київ, Уманське УДКСУ)) 153 207,51 грн та 3 051,73 грн судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Визнати укладеною між Уманською міською радою та ТОВ "Логос-Юг" додаткову угоду до договору оренди землі від 07 травня 2013 року, щодо оренди земельної ділянки, площею 0,2847 га кадастровий номер: 7110800000:01:005:0273, що знаходиться за адресою: вул. Бандери Степана, 21 м. Умань у наступній редакції:
"ДОДАТКОВА УГОДА
до договору оренди землі,
укладеного 07травня 2013 року
(державна реєстрація від 06 вересня 2013 року № 2426152)
м. Умань «__» __________року
Уманська міська рада (ідентифікаційний код юридичної особи 26535796), місцезнаходження якої: пл. Соборності, 1, м. Умань, Черкаської області, в особі міського голови Плетньової Ірини Григорівни, яка діє на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", іменованому в подальшому "Орендодавець", з одного боку, та Товариство з обмеженою відповідальністю "Логос-Юг" (ідентифікаційний код юридичної особи 31024917), дата державної реєстрації 29.06.2000 року, номер запису в ЄДР 10731200000002239, що знаходиться за адресою: вул. Філатова Академіка, будинок 1/22, офіс 12, м. Київ, 01042, від імені якого діє директор Михайлюченко Сергій Володимирович, іменований в подальшому "Орендар", з другого боку, уклали цю додаткову угоду до договору оренди землі, укладеного 07 травня 2013 року (державна реєстрація від 06 вересня 2013 року № 2426152) про нижченаведене:
1. На підставі рішення Уманської міської ради від 29.03.2021 року № 75-11/8 (у зв'язку із змінами розміру ставок орендної плати на земельні ділянки) викласти пункти договору в такій редакції, а саме:
Орендна плата
"9. Орендна плата за земельну ділянку вноситься Орендарем у грошовій формі на рахунок UA428999980334139812000023755, отримувач: Уманське ГУК/ тгм.Умань/18010600, код отримувача (ЄДРПОУ): 37930566, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Код класифікації доходів бюджету: 18010600. Найменування коду класифікації доходів бюджету: орендна плата з юридичних осіб. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному органі державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.
Орендна плата за земельну ділянку площею 0,2847 га сплачується за ставкою 12 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за рік."
2. Всі інші умови договору незмінені та непорушені цією угодою, залишаються чинними.
3. Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди землі, укладеного 07 травня 2013 року (державна реєстрація від 06 вересня 2013 року № 2426152).
4. Цю додаткову угоду укладено у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в Орендодавця, другий - в Орендаря.
Реквізити сторін
Орендодавець Орендар
Уманська міська рада Назва юридичної особи:______________________
ЄДРПОУ 26535796 ЄДРПОУ:_________________________________
Місцезнаходження Розрахунковий рахунок:_____________________
юридичної особи: Банківська установа:________________________
20300, Черкаська обл., МФО:_____________________________________
м. Умань, Місце знаходження юридичної особи:_________
пл. Соборності, 1 ________________________________________
Діє особа:_________________________________
Проживає за адресою:_______________________
тел. ______________________________________
Підписи сторін
Орендодавець Орендар
_____________ Ірина ПЛЕТНЬОВА ___________ Сергій МИХАЙЛЮЧЕНКО
МП (за наявності печатки) МП (за наявності печатки)"
В решті позову відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Копії рішення надіслати учасникам справи за допомогою системи "Електронний суд".
Повне рішення складено та підписано 05.05.2025.
Суддя Зоя ЗАРІЧАНСЬКА