05 травня 2025 рокусправа № 380/25386/24
Львівський окружний адміністративний суд в складі судді Желік О.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із вимогами:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ПФУ в Житомирській області про відмову у призначенні пенсії від 03.10.2024 у зв'язку з незарахуванням до страхового стажу періодів служби, коли позивач брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці; та у зв'язку з незарахуванням до страхового стажу проходження навчання на Вищих курсах МВС СРСР у період з 01.04.1988 по 28.02.1989;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву позивача від 25.09.2024 року, яка надійшла до Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України та зарахувати до страхового стажу періоди військової служби з 09.06.2022 по 19.10.2022, з 22.10.2022 по 14.12.2022, з 22.12.2022 по 02.05.2023, з 15.05.2023 по 04.11.2023, з 22.11.2023 по 18.04.2024, з 06.05.2024 по 11.05.2024, з 22.05.2024 по 23.07.2024 на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці, та зарахувати до страхового стажу період проходження навчання на Вищих курсах МВС СРСР у період з 01.04.1988 по 28.02.1989.»
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач у період з 09.06.2022 по 19.10.2022, з 22.10.2022 по 14.12.2022 з 22.12.2022 по 02.05.2023, з 15.05.2023 по 04.11.2023, з 22.11.2023 по 18.04.2024, з 06.05.2024 по 11.05.2024, з 22.05.2024 по 23.07.2024 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Харківській області, в Сумській області, в Донецькій області, в Запорізькій області. Водночас рішенням Головного управління ПФУ в Житомирській області від 03.10.2024 не зараховано вказаний період служби позивача до страхового стажу в пільговому обчисленні - один місяць служби за три місяці, що слугувало однією з підстав відмови у призначенні йому пенсії за віком.
Окрім цього позивач зазначив, що у період з 01.04.1988 року по 23.02.1989 року він проходив навчання на Вищих курсах МВС СРСР, що підтверджується Свідоцтвом про закінчення Вищих курсів МВС СРСР № 160/695 від 23.02.1989 року. Після закінчення Вищих курсів МВС СРСР, позивачу було присвоєно звання оперуповноваженого БХСС, що підтверджується послужним списком МВС СРСР. Разом з тим, оскаржуваним рішенням Головного управління ПФУ в Житомирській області також не було зараховано до страхового стажу позивача відповідних періодів його навчання.
Позиція відповідача 1 - Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області викладена у відзиві на позовну заяву, у якому представник щодо задоволення позову заперечила та вказала, що в даному випадку Головне управління Пенсійного фонду України є неналежним відповідачем у справі, оскільки Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області не приймалося рішення про відмову у перерахунку пенсії.
По суті позовних вимог представник відповідача вказала, що чинним законодавством не передбачено зарахування у трикратному розмірі періодів проходження військової служби, при призначенні пенсії відповідно Закону № 1058. Страховий стаж позивача становить 21 рік 0 місяців 10 днів. За доданими документами до страхового стажу не врахований період служби з 05.09.1986 по 28.02.1989, оскільки проходження та зарахування до страхового стажу за послужним списком не передбачено законодавством.
Позиція відповідача 2 - Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області викладена у відзиві на позовну заяву, у якому представник щодо задоволення позову заперечила та вказала, що період безпосередньої участі особи у здійсненні заходів необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, з 09.06.2022 по 19.10.2022, з 22.10.2022 по 14.12.2022, з 22.12.2022 по 02.05.2023, з 15.05.2023 по 04.11.2023, з 22.11.2023 по 18.04.2024, з 06.05.2024 по 11.05.2024, з 22.05.2024 по 23.07.2024, зараховано до страхового стажу в одинарному розмірі так, як зарахування в пільговому обчисленні 1 місяць служби за три не передбачено Законом №1058.
За результатами розгляду документів позивача, доданих до заяви до страхового стажу не зараховано: період служби з 05.09.1986 по 28.02.1989, оскільки проходження служби та зарахування до страхового стажу за послужним списком не передбачено законодавством; період проходження слухачем на Вищих курсах МВС СРСР у період з 01.04.1988 по 28.02.1989, оскільки особа є слухачем та відсутня інформація про присвоєння кваліфікації. Страховий стаж Позивача становить 21 рік 0 місяців 10 днів. Позивач матиме право на пенсійну виплату з 25.07.2029 або при набутті необхідного страхового стажу. Враховуючи принцип екстериторіальності, розгляд заяви та наданих документів щодо призначення пенсії за віком здійснено відповідним структурним підрозділом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, яким 03.10.2024 винесено рішення про відмову у призначенні пенсії через відсутність необхідного страхового стажу.
Ухвалою від 27.12.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) сторін.
Розглянувши позов, подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 08.12.2023.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звертався 25.09.2024 року до Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України з метою призначення йому дострокової пенсії за віком на підставі ч. 4 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Заява від 25.09.2024 року з урахуванням принципу екстериторіальності, передана на розгляд Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області.
03.10.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області було прийняте рішення про відмову у призначенні пенсії № 135050016817, яким у призначенні дострокової пенсії за віком ОСОБА_1 було відмовлено у зв'язку з тим, що згідно з обчисленнями «Страховий стаж особи становить: 21 рік 0 місяців 10 днів». За доданими документами до страхового стажу не врахований період служби з 05.09.1986 по 28.02.1989, оскільки проходження служби та зарахування до страхового стажу за послужним списком не передбачено законодавством.
У відповідь на адвокатський запит представника позивача Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом №1300-5903-8/194643 від 28.11.2024 повідомило, зокрема, про те, що періоди служби, коли заявник брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України не передбачено чинним законодавством рахувати в пільговому обчисленні.
Вважаючи протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про відмову в призначенні пенсії за віком, позивач звернувся до суду.
Вирішуючи спір суд керується таким.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, особливості призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
За змістом статті 115 Закону №1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають, серед іншого, військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, […], особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п'ятого частини першої статті 101 зазначеного Закону, а також абзацу шостого частини першої статті 101 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
За правилами пункту 16 Прикінцевих положень Закону №1058-IV до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року №1788-XII (далі - Закон №1788-XII) застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Згідно зі статтею 16 Закону №1788-ХІІ, військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейські, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), […], мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Статтею 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII (далі - Закон №2232-XII), передбачено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни.
Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною 4 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, і зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
Відповідно до абзацу другого пункту 1 статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991року №2011-XII (далі - Закон №2011-XII) час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. […]. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Отже, виходячи з наведеного, час проходження військової служби, протягом якого військовослужбовець брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, зараховується до його страхового стажу.
Відповідно до статті 57 Закону №1788-XII передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.
Зарахування періоду проходження військової служби у трикратному розмірі регулюється Положенням про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей, яке затверджено Наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року № 530 (далі - Положення №530).
Пунктом 1.1. Положення №530 визначено, що цим положенням визначається порядок обчислення вислуги років для призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим з військової служби.
Пунктом 2.3 розділу 2 Положення №530 передбачено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
Подібні правовідносини та норми права, які їх регулюють, уже були предметом розгляду у Верховному Суді і у постановах від 05 червня 2018 року у справі N348/347/17, від 30 липня 2019 року у справі N346/1454/17 та від 02 квітня 2020 року у справі N185/4140/17 (92-а/185/282/17) Верховний Суд дійшов висновку, що аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Відповідно до довідки про проходження військової служби (трудову діяльність) № 1630/2338 від 24.07.2024 року, старший лейтенант ОСОБА_1 , офіцер групи сил підтримки штабу був мобілізований 20.03.2022 року, та проходив службу з 20.03.2022 року по 03.11.2022 року на посаді офіцера групи логістики штабу військової частини НОМЕР_2 , з 04.11.2022 року по 24.07.2024 року на посаді офіцера групи сил підтримки штабу військової частини НОМЕР_2 .
Згідно з довідкою про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України № 1630/2339 від 24.07.2024, старший лейтенант ОСОБА_1 , 24.07.1964 року, дійсно в період 09.06.2022 по 19.10.2022, з 22.10.2022 по 14.12.2022 з 22.12.2022 по 02.05.2023, з 15.05.2023 по 04.11.2023, з 22.11.2023 по 18.04.2024, з 06.05.2024 по 11.05.2024, з 22.05.2024 по 23.07.2024 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Харківській області, в Сумській області, в Донецькій області, в Запорізькій області.
Також факт проходження військової служби підтверджується записами військового квитка ОСОБА_1 серії НОМЕР_3 .
Як встановлено судом, при розгляді питання про призначення позивачу пенсії за віком Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області не було зараховано в пільговому обчисленні періоди участі позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
За таких обставин, вищеозначені спірні періоди підлягають кратному зарахуванню до страхового стажу позивача, що дає право на пенсію за віком, що свідчить про обґрунтованість позову в цій частині.
Щодо зарахування періодів навчання позивача в закладі вищої освіти СРСР з 01.04.1988 по 23.02.1989.
Згідно з відповіддю ГУ ПФУ у Львівській області на адвокатський запит №24/11/21 від 21.11.2024 року, на розгляді серед документів також перебувало свідоцтво вищих курсів МВС СРСР № 160/695 від 23.02.1989 року, яке не було враховано Головним управлінням ПФУ в Житомирській області при обрахунку страхового стажу позивача.
Так, суд встановив, що позивач у період з 01.04.1988 року по 23.02.1989 року проходив навчання на Вищих курсах МВС СРСР, що підтверджується Свідоцтвом про закінчення Вищих курсів МВС СРСР № 160/695 від 23.02.1989 року.
Після закінчення Вищих курсів МВС СРСР, ОСОБА_1 було присвоєно звання оперуповноваженого БХСС, що підтверджується послужним списком МВС СРСР.
Відповідно до п. 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 року № 229, Стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про державну службу».
Відповідно до пункту 8 розділу ХІ ЗУ “Про державну службу», стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час.
Відповідно до п.7 розділ І Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 23.10.73 №778, яке діяло на час навчання позивача на Вищих курсах МВС СРСР, військовозобов'язані, призначені на посади рядового і начальницького складу міліції, а також зараховані курсантами шкіл міліції, знімаються з військового обліку та перебувають в кадрах Міністерства внутрішніх справ СРСР.
Таким чином, у період з 01.04.1988 року по 28.02.1989 року позивач перебував в кадрах Міністерства внутрішніх справ і проходив службу в органах внутрішніх справ із присвоєнням йому спеціального звання оперуповноваженого БХСС.
З огляду на положення ст.35 закону №3723-XII та абз.22 п.3 порядку зазначений період служби, а саме навчання на Вищих курсах МВС СРСР, підлягає включенню до стажу державної служби та відповідно зарахуватися до стажу роботи при визначенні стажу права позивача на дострокову пенсію за віком.
За наведених обставин суд доходить висновку про протиправність рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 03.10.2024 №135050016817 та необхідність його скасування.
З метою ефективного захисту порушених прав позивача слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати до страхового ОСОБА_1 періоди військової служби з 09.06.2022 по 19.10.2022, з 22.10.2022 по 14.12.2022, з 22.12.2022 по 02.05.2023, з 15.05.2023 по 04.11.2023, з 22.11.2023 по 18.04.2024, з 06.05.2024 по 11.05.2024, з 22.05.2024 по 23.07.2024 на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці, та зарахувати до страхового стажу період проходження навчання на Вищих курсах МВС СРСР у період з 01.04.1988 по 23.02.1989, а також повторно розглянути його заяву від 25.09.2024 при призначення пенсії з урахуванням висновків суду, викладених у даному судовому рішенні.
Окрім цього, визначаючи відповідача, який має виконувати рішення зобов'язального характеру, суд виходить із такого.
Статтею 44 Закону України №1058 врегульований порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону України №1058, призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (у редакції на момент виникнення правовідносин) (далі Порядок №22-1).
Відповідно до п. 1.1 Порядку 22-1 в редакції, що діяла на час звернення позивача до органу Пенсійного фонду, заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Пунктом 4.2 Порядку № 22-1 передбачено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Відповідно до п. 4.3 Порядку № 22-1, створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій. Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
За приписами п. 4.10 розділу ІV Порядку №22-1 після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
Таким чином, суд вважає, що аналіз наведених вище положень Порядку №22-1 зумовлює такі висновки:
- сутність принципу екстериторіальності полягає у визначенні структурного підрозділу органу, що призначає пенсію, який формуватиме електронну пенсійну справу та розглядатиме по суті заяву про призначення пенсії, незалежно від місця проживання/перебування заявника чи місця поданням ним відповідної заяви, тобто без прив'язки до території;
- після опрацювання електронної пенсійної справи та прийняття рішення за наслідками розгляду заяви про призначення пенсії структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, (тобто територіального органу Пенсійного фонду України), визначений за принципом екстериторіальності, передає електронну пенсійну справу органу, що призначає пенсію, (тобто територіальному органу Пенсійного фонду України), за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії (п. 4.10);
- виплату пенсії проводить орган, що призначає пенсію, (тобто територіальний орган Пенсійного фонду України) за місцем фактичного проживання/перебування особи.
Сторонами не заперечується, що заява позивача розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області, відтак, з огляду на приписи п. п. 4.2, 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1, на останнього й має бути покладено й обов'язок відновлення порушених прав позивача, оскільки саме Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області не виконало свого обов'язку щодо всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів.
Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не здійснювало розгляд заяви позивача, не приймало рішення про відмову у призначенні пенсії, а тому відсутні правові та фактичні обставини для покладання на нього обов'язку щодо зобов'язання вчинити дії.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, за сукупністю наведених обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 250, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про відмову у призначенні пенсії від 03.10.2024 №135050016817.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (ЄДРПОУ 13559341) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ) періоди проходження ним військової служби з 09.06.2022 по 19.10.2022, з 22.10.2022 по 14.12.2022, з 22.12.2022 по 02.05.2023, з 15.05.2023 по 04.11.2023, з 22.11.2023 по 18.04.2024, з 06.05.2024 по 11.05.2024, з 22.05.2024 по 23.07.2024 на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці, та зарахувати до страхового стажу період проходження навчання на Вищих курсах МВС СРСР у період з 01.04.1988 по 23.02.1989, а також повторно розглянути заяву від 25.09.2024 про призначення пенсії з урахуванням висновків суду, викладених у даному судовому рішенні.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (ЄДРПОУ 13559341) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ) витрати по сплаті судового збору в сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн. 96 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VI «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Желік О.М.