30 квітня 2025 року м. Дніпросправа № 160/32343/24
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Олефіренко Н.А. (доповідач),
суддів: Лукманової О.М., Дурасової Ю.В.,
за участю секретаря судового засідання Соловей Л.О.
за участю представників: позивача - Піскова А.В., відповідача - Фіцай Я.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в режимі відеоконференції, в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.02.2025 ( суддя Ільков В.В.) в адміністративній справі №160/32343/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЯШІНА" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
ТОВ "ЯШІНА" звернулося до суду з вимогами
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 26.08.2024р. за № 0543920702 про донарахування фінансових санкцій у розмірі 259852,70 грн. за порушення вимог п.201.1,п.201.10 ст. 201 Податкового Кодексу України від 02.12.2010р. за № 2755-VІ, зі змінами та доповненнями, частково у розмірі 250410,70 грн.;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 26.08.2024р. за №0543900702 про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 926462,00 грн. за порушення вимог п. 189.1 ст.189, п. 198.1, 198.5 ст.198 Податкового Кодексу України від 02.12.2010р. за №2755- VІ, зі змінами та доповненнями, повністю;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 26.08.2024р. за №0543880702 про донарахування податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 3512355,00 грн. за порушення вимог п. 189.1 ст.189, п. 198.1, 198.5 ст.198 Податкового Кодексу України від 02.12.2010р. за №2755-VІ, зі змінами та доповненнями, частково у розмірі 3497474,00 грн.;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 26.08.2024р. за № 0543810702 про донарахування податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств у розмірі 495572,50 грн. за порушення вимог п.44.1,п.44.2 ст.44, пп.134.1.1. п. 134.1 ст.134, пп. 140.5.4., пп. 140.5.11 п.140.5 ст.140 Податкового Кодексу України від 02.12.2010р. за № 2755-VІ, зі змінами та доповненнями, частково у розмірі 489402,50 гривень.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.02.2025 адміністративний позов задоволено.
Не погодившись з рішенням суду, Головне управління ДПС у Дніпропетровській області подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову в повному обсязі.
Аргументи, наведені контролюючим органом в обґрунтування вимог апеляційної скарги, фактично аналогічні наведеному у відзиві на позов.
В судовому засіданні представник відповідача апеляційну скаргу підтримав, просить суд апеляційну скаргу задовольнити, а рішення суду першої інстанції скасувати.
В судовому засіданні представник позивача проти апеляційної скарги заперечив, вважає рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим, а апеляційну скаргу безпідставною. Просить в задоволенні апеляційної скарги відмовити, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Переглядаючи оскаржуване судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіряючи дотримання судом першої інстанцій норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ним норм матеріального права, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Під час апеляційного перегляду справи встановлено, що на підставі направлень, виданих ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 10.06.2024 оку №4386, №4387, 4388 та від 11.06.2024 №4455 відповідно до п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.77.1, п.77.4 ст.77 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ зі змінами та доповненнями, п.п.69.352 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, плану - графіка проведення документальних планових виїзних перевірок платників податків на 2024 рік, згідно наказу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 27.05.2024 року №2033-п «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «ЯШІНА» проведена документальна планова виїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «ЯШІНА» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2017 по 31.03.2024 року, законодавства щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 31.03.2024 року відповідно до затвердженого плану (переліку питань) документальної перевірки.
Перевірка проводилась з 17.06.2024 року по 05.07.2024 року.
Відповідно наказу ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 26.06.2024 №2621-п строк проведення перевірки продовжувався з 01.07.2024 року на 5 робочих днів.
В ході проведення перевірки у відповідь на запит №2/06-24 від 27.06.2024 року, ТОВ «ЯШІНА» надано наказ від 28.06.2024 №19/24-ТД за підписом директора, яким визначено: провести інвентаризацію основних фондів, товарно-матеріальних цінностей, коштів із перевіркою їх фактичної наявності та документального підтвердження; організацію інвентаризації і контроль за її проведенням покласти на інвентаризаційну комісію, дод складу якої включити відповідних осіб.
Інвентаризацію розпочато 1 липня 2024 року.
На початку проведення інвентаризації ТОВ «ЯШІНА» надано інформацію про залишки ТМЦ станом на 01.07.2024 року:
по рахунку 201 «Сировина та матеріали» у загальній сумі 8514693,81грн.;
на рахунку 281 «Товари на складі» у загальній сумі 12 811 071,95 грн.
Інвентаризаційною комісією ТОВ «ЯШІНА» проведено інвентаризацію ТМЦ (у присутності фахівця ГУ ДПС у Дніпропетровській області), що знаходились на орендованих складах станом на 01.07.2024 за адресами:
м. Дніпро, пр.-т Богдана Хмельницького, 31-а (СТО);
м. Дніпро, пр.-т Праці, 14 (СТО);
м. Дніпро, вул. Берегова, 236 (виробничо-складське, адмін. приміщення).
За результатами проведеної інвентаризації, встановлено нестачу ТМЦ: по рах.201:
автошина б/в у кількості 826 од. (вартість 1 524 482,12 грн.),
кільце протекторне у кількості 1 235 од. (вартість 3 937 124,85 грн.),
гума прокладочна сира стрічка 1,0x800мм у кількості 97 кг (вартість 21 659,04 грн.);
по рах.281: акумулятори у кількості 5 од. (вартість 11 474,75 грн.), автошини у кількості 89 од. (вартість 622693,99 грн.), масло моторне у кількості 676,25л (вартість 101 881,49 грн.), гальмівні колодки дискові у кількості 6 од. (вартість 15 562,87 грн.). про що складено акт від 01.07.2024 №1322/04-36-07-02/32388097. Детально інформацію наведено у п.3.1.2.1 акту.
Інвентаризаційних описів (із зазначенням нестачі вищенаведених ТМЦ у кількісному та вартісному виразі) за підписом членів інвентаризаційної комісії до перевірки не надано, про що складено акт від 01.07.2024 року №1322/04-36-07-02/32388097.
Для перевірки відомостей, наданих підприємством по залишкам на дату проведення інвентаризації, здійснено вибірковий товарний баланс ТМЦ за період з 01.04.2024р. по 01.07.2024р. за даними ЄРПН (автошини, запчастини ).
За період з 01.07.2017 по 31.03.2024 року ТОВ «ЯШІНА» задекларовано в рядку 01 декларацій «Дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку» у сумі 326 622 662 гривень.
Перевіркою відображених у рядку 01 декларацій «Дохід від будь - якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), встановлено, що на формування цих показників мало вплив здійснення операцій з реалізації автошин нових та відновлених, автозапчастин, надання послуг ремонту автотранспортних засобів, транспортування (перевезення) вантажів, на підставі таких документів: договори, контракти, видаткові накладні, акти приймання-передачі наданих послуг, банківські виписки, платіжні доручення, журнали-ордери по рахунках: 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями», 362 «Розрахунки з іноземними покупцями», 701 «Дохід від реалізації готової продукції», 702 «Дохід від реалізації товарів», 703 «Дохід від реалізації робіт (послуг)», 71 «Інший операційний дохід», 79 «Фінансовий результат» встановлено його заниження у загальній сумі 1 519 809 грн., у т.ч. заниження за 3-4 квартали 2017 року у сумі 20 833 грн., за 2018 рік у сумі 28 301 грн., за 2019 рік у сумі 361 328 грн., за 2021 рік у сумі 387 573 грн., за 2022 року у сумі 95 257 грн., за 2023 рік у сумі 737 061 грн. та завищення за 2020 рік у сумі 110 543 гривень.
Проведеною перевіркою встановлено, заниження доходу за рахунок невідповідності даних бухгалтерського та податкового обліку.
Згідно матеріалів акту перевірки, посадовими особами відповідача було встновлено, що за рахунок невідповідності даних бухгалтерського та податкового обліку ТОВ «ЯШІНА» занижено доходи у сумі 683 861 грн., у т.ч.: за 3-4 квартали 2017 року занижено у сумі 20 833 грн., за 2018 рік занижено у сумі 14 253 грн., за 2019 рік занижено у сумі 307 587 грн., за 2020 рік завищено у сумі 177 571 грн., за 2021 рік занижено у сумі 318 749 грн.. за 2022 рік завищено у сумі 17 850 грн., за 2023 рік занижено у сумі 217 860 гривень.
На підставі зазначених висновків податкова встановила порушення п.44.1, п.44.2 ст.44, п.п.134.1.1. п. 134.1 ст.134 Податкового кодексу України, з урахуванням вимог п.7 П(С)БО 15 «Дохід», встановлено заниження ТОВ «ЯШІНА» показників у рядку 01 «Дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку» декларацій з податку на прибуток за період з 01.07.2017 по 31.03.2024 р.р. у сумі 683 861 грн., у т.ч.:
за 3-4 квартали 2017 року заниження у сумі 20 833 грн.,
за 2018 рік заниження у сумі 14 253 грн.,
за 2019 рік заниження у сумі 307 587 грн.,
за 2020 рік завищення у сумі 177 571 грн.,
за 2021 рік заниження у сумі 318 749 грн.,
за 2022 рік завищення у сумі 17 850 грн.,
за 2023 рік заниження у сумі 217 860 гривень.
Невідображення у складі доходу кредит-ноти, отриманої від постачальників-нерезидентів.
Відповідно до первинних документів та даних бухгалтерського обліку, під час здійснення перевірки встановлено, що ТОВ «ЯШІНА» у періоді, що перевіряється придбавало ТМЦ у постачальників-нерезидентів: -Zafco FZCO (ОАЕ) - шини пневматичні гумові нові для вантажних автомобілів (контракт від 01.07.2018 №07/18/UA, детально поставку та розрахунки наведено у додатку 16 до акту «Виконання імпортних контрактів ТОВ «ЯШІНА» (код ЄДРПОУ 32388097) з 01.07.2017 по 31.03.2024» та додатку 1 до Довідки про загальну інформацію).
Від компанії Zafco FZCO оприбутковано товару (Дт281-Кт632) протягом 2018 року у сумі 2 018 249,65 грн., протягом 2019 року у сумі 3 260 683,32 грн. Сплачено грошові кошти у сумі 2 209 665,27 грн. (2018 рік), у сумі 3055220,19 грн. (2019 рік).
Отримано кредит-ноту у сумі 14047,51 грн. (28.12.2018, як прощення заборгованості за товар), яку у бухгалтерському обліку відображено проводкою: Дт632 «Розрахунки з іноземними постачальниками» - Кт443 «Прибуток, використаний у звітному періоді», тобто без відображення у податковому обліку. За даними бух.обліку не встановлено коригування вартості товару Дт 281 - Кт 632 (методом «сторно»). Заборгованість станом на 31.03.2024 відсутня, що підтверджено даними бух.обліку - картка рахунку 632 по постачальнику Zafco FZCO;
-MARANGONI RETREADING SYSTEMS DEUTSCHLAND GMBH (Німеччина) - обладнання, запчастини, вироби з вулканізованої та не вулканізованої гуми, витратні матеріали для відновлення вантажних шин (контракт від 23.03.2016 №23/2016, детально поставку та розрахунки наведено у додатку 16 до акту «Виконання імпортних контрактів ТОВ «ЯШІНА» (код ЄДРПОУ 32388097) з 01.07.2017 по 31.03.2024» та додатку 1 до Довідки про загальну інформацію).
Від компанії MARANGONI RETREADING SYSTEMS DEUTSCHLAND GMBH оприбутковано ТМЦ у сумі 59 713 718,66 гривень.
Сплачено грошові кошти у сумі 59 617 594,99 грн. Розраховано курсові різниці: позитивне значення - 676 738,66 грн., від'ємне значення - 493111,17 гривень.
Отримано кредит-ноту у сумі 821 900,37 грн. (як прощення заборгованості за відвантажені ТМЦ), яку у бухгалтерському обліку відображено проводкою: Кт632 «Розрахунки з іноземними постачальниками» - Дт443 «Прибуток, використаний у звітному періоді» (з від'ємним значенням), тобто без відображення у податковому обліку.
За даними бухгалтерського обліку не встановлено коригування вартості ТМЦ Дт 201 - Кт 632 (методом «сторно»).
Заборгованість ТОВ «ЯШІНА» перед MARANGONI RETREADING SYSTEMS DEUTSCHLAND GMBH станом на 01.07.2017 року - Кт 1177461,97 грн., станом на 31.03.2024 -Кт 268 057,78 грн., що підтверджено даними бух.обліку по рахунку 632.
Враховуючи наведені обставини, відповідач дійшов до висновку, що у порушення п.44.1, п.44.2 ст.44, п.п.134.1.1. п. 134.1 ст.134 Податкового кодексу України, з урахуванням вимог п.5, п.7 П(С)БО 15 «Дохід», п.5 П(С)БО 11 «Зобов'язання», встановлено заниження ТОВ «ЯШІНА» показників у рядку 01 Дохід будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правил бухгалтерського обліку» декларації з податку на прибуток у сумі 835 948 грн., у т.ч. за 2(018 рік у сумі 14 048 грн., за 2019 рік у сумі 53 740 грн., за 2020 рік у сумі 67 028 грн., за 2021 у сумі 68 824 грн., за 2022 рік у сумі 113 107 грн., за 2023 рік у сумі 519 202 гривень.
Перевіркою задекларованих у рядку 02 Декларацій Фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток), визначений у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності» показників за період з 01.07.2017 по 31.03.2024 у сумі 26 603 449 встановлено: за 3-4 квартали 2017 року - 1 217 550 грн., за 2018 рік - 24 89 811 грн., за 2019 рік - 2 894 104 грн., за 2020 рік - 1 776 763 грн., за2021 рік - 3 556 195 грн., за 2022 рік - 8 026 453 грн., за 2023 рік - 5 594 667 грн., за 1 квартал 2024 року - 1 047 906 гривень.
Зведені дані щодо задекларованих та встановлених у ході проведення перевірки сум доходів та фін. результату за період з 01.07.2017 року по 31.03.2024 року наведено в додатку 7 до акта перевірки.
Зведені дані щодо відображених платником податків та встановлених у процесі проведення перевірки показників Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід) (форма № 2) платника податків за період з 01.07.2017 року по 31.03.2024 року наведено в додатку 8 до акта перевірки.
Перевіркою повноти декларування показників рядка 02 Декларацій «Фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток), визначений у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності» за період з 01.07.2017 по 31.03.202 встановлено його заниження всього у сумі 595 662 грн. в т.ч. заниження: за 3-4 квартали 2017 року у сумі 111 618 грн., за 2019 рік у сумі 199 374 грн., за 2022 рік у сумі 95 388 грн., за 2023 рік у сумі 512 879 грн., та завищення: за 2018 рік у сумі 232 728 грн., за 2020 рік у сумі 42 379 грн., за 2021 рік у сумі 48 490 гривень, внаслідок порушень, що наведені у п.п.1) п.3.1.1.1 акту.
Також, перевіркою встановлено невідповідність даних бухгалтерського та податкового обліку в частині витрат, що враховані підприємством при визначенні фінансового результату.
Відповідач під час здійснення перевірки дійшов до висновку, що за рахунок невідповідності даних бухгалтерського та податкового обліку ТОВ «ЯШІНА» завищено фінансовий результат до оподаткування, що відображений у гр.02 Декларацій, всього у сумі 924 147 грн., у т.ч. завищено: за 2018 рік у сумі 261 028 грн., за 2019 рік у сумі 161 954 грн., за 2021 рік у сумі 436 063 грн., за 2023 рік у сумі 224 182 грн., та занижено: за 3-4 квартали 2017 року у сумі 90 785 грн., за 2020 рік у сумі 68 164 грн., за 2022 рік у сумі 131 гривень.
Отже, враховуючи наведене, податковий орган дійшов до висновку, що в порушення п.44.1, п.44.2 ст.44, п.п.134.1.1 п. 134.1 ст.134 Податкового кодексу України ТОВ «ЯШІНА» занижено витрати, що враховуються при визначенні фінансового результату до оподаткування всього у сумі 924 147 грн., у т.ч. занижено за 2018 рік у сумі 261 028 грн., за 2019 рік у сумі 161 954 грн., за 2021 рік у сумі 436 063 грн.. за 2023 рік у сумі 224182 грн. та завищено витрати за 3-4 квартали 2017 року у сумі 90 785 грн., за 2020 рік у сумі 68 164 грн., за 2022 рік у сумі 131 гривень.
У ході проведення перевірки на адресу ТОВ «ЯШІНА» надано запит від 04.07.2024 року №5/07-24 з питань надання документів та пояснень щодо наведених вище порушень.
Під час здійснення перевірки, за результатами наданих документів, відповідач дійшов до висновку, що надані пояснення підприємства (від 05.07.2024 року №53/24 на запит від 04.07.2024 року№5/07-24) не спростовують встановлені порушення ТОВ «ЯШІНА», тому податковий орган дійшов до висновку про порушення позивачем положень податкового законодавства.
Також, Згідно матеріалів перевірки, встановлено, що за період з 01.07.2017 року по 31.03.2024 року ТОВ «ЯШІНА» задекларовано різниці, які виникають відповідно до Податкового кодексу України, у сумі 0 грн. (різниці, які збільшують фін.результат у сумі 4704019 грн., різниці, які зменшують фін.результат у сумі 4 704 019 гривень).
Зведені дані щодо задекларованих платником податків та встановлених у ході проведення перевірки сум різниць, які виникають відповідно до Податкового кодексу України (додаток РІ до рядка 03 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств) за період з 01.07.2017 року по 31.03.2024 року наведено в додатку 9 до акта перевірки.
Перевіркою задекларованих платником податків та встановлених у ході проведення перевірки показників рядка 03 Декларацій «Різниці, які виникають відповідно до Податкового кодексу України» встановлено їх заниження у сумі 1 606 884 грн., у т.ч. за 2018 рік у сумі 601 260 грн., за 2019 рік у сумі 978 205 грн., за 2023 рік у сумі 27 419 гривень.
Проведеною перевіркою встановлено наявність господарських відносин ТОВ «ЯШІНА» з нерезидентом ZAFCO FZCO (ОАЄ) згідно контракту від 01.07.2018 року №07/18/UA - предмет контракту: придбання шин пневматичних гумових нових для вантажних автомобілів. Детально поставку та розрахунки наведено у додатку 16 до акту «Виконання імпортних контрактів ТОВ «ЯШІНА» (код ЄДРІІОУ 32388097) з 01.07.2017 року по 31.03.2024 року» та додатку 1 до Довідки про загальну інформацію).
Вказані імпортні господарські операції здійснено з нерезидентом, зареєстрованим у державі (на території), яку включено до Переліку держав (територій), затвердженого Постановою КМУ від 27.12.2017 №1045:
Згідно поданої звітності з податку на прибуток ТОВ «ЯШІНА» річний дохід від якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за 2018 рік складає 38 862 607 грн., за 2019 рік - 42 763 559 гривень.
Обсяг господарських операцій з нерезидентом ZAFCO FZCO (ОАЄ) складає: за 2018 рік (Дт281-Кт632) сума імпортних операцій - 2 018 249,65 грн., за 2019 рік (Дт281-Кт632) сума імпортних операцій - 3 260 683,32 гривень.
Отже, обсяги здійснених операцій із зазначеним іноземним контрагентом не підпадають під визначення «контрольовані».
Аналізом наданих за місцем обліку додатків РІ «Різниці» до Декларацій з податку на прибуток підприємств, встановлено відсутність коригування фінансового результату ТОВ «ЯШІНА» за операціями (з придбання товарів, робіт та послуг) з нерезидентами, зареєстрованими у державах (на територіях), включених до переліку держав (території), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 розділу І Податкового кодексу України та нерезидентами, організаційно-правова форма яких включена до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 39.2.1.1 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Кодексу (підпункт 140.5.4 пункту 140.5 статті 140 розділу III Податкового кодексу України).
У ході перевірки на підставі п.п. 16.1.9, п.п. 16.1.12 п.16.1 ст.16, п.п.20.1.3, п.п.20.1.4, п.п.20.1.6 п.20.1 ст.20, п.85.2 ст.85 Податкового кодексу України, на адресу ТОВ «ЯШІНА» надано запит від 27.06.2024 року №4/06-24 щодо надання пояснень з питання відсутності коригування фін. результату за 2018-2019 рр. по взаємовідносинах з нерезидентом ZAFCO FZCO (ОАЄ) разом із підтверджуючими документами формування цін придбання, визначених за принципом «витягнутої руки» відповідно до процедури ст.39 ПКУ.
Підтверджуючих документів формування цін придбання, визначених за принципом «витягнутої руки» відповідно до процедури ст.39 ПКУ, за операціями з нерезидентом ZAFCO FZCO (ОАЄ) до перевірки не надано.
На запит від 27.06.2024 року №4/06-24 ТОВ «ЯШІНА» надано до перевірки лист від 15.12.2020 року №66/20, яким було надано відповідь Головному управлінню ДПС у Дніпропетровській області (на запит від 03.11.2020 року №104663/10/04-36-07-12-11), з поясненнями щодо відсутності коригування фінансового результату за операціями з нерезидентом ZAFCO FZCO (ОАЄ) з придбання товарів у 2019 році.
У листі від 15.12.2020 року №66/20 наведено відомості щодо обґрунтування сум витрат не придбання товарів у ZAFCO FZCO (ОАЄ), вибору методу трансфертного ціноутворення, відбору співставних компаній, розрахунку показників рентабельності тощо. Але, показник рентабельності співставних компаній наведено за 2018 рік (при аналізі показників 2019 року).
Відомості та пояснення відсутності коригування фін.результату за 2018 рік до перевірки не надано.
Тому відповідач дійшов до висновку, що відповідно, підприємством занижено р.3.1.6.1 додатку РІ «Різниці, на які збільшуються фінансовий результат» у сумі 1 579 465 грн., у т.ч.:
за 2018 рік у сумі 601 260 грн. (2 018 249,65 грн. - 14 047,51 грн. (сума кредит-ноти)) х 30%); за 2019 рік у сумі 978 205 грн. (3260 683,32 грн. х 30%).
У зв'язку із наведеним, на порушення п.п.140.5.4 п.140.5 ст.140 Податкового кодексу України ТОВ «ЯШІНА» занижено різниці, що збільшують фін.результат, у сумі 1 579 465 грн., у т.ч. за 2018 рік у сумі 601 260 грн., за 2019 рік у сумі 978 205 гривень.
Аналізом бух.регістру - обороти рахунку 948 «Штрафи, пені» за період 01.07.2017 -31.03.2024 встановлено, що у 2023 році ТОВ «ЯШІНА» до складу витрат при визначенні фін.результату віднесено витрати по сплаченим штрафним санкціям у сумі27418,54 грн. за актами камеральних перевірок Головного управління ДПС у Дніпропетровській області:
податкове повідомлення-рішення від 27.07.2023 №0119908/0407 у сумі 13 199,93 грн.;
податкове повідомлення-рішення від 17.10.2023 №0294580407 у сумі 13328,41 гривень.
Також, підприємством враховано суми судового збору (справи про АП) - 621,80 грн. та 268,40 грн., відповідно.
Перевіркою встановлено, що ТОВ «ЯШІНА» не відкориговано фін. результат по сплачених штрафах за актами перевірок Головного управління ДПС у Дніпропетровській області у сумі 27 418,54 гривень.
Відповідно, перевіркою встановлено, що на порушення п.п.140.5.11 п.140.5 ст.140 Податкового кодексу України, ТОВ «ЯШІНА» занижено різниці, що збільшують фін.результат у сумі 27 419 грн., у т.ч. за 2023 рік у сумі 27 419 гривень.
Зведені дані щодо задекларованих платником податків та встановлених у ході проведення перевірки сум різниць, які виникають відповідно до Податкового кодексу України (додаток РІ до рядка 03 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств) за період з 01.07.2017 по 31.03.2024 наведено в додатку 9 до акта перевірки.
Висновок щодо повноти декларування та своєчасності сплати податку на прибуток за період з 01.07.2017 року по 31.03.2024 року ТОВ «ЯШІНА» задекларовано податок на прибуток у сумі 4 788 621 грн., у т.ч.: за 3-4 квартали 2017 року у сумі 219 159 грн., за 2018 рік у сумі 448 166 грн., за 2019 рік у сумі 520 939 грн., за 2020 рік у сумі 319 817 грн., за 2021 рік у сумі 640 115 грн., за 2022 рік у сумі 1 444 762 грн., за 2023 рік у сумі 1 007 040 грн., за 1 квартал 2024 року у сумі 188 623 гривень.
Проведеною перевіркою за період з 01.07.2017 по 31.03.2024 встановлено заниження задекларованого податку на прибуток у сумі 396 458 грн., в т.ч. за 2017 рік у сумі 20 091 грн., за 2018 рік у сумі 66 336 грн., за 2019 рік у сумі 211 964 грн., за 2022 рік у сумі 813 грн., за 2023 рік у сумі 97 254 грн. за рахунок порушень, наведених у п.п.1), 2), 3) п.3.1.1.1 даного акту.
Перевіркою не встановлено застосування податкових пільг з податку на прибуток.
Так, за період з 01.07.2017 року по 31.03.2024 року ТОВ «ЯШІНА» задекларовано податкових зобов'язань з податку на додану вартість у сумі 57260422 гривень.
Зведені дані щодо задекларованих платником податків та встановлених у ході проведення перевірки сум податкових зобов'язань, податкового кредиту, податку на додану вартість за період з 01.07.2017 по 31.03.2024 наведено в додатку 12 до акта перевірки.
У структурі податкових зобов'язань, задекларованих ТОВ «ЯШІНА» згідно з поданими податковими деклараціями, найбільший вплив мали такі показники:
рядок 1.1 декларації «Операції на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою та ставкою 7 %, крім ввезення товарів на митну територію України: операції, що оподатковуються за основною ставкою» (реалізація автошин, автозапчастин, послуг ремонту автомобілів, тощо) - 57 400255 грн. (або 100,24%);
рядок 7 декларації «Коригування податкових зобов'язань» (зміна компенсації вартості, повернення ТМЦ) - (-)139 833 грн. (або (-)0,24%).
рядок 9 декларації «Усього податкових зобов'язань» - 57 260 422 грн. (100%).
Проведеною перевіркою відображених показників за період з 01.07.2017 року по 31.03.2024 року на підставі таких документів: податкові накладні, розрахунки коригування; договори, акти виконаних робіт, виписки банку, платіжні документи, ТТН, видаткові накладні, акти прийому-передачі виконаних робіт, послуг та інші документи; оборотно-сальдові відомості по бухгалтерським рахункам: 64 «Розрахунки за податками й платежами», 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями», 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками», 643 «Податкові зобов'язання», 311 «Поточні рахунки в національній валюті», 701 «Дохід від реалізації готової продукції», 702 «Дохід від реалізації товарів», 703 «Дохід від реалізації робіт і послуг», 71 «Інші операційні доходи» та інш. встановлено заниження податкових зобов'язань всього на суму 3 850 183 гривень.
Заниження податкових зобов'язань з ПДВ за рахунок понаднормативного списання сировини у виробництво при виготовленні готової продукції.
ТОВ «ЯШІНА» протягом періоду, що перевірений, здійснювало у т.ч. відновлення автошин шляхом наварювання на каркас (автошина б/в) спеціальної стрічки з протектором.
Аналізом наданих до перевірки відомостей щодо передачі ТМЦ у виробництво, приймання готової продукції на склад, регістрів бухгалтерського обліку по бух.рах.201 «Сировина», бух.рах.26 «Готова продукція» встановлено понаднормативне списання сировини (автошини б/в у кількості 3 267 од. на суму 5 026 165,15 грн., кільця протекторці у кількості 3 695 од. на суму 7 989 864,22 гривень).
Детальні розрахунки наведено у додатку (DOT_виробництво) до акту перевірки.
До перевірки надано також, відомості (у додатку 6 до наказу від 04.11.2021 № 1/21ТД «Про внесення доповнень до наказу про організацію обліку та облікову політику») щодо видів робіт та матеріалів, які використовуються у відновленні автомобільних шин.
Відповідач у акті вказав про те, що дані бухгалтерського обліку ТОВ «ЯШІНА» не містять відомостей щодо обліку браку у виробництві (рах.24 «Брак у виробництві», як взагалі, так і кореспонденції з рах.23 «Виробництво»). Аналізом кредитового обороту по рах.213 «Виробництво» не встановлено також, повернення сировини та матеріалів на склад.
У ході проведення перевірки на адресу ТОВ «ЯШІНА» надано запит від 04.07.2024 року №5/07-24 про надання пояснень та підтверджуючих документів, у т.ч. щодо встановлених розбіжностей кількості списаної сировини і матеріалів та кількості виробленої готової продукції протягом періоду, що перевіряється.
У відповіді від 05.07.2024 року зазначено про дію на підприємстві нормативних актів, у т.ч. узагальнюючої інформації щодо технологічних втрат та втрат від технічно неминучого браку виробничої діяльності.
Наданий додаток №7 «Узагальнюючої інформації щодо технологічних втрат та втрат від технічно неминучого браку виробничої діяльності підприємства» до наказу №01-1/21ТД (введено наказом №20-1/21ТД від 04.11.2021 року) містить відомості щодо технологічних втрат, пов'язаних з технологією виробництва в частині забезпечення якісного каркасу використаної автошини (10-15% для імпортованої сировини, 20-25% для вітчизняної сировини), та технічно неминучого браку виробничої діяльності (8-12% для імпортованої сировини, 13-15% для вітчизняної сировини). Зазначено також, про непередбачений брак у виробничій діяльності (збоїв технологічного обладнання, систем енергоживлення, непрофесійні дії працівників).
При цьому, рах.24 «Браку виробництві» на підприємстві не ведеться взагалі. Також, відповідач вказав, що до перевірки не надано документів щодо вивозу або утилізації відпрацьованих автошин.
Враховуючи викладене, оскільки платником ПДВ здійснюється операція зі списання товарно-матеріальних цінностей (в тому числі зіпсованих), то вони починають використовуватись в операціях, що не є господарською діяльністю такого платника податку.
Так як під час придбання товарно-матеріальних цінностей (в тому числі зіпсованих) суми ПДВ були включені до складу податкового кредиту, то платник податку повинен не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду, в якому відбувається їх списання, здійснити нарахування податкових зобов'язань з ПДВ за основною ставкою виходячи з вартості придбання таких товарно-матеріальних цінностей (в тому числі зіпсованих). У зв'язку із вищенаведеним, в порушення п. 189.1 ст.189, п. 198.5 ст.198 Податкового кодексу України, внаслідок ненарахування податкових зобов'язань, ТОВ «ЯШІНА» занижено показник у рядку 4.1 (колонка Б) всього на суму 2 603 206 гривень.
Також, згідно матеріалів перевірки, у ході перевірки 27.06.2024 року, на адресу ТОВ «ЯШІНА» було надано запити №2/06-24 «Про проведення інвентаризації», №3/06-24 «Про надання інформації по залишках ТМЦ у розрізі місць зберігання».
Запит «Про проведення інвентаризації» №2/06-24 від 27.06.2024 року (із залученням фахівця Головного управління ДПС) вручено під підпис 27.06.2024 директору ТОВ «ЯШІНА» Олексію Грищенку.
У ході проведення перевірки у відповідь на запит №2/06-24 від 27.06.2024 року, ТОВ «ЯШІНА» надано наказ від 28.06.2024 року №19/24-ТД за підписом директора товариства, яким визначено:
провести інвентаризацію основних фондів, товарно-матеріальних цінностей, коштів із перевіркою їх фактичної наявності та документального підтвердження.
Організацію інвентаризації і контроль за її проведенням покласти на інвентаризаційну комісію, дод складу якої включити відповідних осіб.
На початку проведення інвентаризації ТОВ «ЯШІНА» надано інформацію про залишки ТМЦ станом на 01.07.2024:
по рахунку 201 «Сировина та матеріали» у загальній сумі 8 514 693,81 грн.;
по рахунку 281 «Товари на складі» у загальній сумі 12 811 071,95 грн.
Інвентаризаційною комісією ТОВ «ЯШІНА» проведено інвентаризацію ТМЦ у присутності фахівця ГУ ДПС у Дніпропетровській області), що знаходились на орендованих складах станом на 01.07.2024 року за адресами:
м. Дніпро, пр.-т Богдана Хмельницького, 31-а (СТО);
м. Дніпро, пр.-т Праці, 14 (СТО);
м. Дніпро, вул. Берегова, 236 (виробничо-складське, адмін. приміщення).
За результатами проведеної інвентаризації, встановлено нестачу ТМЦ: по рах.201: автошина б/в у кількості 826 од. (на суму 1 524 485,57 грн.), кільце протекторне у кількості 1 235 од. (на суму 3 937 124,86 грн.),гума прокладочна сира стрічка 1,0x800мм у кількості 97 кг (на суму 21 659,04 грн.); по рах.281:акумулятори у кількості 5 од. (на суму 11 474,75 грн.), автошини у кількості 89 од. (на суму 622 694 грн.), масло моторне у кількості 676,25 л (вартість 101 881,52 грн.), гальмівні колодки дискові у кількості 6 од. (вартість 15562,87грн.). про що складено акт від 01.07.2024 №1322/04-36-07-02/32388097.
Інвентаризаційні описи (із зазначенням нестачі вищенаведених ТМЦ у кількісному та вартісному виразі) за підписом членів інвентаризаційної комісії до перевірки не надано, про що складено акт від 01.07.2024 №1322/04-36-07-02/32388097.
У ході інвентаризації не встановлено наявність відповідних ТМЦ, визначених у тому числі у акті перевірки.
Проведеним аналізом даних бухгалтерського обліку, первинних бухгалтерських документів за перевіряємий період та даних Єдиного реєстру податкових накладних з 01.04.2024 року до дати проведення інвентаризації, встановлено що обсяги придбання та списання ТМЦ протягом періоду з 01.04.2024 року по 30.06.2024 року не перевищують обсяг відсутніх ТМЦ на складі, що встановлено під час інвентаризації. Це свідчить, що фактична нестача товару вже мала місце не тільки на дату інвентаризації - 01.07.2024, року а ще і на 31.03.2024 року.
Таким чином, враховуючи наведене, відповідач дійшов до висновку, що у зв'язку із вищенаведеним, на порушення п. 189.1 ст.189, п.198.5 ст.198 Податкового кодексу України, внаслідок ненарахування податкових зобов'язань обсягом 6234882,6 грн., ТОВ «ЯШІНА» занижено податкові зобов'язання (показник рядка 4.1 (колонка Б)) всього у сумі 1 246 977 грн., в т.ч. за березень 2024 року у сумі 1246977 гривень.
Крім того, перевіркою встановлено, що в порушення п.201.1, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України ТОВ «ЯШІНА» не здійснено реєстрацію податкових накладних (відсутня реєстрація) в Єдиному реєстрі податкових накладних, внаслідок порушень детально описаних в акті перевірки.
У відповідь на запит від 04.07.2024 року №5/07-24 щодо надання пояснень та підтверджуючих документів, ТОВ «ЯШІНА» не надано відомостей та документів, що спростовують наведені вище порушення.
Також, станом на дату акту перевірки 12.07.2024 додаткових документів до ДПС не надходило.
Згідно матеріалів справи, за період з 01.07.2017 по 31.03.2024 ТОВ «ЯШІНА» задекларовано податкового кредиту по податку на додану вартість у сумі 85013614 гривень.
Зведені дані щодо задекларованих платником податків та встановлених у ході проведення перевірки сум податкових зобов'язань, податкового кредиту, податку на додану вартість за період з 01.07.2017 року по 31.03.2024 року наведено в додатку 12 до акта перевірки.
У структурі податкового кредиту, задекларованого ТОВ «ЯШІНА» згідно з поданим) податковими деклараціями, найбільший вплив мали такі показники:
рядок 10.1 декларації «Придбання (виготовлення, будівництво, спорудження, створення) товарів/послуг та необоротних активів на митній території України: за основною ставкою» (придбання сировини, комплектуючих, робіт (послуг), товарів, тощо) -29057577грн. (або 34,18%);
рядок 10.2 декларації «Придбання (виготовлення, будівництво, спорудження, створення) товарів/послуг та необоротних активів на митній території України: зі ставкою 7%» (придбання ПММ) - 369 852 грн. (або 0,44%);
рядок 11.1 декларації «Ввезені на митну територію України товари, необоротні активи основною ставкою» (сировина, обладнання, автошини нові та б/в) - 25 677 495 грн. (абс 30,20%);
рядок 14 декларації «Коригування податкового кредиту» - (-)431 469 грн. (або (-)0,51%);
рядок 16 «Від'ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду» - 30 462 157 грн. (або 35,83%);
рядок 17 «Усього податкового кредиту» - 85 013 614 грн. (100%).
Перевірено достовірність відображених показників у поданих податкових деклараціях з податку на додану вартість за період з 01.07.2017 року по 31.03.2024 року на підставі наступних документів: договори, контракти, банківські виписки, видаткові накладні, CMP, ТТН, ВМД, акти виконаних робіт, податкові накладні, розрахунки коригування, журнали-ордери по бухгалтерським рахункам: 63, 64, 31, 20, 23, 26, 28, 90, 92, 93, 94 та інші.
Перевіркою достовірності відображених показників у поданих податкових деклараціях з податку на додану вартість (рядки 10.1, 10.2, 11.1, 14, 16) за період з 01.07.2017 року по 31.03.2024 року встановлено їх завищення по рядку 16 «Від'ємне значення... значення рядка 21 попереднього звітного (податкового) періоду» за рахунок порушень, що наведені у п.3.1.2.1 акту. Детально наведено в додатку 12 до акта перевірки.
Висновок щодо повноти декларування податку на додану вартість, правомірності декларування сум податку, що підлягають бюджетному відшкодуванню
За період з 01.07.2017 року по 31.03.2024 року ТОВ «ЯШІНА» задекларовано податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету у сумі 3601342 гривень.
Станом на 31.03.2024 підприємством задекларовано від'ємне значення податку на додану вартість (р.21 Декларації) у сумі 926462 гривень.
Перевіркою повноти нарахування податку на додану вартість за період з 01.07.2017 року по 31.03.2024 року встановлено його заниження у сумі 2923721 гривень та завищення від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду у сумі 926 462 грн. - за березень 2024 року.
На підставі вказаних висновків, згідно акту перевірки відповідач дійшов до висновку про порушення позивачем положень чинного законодавства, зокрема:
п.44.1, п.44.2 ст.44, пп.134.1.1 п.134.1 ст.134, пп.140.5.4, ші. 140.5.11 п.140.5 ст.140 Податкового Кодексу України від 02.12.2010р. за № 2755-VІ, зі змінами та доповненнями, з урахуванням вимог п.5.,п.7 П(С)БО 15 «Доходи», п.5 П(С)БО 11 «Зобов'язання», п.7 П(С)БО 16 «Витрати», в результаті чого занижено податок на прибуток в період, що перевірявся, у загальній сумі 396458,00грн., в т.ч. за 2017 рік у сумі 20091,00 грн., 2018 рік у сумі 66336,00грн., 2019 рік у сумі 211964,00грн., 2022 рік у сумі 813,00грн., 2023 рік у сумі 97254,00грн.;
п.189.1 ст.189,п.198.5 ст.198 Податкового Кодексу України від 02.12.2010р. за № 2755-VІ, зі змінами та доповненнями, в результаті чого, занижено податок на додану вартість в періоді, що перевірявся на загальну суму 2923271,00грн. та завищене від'ємне значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду у сумі 926462,00грн., у т.ч. березень 2024 року у сумі 926462,00грн.;
п.201.1 ст.201, абз.4 пп.201.10 ст.201,п. 120.2 ст. 120 Податкового Кодексу України від 02.12.2010р. за № 2755-VІ, зі змінами та доповненнями, в частині не здійснення реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних; штрафна санкція складає 50% обсягу постачання (без податку на додану вартість), але не більше 3400,00 гривень.
Не погодившись із вказаними висновками, здійснених податковим органом у акті перевірки, Товариство з обмеженою відповідальністю «ЯШІНА» у встановлені законодавством терміни подало заперечення на акт перевірки від 12.07.2024р. за № 1951/04-36-07-02/32388097 та додало до них матеріали, які спростовують висновки акту.
ГУ ДПС у Дніпропетровській області заперечення розглянуті, винесені спірні податкові повідомлення - рішення:
від 26.08.2024р. за №0543920702 про донарахування фінансових санкцій у розмірі 259852,70 грн. за порушення вимог п.201.1,п.201.10 ст. 201 Податкового Кодексу України від 02.12,2010р. за № 2755-VІ, зі змінами та доповненнями,
від 26.08.2024р. за №0543900702 про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 926462,00грн. за порушення вимог п. 189.1 ст.189, п.198.1, 198.5 ст.198 Податкового Кодексу України від 02.12.2010р. за № 2755-VІ, зі змінами та доповненнями,
від 26.08.2024р. за №0543880702 про донарахування податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 3512355,00грн. за порушення вимог п.189.1 ст.189, п.198.1, 198.5 ст.198 Податкового Кодексу України від 02.12.2010р. за № 2755-VІ, зі змінами та доповненнями,
від 26.08.2024р. за № 0543810702 про донарахування податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств у розмірі 495572,50грн. за порушення вимог п.44Л,п.44.2 ст.44, пп.134.1.1. п.134.1 ст.134, пп.140.5.4.,пп.140.5.11 п.140.5 ст.140 Податкового Кодексу України від 02.12.2010р. за № 2755-VІ, зі змінами та доповненнями.
Товариства з обмеженою відповідальністю «ЯШІНА» не погодилось із податковими повідомленнями - рішеннями від 26.08.2024р. за №0543920702, №0543900702, №0543880702, № 0543810702 використали своє право на оскарження рішень у адміністративному порядку, шляхом подання скарги до контролюючому органу вищого рівня (п.56.5 ст.56 Податкового Кодексу України від 02.12.2010р. за № 2755-VІ, зі змінами та доповненнями).
15 листопада 2024 року Державною податковою службою України була розглянута скарга Товариства з обмеженою відповідальністю «ЯШІНА», яка залишена без задоволення.
Вважаючи вказані вище податкові повідомлення-рішення протиправними позивач звернувся до суду з цим позовом про визнання їх протиправними та їх скасування.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що податкові повідомлення-рішення від 10.05.2024 №00257980701, №00257900701, №00257940701 прийняті Головним управлінням ДПС у Харківській області є такими, що винесені безпідставно, а тому підлягають скасуванню.
Надаючи правову оцінку обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, враховуючи межі перегляду, передбачені статтею 308 КАС України, апеляційний суд зазначає таке.
Відповідно до п.44.1, п.44.2 ст.44 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 № 2755-VІ із змінами та доповненнями, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.
Пунктом 44.3 ст. 44 ПКУ визначено, що платники податків зобов'язані забезпечити зберігання документів не менш як 1095 днів з дня подання податкової звітності, для складення якої використовуються зазначені документи, а у разі її неподання - з передбаченого ПКУ граничного терміну подання такої звітності.
Відповідно до п. 1,3 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 № 996-ХІV підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які містять відомості про господарську операцію. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблених даних на підставі первинних документів складаються зведені документи.
Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку.
Відповідно до п. 3.1, 3.2 "Методичні рекомендації по застосуванню регістрів бухгалтерського обліку" № 88 (затверджено наказом Міністерства фінансів України від 29 грудня 2000 р. № 356) облікові регістри - це носії спеціального формату (паперові, електронні) у вигляді відомостей, ордерів, книг, журналів тощо, призначені для хронологічного, систематичного або комбінованого накопичення, групування та узагальнення інформації з первинних документів, що прийняті до обліку.
Щодо податкового повідомлення-рішення №0543810702 від 26.08.2024 року щодо донарахування позивачу грошового зобов'язання по податку на прибуток
Перевіркою встановлено наявність господарських відносин Товариства з нерезидентом ZAFCO FZCO (ОАЄ) згідно Контракту від 01.07.2018 року №07/18 (придбання шин пневматичних гумових нових для вантажних автомобілів.
Встановлено відсутність коригування фінансового результату за операціями з даним нерезидентом з придбання товару 2019 році.
Позивач надав пояснення щодо обґрунтування сум витрат на придбання товару у ZAFCO FZCO (ОАЄ), вибору методу трансферного ціноутворення, розрахунків показників рентабельності тощо.
Податковий контроль за встановленням відповідності умов контрольованих операцій принципу "витягнутої руки" урегульований нормами пункту 39.5 ст.39 ПК України, шляхом моніторингу контрольованих операцій, опитування з питань трансфертного ціноутворення.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач надав пояснення під час перевірки по умовам контрольованих операцій на відповідність принципу "витягнутої руки" з додаванням копій укладених контрактів, обігово-сальдові відомості по рахунку 632, що підтверджено і актом перевірки відповідача(стор.17)
Разом з тим, колегія суддів зазначає, що будь - яких зауважень щодо отриманої інформації, застосованому методу ТЦ, не відповідності вказаної вище операції принципу «витянутої руки» від апелянта, в межах наданих йому законом повноважень, не надходило.
Встановлено, що протягом 2018-2019 років позивачем вибирався метод трансферного ціноутворення між: порівняльної неконтрольованої ціни; ціни перепродажу; «витрати плюс»; чистого прибутку; розподілення прибутку.
Позивач обрав метод «чистого прибутку», який полягає у порівнянні відповідного фінансового показника рентабельності у операціях, визначених п. п. 140.5.4 ПКУ (чистого прибутку на основі відповідної бази (витрати, продаж, активи) або показника рентабельності операційних витрат з відповідним показником рентабельності у зіставній (зіставних) неконтрольованій (неконтрольованих) операції (операціях)).
Отже, суть методу чистого прибутку полягає у зіставленні рентабельності, що склалася у компанії, яка є стороною аналізованої угоди, з ринковим інтервалом рентабельності в порівняних угодах.
Прибуток, отриманий в результаті контрольованої операції, є досить хорошим показником для того, щоб встановити, чи вплинули на операцію умови, що відрізняються від тих, які були б укладені між незалежними підприємствами в інших порівняних обставинах.
Під час визначення рівня рентабельності контрольованих операцій використовуються фінансові показники, які забезпечують встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки».
Об'єктом оподаткування, відповідно до пп 134.1.1. п. 134.1 ст. 134 ПК України, є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього розділу.
Згідно пп.140.5.1 п. 140.5 ст. 140 ПК України, фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму перевищення звичайних цін над договірною (контрактною) вартістю реалізованих товарів (робіт, послуг) при здійсненні контрольованих операцій у випадках, визначених статтею 39 цього Кодексу.
Враховуючи характер операцій, визначених п. п. 140.5.4 ПКУ - імпорт пневматичних шин вантажних автомобілів та автобусів - наявні зовнішні джерела інформації про співставні компанії, використання Методу чистого прибутку є найбільш прийнятним для підтвердження відповідності умов здійснення операцій, визначених п. п. 140.5.4 ПКУ принципу «витягнутої руки».
В якості джерел інформації також передбачається застосування міжнародної інформаційної бази RUSLANA - містить дані фінансової звітності, детальну інформацію про корпоративну структуру та аналітику для кожної окремої компанії, а також груп компаній України, Казахстану.
За даними аналізу результатів діяльності зіставних компаній з використанням Методу чистого прибутку розраховано показники:
за 2018 рік - середньозваженої чистої рентабельності та визначено діапазон їх значень, який складає від «+» 2,73% до «+» 6,30%, медіана «+» 4,00%.
за 2019 рік - середньозваженої чистої рентабельності та визначено діапазон їх значень, який складає від «+» 2,27% до «+» 5,77%, медіана «+» 3,80%.
В умовах Операцій, визначених п. п. 140.5.4 ПКУ чиста рентабельність становить «+» 14,36% щодо операцій з імпорту пневматичних шин вантажних автомобілів та автобусів, здійснених з контрагентом Zafco FZCO (Об'єднані Арабські Емірати) протягом 2018 року.
В умовах Операцій, визначених п. п. 140.5.4 ПКУ чиста рентабельність становить «+» 9,11% щодо операцій з імпорту пневматичних шин вантажних автомобілів та автобусів, здійснених з контрагентом Zafco FZCO (Об'єднані Арабські Емірати) протягом 2019 року.
Виходячи з вищевикладеного, умови Операцій, визначених п. п. 140.5.4 з імпорту пневматичних шин вантажних автомобілів та автобусів ТОВ «ЯШІНА» з контрагентом Zafco FZCO (Об'єднані Арабські Емірати) у 2018, 2019 роках відповідають принципу «витягнутої руки».
Отже, витрати по придбанню пневматичних шин вантажних автомобілів та автобусів позивачем у нерезидента Zafco FZCO (Об'єднані Арабські Емірати) у 2018, 2019 роках відповідають принципу «витягнутої руки», а відтак фінансовий результат до оподаткування не збільшується на 30 % вартості придбаного товару.
Також апелянт зазначає про невідображення у складі доходу кредит-ноти отриманої від постачальника-нерезидента.
Суд звертає увагу, що законодавство України не регулює порядок створення та обміну дебет-, кредит-нотами.
Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факт здійснення господарської операції та містять усі обов'язкові реквізити (ч.1,2 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» №996-XIV від 16.07.1999).
Відповідно до Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, що затверджена Наказом Міністерства фінансів України № 291 від 30.11.1999, сума наданих після дати реалізації знижок покупцям та інші суми, що підлягають вирахуванню з доходу, відображаються за дебетом субрахунку 704 «Вирахування з доходу».
При наданні знижки одночасно зменшується дебіторська заборгованість покупця, що відображається записом: Дт 704 - Кт 362.
Колегія суддів зауважує, що податковим кодексом України не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування на різниці по операціях надання кредит- або дебет -ноти нерезиденту. Отже, такі операції відображаються за правилами бухгалтерського обліку.
З урахуванням наведеного в цій частині рішення суду першої інстанції є правомірним та обґрунтованим.
Щодо податкових повідомлень - рішень від 26.08.2024року № 0543920702, № 0543880702, № 0543900702(ПДВ,інвентарізація)
Позиція апелянта полягає у заниженні податкових зобов'язань ПДВ за рахунок понаднормативного списання сировини у виробництво відновлення автошин шляхом наварювання на каркас (автошина б/в) спеціальної стрічки з протектором.
З цього питання слід зазначити, що у процесі виробництва продукції, виконання робіт, надання послуг підприємство стикається з нормами витрат матеріалів.
Насамперед потрібні вони самому суб'єкту господарювання для визначення потреби в сировині та контролю над своїми витратами.
За своїм змістом норма витрат - величина орієнтовна. Її не можна ототожнювати з фактичними витратами, оскільки нормування проводять з метою встановлення їх планової кількості, необхідної для вироблення виробів, забезпечення раціонального та ефективного використання сировини та матеріалів у виробництві.
У складі норми витрат враховуються: корисна витрата, технологічні відходи, вторати в процесі виготовлення.
При цьому до норми витрат не враховуються відходи та втрати при технологічному процесі, під час транспортування, брак, тощо.
Апелянтом в акті перевірки наведено цифрові показники різниці між списаною на виробництво сировиною та готовою продукцією лише у кг, проте, аналізом технологічного процесу позивача судами встановлено, що сировина обліковується у «одиницях» (кількості), а готова продукція - як у штуках так і парах, а тому здійснення порівняння лише у кількості, не є арифметично правильним та унеможливлює отримання достовірних даних, оскільки одиниці виміру не є співставними.
Враховуючи викладені обставини, колегія суддів зазначає, що норми використаної сировини є нормативно обґрунтованими втратами матеріалів та відходами в процесі виробництва, які позивачем визнано витратами звітного періоду та правомірно віднесено до собівартості реалізованих товарів.
Щодо висновків стосовно не надання результатів проведеної інвентаризації, слід зазначити про їх передчасність, оскільки позивачем остаточно складені відповідні інвентаризаційні описи до закінчення перевірки 5 липня 2024 року.
Проте, як було встановлено під час розгляду справи та не спростовано відповідачем, останній відмовився від отримання результатів проведеної на його запит інвентаризації, а відтак при складенні висновків керувався документами, які не є і не можуть бути саме тими, на підставі яких формуються достовірні дані бухгалтерського обліку та фінансової (податкової) звітності.
Згідно із пунктом 198.1 статті 198 Податкового кодексу України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.
Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше; дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною (пункт 198.2 статті 198 Податкового Кодексу України).
Пунктом 198.3 статті 198 Податкового кодексу України встановлено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Тобто, необхідною умовою для віднесення сплачених у ціні товарів (послуг) сум податку на додану вартість є факт придбання товарів та послуг із метою їх використання в господарській діяльності.
У пункті 198.6 статті 198 Податкового кодексу України зазначено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними або оформлені з порушенням вимог чи не підтверджені митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу). У разі якщо на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, які попередньо віднесені до податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до закону.
З урахуванням викладеного, на підставі доказів, що містяться в матеріалах справи, судом не встановлено будь-яких порушень з боку позивача в спірних питаннях.
З огляду на наведене колегія суддів зазначає, що податковий орган фактично сформував свої висновки за наслідком не перевірки їх на відповідність положенням діючого законодавства, що суперечить положенням ПК України та без здійснення перевірки правильності формування платником даних податкового обліку за перевіряємий період на підставі поданих платником первинних та інших документів.
Оскільки судове рішення в межах доводів апеляційної скарги є обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для її задоволення та скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.
Керуючись статтями 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.02.2025 в адміністративній справі №160/32343/24 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст.325 Кодексу адміністративного судочинства України, може бути оскаржена до касаційного суду в порядку, встановленому ст.ст.328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 01 травня 2025 року.
Головуючий - суддя Н.А. Олефіренко
суддя О.М. Лукманова
суддя Ю. В. Дурасова