П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
05 травня 2025 р.м. ОдесаСправа № 400/4264/24
Головуючий в 1 інстанції: Брагар В.С. Дата і місце ухвалення: 31.03.2025р., м. Миколаїв
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Ступакової І.Г.
суддів - Бітова А.І.
- Лук'янчук О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Квартирно-експлуатаційного відділу міста Миколаїв на ухвалу Миколаївського окружного адміністративного суду від 31 березня 2025 року за заявою Квартирно-експлуатаційного відділу міста Миколаїв про відстрочення виконання судового рішення по справі за адміністративним позовом керівника Миколаївської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону до Миколаївського квартирно-експлуатаційного управління Командування Сил логістики Збройних Сил України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Міністерство оборони України, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 25 червня 2024 року, залишеним без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 19 вересня 2024 року, задоволено позов керівника Миколаївської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону.
Визнано протиправною бездіяльність Миколаївського квартирно-експлуатаційного управління Командування Сил логістики Збройних Сил України щодо невжиття заходів до забезпечення реєстрації права державної власності на земельну ділянку, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , відповідно до вимог Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Зобов'язано Миколаївське квартирно-експлуатаційне управління ІНФОРМАЦІЯ_1 вжити заходів щодо забезпечення реєстрації речових прав на нерухоме майно, зокрема права постійного користування земельною ділянкою, загальною площею 9,4737 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , відповідно до вимог Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
28.02.2025р. Квартирно-експлуатаційний відділ міста Миколаїв звернувся до суду першої інстанції із заявою, в порядку ст.378 КАС України, про відстрочення виконання рішення суду по справі №400/4264/24 на один рік.
В обґрунтування поданої заяви заявник зазначив, що фінансування робіт щодо виготовлення правовстановлюючих документів на нерухоме майно та землі оборони з 2022 року призупинено і до цього часу не відновлено. Протягом 2023-2024р.р. здійснення функцій по реєстрації земель оборони та нерухомого військового майна було покладено на Головне управління земель оборони та фондів. Земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 , увійшла в План розроблення документацій із землеустрою на земельні ділянки землекористувачів ЗСУ на 2024 рік. ГУЗОФ, діючи в інтересах Міністерства оборони України, зверталося до Миколаївської обласної військової адміністрації щодо отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки, однак отримало відмову від 24.04.2024р., обґрунтовану відсутністю у Міноборони документів на нерухоме майно, яке розташоване на вказаній земельній ділянці. А відтак, щоб отримати дозвіл на розробку технічної документації спочатку необхідно зареєструвати нерухоме військове майно, розташоване на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1 . Однак, з 31.01.2025р. Головне управління земель оборони та фондів анульовано. Матеріали по нерухомому військовому майну за вказаною адресою передані КЕВ м.Миколаїв для продовження здійснення реєстраційних дій за державою в особі Міноборони. Довіреності від Міністерства на здійснення реєстраційних дій КЕВ м.Миколаїв не має, орієнтовний час на її отримання - протягом березня 2025 року. З огляду на вказане, КЕВ м.Миколаїв потребує часу на виконання судового рішення по справі №400/4264/24 з тим, аби спочатку здійснити реєстраційні дії на нерухоме військове майно, після чого перейти до першого пункту з етапів реєстрації земельної ділянки - звернення до ОДА щодо отримання дозволу на розробку технічної документації.
Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 31 березня 2025 року в задоволенні заяви про відстрочення виконання рішення суду відмовлено.
Не погоджуючись з вказаною ухвалою, Квартирно-експлуатаційний відділ міста Миколаїв подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на не повне з'ясування судом обставин справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, а також на не правильне застосування норм матеріального права, просить скасувати ухвалу від 31.03.2025р. та задовольнити подану ним заяву про відстрочення виконання рішення суду.
В своїй скарзі апелянт зазначає, що при вирішенні спірного питання судом першої інстанції не надано належної правової оцінки посиланням заявника на наявність об'єктивних обставин, які потребують додаткового часу для виконання рішення суду із зупиненням вчинення виконавчих дій. Станом на дату подання апеляційної скарги КЕВ м.Миколаїв вже зареєструвало нерухоме майно, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_2 ). Дата державної реєстрації 01.04.2025р. На підставі отриманого витягу про право власності на нерухоме майно КЕВ м.Миколаїв направило звернення до Миколаївської ОВА щодо отримання дозволу на розробку технічної документації за земельну ділянку за вказаною адресою (вих. №1954 від 09.04.2024р.). Тому, з огляду на викладене, КЕВ м.Миколаїв потребує максимального відстрочення виконання рішення суду, оскільки потрібний час на вчинення реєстраційних дій по земельній ділянці за адресою: м.Миколаїв, вул. Велика Морська, 14.
Миколаївська спеціалізована прокуратура у сфері оборони Південного регіону подала письмовий відзив на апеляційну скаргу, в якому просить скаргу КЕВ м.Миколаїв залишити без задоволення, а оскаржувану ухвалу суду першої інстанції - без змін. Позивач зазначає, що відстрочення виконання судового рішення в судовому порядку законодавець пов'язує з наявністю об'єктивних, непереборних, виняткових обставин, що ускладнюють вчасне виконання судового рішення, наявність яких у даній справі КЕВ м.Миколаїв не доведено.
Справу розглянуто судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження на підставі п.1 ч.1 ст.311 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Відмовляючи у задоволенні заяви КЕВ м.Миколаїв про відстрочення виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 25 червня 2024 року по справі №400/4264/24, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач не навів обґрунтованих підстав, які об'єктивно унеможливлюють виконання судового рішення та, як наслідок, відстрочення його виконання. Суд зазначив, що відсутність відповідних бюджетних призначень не є підставою для відстрочення виконання судового рішення відповідно до ч.3 ст.378 КАС України, а може лише свідчити про поважність причин невиконання судового рішення.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову в задоволенні заяви КЕВ м.Миколаїв виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Частиною третьою статті 378 КАС України передбачено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Згідно ч.4, ч.5 ст.378 КАС України вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
З вказаної норми слідує, що підставою для відстрочення виконання судових рішень можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, та такі підстави повинні бути доведені заявником. Нормами КАС України не встановлено вичерпного переліку підстав, за наявності яких суд може відстрочити або розстрочити виконання рішення в адміністративній справі. Це питання вирішується із врахуванням конкретних обставин адміністративної справи.
Відстрочення, в розумінні ст.378 КАС України, є відкладенням чи перенесенням дати виконання рішення на новий строк, який визначається адміністративним судом, та допускається у виняткових випадках, залежно від обставин справи.
У даному випадку предметом спору у даній справі було не забезпечення Миколаївським квартирно-експлуатаційним управлінням ІНФОРМАЦІЯ_1 (на даний час - КЕВ м.Миколаїв) вжиття заходів по реєстрації права державної власності на земельну ділянку, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , відповідно до вимог Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
При вирішені спору судом враховано, що відповідну земельну ділянку виділено та передано військовій частині НОМЕР_1 у безоплатне, безстрокове та постійне користування рішенням Миколаївської міської ради народних депутатів №18/14 від 20.10.1993р. На підставі акту приймання (передачі) будівель, споруд та території військового містечка від 14.08.2014р. і додатків до нього, військовою частиною НОМЕР_2 передано, а військовою частиною НОМЕР_3 прийнято військове майно, в т.ч. земельну ділянку загальною площею 9,3396 га, яку віднесено до території військового містечка № НОМЕР_4 . Зазначену земельну ділянку поставлено на облік у КЕВ м. Миколаєва, яким право постійного користування земельною ділянкою не зареєстровано в порядку, визначеному Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їx обтяжень».
Обґрунтовуючи наявність, передбачених статтею 378 КАС України підстав для відстрочення виконання рішення суду КЕВ м.Миколаєва як в поданій до суду першої інстанції заяві, так і в апеляційній скарзі зазначає, що для того, щоб отримати дозвіл на розробку технічної документації спочатку необхідно зареєструвати нерухоме військове майно, розташоване на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1 .
Сторонами у справі не заперечується, що наразі КЕВ м.Миколаїв зареєструвало нерухоме майно за вказаною адресою (військове містечко №5), що підтверджується витягом з Державного реєстру прав №420921926 від 03.04.2025р. А відтак, зазначена обставина, на яку посилався заявник в обґрунтування поданої ним заяви, відпала.
Я вбачається з матеріалів справи, 09.04.2025р. КЕВ м.Миколаїв звернулося до Миколаївської ОВА щодо отримання дозволу на розробку технічної документації на земельну ділянку, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
З вказаного слідує, що КЕВ м.Миколаїв здійснюються заходи, спрямовані на реєстрацію спірної земельної ділянки в порядку, визначеному Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їx обтяжень».
Колегія суддів враховує, що здійснення державної реєстрації права користування земельною ділянкою складається із ряду послідовних, передбачених законодавством, дій. При цьому, спірним рішенням зобов'язано Миколаївське квартирно-експлуатаційне управління ІНФОРМАЦІЯ_1 вжити заходів щодо забезпечення реєстрації речових прав на нерухоме майно, тобто вчинити дії за визначеною Законом процедурою, а не зареєструвати право користування земельною ділянкою (здійснити вже останній пункт із вказаних етапів реєстрації земельної ділянки, що є неможливим без технічної документації на земельну ділянку)
За таких обставин, колегія суддів доходить висновку про відсутність підстав для застосування в даному випадку інституту відстрочення виконання судового рішення, оскільки це фактично свідчить про відтермінування КЕВ м.Миколаїв обов'язку по вчиненню дій, спрямованих на реєстрацію права державної власності на земельну ділянку, який ним не виконувався вже протягом тривалого часу.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому підстав для задоволення скарги КЕВ м.Миколаїв та скасування ухвали Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.03.2025р. колегія суддів не вбачає.
Оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому, відповідно до ст.316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а ухвалу суду - без змін.
Керуючись ст.ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст.315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, 328, 378 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Квартирно-експлуатаційного відділу міста Миколаїв залишити без задоволення, ухвалу Миколаївського окружного адміністративного суду від 31 березня 2025 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає згідно ст.328 КАС України.
Повний текст судового рішення виготовлений 05 травня 2025 року.
Головуючий: І.Г. Ступакова
Судді: А.І. Бітов
О.В. Лук'янчук