Постанова від 05.05.2025 по справі 560/16709/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/16709/24

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Ковальчук О.К.

Суддя-доповідач - Курко О. П.

05 травня 2025 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Курка О. П.

суддів: Боровицького О. А. Ватаманюка Р.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 26 березня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

в листопаді 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просив суд: визнати протиправним і скасувати рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформлене протоколом комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період від 16.07.2024 № 58 про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 у порядку і межах, спосіб і строки, визначені законом, повторно розглянути заяву щодо оформлення довідки про відстрочку від призову на військову службу за мобілізацією, та за наслідками розгляду прийняти рішення про задоволення, заяви та оформлення у встановленому законодавством порядку відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 26 березня 2025 року у задоволенні позову.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, у якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступних висновків.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою від 05.07.2024 щодо оформлення довідки про відстрочку від призову на військову службу за мобілізацією на особливий період на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". До заяви долучив нотаріально завірені копії паспорту, ідентифікаційного коду, свідоцтва про народження, приписне посвідчення № НОМЕР_1 , повний витяг з ДРАЦС, паспорту та ідентифікаційного коду батьків, довідки МСЕК серії 12ААГ №131897, серії №АВ №0064627, свідоцтво про шлюб батьків, пенсійні посвідчення батьків, заяву на складення і видачу акта встановлення факту здійснення догляду.

Відповідно до повідомлення від 29.07.2024 №10596/1 відповідач інформував, що протоколом від 16.07.2024 №58 комісія прийняла рішення про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією на особливий період, оскільки до заяви не долучена копія дійсного військово-облікового документу та документ про отримання компенсації на догляд, або акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду).

Листом від 12.10.2024 на заяву представника позивача ІНФОРМАЦІЯ_4 повідомив, що комісія при ІНФОРМАЦІЯ_1 прийняла рішення від 16.07.2024 №58 про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією на особливий період, оскільки не долучена копія дійсного військово-облікового документу.

Вважаючи протиправним рішення відповідача від 16.07.2024 №58 про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією на особливий період, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів встановлює Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 №3543-XII (далі - Закон №3543-XII).

Статтею 23 Закону № 3543-XII передбачена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.

За змістом пункту 13 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII (чинного на час виникнення спірних правовідносин) право на відстрочку під час мобілізації мають військовозобов'язані, які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов'язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов'язаних за вибором такої особи з інвалідністю.

Отже, суб'єктами правовідносин, врегульованих частиною 1 статті 23 Закону № 3543-XII, є військовозобов'язані.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII)

За змістом частини 2 статті 1 Закону №2232-XII, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Відповідно до частин 3 статті 1 Закону №2232-XII військовий обов'язок включає, зокрема, підготовку громадян до військової служби, взяття громадян на військовий облік, дотримання правил військового обліку.

Згідно з частиною 9 статті 1 Закону №2232-XII щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період. Призовникам, військовозобов'язаним, резервістам та військовослужбовцям оформлюється та видається військово-обліковий документ, який є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку.

З урахуванням приписів пункту 13 частини 1 статті 23 Закону № 3543-XII та частини 9 статті 1 Закону №2232-XII гарантія щодо відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за наявності одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані їх утримувати, поширюється лише на військовозобов'язаних. Документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, зокрема, до категорії військовозобов'язаних, є військово-обліковий документ.

Суд враховує, що до заяви від 05.07.2024 позивач долучив, зокрема, приписне посвідчення № НОМЕР_1 , що засвідчує його належність до категорії призовник, а не військовозобов'язаний.

Згідно із пунктом 1 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №559 (далі - Порядок №559) військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559.

Пунктом 2 Порядку №559 встановлено, що військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється): в електронній формі - засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації).

Згідно з пунктом 7 Порядку №559 військово-обліковий документ в електронній формі формується на безоплатній основі за бажанням особи після проходження нею електронної ідентифікації та автентифікації.

Формування та відображення військово-облікового документа в електронній формі здійснюється автоматично за умови підключення електронного пристрою до Інтернету та наявності у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей, визначених у пункті 8 цього Порядку. У військово-обліковому документі в електронній формі відображається унікальний електронний ідентифікатор у вигляді двовимірного штрихкоду (далі - QR-код військово-облікового документа).

Пунктом 8 Порядку №559 передбачено, що військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності): 1) прізвище; 2) власне ім'я (усі власні імена); 3) по батькові (за наявності); 4) дата народження; 5) реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті); 6) окремий номер запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 7) відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку; 8) відомості про наявність відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів; 9) військове звання (для військовозобов'язаних та резервістів); 10) військово-облікова спеціальність; 11) відомості про виконання військового обов'язку (категорія обліку); 12) відомості про військовий облік (вид обліку та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому перебуває на обліку); 13) відомості щодо звернення або надсилання до Національної поліції повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення; 14) адреса місця проживання; 15) номери засобів зв'язку; 16) адреси електронної пошти (за наявності); 17) дата і час оновлення облікових даних призовником, військовозобов'язаним та резервістом; 18) дата і час формування військово-облікового документа в електронній формі.

Згідно з пунктом 8-2 Порядку №559 військово-обліковий документ в електронній формі може бути роздрукований. У такому випадку він повинен містити QR-код військово-облікового документа, придатний для зчитування.

Пунктом 9 Порядку №559 передбачено, що військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.

Разом з тим, до позовної заяви ОСОБА_1 долучив військово-обліковий документ в електронному вигляді, сформований 18.10.2024, що підтверджує належність до категорії військовозобов'язаний.

Відтак, долучене приписне №0250 до заяви від 05.07.2024 про приписку до призовної дільниці не відображало дійсний статус позивача.

Посилання позивача на доступ ІНФОРМАЦІЯ_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, як на підставу для перевірки актуального військово-облікового документу суд не бере до уваги, оскільки за змістом долученого до позову військово-облікового документу в електронному вигляді, сформованого 18.10.2024, дата уточнення даних - 11.07.2024.

Тому, станом на день подання заяви про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації позивач не надав документи, які підтверджують статус військовозобов'язаного.

Крім того, аргументи позивача щодо наявності військово-облікового документу в електронному вигляді, який сформований 18.10.2024 суд першої інстанції правильно не взяв до уваги, оскільки саме ненадання позивачем вказаного документа до заяви від 05.07.2024 слугувало підставою для відмови у наданні позивачу відстрочки від призову.

Вирішуючи зазначений спір, суд враховує, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражені права чи інтереси особи, яка стверджує про їх порушення.

Відтак судовому захисту підлягає суб'єктивне право особи, яке порушується у конкретних правовідносинах.

Апеляційна скарга зводиться лише до наявності підстав для надання позивачу відстрочки, водночас не містить доводів на спростування висновків суду першої інстанції.

Таким чином, на думку колегії суддів апеляційної інстанції, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.

Оскільки доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 26 березня 2025 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Курко О. П.

Судді Боровицький О. А. Ватаманюк Р.В.