Рішення від 24.04.2025 по справі 908/3117/24

номер провадження справи 33/227/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.04.2025 Справа № 908/3117/24

м.Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Мірошниченка М.В.,

при секретарі судового засіданні Драковцевій В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в загальному позовному провадженні матеріали справи №908/3117/24

за позовом Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, ідентифікаційний код 04053915)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “ГРАНУМ-ЕЛІТ» (69014, м.Запоріжжя, вул. Волзька (Андрія Лободи), буд. 27, ідентифікаційний код 38146242)

про стягнення 1858326,99 грн.

За участю представників сторін:

від позивача: Михайловський Д.С., витяг з ЄДР;

від відповідача: Вишнякова Н.В., ордер серії АР №1210374 від 02.12.2024;

СУТЬ СПОРУ:

До Господарського суду Запорізької області звернулася Запорізька міська рада з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю “ГРАНУМ-ЕЛІТ» заборгованості за договорами оренди землі №201407000100160 від 08.05.2014, №201407000100340 від 12.08.2014 та №201507000100038 від 04.03.2015 за період з 01.01.2024 по 30.09.2024 в розмірі 1858326,99 грн.

Позов заявлено на підставі ст. ст. 11, 407, 409, 509, 525, 526, 530, 629, 762 Цивільного кодексу України, ст. ст. 83, 93, 124, 206 Земельного кодексу України, ст. ст. 13, 21, 24 Закону України “Про оренду землі», ст. ст. 173, 193, 283 Господарського кодексу України, п. 63.6 ст. 63, ст. 270, п. 286.2 ст. 286, пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14, п. п. 287.1, 287.3 ст. 287, ст. 289 Податкового кодексу України, ст. ст. 1, 22 Бюджетного кодексу України, ст. ст. 11, 26, 51, 64 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні».

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.11.2024 позовну заяву передано на розгляд судді Мірошниченку М.В.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 03.12.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, присвоєно справі номер провадження 33/227/24, ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 24.12.2024 о 11 год. 00 хв.

Копію ухвали доставлено до електронних кабінетів сторін 03.12.2025 о 19:06 год., що підтверджується довідками про доставку електронного листа.

19.12.2024 від відповідача надійшов відзив, відповідно до якого відповідач просив продовжити строк на подання відзиву та відмовити у задоволенні позовних вимог.

В судовому засіданні 24.12.2024 були присутні представники позивача та відповідача, здійснювалося фіксування судового процесу технічними засобами - програмно-апаратним комплексом “Акорд».

Представник позивача просив надати час для подання відповіді на відзив.

З метою дотримання принципу рівності сторін та процесуальних прав усіх учасників справи, для надання можливості позивачу подати відповідь на відзив, суд оголосив перерву в підготовчому засіданні до 28.01.2025 о 10 год. 30 хв.

02.01.2025 від позивача надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої позивач просив задовольнити позовні вимоги.

17.01.2025 від відповідача надійшло клопотання про долучення доказів. У клопотанні відповідач просив долучити до матеріалів справи копію листа ГУ ДПС у Запорізькій області від 14.06.2024.

17.01.2025 від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив, відповідно до яких відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

27.01.2025 від відповідача надійшли письмові пояснення, відповідно до яких відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог. З письмовими поясненнями відповідач подав копію листа від 23.01.2025 №1/25 на адресу Департаменту з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради; витяг №НВ-2300005022025 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок; копію позовної заяви Головного управління ДПС у Запорізькій області від 23.12.2024; копію ухвали Запорізького окружного адміністративного суду від 15.01.2025 №280/12093/24.

В судовому засіданні 28.01.2025 були присутні представники позивача та відповідача, здійснювалося фіксування судового процесу технічними засобами відеоконференцзв'язку.

Представник відповідача повідомив про подання письмових пояснень разом з доказами, просив долучити їх до матеріалів справи. Також представник відповідача оголосив клопотання про долучення доказів, а саме: листа ГУ ДПС у Запорізькій області від 14.06.2024 .

Представник позивача не заперечив проти долучення до матеріалів справи листа ГУ ДПС у Запорізькій області від 14.06.2024 .

Суд долучив до матеріалів справи лист ГУ ДПС у Запорізькій області від 14.06.2024.

Представник відповідача надав обґрунтування щодо неможливості подання доказів, які додані до письмових пояснень у встановлений судом строк (разом з відзивом).

Представник позивача не заперечив проти долучення письмових пояснень до матеріалів справи, але заперечив проти долучення доказів, які додаються до письмових пояснень.

Враховуючи те, що з об'єктивних причин відповідач не мав можливості подати зазначені докази у встановлений судом строк, суд долучив до матеріалів справи письмові пояснення разом з доданими до них доказами.

Представник позивача заявив про можливість закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.

Представник відповідача не заперечив проти закриття підготовчого провадження.

Ухвалою суду від 28.01.2025 закрито підготовче провадження у справі №908/3117/24, призначено справу №908/3117/24 до розгляду по суті на 24.02.2025 об 11 год. 00 хв.

В судовому засіданні 24.02.2025 були присутні представники позивача та відповідача, здійснювалося фіксування судового процесу технічними засобами відеоконференцзв'язку.

Представник відповідача заявив усне клопотання про відкладення розгляду справи для підготовки додаткових пояснень.

Представник позивача заперечив проти задоволення клопотання відповідача.

Представник відповідача просив поновити строк для подання доказів та додаткових пояснень.

Представник позивача заперечив проти задоволення цього клопотання.

Суд оголосив перерву в судовому засіданні до 27.02.2025 об 11 год. 00 хв.

26.02.2025 від відповідача надійшло клопотання про повернення на стадію підготовчого провадження для можливості подання та долучення до матеріалів справи копії уточненої податкової декларації з плати за землю за 2024, витягів з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за договорами оренди від 08.05.2014 № 201407000100160, від 12.08.2014 № 201407000100340, від 04.03.2015 №201507000100038 (на підставі яких розраховувались показники уточненої декларації), а також письмових пояснень стосовно застосування пільги з орендної плати за землю, передбаченої п. 69.14-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України.

В судовому засіданні 27.02.2025 були присутні представники позивача та відповідача, здійснювалося фіксування судового процесу технічними засобами відеоконференцзв'язку.

Представник відповідача оголосив клопотання про повернення на стадію підготовчого провадження та долучення доказів. Повідомив про те, що у справі №908/929/24 Верховним Судом проголошено вступну та резолютивну частину постанови щодо скасування рішення першої та другої інстанції. якими було стягнуто заборгованість за договорами оренди за попередні періоди та застосовано пільгу з орендної плати за землю, передбачену Податковим кодексом України.

Представник позивача зазначив, що позивач ознайомлений з клопотанням відповідача, заперечив проти його задоволення.

Суд частково задовольнив клопотання відповідача в частині повернення на стадію підготовчого провадження.

Ухвалою суду від 27.02.2025 ухвалено повернутися на стадію підготовчого провадження у справі №908/3117/24, продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів до 02.04.2025, відкладено підготовче засідання на 25.03.2025 о 12 год. 30 хв. Запропоновано позивачу подати свої письмові заперечення щодо долучення до матеріалів справи поданих відповідачем доказів, сторонам - надати копію постанови Верховного Суду у складі Касаційного господарського суду у справі №908/929/24 (за наявності).

24.03.2025 від відповідача надійшло клопотання про долучення доказів, а саме: копії постанови Верховного Суду у складі Касаційного господарського суду у справі №908/929/24.

24.03.2025 від позивача надійшла заява про зменшення розміру позовних вимог, відповідно до якої позивач просив стягнути з відповідача заборгованість за договорами оренди землі №201407000100160 від 08.05.2014, №201407000100340 від 12.08.2014 та №201507000100038 від 04.03.2015 за період з 01.01.2024 по 31.12.2024 в розмірі 1644195,54 грн. Також у заяві позивач просив повернути з Державного бюджету України суму надмірно сплаченого судового збору в розмірі 2569,58 грн.

В судовому засіданні 25.03.2025 були присутні представники позивача та відповідача, здійснювалося фіксування судового процесу технічними засобами відеоконференцзв'язку.

Представник відповідача оголосив клопотання про долучення доказів, а саме: просив долучити до матеріалів справи копію уточненої податкової декларації з плати за землю, витяги з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за договорами оренди (на підставі яких розраховувались показники уточненої декларації), а також письмові пояснення стосовно застосування пільги з орендної плати за землю, передбаченої п. 69.14-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України. Також оголосив клопотання про долучення до матеріалів справи копії постанови Верховного Суду у складі Касаційного господарського суду у справі №908/929/24.

Представник позивача не заперечив проти долучення цих доказів до матеріалів справи.

Суд задовольнив клопотання відповідача, долучив зазначені докази до матеріалів справи.

Представник позивача оголосив заяву про зменшення розміру позовних вимог. У заяві позивач просив стягнути з відповідача заборгованість за договорами оренди землі №201407000100160 від 08.05.2014, №201407000100340 від 12.08.2014 та №201507000100038 від 04.03.2015 за період з 01.01.2024 по 31.12.2024 в розмірі 1644195,54 грн., тобто позивач зменшив суму заборгованості, яку просив стягнути з відповідача, та збільшив період нарахувань.

Суд прийняв до розгляду заяву про зменшення розміру позовних вимог та ухвалив розглядати наступні позовні вимоги - про стягнення заборгованості за договорами оренди землі №201407000100160 від 08.05.2014, №201407000100340 від 12.08.2014 та №201507000100038 від 04.03.2015 за період з 01.01.2024 по 31.12.2024 в розмірі 1644195,54 грн.

Суд дійшов висновку, що питання, визначені ч. 2 статті 182 ГПК України, судом вирішені і наявних у справі матеріалів достатньо для вирішення спору по суті.

Ухвалою суду від 25.03.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 21.04.2025 о 10 год. 00 хв.

В судовому засіданні 21.04.2025 були присутні представники позивача та відповідача, здійснювалася технічна фіксація судового засідання на комплексі "Акорд".

Представники сторін виступили зі вступним словом.

Суд оголосив перерву в судовому засіданні до 24.04.2025 о 14 год. 00 хв.

В судовому засіданні 24.04.2025 були присутні представники позивача та відповідача, здійснювалася технічна фіксація судового засідання на комплексі "Акорд".

Представник позивача просив задовольнити позов.

Представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову.

В судовому засіданні 24.04.2025 судом проголошено скорочене рішення: позов задовольнити частково.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

08.05.2014 Запорізькою міською радою (орендодавець, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Гранум-Еліт» (орендар, відповідач) укладено договір оренди землі №201407000100160 від 08.05.2014 (далі - договір № 201407000100160), зареєстрований в реєстраційній службі Запорізького міського управління юстиції Запорізької області, про що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно вчинено запис від 26.06.2014 за №6201037, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №403880474 від 15.11.2024.

Згідно п. 1 договору № 201407000100160 орендодавець відповідно до рішення сорокової сесії шостого скликання Запорізької міської ради №36/4 від 30.10.2013 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування адміністративної будівлі, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Копьонкіна, 98.

Власником земельної ділянки загальною площею 0,4595 га, кадастровий номер 2310100000:07:072:0079, за адресою: м. Запоріжжя, вул. Копьонкіна, 98 є територіальна громада міста Запоріжжя, що підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, номер інформаційної довідки № 403880474 від 15.11.2024.

Відповідно до рішення Запорізької міської ради від 19.02.2016 №47 вулиця Копьонкіна перейменована на вулицю Фелікса Мовчановського.

Відповідно до п. 11 договору № 201407000100160 цей договір укладено до 30.10.2032.

Пунктом 6 договору № 201407000100160 встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 4231489,55 грн. (чотири мільйона двісті тридцять одна тисяча чотириста вісімдесят дев'ять грн. 84 коп.) в цінах 2013 року.

Відповідно до п. 12 договору № 201407000100160 оренда плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 126 944,70 грн. (сто двадцять шість тисяч дев'ятсот сорок чотири грн. 70 коп.), що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2014 року.

Відповідно до витягу №691 від 05.02.2016 з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:07:072:0079, на підставі якого відповідач задекларував свої податкові зобов'язання за вказаною земельною ділянкою на 2024 рік, нормативна грошова оцінка зазначеної земельної ділянки становить 10841397,05 грн. в цінах 2016 року.

Відповідно до п. 14 договору № 201407000100160 орендна плата вноситься щомісячно рівним частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету.

Запорізька міська рада відповідно до акту приймання-передачі земельної ділянки, що є невід'ємною частиною договору № 201407000100160, передала орендарю земельну ділянку кадастровий номер 2310100000:07:072:0079 за адресою: м. Запоріжжя, вул. Копьонкіна, 98, а орендар прийняв вказану земельну ділянку в оренду.

Крім того, 12.08.2014 між Запорізькою міською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Гранум-Еліт» (орендар) укладено договір оренди землі №201407000100340 від 12.08.2014 (далі - договір №201407000100340), зареєстрований в реєстраційній службі Запорізького міського управління юстиції Запорізької області, про що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно вчинено запис від 22.08.2014 за №6816214, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №403880421 від 15.11.2024.

Згідно п. 1 договору орендодавець відповідно до рішення сорок восьмої сесії шостого скликання Запорізької міської ради №55/131 від 27.06.2014 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування вертолітного виробництва, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Донецьке шосе, 2в.

Власником земельної ділянки загальною площею 6,2392 га, кадастровий номер 2310100000:07:044:0553 за адресою: м. Запоріжжя, вул. Донецьке шосе, 2в є територіальна громада міста Запоріжжя, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 403880421 від 15.11.2024.

Відповідно до п. 11 договору №201407000100340 договір укладено до 27.06.2063.

Пунктом 6 договору №201407000100340 встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 22972110,48 грн. (двадцять два мільйона дев'ятсот сімдесят дві

тисячі сто десять грн. 48 коп.) в цінах 2014 року.

Відповідно до п. 12 договору №201407000100340 оренда плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 689163,31 грн. (шістсот вісімдесят дев'ять тисяч сто шістдесят три грн. 31 коп.), що складає 3% нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2014 року.

Департаментом управління активами Запорізької міської ради направлялась пропозиція про внесення змін до вказаного договору оренди землі від 12.06.2024 №3679/01/01-07.

Відповідно до витягу з технічної документації нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 25.03.2024 №НВ-2300043982024, який є додатком до вищевказаної пропозиції, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:07:044:0553 в цінах 2024 року становить 61311994,48 грн.

Відповідно до п. 14 договору №201407000100340 орендна плата вноситься щомісячно рівним частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету.

Запорізька міська рада передала орендарю земельну ділянку загальною площею 6,2392 га, кадастровий номер 2310100000:07:044:0553 за адресою: м. Запоріжжя, вул. Донецьке шосе, 2в, а орендар прийняв вказану земельну ділянку в оренду, що підтверджується підписаним між сторонами актом приймання-передачі земельної ділянки.

Крім того, 04.03.2015 Запорізькою міською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Гранум-Еліт» (орендар) укладено договір оренди землі №201507000100038 від 04.03.2015 (далі - договір №201507000100038), зареєстрований в реєстраційній службі Запорізького міського управління юстиції Запорізької області, про що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно вчинено запис від 19.03.2015 за №9186297, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №403880334 від 15.11.2024.

Згідно п. 1 договору №201507000100038 орендодавець відповідно до рішення п'ятдесят першої сесії шостого скликання Запорізької міської ради №56/194 від 05.11.2014 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування проммайданчику, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Копьонкіна, 48а.

Власником земельної ділянки загальною площею 1,0951 га, кадастровий номер 2310100000:07:072:0029 за адресою: м. Запоріжжя, вул. Копьонкіна (наразі - вул. Фелікса Мовчановського), 48а є територіальна громада міста Запоріжжя, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №403880334 від 15.11.2024.

Відповідно до п. 11 договору №201507000100038 цей договір укладено до 20.01.2058.

Пунктом 6 договору №201507000100038 встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 7869388,60 грн. (сім мільйонів вісімсот шістдесят дев'ять тисяч

триста вісімдесят вісім грн. 60 коп.) в цінах 2015 року.

Відповідно до п. 12 договору №201507000100038 оренда плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 236081,66 грн. (двісті тридцять шість тисяч вісімдесят одна грн. 66 коп.), що складає 3% нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2015 року.

Департаментом управління активами Запорізької міської ради направлялась пропозиція про внесення змін до вказаного договору оренди землі від 12.06.2024 №3678/01/01-07.

Відповідно до витягу з технічної документації нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 25.03.2024 №НВ-2300043952024, який є додатком до вищевказаної пропозиції, НГО земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:07:072:0029 в цінах 2024 року становить 17482504,93 грн.

Відповідно до п. 14 договору №201507000100038 орендна плата вноситься щомісячно рівним частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету.

Запорізька міська рада передала орендарю земельну ділянку загальною площею 1,0951 га, кадастровий номер 2310100000:07:072:0029 за адресою: м. Запоріжжя, вул. Копьонкіна, 48а, а орендар прийняв вказану земельну ділянку в оренду, що підтверджується підписаним між сторонами актом приймання-передачі земельної ділянки.

Таким чином, у відповідача за результатами підписання вищевказаних договорів виник обов'язок щомісячно рівним частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, на розрахунковий рахунок місцевого бюджету сплачувати орендну плату.

Відповідно до повідомлення Департаменту фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради від 08.11.2024 за № 06.1-14/2172 за наявними даними інформаційно-аналітичної системи управління плануванням та виконанням місцевих бюджетів «LOGIKA» (далі - ІАС), через яку у відповідності до норм постанови Кабінету Міністрів України від 16.06.2021 № 627 «Про затвердження Порядку обміну інформацією між органами, що контролюють справляння надходжень бюджету та органами місцевого самоврядування» здійснюється інформаційна взаємодія між органами, що контролюють справляння надходжень бюджету та органами місцевого самоврядування», надано інформацію щодо сплати коштів до бюджету Запорізької міської територіальної громади за кодом класифікації доходів бюджету 18010600 «Орендна плата з юридичних осіб» Товариством з обмеженою відповідальністю «Гранум-Еліт» сплачено загалом з 01.01.2024 по 01.11.2024 до бюджету Запорізької міської територіальної громади за кодом класифікації доходів бюджету 18010600

«Орендна плата з юридичних осіб» 364411,22 грн., з них:

- платіж від 17.01.2024 у розмірі 100000,00 грн. за договором №201407000100340, який відповідно до умов п.14 договорів та ст.287 Податкового кодексу України зараховано позивачем в рахунок оплати за грудень 2023 року;

- платіж від 13.03.2024 у розмірі 50 000,00 грн. за договором №201407000100340;

- платіж від 30.04.2024 у розмірі 20 000,00 грн. за договором №201407000100340;

- платіж від 07.05.2024 у розмірі 5 053,75 стягнення податкового боргу;

- платіж від 14..05.2024 у розмірі 43 000,00 грн. за договором №201407000100340;

- платіж від 25.07.2024 у розмірі 20 000,00 грн. за договором №201407000100340;

- платіж від 14.08.2024 у розмірі 35 106,12 грн. за договором №201407000100160;

- платіж від 20.08.2024 у розмірі 20 000,00 грн. за договором №201407000100160;

- платіж від 05.09.2024 у розмірі 35 106,12 грн. за договором №201407000100160;

- платіж від 20.09.2024 у розмірі 828,14 грн. - стягнення податкового боргу;

- платіж від 30.09.2024 у розмірі 210,97 грн. - стягнення податкового боргу;

- платіж від 17.10.2024 у розмірі 35 106,12 грн. за договором №201407000100160;

Враховуючи зазначені оплати, за відповідачем за період з 01.01.2024 по 31.12.2024 обліковується заборгованість зі сплати орендної плати в загальному розмірі 1644195,54 грн. за земельні ділянки з кадастровим номером 2310100000:07:072:0079, 2310100000:07:044:0553, 2310100000:07:072:0029, яку позивач просить стягнути в даному позові.

Правовідносини сторін за договором оренди землі регулюються спеціальним Законом України «Про оренду землі», Земельним кодексом України, Податковим кодексом України та загальними нормами Цивільного та Господарського кодексів України.

Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до Закону.

У ст. 206 Земельного кодексу України та ст. 270 Податкового кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.

Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 270 Податкового кодексу України (розділ «Податок на майно») об'єктами оподаткування платою за землю є об'єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.

Передача прав володіння і користування земельною ділянкою згідно статті 206 Земельного кодексу України, пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України здійснюється за плату, що має вноситися на користь міської територіальної громади, на підставі договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до вимог статті 124 Земельного кодексу України передача землі в оренду здійснюється на підставі цивільно-правової угоди.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно зі статтею 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

У статті 21 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

За положеннями статті 24 Закону України «Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Тож, згідно положень ст. 21 Закону України «Про оренду землі» та підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Цивільні зобов'язання виникають з підстав, передбачених ст. 11 Цивільного кодексу України, зокрема з договорів та інших правочинів.

У відповідності до ст. 509 Цивільного кодексу України, ст. 173 Господарського кодексу України, в силу господарського зобов'язання, яке виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання, один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

За приписами пункту 287.1 статті 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (пункт 287.3 статті 287 Податкового кодексу України).

За змістом ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Статтями 525, 526 Цивільного кодексу України визначено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

У відповідності до ч. ч. 1, 2 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Відповідно до приписів ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Виходячи із змісту вищенаведених норм права, на відповідача покладено обов'язок щодо повної та своєчасної сплати орендних платежів за користування земельними ділянками за договорами.

Як вбачається з матеріалів справи, спір між сторонами виник з приводу застосування позивачем при обрахунку розміру орендної плати за землю нової нормативної грошової оцінки землі на підставі рішення Запорізької міської ради № 7 від 30.06.2015 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя", яким впроваджено оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.2016.

Так, рішенням Запорізької міської ради № 7 від 30.06.2015 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя" впроваджено оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.2016. Рішення за №7 було оприлюднене 14.07.2015 в газеті «Запорізька Січ» та набрало чинності з 01.01.2016.

Вказаним рішенням міської ради від 30.06.2015 №7 введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста з 01.01.2016, встановлено, що нормативна грошова оцінка земель м. Запоріжжя підлягає щорічній індексації відповідно до вимог діючого законодавства, а також визнано рішення Запорізької міської ради від 03.03.2008 №79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя» таким, що втратило чинність з моменту впровадження нової нормативної грошової оцінки.

З огляду не це, попередня нормативна грошова оцінка землі не підлягає застосуванню для визначення розміру орендної плати з 01.01.2016.

Згідно ст. 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

Відповідно до даних офіційного сайту Державної податкової служби України (https://tax.gov.ua/nove-pro-podatki--novini-/print-553960.html) Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру на виконання статті 289 Податкового кодексу України листом від 11.01.2022 № 6-28-0.222-275/2-22 повідомила про значення коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 1996-2021 роки.

Значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за попередній рік застосовується для розрахунку податкового зобов'язання на наступний рік.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2016-2021 роки: 2016 рік - 1,06; 2017 рік - 1,0; 2018 рік - 1,0; 2019 рік - 1,0; 2020 рік - 1,0; 2021 рік - 1,1.

Відповідно до даних з офіційного сайту Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (https://land.gov.ua/pro-indeksatsiiu-normatyvnoi-hroshovoiotsinky- zemel-za-2022-rik/) значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2022 рік становить для земель і земельних ділянок (крім сільськогосподарських угідь) - 1,15.

Відповідно до даних з офіційного сайту Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (https://land.gov.ua/derzhgeokadastr-povidomlyaye-proindeksacziyu-normatyvnoyi-groshovoyi-oczinky-zemel-za-2023-rik/) значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2023 рік становить 1,051.

Відповідно до умов договорів орендар зобов'язаний самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель, згідно з чинним законодавством.

Пунктом 286.2 статі 286 Податкового кодексу України встановлено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Отже, у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі при поданні декларацій подається новий витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Відповідач при поданні декларацій за спірний період використовував стару нормативну грошову оцінку землі, яка не підлягала застосуванню у спірному періоді, та є меншою за нову нормативно грошову оцінку, що призвело до утворення заборгованості зі сплати орендної плати за договором.

Нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок відповідною сільською, селищною, міською радою. Зазначене імперативне регулювання унеможливлює визначення нормативної грошової оцінки земельних ділянок у договірному порядку, зокрема договором між органом місцевого самоврядування і орендарем.

Нормативне регулювання визначення розміру орендної плати за оренду земельних ділянок державної або комунальної власності відбувається за імперативно встановленою формулою множення нормативної грошової оцінки на коефіцієнт, який погоджується сторонами в договорі, але у законодавчо встановлених межах. Розмір нормативної грошової оцінки згідно з наведеними вище законодавчими нормами встановлюється відповідним органом місцевого самоврядування.

Орендодавець у випадку зміни розміру орендної плати у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної чи комунальної власності вправі вимагати від орендаря сплати орендної плати у зміненому розмірі, в тому числі і шляхом звернення до суду з позовом про стягнення спірної суми.

За змістом пункту 15 договорів № 201407000100160, №201407000100340, №201507000100038 розмір орендної плати переглядається, зокрема, у разі зміни коефіцієнтів індексації, затвердження нової нормативно-грошової оцінки землі.

За умовами пунктів 34.4, 34.6 вказаних договорів орендар зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі вносити оренду плату; самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством.

Відповідно до п. 31.4 договорів № 201407000100160, №201407000100340, №201507000100038 орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного та повного внесення орендної плати.

Статтею 24 Закону України «Про оренду землі» визначено, що орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати за земельну ділянку.

Отже, стягнення орендної плати з урахуванням застосування рішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки у разі її несплати орендарем є належним способом захисту орендодавця.

Стосовно заперечень відповідача про непогодження в договорі нової нормативно грошової оцінки землі суд зазначає, що орендна плата за земельну ділянку, яка перебуває в державній або в комунальній власності, має подвійну правову природу, оскільки, з одного боку, є передбаченим договором оренди землі платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (частина 1 статті 21 Закону України "Про оренду землі", підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України), з іншого боку, є однією з форм плати за землю як обов'язкового платежу в складі податку на майно нарівні із земельним податком (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України). Такий висновок наведено, зокрема, в постановах Верховного Суду від 13.10.2021 у справі №910/14176/20, 09.06.2020 у справі № 911/2685/18.

Подвійна правова природа орендної плати зумовлює ту обставину, що при визначенні її розміру, окрім норм цивільного, земельного законодавства та Закону України "Про оренду землі", необхідно враховувати і вимоги Податкового кодексу України (аналогічний висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі №635/4233/19).

Обов'язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абзац другий частини першої статті 13 Закону України «Про оцінку земель»). У разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати.

Отже, з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки (вказана правова позиція викладена в п. 103 постанови Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2024 у справі №914/2848/22).

У додатках до договорів оренди землі №201407000100160, №201407000100340 та №201507000100038 викладено розрахунок орендної плати, виходячи зі ставки податку 1% з коефіцієнтом для розрахунку розміру орендної плати 3, що дозволяє визначити розмір орендної плати як 3% від нормативної грошової оцінки землі.

Щодо доводів відповідача про те, що надані позивачем витяги про нормативну грошову оцінку землі неможливо перевірити, суд зауважує, що позивачем на підтвердження своїх вимог надано витяги із технічної документації нормативної грошової оцінки земельних ділянок, отримані у встановленому порядку.

Як наголосила Велика Палата Верховного Суду в пунктах 7.28, 7.19 постанови у справі № 905/1680/20, земельним законодавством та ПК України не обмежується можливість подання доказів щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної (комунальної) власності для цілей сплати орендної плати виключно витягом з Державного земельного кадастру, належними доказами на обґрунтування нормативної грошової оцінки земельної ділянки можуть бути: технічна документація на спірну земельну ділянку, виготовлена компетентним органом для оформлення договору оренди, довідка з Державного земельного кадастру, витяг з Державного земельного кадастру, а також висновок судової експертизи про встановлення нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, наданий відповідно до статей 98 - 103 ГПК України, які містять інформацію щодо предмета спору в цій справі.

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це роздруковані за допомогою програмного забезпечення актуальні дані про земельну ділянку, які є у Державному земельному кадастрі та технічній документації з нормативної грошової оцінки земель станом на певну дату. Витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути доказом проведення такої оцінки та визначати дані про таку оцінку як на момент його видачі, так за попередній період за умови, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки була сталою та не зазнала змін у цей період.

Нормативна грошова оцінка земель міста Запоріжжя, яка затверджена рішенням Запорізької міської ради №7 від 30.06.2015, діє на сьогоднішній день і використовується органами Держгеокадастру для видачі витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку. Відповідно до ст.ст. 13, 15, 18, 20, 23 Закону України «Про оцінку земель», ст. 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру орендної плати за землю використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Нормативна грошова оцінка проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років. Тобто технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя не затверджується щорічно. Щорічно можна отримати витяг з урахуванням коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки.

Затверджена вказаним рішенням нормативна грошова оцінки землі була сталою, починаючи з 01.01.2016 та підлягала коригуванню лише на щорічні коефіцієнти індексації.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, розмір річної орендної плати ТОВ «Гранум-Еліт» за 2024 рік, відповідно до умов договорів становить:

1) за договором № 201407000100160: 10841397,05 грн. (нормативно грошова оцінка за 2016 рік) * 1,41 (коефіцієнт індексації за 2016 - 2023 роки) * 3% = 458358,84 грн.;

2) за договором № 201407000100340: 61311994,48 грн. (нормативно-грошова оцінка за 2024 рік) * 3% = 1839359,83 грн.

Оскільки відповідачем з урахуванням положень п. 69.14-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України подано уточнюючу декларацію зі сплати орендної плати за 2024 рік та зменшено розмір нарахованої орендної плати за договором № 201407000100340, розмір орендної плати за цим договором визначений позивачем у розмірі: 1839359,83 грн. * 50% = 919679,92 грн.

3) за договором № 201507000100038: 17482504,93 грн. (нормативно-грошова оцінка за 2024 рік) * 3% = 524475,15 грн.

Звідси загальна сума орендної плати, яка підлягала сплаті за вищевказаними договорами, становить: 458358,84 грн. + 919679,92 грн. + 524475,15 грн. = 1902513,90 грн.

Позивач, враховуючи повідомлення Департаменту фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради від 20.03.2025 за № 06.1-14/605, врахував в оплату спірної заборгованості за період з 01.01.2024 по 31.12.2024 платежі в сумі 258318,36 грн. та не врахував платіж за 17.01.2024 на суму 100000,00 грн. (вважаючи, що це оплата за 2023 рік), а також платежі від 07.05.2024 на суму 5053,75 грн., від 20.09.2024 на суму 828,14 грн., від 30.09.2024 на суму 210,97 грн. (вважаючи, що це стягнуто податковий борг, а не сплачено орендну плату).

Таким чином, відповідно до зменшених позовних вимог позивач просить стягнути з відповідача заборгованість за договорами оренди землі у загальному розмірі 1644195,54 грн. (1902513,90 грн. - 258318,36 грн.).

Відповідач заперечує проти неврахування цих платежів в рахунок оплати орендної плати, оскільки вони були сплачені в 2024 році на рахунок для оплати за оренду землі з індексом платежів 141, тобто орендна плата.

За приписами ч. 3 ст. 13 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Згідно з ч. 3 ст. 74 ГПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Суд зауважує, що відповідно до наданої відповідачем довідки ГУ ДПС у Запорізькій області №268/6/08-01-04-07 від 14.06.2024 відповідачем сплачено в період з 01.01.2023 по 31.12.2023 орендну плату за землю в сумі 450047,29 грн. Дана сума оплати врахована судами при ухваленні рішень у господарський справі №908/929/24 про стягнення з відповідача заборгованості за землю за 2023 рік за договорами оренди землі від 08.05.2014 №201407000100160, від 12.08.2014 №201407000100340 та від 04.03.2015 №201507000100038. Інших оплат враховано не було.

Платіж за 17.01.2024 на суму 100000,00 грн. та платежі від 07.05.2024 на суму 5053,75 грн., від 20.09.2024 на суму 828,14 грн., від 30.09.2024 на суму 210,97 грн., які не враховані позивачем, сплачені у 2024 році та не були враховані податковою службою та судами у справі №908/929/24 як оплата за 2023 рік. Зазначені платежі сплачені на той самий рахунок, що інші платежі за оренду землі, які враховані позивачем, мають індекс платежів 141 - орендна плата. За висновком суду, платежі з призначенням «податковий борг» можуть бути враховані в рахунок оплати спірної заборгованості, оскільки орендна плата за землю має подвійну правову природу (податок за землю та платіж за договором) і позивач не довів, що ці суми сплачені в рахунок іншої заборгованості, ніж спірна. Відповідач наполягає на зарахуванні цих платежів у рахунок спірної заборгованості.

Враховуючи викладене, суд відмовив у стягненні заборгованості в сумі 106092,86 грн., яка є оплаченою за рахунок неврахованих позивачем платежів за 17.01.2024 на суму 100000,00 грн., 07.05.2024 на суму 5053,75 грн., 20.09.2024 на суму 828,14 грн., 30.09.2024 на суму 210,97 грн.

Щодо решти спірної заборгованості в сумі 1538102,68 грн. відповідачем не надано доказів сплати орендної плати за землю.

Враховуючи викладене, суд ухвалив стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість за договорами оренди землі №201407000100160 від 08.05.2014, №201407000100340 від 12.08.2014 та № 201507000100038 від 04.03.2015 за період з 01.01.2024 по 31.12.2024 в розмірі 1538102,68 грн.

У стягненні заборгованості в сумі 106092,86 грн. суд відмовив.

Таким чином, суд задовольнив позовні вимоги частково.

Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України “Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Позовна заява містить вимоги майнового характеру про стягнення 1644195,54 грн. та подана в 2024 році в системі “Електронний суд».

Відповідно до пп. 1 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України “Про судовий збір» ставка судового збору за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Законом України “Про Державний бюджет України на 2024 рік» визначено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2024 року в розмірі 3028,00 грн.

Згідно з ч. 3 ст. 4 Закону України “Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Таким чином, за розгляд позовної заяви про стягнення 1644195,54 грн. належить до сплати судовий збір у розмірі: 1644195,54 грн. х 1,5% х 0,8 = 19730,35 грн.

22.12.2023 Запорізькою міською радою прийнято рішення №75 «Про бюджет Запорізької міської територіальної громади на 2024 рік». Згідно з додатком 3 до рішення №75 головним розпорядником бюджетних коштів визначено Виконавчий комітет Запорізької міської ради.

Запорізька міська рада не є розпорядником бюджетних коштів та не має рахунків у фінансових установах. Головним розпорядником коштів, який здійснює видатки є Виконавчий комітет Запорізької міської ради.

Таким чином, Виконавчий комітет Запорізької міської ради є головним розпорядником бюджетних коштів в м. Запоріжжі, який здійснює заходи, що реалізуються за рахунок коштів бюджету, в тому числі щодо сплати судового збору за подачу позовних заяв та інших заяв до суду для захисту прав та інтересів територіальної громади в особі Запорізької міської ради.

За розгляд позовної заяви Виконавчим комітетом Запорізької міської ради сплачено судовий збір у сумі 22299,93 грн. платіжною інструкцію № 1498 від 27.11.2024.

Пропорційно до суми задоволених вимог до стягнення з відповідача підлягає сума судового збору в розмірі 18457,24 грн.

Враховуючи викладене, оскільки платником судового збору за розгляд даного позову є Виконавчий комітет Запорізької міської ради, відповідно до ч. 1 ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору за розгляд позовної заяви в сумі 18457,24 грн. підлягають стягненню з відповідача на користь Виконавчого комітету Запорізької міської ради.

У заяві про зменшення позовних вимог позивачем викладено клопотання повернути надмірно сплачений судовий збір у розмірі 2569,58 грн.

Пунктом 1 частини 1 ст. 7 Закону України “Про судовий збір» передбачено, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду, у разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Враховуючи викладене, суд ухвалив повернути з Державного бюджету України на користь Виконавчого комітету Запорізької міської ради суму надмірно сплаченого судового збору в розмірі 2569,58 грн., сплаченого платіжною інструкцією №1498 від 27.11.2024 на суму 22299,93 грн.

Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236 - 238, 240, 241, 256 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “ГРАНУМ-ЕЛІТ» (69014, м.Запоріжжя, вул. Волзька (Андрія Лободи), буд. 27, ідентифікаційний код 38146242) на користь Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, ідентифікаційний код 04053915) заборгованість за договорами оренди землі: №201407000100160 від 08.05.2014, №201407000100340 від 12.08.2014 та № 201507000100038 від 04.03.2015 за період з 01.01.2024 по 31.12.2024 в розмірі 1 538 102,68 грн. (один мільйон п'ятсот тридцять вісім тисяч сто дві грн. 68 коп.) на розрахунковий рахунок UA508999980334139812000008479, отримувач: Головне управління казначейства у Запорізькій області, ЄДРПОУ 37941997, код 18010600.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРАНУМ-ЕЛІТ» (69014, м.Запоріжжя, вул. Волзька (Андрія Лободи), буд. 27, ідентифікаційний код 38146242) на користь Виконавчого комітету Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр.Соборний, буд. 206, ідентифікаційний код 02140892) судовий збір, сплачений при подачі позовної заяви в розмірі 18 457,24 грн. (вісімнадцять тисяч чотириста п'ятдесят сім грн. 24 коп.), отримувач: Виконавчий комітет Запорізької міської ради, рахунок: UA058201720344270024000034816, ЄДРПОУ 02140892, банк отримувача: Державна казначейська служба України м. Київ.

Повернути з Державного бюджету України на користь Виконавчого комітету Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, ідентифікаційний код 02140892) суму надмірно сплаченого судового збору в розмірі 2 569,58 грн. (дві тисячі п'ятсот шістдесят дев'ять грн. 58 коп.), сплаченого платіжною інструкцією №1498 від 27.11.2024 на суму 22 299,93 грн., на наступні реквізити: отримувач: Виконавчий комітет Запорізької міської ради, рахунок: UA058201720344270024000034816, ЄДРПОУ 02140892, банк отримувача: Державна казначейська служба України м. Київ.

В іншій частині в задоволенні позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення. Повне судове рішення складено та підписано 05.05.2025.

Суддя М.В. Мірошниченко