ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
06.05.2025Справа №910/7607/24
Суддя Господарського суду міста Києва Бойко Р.В., в межах справи №910/7607/24 за позовом Приватного акціонерного товариства "Виробничо-комерційна компанія "СТС" до Комунального підприємства "Київтранспарксервіс", Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвест-Проперті", Товариства з обмеженою відповідальністю "Айлерс", Товариства з обмеженою відповідальністю "Котранса" про зобов'язання усунути перешкоди у користуванні майном та визнання недійсним договору, -
У липні 2024 року Приватне акціонерне товариство "Виробничо-комерційна компанія "СТС" звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Комунального підприємства "Київтранспарксервіс", Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвест-Проперті", Товариства з обмеженою відповідальністю "Айлерс", Товариства з обмеженою відповідальністю "Котранса", в якому просило суд:
1) зобов'язати Комунальне підприємство "Київтранспарксервіс" усунути перешкоди у користуванні Приватним акціонерним товариством "Виробничо-комерційна компанія "СТС" 44 машино-місцями на паркувальному майданчику за адресою: м. Київ, вул. Зодчих, 66-68, в межах III територіальної зони паркування міста Києва, надавши Приватному акціонерному товариству "Виробничо-комерційна компанія "СТС" доступ до них;
2) визнати недійсним Договір №ДНП-2019-04/13 від 05.04.2019, укладений між Комунальним підприємством "Київтранспарксервіс" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Інвест-Проперті", за яким права користування 44 машино-місцями на паркувальному майданчику за адресою: м. Київ, вул. Зодчих, 66-68, в межах III територіальної зони паркування міста Києва передавались Товариству з обмеженою відповідальністю "Айлерс" та Товариству з обмеженою відповідальністю "Котранса".
Рішенням Господарського суду міста Києва від 03.10.2024, яке залишене без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 19.03.2025, в задоволенні позову відмовлено.
Судом встановлено нікчемність договору про надання права на експлуатацію фіксованих місць паркування за яким передано права користування 44 машино-місцями на паркувальному майданчику за адресою: м. Київ, вул. Зодчих, 66-68.
Суд дійшов висновку, що такі правовідносини є наймом земельної ділянки, а оформлення договорів про надання в експлуатацію майданчиків для паркування із обґрунтуванням того, що між сторонами нібито виникають правовідносини за договором про надання послуг чи найму майнового права, не змінюють дійсної суті правовідносин - оренда землі.
Крім того, суд констатував порушення статті 52-2 Закон України "Про дорожній рух" щодо недопустимості здійснення оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів інакше, як шляхом перерахування грошових коштів через установи банків, платіжні пристрої (банківські автомати, платіжні термінали), паркувальні автомати, засоби мобільного зв'язку, за допомогою інших програмно-технічних комплексів, призначених для автоматизованого зарахування грошових коштів на відповідні рахунки.
Існування між міською владою в особі оператора - КП "Київтранспарксервіс" та кінцевими користувачами (особами, які розміщують транспортні засоби на майданчиках для паркування) додаткового суб'єкта господарювання, який одержує кошти від користувачів. суперечить частинам 1, 4 статті 52-2 Закону України "Про дорожній рух".
Суд виснував, що оператором відведених майданчиків для паркування - майданчики для паркування, які розміщені в межах проїзної частини вулиці, дороги або тротуару може бути виключно КП "Київтранспарксервіс", адже такі земельні ділянки не підлягають передачі в оренду.
Недотримання передбачених Земельним кодексом України процедур свідчить про порушення публічного порядку, спрямованого на порушення передбаченого законом порядку відведення земельних ділянок у найм та нікчемність цих договорів.
Окремою ухвалою Господарського суду міста Києва від 22.10.2024, яка залишена без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 19.03.2025, у справі №910/7607/24 зобов'язано Київську міську раду (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 36; ідентифікаційний код 22883141) та Комунальне підприємство "Київтранспарксервіс" (01030, м. Київ, вул. Леонтовича, буд. 6; ідентифікаційний код 35210739) усунути виявлені порушення щодо передачі в оренду суб'єктам господарювання під паркування земельних ділянок, які несформовані в розумінні Земельного кодексу України за відсутності проекту відведення земельних ділянок та порушення інших вимог Земельного кодексу України щодо порядку та форми передачі земельних ділянок в оренду
Листом вих. №053/05-5061 від 28.11.2024 Комунальне підприємство "Київтранспарксервіс" повідомило, що листом від 28.11.2024 за вих. №053/05-5060 звернулось до Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо надання рекомендацій щодо подальших узгоджених дій та роботи підприємства з урахуванням вимог окремої ухвали від 22.10.2024 у справі №910/7607/24.
21.03.2025 надійшло повідомлення вих. №053-2514 від 20.03.2025 Київської міської ради на окрему ухвалу, в якій зазначено про проведення роботи із формування земельних ділянок для організації і провадження діяльності із паркування транспортних засобів.
Суть листів зводиться до ініціювання питання відведення земельних ділянок, які використовуються для паркування, проте не містить відповіді на вжиті заходи щодо продовження користування такими землями комунальної форми власності суб'єктами господарювання та не містить інформації про вжиті заходи щодо припинення незаконного користування землями за відсутності правових підстав (нікчемний договір не є підставою для користування землею та надання послуг паркування).
Тобто зміст відповіді Київської міської ради та Комунального підприємства "Київтранспарксервіс" свідчить про невиконання вимог окремої ухвали, яке суд розуміє для себе не умисним небажанням виконувати окрему ухвалу суду, а нерозумінням її змісту.
При цьому, зважаючи на фундаментальність встановленого у межах даної справи порушення законодавства у сфері надання у користування земельних ділянок комунальної власності та системність допущення такого порушення комунальним підприємством, незважаючи на постановлення на адресу Київської міської ради та на адресу Комунального підприємства "Київтранспарксервіс" окремої ухвали від 16.05.2024 у справі №910/14587/22, суд вбачає за необхідне повторно постановити на адресу вказаних осіб окрему ухвалу.
З урахуванням викладеного суд вважає за необхідно додатково роз'яснити її зміст.
Суть окремої ухвали від 22.10.2024 у даній справі зводиться до:
- недопустимості користування суб'єктами господарювання (відмінними від КП "Київтранспарксервіс") земельними ділянками на підставі договорів про надання права на експлуатацію фіксованих місць паркування (які укладені не нотаріально та без дотримання законодавства про відведення земельних ділянок) з метою надання послуг розміщення транспортних засобів, що зумовлює обов'язок власника землі припинити протиправне користування такими особами комунальними землями без відповідних підстав;
- недопустимості надання послуг з паркування на території міста Києва з використанням готівкової форми оплати таких послуг.
Частиною 1 статті 246 Господарського процесуального кодексу України визначено, що суд, виявивши при вирішенні спору порушення законодавства або недоліки в діяльності юридичної особи, державних чи інших органів, інших осіб, постановляє окрему ухвалу, незалежно від того, чи є вони учасниками судового процесу.
Окрема ухвала надсилається відповідним юридичним та фізичним особам, державним та іншим органам, посадовим особам, які за своїми повноваженнями повинні усунути виявлені судом недоліки чи порушення чи запобігти їх повторенню (ч. 6 ст. 246 Господарського процесуального кодексу України).
В окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення (ч. 5 ст. 246 Господарського процесуального кодексу України).
З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання (ч. 7 ст. 246 Господарського процесуального кодексу України).
Оскільки судом в окремій ухвалі від 22.10.2024 встановлені обставини передання КП "Київтранспарксервіс" з відома Київської міської ради земельних ділянок під розміщення майданчиків для платного паркування з порушенням вимог Земельного кодексу України (без проекту відведення, без формування земельної ділянки і присвоєння їй кадастрового номеру, без дотриманням інших процедур, передбачених Земельним кодексом України), та констатоване невиконання вимог окремої ухвали від 22.10.2024, то існують підстави для повторного повідомлення Київської міської ради та КП "Київтранспарксервіс" про недоліки в роботі ради та підприємства.
Окрім того, з метою вирішення питання щодо притягнення до відповідальності осіб, відповідальних за розгляд даної окремої ухвали, суд вбачає за необхідне витребувати у Київської міської ради та Комунального підприємства "Київтранспарксервіс" ідентифікаційний номер, інформацію про місце реєстрації, паспортні дані осіб, відповідальних за розгляд даної окремої ухвали.
На підставі викладено та керуючись статтями 234, 246 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
1. Постановити на адресу Київської міської ради (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 36; ідентифікаційний код 22883141) та на адресу Комунального підприємства "Київтранспарксервіс" (01030, м. Київ, вул. Леонтовича, буд. 6; ідентифікаційний код 35210739) окрему ухвалу щодо виявлених недоліків у їх роботі.
2. Зобов'язати Київську міську раду (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 36; ідентифікаційний код 22883141) та Комунальне підприємство "Київтранспарксервіс" (01030, м. Київ, вул. Леонтовича, буд. 6; ідентифікаційний код 35210739) усунути виявлені порушення щодо передачі в оренду суб'єктам господарювання під паркування земельних ділянок, які несформовані в розумінні Земельного кодексу України за відсутності проекту відведення земельних ділянок і порушення інших вимог Земельного кодексу України щодо порядку та форми передачі земельних ділянок в оренду.
3. Зобов'язати Київську міську раду (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 36; ідентифікаційний код 22883141) та Комунальне підприємство "Київтранспарксервіс" (01030, м. Київ, вул. Леонтовича, буд. 6; ідентифікаційний код 35210739) усунути виявлені порушення щодо протиправного користування на підставі нікчемних договорів комунальними землями та недопущення надання послуг з паркування на території міста Києва з використанням готівкової форми оплати таких послуг.
4. Встановити Київській міській раді та Комунальному підприємству "Київтранспарксервіс" строк для надання відповіді про вжиті ними заходи (або запланований план заходів) за наслідками розгляду даної окремої ухвали - один місяць з моменту одержання даної окремої ухвали.
5. Витребувати у Київської міської ради (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 36; ідентифікаційний код 22883141) та Комунального підприємства "Київтранспарксервіс" (01030, м. Київ, вул. Леонтовича, буд. 6; ідентифікаційний код 35210739) ідентифікаційний номер, інформацію про місце реєстрації, паспортні дані осіб, відповідальних за розгляд даної окремої ухвали:
6. Витребувані документи надати одночасно із відповіддю на дану окрему ухвалу.
7. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання (06.05.2025) та може бути оскаржена протягом десяти днів з дати складення її повного тексту шляхом подання апеляційної скарги до Північного апеляційного господарського суду.
Суддя Р.В. Бойко