Рішення від 05.05.2025 по справі 380/891/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2025 рокусправа № 380/891/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: 79026, м.Львів, вул.Стрийська, 35, код ЄДРПОУ 43968090), в якому просить суд:

-визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення №1657442-2412-1329-UА46120110000062257 від 21.03.2024 про сплату орендної плати з фізичних осіб за 2024 рік в сумі 43996,0 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, зазначив, що винесене ГУ ДПС у Львівській області податкове повідомлення-рішення №1657442-2412-1329-UА46120110000062257 від 21.03.2024 є незаконним, безпідставним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки суперечить пункту 288.4 статті 288 ПК України. Відповідач протиправно визначив орендну плату за земельну ділянку за 2024рік з 222219,24 грн. до 439960,10 грн. (10% нормативної грошової оцінки) в порушення вимог ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» в частині строків проведення нормативної грошової оцінки - передчасно, без виготовлення технічної документації, без затвердження такої документації рішенням сесії та без внесення змін Сокальською міською радою до договору оренди в цій частині, відтак з перевищенням власних повноважень як контролюючого органу, який не є суб'єктом цивільно-правових відносин по договору оренди землі, що беззаперечно доведено у постанові Верховного Суду від 29.08.2019 року у справі №805/3967/16-а. Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою від 21.01.2024 призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.

На виконання ухвали суду представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечив. Вказав, що на підставі пункту 288.1. ст. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені

зміни. Згідно долучених матеріалів справи доказів, між позивачем та Cокальською міською радою укладено договір оренди земельної ділянки за кадастровим номером: 4624810100:01:008:0260 від 27.04.2009 строком на 10 років. Відповідно до умов вказаного договору орендодавець в особі Сокальської міської ради надає, а орендар ОСОБА_1 приймає в строкове платне користування, земельну ділянку несільськогосподарського призначення (02.07 Для іншої житлової забудови), яка знаходиться на території Сокальської міської ради по АДРЕСА_2 , загальною площею - 0,0690. Додатковою угодою від 22.07.2019 було поновлено договір оренди землі.

Відповідно до умов вказаного договору орендодавець в особі Сокальської міської ради надає, а орендар ОСОБА_1 приймає в строкове платне користування, земельну ділянку несільськогосподарського призначення (02.07 Для іншої житлової забудови) , яка знаходиться на території Сокальської міської ради по АДРЕСА_2 , загальною площею - 0,0690.

Пунктом 288.4. ст. 288 ПК України встановлено, що розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (підпунктами 288.5.1, 288.5.2 пункту 288.5 статті 288 ПК України). Тобто законодавець визначив нижню та верхню граничні межі річної суми платежу по орендній платі за земельні ділянки незалежно від того, чи збігається її розмір із визначеним у договорі. У відповідності до абзацу 2 пункту 10 Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 №220, обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

Відповідно до положень договору оренди земельної ділянки орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в сумі 222 219,41 грн.

Однак, враховуючи прийняте рішення Сокальської міської ради від 14.07.2023 №1096 «Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земельних ділянок на території Сокальської міської територіальної громади» та згідно з витягом № НВ-9915310662024 від 29.01.2024 технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок нормативна грошова оцінка ділянки становить 439960,08грн.

Також представник відповідача зазначає, що відповідно до приписів Податкового кодексу України розмір орендної плати залежить від нормативної грошової оцінки землі котра підлягає обов'язковій індексації, а відтак її величина у грошовому виразі є змінною і не залежить від волі сторін.

Так, у разі індексації нормативної грошової оцінки землі у сторін не виникає обов'язку внесення змін до договору про оренду земельної ділянки в частині розміру орендної плати, оскільки така зміна не залежить від волі сторін. Тому вважає, що Головне управління ДПС у Львівській області діяло згідно з нормами національного законодавства, а отже доводи позивача викладені у позовній заяві є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Позивач не скористався правом на подання відповіді на відзив у встановлений судом строк.

Інших заяв по суті справи до суду не надходило.

Суд встановив таке.

Між Територіальною громадою в особі голови Сокальської міської ради ОСОБА_2 (орендодавець) згідно з рішенням № 55 ХХ сесії V скликання Сокальської міської ради від 10.04.2009 та ПП ОСОБА_1 укладено договір оренди землі № 040946101693 від 27.04.2009 (далі - Договір).

Відповідно до п. 1 Договору Орендодавець надає, a Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення (землі житлової та громадської забудови міста), яка знаходиться на території Сокальської міської ради по АДРЕСА_2 .

В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,0690, в тому числі землі забудови міста. (гектарів) (п. 2 Договору).

Згідно з п. 5 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 112587,34 грн.

Договорів укладено строком на 10 років.

Відповідно до п. 9 Договору орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі 3377,62 грн за рік, у грошовій формі у розмірі 281,47 гривень за місяць і оплачується щомісячно на рахунок Сокальської міської ради в ГУДКУ у Львівській області.

Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності здійснюється з урахуванням індексації. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії (п. 10 Договору).

Договір оренди землі №040946101693 від 27.04.2009 зареєстрований у Сокальському відділі ЦДЗК 10.06.2009 за № 040946101693.

Відповідно до акту прийому-передачі земельної ділянки від 10.09.2009, який складений відповідно до Договору оренди земельної ділянки від 27.04.2009 територіальна громада в особі голови Сокальської міської ради передає, a ПП Карпов М.В. приймає у користування на умовах оренди терміном на 10 років земельну ділянку площею 0,0690 га по АДРЕСА_2 із земель житлової та громадської забудови міста.

Згідно з п. 3 вказаного акта Сокальська міська рада та ПП ОСОБА_1 беруть на себе права та обов'язки по виконанню умов договору.

У силу п. 4 Договору земельна ділянка вважається переданою в оренду ПП ОСОБА_1 з моменту підписання акту прийому - передачі та державної реєстрації договору оренди.

Згідно з додатком від 20.10.2010 до Договору оренди № 040946101693 від 10.06.2009, на підставі рішення ХХХ сесії V скликання від 19.10.2010, зменшено орендну плату за земельну ділянку площею 0,0690 га по вул. Курбаса діл. № 1гр. з 6% до 3%. Перерахунок орендної плати носить орендарем у грошовій формі у розмірі 149,03 грн в місяць, 1788,35 грн в рік.

Рішенням ХХХІХ сесії VII скликання Сокальської міської ради Львівської області від 26.06.2019 № 761 «Про надання дозволу на поновлення договору оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення» поновлено договір оренди терміном терміном на 10 років на земельну ділянку несільськогосподарського призначення (кадастровий номер 4624810100:01:008:0260) площею 0,0690 га для будівництва житлового будинку з вбудовано-прибудованим об'єктом громадського призначення (офіс юридичної консультації) по вул. Курбаса діл. № 1 ОСОБА_1 .

Пунктом 2 вказаного рішення встановлено річну орендну плату в розмірі 10% від нормативної грошової оцінки землі.

Додатковою угодою про поновлення договору оренди земельної ділянки від 22.07.2019 поновлено термін дії договору оренди земельної ділянки від 10.06.2009, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис № 040946101693 на 10 (десять) років.

Пунктом 2 Додаткової угоди внесено зміни до вищевказаного договору оренди земельної ділянки, зокрема:

- пункт 1 в розділі договору «Предмет договору» викладено в новій редакції: «Орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення (02.07 Для іншої житлової забудови) з кадастровим номером 4624810100:01:008:0260, яка розташована на території Сокальської міської ради по вул. Курбаса ділянка № 1»,,

- пункт 5 в розділі договору «Об'єкт оренди» викладено в такій редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладення договору становить: 222219,24 гривень (кадастровий номер земельної ділянки 4624810100:01:008:0260),

- пункт 9 в розділі договору «Орендна плата» викладено у такій редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі у грошовій формі в розмірі 10% нормативної грошової оцінки землі і оплачується, щомісячно на рахунок Сокальської міської ради в Казначейство України».

Позивач звернувся до міського голови м. Сокаля із заявою від 08.10.2019 у якій просив зменшити йому встановлену річну орендну плату до 3% річних у зв'язку з тим, що станом на день подання заяви житловий будинок на стадії будівництва.

Відповідно до протоколу постійної комісії з питань архітектури та земельних відносин, заяву ОСОБА_1 призначено до розгляду на сесії ради.

Згідно з результатами поіменного голосування по питанню порядку денного XLV сесії VII скликання Сокальської міської ради від 11.10.2019, за прийняття рішення про зменшення відсоткової ставки орендної плати за земельну ділянку ОСОБА_1 проголосувало 11 депутатів ради, 4 утримались.

Позивач звернувся до Сокальського міського голови із заявою від 02.11.2022 у якій повідомив, що він є орендарем земельної ділянки у АДРЕСА_2 (земельна ділянка кадастровий номер 4624810100:01:008:0260). Вказав, що між ним, як орендарем, та Сокальською міською радою як орендодавцем укладено договір оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення для житлового будівництва за результатами конкурсної комісії ради із ставкою орендної плати в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки, який, згодом було поновлено. Зазначив, що 22.07.2019, відповідно до вимог земельного законодавства, у зв'язку із закінченням строку оренди між позивачем та Сокальською міською радою укладено додаткову угоду про поновлення договору оренди земельної ділянки згідно з рішенням Сокальської міської ради № 761 від 26.06.2019. На вказаній сесії присутній не був, про розгляд даного питання не повідомлявся. Вказав, що зміни до договору оренди в частині збільшення орендної плати з існуючих 3% до 10% та нормативної грошової оцінки земельної ділянки винесено Сокальською міською радою одноособово, без жодного обґрунтування та без належних на це законних підстав. Також повідомив, що 08.10.2019 письмово звернувся до Сокальської міської ради із заявою про зменшення орендної плати до 3% та відповідно приведення розміру орендної плати до договору оренди та рівної для усіх орендарів в межах міста Сокаль. Відповіді на таку заяву не отримав. Просив розглянути заяву від 08.10.2019 повторно.

Відповідно до протоколу № 14 від 05.12.2022 з питань агропромислового комплексу, земельних відносин, екології та природокористування, розвитку території, інфраструктури, архітектури та будівництва відділом земельних ресурсів та екології розроблено проект рішення за №п/п 18 «Про зменшення відсоткової орендної плати по договору оренди земельної ділянки від 10.06.2009 по АДРЕСА_2 , гр. ОСОБА_1 ». Згідно з наданим позивачем проєктом рішення Сокальської міської ради «Про зменшення відсоткової орендної плати по договору оренди земельної ділянки від 10.06.2009 по АДРЕСА_2 , гр. Карпов» задоволено заяву позивача від 02.11.2022 та встановлено розмір орендної плати - 3% від нормативної грошової оцінки землі, за згодою сторін.

Поряд з цим, вказане рішення розглянуто на ІІ пленарному засіданні чергової ХХХ сесії VIII скликання Сокальської міської ради Львівської області.

Згідно з витягом з протоколу ІІ пленарного засідання чергової ХХХ сесії VIII скликання Сокальської міської ради Львівської області від 07.02.2023 рішення не прийнято. Зазначений проєкт набрав 13 голосів «за», 0 голосів «проти», 5 - «утримались», 17 не голосували.

14.07.2023 Сокальською міською радою ХХХІV сесією VІІІ скликання прийнято рішення №1096 «Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земельних ділянок на території Сокальської міської територіальної громади» станом на 2024.

Листом від 03.01.2024 Сокальська міська рада повідомила Головне управління ДПС у Львівській області про те, що рішенням ХХХІV сесією VІІІ скликання №1096 затверджено технічну документацію з нормативно грошової оцінки земельних ділянок на території Сокальської міської територіальної громади, яка вступає в дію з 01.01.2024, а також долучила вказане рішення та витяг №НВ -9915310662024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки стосовно земельної ділянки з кадастровим номером: 4624810100:01:008:0260, площею 0,069га.

Згідно з пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 та п. 286.5 ст. 286 ПК України відносно платника ОСОБА_1 ГУ ДПС у Львівській області винесено податкове повідомлення-рішення №1657442-2412-1329-UА46120110000062257 від 21.03.2024, яким сума грошового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2024 рік визначена у розмірі 43996,00грн.

Податкове повідомлення-рішення №1657442-2412-1329-UА46120110000062257 від 21.03.2024 направлялося позивачу рекомендованим листом з повідомленням, яке він отримав особисто 19.12.2024.

Не погодившись з правомірністю прийняття спірного податкового повідомлення-рішення, позивач звернулася до суду з цим позовом за захистом своїх порушених прав.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Відповідно до ч.1ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Так, відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються нормами Податковим кодексом України (далі - ПК України).

Згідно з пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Відповідно до п.269.1 ст.269 ПК України платниками плати за землю є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі, яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності на правах постійного користування; платники орендної плати - землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди.

За умовами п.270.1 ст.270 ПК України об'єктами оподаткування платою за землю є:

270.1.1. об'єкти оподаткування земельним податком:

270.1.1.1. земельні ділянки, які перебувають у власності;

270.1.1.2. земельні частки (паї), які перебувають у власності;

270.1.1.3. земельні ділянки державної та комунальної власності, які перебувають у володінні на праві постійного користування;

270.1.2. об'єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.

При цьому, згідно з п.271.1 ст.271 ПК України базою оподаткування є:

271.1.1. нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом;

271.1.2. площа земельної ділянки, нормативну грошову оцінку якої не проведено.

База оподаткування по земельних частках (паях) визначається згідно із даними земельних ділянок, на які фізичні особи мають право як власники земельних часток (паїв), з урахуванням підпунктів 271.1.1 та 271.1.2 цього пункту.

Відповідно до п. 271.2 ст.271 ПК України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Згідно з п. 274.1 ст.274 ПК України ставка податку за земельні ділянки, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для лісових земель - не більше 0,1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

За приписами п.285.1 ст.285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.

Умовами п. 285.2 ст. 285 ПК України передбачено, що базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Відповідно до п. 286.1 ст. 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є:

а) дані державного земельного кадастру;

б) дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;

в) дані державних актів, якими посвідчено право власності або право постійного користування земельною ділянкою (державні акти на землю);

г) дані сертифікатів на право на земельні частки (паї);

ґ) рішення органу місцевого самоврядування про виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв);

д) дані інших правовстановлюючих документів, якими посвідчується право власності або право користування земельною ділянкою, право на земельні частки (паї);

е) дані Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначеного у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.

У разі подання платником податку до контролюючого органу правовстановлюючих документів на земельну ділянку, земельну частку (пай), відомості про які відсутні у базах даних інформаційних систем центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, нарахування податку фізичним особам здійснюється на підставі поданих платником податку відомостей до отримання контролюючим органом інформації про перехід права власності на об'єкт оподаткування.

Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, у сфері будівництва щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У разі подання платником податку до контролюючого органу правовстановлюючих документів на земельну ділянку, відомості про яку відсутні у базах даних інформаційних систем центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, сплата податку фізичними та юридичними особами здійснюється на підставі поданих платником податку відомостей до отримання контролюючим органом інформації про перехід права власності на об'єкт оподаткування.

Згідно з п.286.5 ст.286 ПК України нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, разом із детальним розрахунком суми податку, який, зокрема, але не виключно, має містити кадастровий номер та площу земельної ділянки, розмір ставки податку та розмір пільги зі сплати податку.

При цьому, умовами п.288.1 ст.288 ПК України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Договір оренди земель державної і комунальної власності укладається за типовою формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.288.4 ст.288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім випадків консервації таких земельних ділянок або визнання земельних ділянок забрудненими (потенційно забрудненими) вибухонебезпечними предметами).

Приписами п. 288.5 ст. 288 ПК України встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:

288.5.1. не може бути меншою за розмір земельного податку:

для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки;

для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області;

288.5.2. не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

288.5.3. може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.

288.5.4. для пасовищ у населених пунктах, яким надано статус гірських, не може перевищувати розміру земельного податку.

288.5.5. для баз олімпійської, паралімпійської та дефлімпійської підготовки, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України, не може перевищувати 0,1 відсотка нормативної грошової оцінки.

Суд встановлено, що між позивачем та Cокальською міською радою укладено договір оренди земельної ділянки за кадастровим номером:4624810100:01:008:0260 від 27.04.2009 строком на 10 років.

Відповідно до умов вказаного договору орендодавець в особі Сокальської міської ради надає, а орендар ОСОБА_1 приймає в строкове платне користування, земельну ділянку несільськогосподарського призначення (02.07 Для іншої житлової забудови), яка знаходиться на території Сокальської міської ради по АДРЕСА_2 , загальною площею - 0,0690.

Пунктом 13 Договору оренди земельної ділянки за кадастровим номером 4624810100:01:008:0260 закріплено, що «Розмір орендної плати переглядається щорічно згідно з цим Договором у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених Договором;

- зміни граничних розмірів земельного податку, визначених Податковим кодексом України, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством ;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами;

- зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності;

- в інших випадках, передбачених законом.»

З огляду на вказане, суд зазначає, що дане положення договору, передбачає можливість зміни розміру орендної плати зокрема і в частині зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки та в інших випадках, передбачених законом. Враховуючи вище зазначене, твердження позивача, щодо відсутності в умовах договору положення щодо збільшення розміру орендної плати внаслідок індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки є хибним та не відповідає дійсності.

Також, Додатковою угодою про поновлення договору оренди земельної ділянки від 22.07.2019 поновлено термін дії договору оренди земельної ділянки від 10.06.2009, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис № 040946101693 на 10 (десять) років.

Пунктом 2 Додаткової угоди внесено зміни до вищевказаного договору оренди земельної ділянки, зокрема:

- пункт 1 в розділі договору «Предмет договору» викладено в новій редакції: «Орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення (02.07 Для іншої житлової забудови) з кадастровим номером 4624810100:01:008:0260, яка розташована на території Сокальської міської ради по вул. Курбаса ділянка № 1»,,

- пункт 5 в розділі договору «Об'єкт оренди» викладено в такій редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладення договору становить: 222219,24 гривень (кадастровий номер земельної ділянки 4624810100:01:008:0260),

- пункт 9 в розділі договору «Орендна плата» викладено у такій редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі у грошовій формі в розмірі 10% нормативної грошової оцінки землі і оплачується, щомісячно на рахунок Сокальської міської ради в Казначейство України».

Індексація нормативної грошової оцінки земель закріплена ст. 289 Податкового кодексу України.

Пунктом 289.1. ст. 289 Податкового кодексу України обумовлено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Пунктом 286.2 ст. 286 ПК України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Згідно з пп. 14.1.125 п. 14.1 ст. 14 ПК України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XII, глави 1 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Правове регулювання оцінки земель визначає, зокрема, Закон України від 11.12.2003 №1378-ІV «Про оцінку земель».

Відповідно до ст.1 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Частиною 1 ст.13 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Статтею 201 Земельного кодексу України передбачено, що грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі. Залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо. Експертна грошова оцінка використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок. Грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 15 Закону України «Про оцінку земель» підставою для проведення оцінки земель, у тому числі нормативної грошової оцінки земельних ділянок, є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Статтею 18 Закону України «Про оцінку земель» встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше, ніж один раз на 5-7 років.

Частини 1, 2 ст.20 Закону України «Про оцінку земель» визначають, що за результатами бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

При цьому у постановах Верховного Суду від 12.11.2018 у справі №814/789/17, від 27.11.2018 у справі №817/1819/17, від 17.10.2019 у справі №817/1814/17, від 10.09.2020 у справі №817/1793/17, від 28.07.2020 № 817/1783/17, від 20.01.2021 у справі №160/2185/20, від 15.06.2021 у справі №817/1802/17, від 30.06.2021 у справі №804/1472/17 визначено, що витяг з технічної документації про грошову оцінку землі, сам по собі не є рішенням суб'єкта владних повноважень, оскільки не зумовлює виникнення будь-яких прав і обов'язків для осіб, не змінює фактичне значення коефіцієнтів, що застосовані під час здійснення нормативної грошової оцінки землі, так само як і самого значення нормативної грошової оцінки землі, а лише носить інформаційний характер. Він складається на основі розрахованих у встановленому порядку показників (коефіцієнтів), які визначені у технічній документації, що затверджується рішенням відповідної сільської, селищної або міської ради.

Згідно з положеннями статті 23 Закону України «Про оцінку землі» технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації.

Рішення рад щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.

Зокрема, у цьому пункті зазначено, що рішення ради щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти висновку, що нормативна грошова оцінка землі проводиться в обов'язковому порядку для визначення розміру орендної плати за землі комунальної та державної форм власності. При цьому технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, затверджується рішенням відповідної сільської, селищної чи міської ради. Таке рішення офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року.

Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду України від 2 березня 2016 року у справі № 3-476гс15, Верховного Суду від 31 липня 2018 року у справі № 804/7823/14, від 30 жовтня 2018 року у справі № 804/2111/14, від 12 листопада 2018 року у справі № 814/789/17, від 20 грудня 2018 року у справі № №826/11716/17 та від 28 вересня 2020 року у справі № 808/995/18.

Судом встановлено, що Сокальською міською радою прийнято рішення від 14.07.2023 №1096 «Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земельних ділянок на території Сокальської міської територіальної громади».

Однак, дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюються як витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, який відповідно до статті 23 Закону №1378, видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

В даному випадку з матеріалів справи видно, що Головне управління ДПС у Львівській області отримало витяг про нормативну грошову оцінку стосовно земельної ділянки з кадастровими номерами: 4624810100:01:008:0260, площею 0,069га.

Враховуючи прийняте рішення Сокальської міської ради від 14.07.2023 № 1096 «Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земельних ділянок на території Сокальської міської територіальної громади» та згідно з витягом № НВ-9915310662024 від 29.01.2024 технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок нормативна грошова оцінка ділянки становила 439960,08 гривень.

Відповідно до приписів Податкового кодексу України розмір орендної плати залежить від нормативної грошової оцінки землі, котра підлягає обов'язковій індексації, а відтак її величина у грошовому виразі є змінною і не залежить від волі сторін. Так у разі індексації нормативної грошової оцінки землі у сторін не виникає обов'язку внесення змін до договору про оренду земельної ділянки в частині розміру орендної плати, оскільки така зміна не залежить від волі сторін.

Схожа правова позиція неодноразово застосовувалась Верховним Судом. Зокрема у постанові від 27.01.2022 у справі №1140/2785/18 судом касаційної інстанції зроблено висновок, «що нормами Податкового кодексу України й самим договором оренди землі передбачено проведення індексації нормативної грошової оцінки земельних ділянок, проте, всупереч приписам закону, позивач при обчислені розміру орендної плати цього не врахував, що й стало підставою для податкового органу здійснити відповідні донарахування. Позиція ж суду апеляційної інстанції про фактичну зміну умов договору оренди землі в частині розміру орендної плати не ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права».

Водночас, 06.07.2022 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 01.07.2022 №753 «Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок», яка передбачає, зокрема, що витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок оформляється і видається автоматично в електронній формі з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру та з 10.11.2021 відбулася зміна значень нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

У постанові від 09.11.2021 у справі №635/4233/19 з аналізу нормативно-правових норм ПК України, Закону №1378-ІV, Закону України «Про оренду землі» №161-XIV Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

Також правові висновки неодноразово висловлював Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду в постановах від 30.01.2020 у справі №640/15419/15-ц, від 24.07.2019 у справі №644/9862/14-ц, від 09.10.2019 в справі №645/1972/16-ц.

При цьому, зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати незалежно від домовленості сторін у договорі оренди землі про можливість такої зміни.

Відносини оподаткування не можуть регулюватися на засадах угоди між її учасниками та не передбачають укладання договорів стосовно виконання податкового обов'язку, а регулюються виключно засобами владних приписів з боку держави. Хоча розмір, порядок та умови сплати орендної плати за землю узгоджуються в договорі оренди, орендна плата є формою податку на землю, а справляння плати за землю є сферою регулювання податкового законодавства. Плата за землю державної або комунальної власності (орендна плата) є обов'язковим платежем, який не може залежати від умов договору.

Розрахунок згідно з сформованим податковим повідомленням - рішенням форми «Ф» за платежем орендна плата з фізичних осіб №1657442-2412-1329-UА46120110000062257 від 21.03.2024 про сплату орендної плати з фізичних осіб за 2024 рік в сумі 43996,0 грн (кадастровий номер 4624810100:01:008:0260):

439960,08 гривень х 10% = 602 218,10 грн. (439960,08 гривень - нормативна грошова оцінка вищезазначеної земельної ділянки у 2024 році згідно витягу; 10% - розмір ставки орендної плати за землю).

Суд зауважує, що рішення Сокальської міської ради від 14.07.2023 № 1096 «Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земельних ділянок на території Сокальської міської територіальної громади» позивачем у судовому порядку не оскаржувалось та станом на дату прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, так і під час розгляду даної справи судом є чинним.

Отже, відповідач правомірно застосував ставку у розмірі 10% для нарахування позивачу суми земельного податку за 2024 рік.

Відтак доводи позивача про відсутність правових підстав на сплату податку на землю, зокрема, у 2024році із розрахунку10% від розміру нормативної грошової оцінки є безпідставними.

Також суд зазначає, що відповідно до п.п.288.1 ст.288 та пп.287.10 ст.287 Податкового кодексу України, податковим органом було:

- нараховано орендну плату за землю за 2022 рік податковим повідомленням - рішенням №124823-2408-1329 від 31.05.2022 року в сумі 24 444,12 грн, що сформоване на підставі додаткової угоди від 22.07.2019 та витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки (розрахунок: 222219,24 (НГО)*1,1(індексація землі)*10%(ставка податку);

-нараховано орендну плату за землю за 2023рік податковим повідомленням-рішенням №88297-2412-1329 від 21.03.2023 року в сумі 33438.10 грн, що сформоване на підставі додаткової угоди від 22.07.2019 та витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки (розрахунок: 290766,10 (НГО)*1,15 (індексаціяземлі)*10%(ставка податку).

Вказані податкові повідомлення-рішення позивач не оскаржував, а тому суми визначених в них грошових зобов'язань набули статусу узгоджених.

Отже спірне податкове повідомлення-рішення прийнято за наявності передбачених законом підстав, в порядку та у спосіб, визначені законом, а посилання позивача на виконання ним саме умов договору оренди землі від 27.04.2009 з внесеними змінами додатковою угодою від 22.07.2019 суд відхиляє як безпідставні та необґрунтовані.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

На підставі вищевикладеного, розглянувши справу в межах позовних вимог на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням встановлених обставин, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

З урахуванням відмови в задоволенні адміністративного позову, розподіл судових витрат судом не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: 79026, м.Львів, вул.Стрийська, 35, код ЄДРПОУ 43968090) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити повністю.

Судові витрати не розподіляються.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Лунь З.І.