Рішення від 06.05.2025 по справі 911/422/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" травня 2025 р. м. Київ Справа № 911/422/25

Господарський суд Київської області у складі судді Д.Г.Зайця, розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи та проведення судового засідання за наявними матеріалами справу

за позовом Броварської міської ради Броварського району Київської області, Київська обл., Броварський р-н., м. Бровари

до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , Київська обл., Броварський р-н., м. Бровари

про стягнення заборгованості

без виклику представників учасників справи

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Господарського суду Київської області надійшла позовна заява Броварської міської ради Броварського району Київської області №1.12.4-15/01/1630 від 28.01.2025 року (вх. №185/25 від 31.01.2025) (далі - позивач) до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач) про стягнення заборгованості за Договором оренди земельної ділянки від 10.04.2020 року у сумі 34221,15 грн., з яких 20215,47 грн. основного боргу, 5613,75 грн. штрафу та 8391,93 грн. пені.

Ухвалою суду від 03.02.2025 року позовну заяву залишено без руху.

До суду від позивача надійшла заява №1.12.4-15/01/2202 від 04.02.2025 року (вх. №1005/25 від 06.02.2025) про усунення недоліків позовної заяви.

Розглянувши подану заяву, суд дійшов висновку, що позивачем усунуто недоліки позовної заяви, встановлені ухвалою суду від 03.02.2025 року.

Оскільки, ціна позову у справі №911/422/25 не перевищує 100 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який встановлений на 01 січня 2025 року, в якому подано відповідну позовну заяву, справа є не складною з огляду на наявні в ній матеріали, суд, в силу ч. 1 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), дійшов висновку про можливість здійснення розгляду даної справи у порядку спрощеного позовного провадження.

Ухвалою суду від 07.02.2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі №911/422/25 за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання (без виклику учасників справи).

Відповідач, належним чином повідомлений про розгляд даної справи, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення долученим до матеріалів справи, відзив на позовну заяву у встановлений судом строк не подав.

Згідно ч. 2 ст. 178 ГПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Приймаючи до уваги, що відповідач, який належним чином повідомлений про наявність у провадженні суду справи з позовними вимогами до нього, у строк, встановлений ч. 1 ст. 251 ГПК України, не подав до суду відзив на позов, а відтак, не скористався наданими йому процесуальними правами.

Враховуючи, що ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, не перешкоджає розгляду спору по суті, суд вважає за можливе здійснити розгляд справи відповідно до ч. 2 ст. 178 ГПК України за наявними в ній матеріалами.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 252 ГПК України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

Відповідно до ст. 248 ГПК України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Частиною 2 ст. 252 ГПК України визначено, що суд розглядає справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.

Згідно ч. 4 ст. 240 ГПК України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно та повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Між Броварською міською радою Київської області (за договором - орендодавець) та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (за договором - орендар) 10.04.2020 року укладено Договір оренди земельної ділянки (далі - Договір), згідно умов п. 1.1 якого, орендодавець відповідно до рішень сесії Броварської міської ради Київської від 26.09.2019 року №1584-61-07 та від 13.02.2020 року №1805-70-07 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,1856 га, для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства (для обслуговування гаражів-боксів) - землі транспорту, по АДРЕСА_1 . Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, виданого Броварською міською радою Київської області від 10.03.2020 року за №HB-0004718352020, ця земельна ділянка рахується в землях промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення в межах Броварської міської ради. Кадастровий номер земельної ділянки: 3210600000:01:025:0001.

Право оренди земельної ділянки зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно від 19.05.2020 за №36606646.

Нормативно грошова оцінка земельної ділянки на дату укладення Договору, згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого міськрайонним управлінням у Броварському районі та м. Броварах Головного управління Держгеокадастру у Київській області від 23.03.2020 року за №1310 становить: 1325915,16 грн. (п. 2.3. Договору).

Договір укладено до 26.09.2020 (п. 3.1 Договору).

Відповідно до п. 4.1. Договору, орендна плата за земельну ділянку вноситься Орендарем у грошовій формі в національній валюті України, що становить 5% (п?ять) відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки - 1325915,16 грн. і складає 66295,76 грн. на рік.

Орендна плата за земельну ділянку несільськогосподарського призначення комунальної власності, вноситься у такі строки: відповідно до ст.ст. 286-289 Податкового кодексу України, щомісячно рівними частками протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця без урахування ПДВ шляхом перерахування на рахунок зазначений у цьому пункті (п. 4.3 Договору).

Пунктом 4.5.5. Договору визначено, що у разі невнесення орендної плати у строки, визначені договором: у 10-денний строк сплачується штраф у розмірі 100% річної орендної плати, встановленої цим договором; сума заборгованості вважається податковим боргом і стягується з урахуванням пені, що нараховується на суму податкового боргу (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки НБУ, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Пунктом 21.3 рішення Броварської міської ради Броварського району Київської області від 29.06.2023 №1224-51-08 «Про припинення права користування земельними ділянками, затвердження документації із землеустрою, надання земельних ділянок у користування, надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, надання згоди на поділ земельних ділянок, припинення дії договорів оренди земельних ділянок» припинено дію Договору оренди земельної ділянки від 10.04.2020 року, укладеного між Броварською міською радою Київської області та ФОП ОСОБА_2 , у зв?язку із закінченням строку на який його було укладено.

Листом Броварської міської ради Броварського району Київської області від 24.07.2023 №1.8-11/01/11957, який отримано відповідачем наручно, що підтверджується його підписом із зазначенням дати отримання, відповідача повідомлено про прийняте орендодавцем рішення та про те, що в Державному реєстрі речових прав від 10.07.2023 припинено право оренди. Також, даним листом відповідача повідомлено, що згідно інформації ГУ ДПС у Київській області станом на 01.06.2023 за ним рахується заборгованість з орендної плати за землю в розмірі 110652,78 грн.

В подальшому позивачем на адресу відповідача направлялися листи від 23.02.2024 №1.8-11/01/3007, від 25.03.2024 №1.8-11/11/01/5053, від 11.06.2024 №1.8-11/03/10732 із зазначення суми заборгованості та пропонувалося добровільно погасити наявну заборгованість з орендної плати за землю. Однак, відповідачем вказані листи позивача залишено без відповіді та реагування, заборгованість з орендної плати не погашено.

Позивачем направлено до ГУ ДПС у Київській області лист з проханням надати інформацію щодо заборгованості, яка виникла за Договором.

Згідно листа ГУ ДПС у Київській області від 16.12.2024 №24712/5/10-36-13-07, за даними інформаційної системи ДПС України за ФОП ОСОБА_1 наявний податковий борг з орендної плати з фізичних осіб. Відповідно до розрахунку податкового боргу станом на 09.12.2024 сума заборгованості становить 34221,15 грн., з яких: 20215,47 грн. заборгованість з орендної плати за землю, 5613,75 грн. штрафні санкції, 8391,93 грн. пеня.

Відносини пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним, Податковим та Цивільним кодексами України (далі - ЦК України), іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до ч.1 ст. 206 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка.

На підставі ст. 13 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі", істотною умовою договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення, перегляду та відповідальності за її несплату.

Положеннями ч. 5 ст.5, ч.1 ст.13 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності використовується нормативна грошова оцінка земель.

Згідно п. 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності є нормативна грошова оцінка земель, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати. Правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 19.02.2019 у справі №916/2303/17, від 16.04.2019 у справі №905/1315/18.

Відповідно до ст.ст. 11, 626 ЦК України, договір є підставою виникнення цивільних прав і обов'язків, які мають виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до договору (ст.526 ЦК України), а одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається (ст.525 ЦК України).

Статтею 21 Закону України "Про оренду землі" визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Відповідно до п.п.288.1, 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку.

Таким чином, положеннями Податкового кодексу України та Закону України "Про оренду землі" визначається не фіксований розмір орендної плати за земельну ділянку, а порядок визначення орендної плати за землю. Розмір та порядок обчислення орендної плати мають бути встановлені у договорі оренди, оскільки умови про розмір орендної плати та порядок її обчислення є істотними умовами договору оренди.

Відповідно до ч. 2 ст. 20, ч. 3 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель", дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.

Статтею 24 Закону України "Про оренду землі" закріплено право орендодавця вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Відповідно до ст.ст. 525, 526 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Аналогічні положення містяться в Господарському кодексі України. Так, відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договорів, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Статтею 530 ЦК України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно ст.ст. 3, 629 ЦК України, цивільне законодавство ґрунтується на принципах справедливості, добросовісності та розумності та передбачає обов'язковість виконання договірних зобов'язань.

Відповідно до ст.ст. 610, 611 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Предметом позову у даній справі є матеріально-правова вимога про стягнення орендної плати за користування земельною ділянкою площею 0,1856 га, що передана у користування відповідачеві на підставі Договору оренди землі від 10.04.2020.

Як зазначено позивачем, ним виконано взяті на себе зобов'язання з надання відповідачеві в оренду земельної ділянки відповідно до умов Договору, а відповідачем, у свою чергу, не виконано взяті на себе зобов'язання зі сплати орендних платежів відповідно до умов Договору.

Так, пунктом 4.3 Договору визначений обов'язок орендаря щомісячно рівними частками протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця без урахування ПДВ вносити орендну плату.

Суд зазначає, що відповідно до Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого міськрайонним управлінням у Броварському районі та м. Броварах Головного управління Держгеокадастру у Київській області від 23.03.2020 року за №1310, нормативно грошова оцінка земельної ділянки на дату укладення Договору становила 1325915,16 грн.

Згідно листа ГУ ДПС у Київській області від 16.12.2024 №24712/5/10-36-13-07, за даними інформаційної системи ДПС України за ФОП ОСОБА_1 наявний податковий борг з орендної плати з фізичних осіб. Відповідно до розрахунку податкового боргу станом на 09.12.2024 сума заборгованості становить 34221,15 грн. (20215,47 грн. заборгованість з орендної плати за землю, 5613,75 грн. штрафні санкції, 8391,93 грн. пеня).

Згідно наданого позивачем розрахунку, заборгованість відповідача з орендної плати складає 20215,47 грн.

Станом на день прийняття рішення доказів сплати орендних платежів відповідачем суду не надано.

Отже, факт наявності боргу у відповідача перед позивачем належним чином доведений, відповідачем не спростований, строк сплати орендних платежів у відповідності до умов Договору є таким, що настав.

Враховуючи викладене, вимоги позивача про стягнення з відповідача орендної плати за землю у сумі 20215,47 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Позивач також просить стягнути з відповідача пеню у сумі 8391,93 грн. та штрафні санкції у сумі 5613,75 грн., посилаючись на п. 4.5.5 Договору, згідно розрахунку доданого до матеріалів справи.

Статтею 230 ГК України визначено, що порушення зобов'язання є підставою для застосування господарських санкцій (неустойка, штраф, пеня).

Відповідно до вимог ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Статтею 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.

Згідно ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Відповідно до п. 4.5.5. Договору, у разі невнесення орендної плати у строки, визначені договором: у 10-денний строк сплачується штраф у розмірі 100% річної орендної плати, встановленої цим договором; сума заборгованості вважається податковим боргом і стягується з урахуванням пені, що нараховується на суму податкового боргу (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки НБУ, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Згідно п.288.4 Податкового кодексу України, розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Пунктом 4.3 Договору визначено, що орендна плата за земельну ділянку несільськогосподарського призначення комунальної власності, вноситься у такі строки: відповідно до ст.ст. 286-289 Податкового кодексу України, щомісячно рівними частками протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця без урахування ПДВ шляхом перерахування на рахунок зазначений у цьому пункті.

Виходячи з наведеного, у разі несплати протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового місяця, орендної плати у розмірі, визначеному Договором, на суму податкового боргу нараховується пеня (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Дослідивши наведений позивачем розрахунок пені та штрафних санкцій, враховуючи положення п. 4.5.5 Договору, судом встановлено, що розрахунок пені та штрафних санкцій є обґрунтованим, відповідає розрахунку податкового боргу наведеному ГУ ДПС у Київської у листі № 24712/5/10-36-13-07 від 16.12.2024 та підлягає задоволенню судом.

Частиною 1 ст. 73 ГПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ч.ч. 1, 3 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судові витрати відповідно до ст. 129 ГПК України, покладаються на відповідача.

Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 123, 129, 231, 233, 236 - 240 ГПК, суд -

УХВАЛИВ:

1. Позовні вимоги Броварської міської ради Броварського району Київської області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості задовольнити повністю.

2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) на користь Броварської міської ради Броварського району Київської області (07400, Київська область, Броварський район, м. Бровари, вул. Героїв України, 15, код ЄДРПОУ 26376375) заборгованість з орендної плати за землю у сумі 20215 (двадцять тисяч двісті п'ятнадцять) грн. 47 коп., 5613 (п'ять тисяч шістсот тринадцять) грн. 75 коп. штрафних санкцій, 8391 (вісім тисяч триста дев'яносто одну) грн. 93 коп. пені та 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору.

3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 20 днів з дня складення повного тексту рішення шляхом подання апеляційної скарги до Північного апеляційного господарського суду відповідно до ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України з врахуванням п. 17.5 Розділу ХІ Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Д.Г. Заєць