Постанова від 05.05.2025 по справі 600/1247/24-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 600/1247/24-а

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Кушнір В.О.

Суддя-доповідач - Курко О. П.

05 травня 2025 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Курка О. П.

суддів: Ватаманюка Р.В. Боровицького О. А. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 10 березня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

в березні 2024 року ОСОБА_1 звернулась до Чернівецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 10 березня 2025 року позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення від 05.03.2024 №241670058789 Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про відмову ОСОБА_1 у переведенні з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу".

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби період роботи з 23.08.2001 по 01.05.2016 в органах місцевого самоврядування та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком державного службовця, відповідно до положень ст.37 Закону України №3723-ХІІ «Про державну службу» у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідці від 21.02.2024 №№2/18, виданої Департаментом капітального будівництва.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на користь ОСОБА_1 судові витрати (судовий збір) у сумі 605,60 грн.

У задоволенні іншої частини вимог - відмовлено.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступних висновків.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 (позивач) з 21.04.2023 року перебуває на обліку ГУПФУ в Чернівецькій області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

26 лютого 2024 року позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою, у якій просила перевести її на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

До заяви позивачем додано сканкопії оригіналів документів:

- паспорта;

- довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру;

- довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 21.02.2024 № 02/18, видану Департаментом капітального будівництва на січень 2024;

- довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь - які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 21.02.2024 №02/17, видану Департаментом капітального будівництва, за період з 01.02.2019 по 31.01.2022;

- довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь - які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 08.02.2024 №1, видану управлінням Держпраці в Чернівецькій області, за період з 01.01.2017 по 31.12.2018.

За принципом екстериторіальності структурним підрозділом для прийняття рішення за результатами поданої заяви визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 05.03.2024 №241670058789 позивачу відмовлено в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону №889 у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби - 10 років станом на 01.05.2016.

У рішенні вказано, що згідно записів трудової книжки НОМЕР_1 від 16.08.1982 ОСОБА_1 з 23.08.2001 по 22.10.2015 працювала на посаді заступника начальника управління житлового господарства з фінансово-економічних питань головного бухгалтера Першотравневої районної у місті Чернівці ради (23.08.2001 прийняла присягу посадової особи місцевого самоврядування, присвоєно 12 ранг посадової особи місцевого самоврядування), з 23.10.2015 по 05.10.2016 працювала за строковим договором на посаді головного спеціаліста відділу бухгалтерського обліку, звітності та фінансування департаменту житлово-комунального господарства міської ради. Тому вищезазначені періоди не підлягають зарахуванню до стажу державної служби.

Також, у рішенні зазначено, що за матеріалами пенсійної справи заявниця має загальний страховий стаж 42 роки 6 місяців 25 днів, в тому числі стаж державної служби 5 років 6 місяців 8 днів. До державної служби зараховано періоди роботи: з 15.02.1996 по 22.08.2001 - головний спеціаліст-головний бухгалтер управління житлового господарства (присягу державного службовця прийнято 15.02.1996).

Оскільки у заявниці станом на 01.05.2016 відсутні 10 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, в переведенні на пенсію відповідно до Закону №889, гр. ОСОБА_1 , відмовлено.

Позивач вважає зазначене рішення пенсійного органу протиправним, у зв'язку з чим звернулась до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.

Відповідно до п.2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про державну службу" №889-VІІІ з 01 травня 2016 втратив чинність Закон України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Згідно із п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Пунктом 12 Прикінцеві та перехідні положення Закону №889 передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Прикінцевими та перехідними положеннями Закону №889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 1 травня 2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, стаття 37 Закону № 3723-ХІІ передбачає такі умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: вік і страховий стаж.

Згідно із ч.1 статті 37 Закону №3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Отже, за наявності у особи станом на 01 травня 2016 стажу державної служби, визначеного пунктами 10, 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII, така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII. Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі №822/524/18, у постанові Верховного Суду від 02.04.2020 у справі № 687/545/17.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з п.8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 №889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом, обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Відповідно до п.6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 №229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 №889-VIII, обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII. Отже, у цьому випадку слід керуватись Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 №283 (далі - Порядок № 283), відповідно до пункту 1 якого визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.

Згідно з п.2 Порядку №283 до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Відповідно до ст.14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" №2493-III від 07.06.2001 в органах місцевого самоврядування встановлюються категорії посад, зокрема:

шоста категорія - посади керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів міських (міст районного значення), сільських, селищних рад, керівників структурних підрозділів виконавчого апарату районних та секретаріатів районних у містах Києві та Севастополі рад та їх заступників, керівників управлінь, відділів та інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст районного значення), районних у містах рад та їх заступників, помічників голів, радників, консультантів, начальників секторів, головних бухгалтерів, спеціалістів управлінь, відділів, інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст обласного значення та міста Сімферополя) рад.

Згідно з п.4 Порядку №229 до стажу державної служби зараховується, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Судом встановлено, що позивач з 21.04.2023 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-VI (далі - Закон № 1058-ІV).

20.04.2024 позивач звернулась із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про перерахунок пенсії у зв'язку з переходом на пенсію за іншим законом, у якій просила перевести на пенсію згідно з Законом України "Про державну службу". До заяви додала довідки про складові заробітної плати, видані Департаментом капітального будівництва та управлінням Держпраці в Чернівецькій області.

Рішенням відповідача-1 відмовлено у переведенні позивача на пенсію за віком за нормами Закону України "Про державну службу", оскільки стаж роботи на посадах в органах місцевого самоврядування не зараховується до стажу державної служби. У рішенні зазначено, що до державної служби зараховано періоди роботи з 15.02.1996 по 22.08.2001 - головний спеціаліст-головний бухгалтер управління житлового господарства (присягу державного службовця прийнято 15.02.1996). ОСОБА_1 з 23.08.2001 по 22.10.2015 працювала на посаді заступника начальника управління житлового господарства з фінансово-економічних питань головного бухгалтера Першотравнева районна у місті Чернівці рада (23.08.2001 прийняла присягу посадової особи місцевого самоврядування, присвоєно 12 ранг посадової особи місцевого самоврядування), з 23.10.2015 по 05.10.2016 працювала за строковим договором на посаді головного спеціаліста відділу бухгалтерського обліку, звітності та фінансування департаменту житлово-комунального господарства міської ради. тому вищезазначені періоди не підлягають зарахуванню до стажу державної служби. Зазначені вище періоди не підлягають зарахуванню до стажу державної служби. Водночас, стаж позивача на посадах державної служби складає 5 років 6 місяців 8 днів, чого недостатньо для призначення пенсії державного службовця.

Судом встановлено, що у трудовій книжці позивача НОМЕР_1 , зокрема у спірний період, містяться наступні записи про роботу:

- 01.07.1998 - переведена на посаду начальника відділу - головного бухгалтера Управління житлового господарства в Першотравневій районній у м.Чернівці раді;

- 20.01.2000 - присвоєно 12-й ранг державного службовця;

- 23.08.2001 - склала присягу посадової особи місцевого самоврядування;

- 23.08.2001 - присвоєно 12-й ранг посадової особи місцевого самоврядування;

- 01.01.2002 - присвоєно 11-й ранг посадової особи місцевого самоврядування;

- 01.05.2003 - призначена на посаду заступника начальника управління житлового господарства з фінансово-економічних питань - головного бухгалтера;

- 22.10.2015 - звільнена з обійманої посади у зв'язку з переведенням для подальшої роботи в Чернівецькій міській раді;

- 23.10.2015 - прийнята на службу в Чернівецьку міську раду на посаду головного спеціаліста відділу бухгалтерського обліку, звітності та фінансування департаменту житлово-комунального господарства міської ради;

- 05.10.2016 - припинено службу в Чернівецькій міській раді та звільнено з займаної посади.

Зважаючи на це, періоди роботи позивача з 23.08.2001 по 22.10.2015 та з 23.10.2015 по 05.10.2016 на відповідних посадах підлягають зарахуванню до стажу державної служби при вирішенні питання про призначення пенсії за віком згідно з Законом України "Про державну службу".

Стаж державної служби позивача відповідно до відомостей трудової книжки, разом з тим, що зараховується за цим рішенням, станом на 01.05.2016 року становить понад 10 років.

З огляду на це, спірне рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області є необґрунтованим. Під час розгляду справи відповідачі не довели відсутність у позивача права на призначення пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України №3723-ХІІ "Про державну службу".

Відтак, суд вважає необхідним зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області зарахувати позивачу періоди його роботи з 23.08.2001 по 22.10.2015 та з 23.10.2015 по 05.10.2016 до стажу роботи на посадах державної служби, призначити пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 №3723-XII, провести нарахування та виплату пенсії з дати звернення з заявою.

З приводу позовних вимог в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити нарахування та виплату пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 60 відсотків заробітку, зазначеного в довідках про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 21.02.2024 за №№02/18, 02/17, виданих Департаментом капітального будівництва та від 08.02.2024 №1, видану управлінням Держпраці в Чернівецькій області, суд зазначає наступне.

Спершу суд зауважує, що оскільки питання щодо переведення з пенсії за віком на загальних підставах на пенсію за віком за Законом України "Про державну службу" розглядалось за принципом екстериторіальності ГУПФУ в Кіровоградській області, оскаржуване рішення, яке визнано судом протиправним, прийнято саме зазначеним суб'єктом владних повноважень, дії щодо поновлення порушеного права вчинятиме саме відповідач-1.

Як встановлено судом, довідка від 21.02.2024 №02/18, видана Департаментом капітального будівництва за посадою начальника управління фінансових ресурсів - головного бухгалтера - станом на лютий 2024 року, у довідці зазначено, що на всі види оплати праці, включені в довідку, нарахований єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

За наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону №3723-XII, але за умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" затверджено Порядок призначення пенсій згідно з Законом №889-VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону №3723-XII (далі - Порядок №622).

Відповідно до пункту 4 Порядку №622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60% суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідно посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 року, а також для осіб, яке не працювали починаючи з 1 травня 2016 року на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 року як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому-п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Пунктами 5 та 6 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб №622 передбачено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.

Суд зазначає, що довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 21.02.2024 №02/18, видана Департаментом капітального будівництва видана за посадою, яку на момент звільнення обіймала ОСОБА_1 , та містить відомості про складові заробітної плати, зазначення розміру яких дає обґрунтовані підстави для висновку, що вказана довідка відповідає вимогам Порядку №622, оскільки зазначена довідка видається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".

Таким чином, на думку колегії суддів апеляційної інстанції, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Судове рішення в частині відмови у задоволенні позовних вимог сторонами не оскаржується, тому його правомірність в цій частині судовою колегією не переглядається.

Оскільки доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області залишити без задоволення, а рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 10 березня 2025 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Курко О. П.

Судді Ватаманюк Р.В. Боровицький О. А.