Справа № 303/2999/25
Провадження № 3/303/1025/25
06 травня 2025 року м. Мукачево
Суддя Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області Сідун В.М., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 № 305691, 19 квітня 2025 року о 21 годині 05 хвилин в м. Мукачеві по вул. Свалявська, 1, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «ВАЗ», державний номерний знак НОМЕР_1 , не маючи посвідчення водія на право керування транспортними засобами відповідної категорії, а також будучи позбавленим права керування таким транспортним засобом, чим порушив ст. 15 ЗУ «Про дорожній рух» та п.2.1.а. ПДР.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився без поважних причин, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, що підтверджується трекінгом поштового відправлення за №0610249283498.
Слід зазначити, що рішенням Європейського суду з прав людини від 03 квітня 2008 року у справі «Пономарьов проти України» наголошено, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Наразі вжито всі необхідні заходи для забезпечення участі у судовому засіданні особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, клопотань про відкладення розгляду справи не надходило, у зв'язку з чим причини неявки правопорушника до суду визнані неповажними.
Таким чином, відповідно до вимог статті 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а також беручи до уваги практику Європейського суду з прав людини, відповідно до якої сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правам та неухильно виконувати процесуальні обов'язки, суд вважає за можливе провести розгляд справи у відсутності ОСОБА_1 на підставі наявних матеріалів.
Дослідивши матеріали справи, суд доходить наступного висновку.
Статтею 9 КУпАП встановлено, що адміністративне правопорушення - це протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За вчинення адміністративного правопорушення до особи застосовується адміністративне стягнення, одним із видів якого є позбавлення спеціального права, зокрема, права керування транспортними засобами.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами. Статтею 15 Закону України «Про дорожній рух» забороняється керування транспортними засобами особам, до яких застосовано адміністративне стягнення чи кримінальне покарання у виді позбавлення права керування транспортними засобами, протягом строку позбавлення, а також особам, щодо яких державним виконавцем встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Таким чином, позбавлення спеціального права, зокрема, права керування транспортними засобами, одночасно припиняє реалізацію вказаного права особою, до якої застосовано цей вид адміністративного стягнення.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Обов'язковість судового рішення, згідно зі ст.129 Конституції України, є однією з основних засад судочинства.
Як установлено у ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи не можуть приймати рішення, які скасовують судові рішення або зупиняють їх виконання.
З матеріалів адміністративної справи вбачається, що ОСОБА_1 систематично порушує Правила дорожнього руху, за що притягувався до адміністративної відповідальності:
- 21.04.2024 за ч. 5 ст. 126 КУпАП було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ААД №48806. Згідно рішення Мукачівського міськрайонного суду №303/3637/24 від 08.05.2024 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 40800 гривень та позбавлено права керування транспортними засобами терміном на 5 років;
- 28.07.2024 за ч.5 ст.126 КУпАП було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ААД №715326. Згідно рішення Мукачівського міськрайонного суду №303/6566/24 від 19.08.2024 накладено стягнення у вигляді штрафу у розмірі 40800 гривень та позбавлено права керування транспортними засобами терміном на 5 років;
- 28.12.2024 за ч.5 ст.126 КУпАП було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ААД №207044. Згідно рішення Мукачівського міськрайонного суду №303/95/25 від 13.01.2025 накладено стягнення у вигляді штрафу у розмірі 40800 гривень та позбавлено права керування транспортними засобами терміном на 5 років.
Таким чином, ОСОБА_1 , знаючи про наявність вищезазначених постанов Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області, згідно з якими його визнано винуватим за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.5 ст.126 КУпАП, та накладено відповідні стягнення з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 5 років, маючи реальну можливість їх виконати, підриваючи авторитет органів правосуддя в Україні, в порушення ч.5 ст.124 та п.9 ч.3 ст.129 Конституції України, ч.2 ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», відповідно до яких судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими для виконання, ігноруючи вимоги суду та усвідомлюючи протиправність своїх дій, вчиняє активні дії, спрямовані на порушення постанов щодо позбавлення його права керування транспортними засобами.
Така систематичність порушень ОСОБА_1 Правил дорожнього руху, на думку судді, свідчить про ухилення останнього від виконання судового рішення, що є однією з форм невиконання судового рішення, як підстави для притягнення до кримінальної відповідальності за ст. 382 КК України.
Суд, призначаючи адміністративне стягнення у виді позбавлення права керувати транспортними засобами, обмежує таке право на певний строк, що призводить як до формального, так і до реального унеможливлення керування транспортними засобами.
Так, встановлено, що ОСОБА_1 за рішеннями суду був позбавлений права керувати транспортними засобами, проте, незважаючи на це знову керував транспортним засобом без посвідчення водія, вкотре допускаючи порушення Правил безпеки дорожнього руху.
Згідно доктрини адміністративного права суть кожного адміністративного стягнення полягає у застосуванні певних правообмежень безпосередньо до особи, яка вчинила адміністративне правопорушення (принцип персональної відповідальності). І в цьому відношенні безпосереднім виконавцем судового рішення про позбавлення права керувати транспортними засобами є особа, яка вчинила адміністративне правопорушення.
Питання дій суду при виявленні ознак кримінального правопорушення при розгляді справи про адміністративне правопорушення врегульовано положенням ст. 253 КУпАП.
Згідно зі ст. 253 КУпАП, якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
Ця норма встановлює, що якщо при розгляді справи суд прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування. При цьому, зазначена норма КУпАП не вимагає, щоб на момент направлення матеріалів прокурору або органу досудового розслідування, суд з достовірністю встановив усі елементи складу кримінального правопорушення, для вирішення цього питання достатньо наявності ознак відповідного кримінального правопорушення.
Дослідивши матеріали справи, суддя доходить до висновку про ймовірну наявність в діях ОСОБА_1 складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 382 КК, у зв'язку з чим на підставі ст. 253 КУпАП матеріали адміністративної справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП необхідно передати прокурору.
У відповідності до ч. 2 ст. 284 КУпАП, постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.
Беручи до уваги, що суддя дійшов висновку про передачу матеріалів справи прокурору, справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 126 КУпАП підлягає закриттю на підставі ч. 2 ст. 284 КУпАП.
Керуючись ст. 126, 253, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,
Справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП - закрити на підставі ч. 2 ст. 284 КУпАП.
Матеріали адміністративної справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП - передати керівнику Мукачівської окружної прокуратури Закарпатської області на підставі ст. 253 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду через Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Термін звернення постанови до виконання три місяці з дня винесення.
Суддя Мукачівського
міськрайонного суду Владислав СІДУН