Рішення від 29.04.2025 по справі 380/21373/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Львів

29 квітня 2025 рокусправа № 380/21373/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Кондратюк Ю.С.,

секретар судового засідання: Бугрінова Е.В.,

з участю:

представника позивача: не з'явився,

представника відповідача: Бачук В.І.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЖЕРЕЛА РОДИННОГО ЗДОРОВ'Я» до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про скасування податкових повідомлень-рішень,-

УСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЖЕРЕЛА РОДИННОГО ЗДОРОВ'Я» (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Хмельницькій області (далі - відповідач), в якій просить:

- скасувати податкові повідомлення-рішення: №19918/2201/0708 від 31.07.2024; №19920/2201/0708 від 31.07.2024, №19917/2201/0708 від 31.07.2024, №0199682407 від 31.07.2024, № 0199672407 від 31.07.2024.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у період з 30.05.2024 по 19.06.2024 працівниками Головного управління ДПС у Хмельницькій області була проведена планова виїзна документальна перевірка ТОВ «Джерела родинного здоров'я» з питань дотримання податкового, валютного законодавства за період з 01.01.2017 по 30.09.2023, з питань правильності нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період діяльності з 24.12.2014 по 30.09.2023, іншого законодавства за період діяльності з 01.01.2017 по 30.09.2023 відповідно до затвердженого плану (переліку питань) документальної перевірки. За результатами перевірки працівники Головного управління ДПС у Хмельницькій області склали Акт перевірки від 26.06.2024 №16034/22-01-07-08/39563051. ТОВ «Джерела родинного здоров'я» вважає, що низка висновків зроблених працівниками Головного управління ДПС у Хмельницькій області під час перевірки, не відповідає фактам, а також нормам чинного законодавства, а податкові повідомлення-рішення від 31.07.2024 №19918/2201/0708, №19920/2201/0708, №19917/2201/0708, №0199682407, рішення № 0199672407 від 31.07.24 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем - податок на прибуток підприємств та штрафними (фінансовими) санкціями та за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних протиправними та такими, що підлягають скасуванню з огляду на наступне.

В Акті вказано - перевіркою встановлено, що ТОВ «ДЖЕРЕЛА РОДИННОГО ЗДОРОВ'Я» складено та зареєстровано податкові накладні на проведені операції з постачання лікарських засобів та інших супутніх товарів, датовані останнім днем місяця, в якому здійснювались такі операції на загальну суму реалізації 347920022,57 грн, в т.ч. ПДВ 28091807,35 грн, операції, що оподатковуються за нульовою ставкою - 20900675,95 грн. В той же час відповідач на підставі Акту виносить податкові повідомлення-рішення, в яких зазначає про відсутність складення та реєстрації податкових накладних на суму 20737880,55 грн. Окрім того в додатку до податкових повідомлень-рішень відповідач наводить посилання на норми ПК України, саме абз. 4 п. 1201.2 ст. 120.

Всупереч вищевказаній нормі ПК, загальна сума штрафу обрахована в оскаржуваному податковому-повідомленні рішенні становить 1 036 894,03 грн. Окрім цього аналогічно вбачається невідповідність висновків Акту перевірки з даними зазначеними в податковому повідомленні-рішенні №19918/2201/0708 від 31.07.2024, а саме: в акті зазначено - перевіркою встановлено, що ТОВ «ДЖЕРЕЛА РОДИННОГО ЗДОРОВ'Я» складено та зареєстровано податкові накладні на проведені операції з постачання лікарських засобів та інших супутніх товарів, датовані останнім днем місяця, в якому здійснювались такі операції на загальну суму 347920022,57 грн, в т.ч. ПДВ 28091807,35 грн. В той же час відповідач на підставі Акту виносить податкове повідомлення-рішення №19918/2201/0708 від 31.07.2024, в якому зазначає про відсутність складення та реєстрації податкових накладних на загальну суму реалізації 327019346,62 грн.

В порушення Порядку № 727 Акт перевірки містить неточності, що призвели до винесення неправомірних податкових повідомлень-рішень. Нормами пунктів 124.2 та 124.3 статті 124 Податкового кодексу України передбачено штрафні санкції за діяння, передбачені пунктом 124.1 та 123.2 цієї статті, але вчинені умисно.

Згідно з пунктом 109.3 статті 109 Кодексу, необхідною умовою притягнення особи до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення є встановлення контролюючими органами вини особи, лише у випадках визначених пунктом 119.3 статті 119, пунктами 123.2 - 123.5 статті 123, пунктами 124.2, 124.3 статті 124, пунктами 125-1.2 - 125-1.4 статті 125-1 цього Кодексу.

Вказане визначає необхідність дій з боку органів ДПС у зборі належної та допустимої доказової бази, яка переконливо буде доводити, що саме платник податків створив такі умови, за яких стало можливе вчинення податкового правопорушення. При цьому він міг та мав можливість дотриматися встановленого порядку, проте свідомо це проігнорував. Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 08.12.2022 у справі № 520/9294/21, від 03.08.2023 у справі № 520/22505/21, від 22.08.2023 у справі № 520/18519/21.

Ухвалою судді від 22.10.2024 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі.

Ухвалою суду від 05.10.2024 забезпечено участь представника Головного управління ДПС у Хмельницькій області в судових засіданнях у справі №380/21373/24 в режимі відеоконференції за допомогою Електронного кабінету та власних технічних засобів.

06.11.2024 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить у задоволенні позовних вимог відмовити. Зазначає, що ГУ ДПС у Хмельницькій області вважає, що податкові повідомлення-рішення є правомірними та такими, що не можуть бути скасованими, з наступних підстав.

Щодо правомірності податкового повідомлення-рішення від 31.07.2024 №19917/2201/0708. Перевіркою показників ТОВ «Джерела родинного здоров'я», відображених у рядку 2050 «Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)» Звіту про фінансові результати за період з 01.01.2017 по 30.09.2023 у загальній сумі 312 950 000 грн встановлено, що на формування цих показників мали вплив прямі матеріальні витрати, а саме: вартість придбаних товарів (лікарських засобів, біологічно-активних добавок, виробів медичного призначення, косметичних засобів, засобів гігієни, дитячого харчування, засобів догляду та інших супутніх товарів).

Зазначене порушення призвело до заниження податку на прибуток всього у сумі 403 757 грн.

Щодо правомірності податкових повідомлень-рішень №19918/2201/0708 та №19920/2201/0708 від 31.07.2024. Перевіркою встановлено порушення п.201.1, п.201.4, п.201.10 ст.201 розділу V «Податок на додану вартість», п.3, п.5, п.8 Порядку №1307, в результаті того, що ТОВ «Джерела родинного здоров'я» не складено та не зареєстровано податкові накладні за щоденними підсумками на операції з роздрібної торгівлі лікарськими засобами та іншими супутніми товарами через аптечні заклади на загальну суму 327019346,62 грн. Внаслідок зазначеного порушення контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення форми «ПН» від 31.07.2024 №19918/2201/0708, яким застосовано штраф в розмірі 50% у сумі 14 045 903,68 грн.

Перевіркою встановлено, що ТОВ «Джерела родинного здоров'я» здійснювало роздрібну торгівлю лікарськими засобами, біологічно-активними добавками, виробами медичного призначення, косметичними засобами, засобами гігієни, дитячого харчування, засобами догляду та іншими супутніми товарами через аптечні заклади за готівку з використанням реєстраторів розрахункових операцій. Згідно із даними щоденних звітів реєстраторів розрахункових операцій ТОВ «Джерела родинного здоров'я» отримано готівкових коштів за реалізовані лікарські засоби та інші супутні товари всього у сумі 347 920 022,57 грн, в т.ч. ПДВ 28 091 807,35 грн, операції, що оподатковуються за нульовою ставкою - 20 900 675,95 грн.

Перевіркою встановлено, що ТОВ «Джерела родинного здоров'я» складено та зареєстровано податкові накладні на проведені операції з постачання лікарських засобів та інших супутніх товарів, датовані останнім днем місяця, в якому здійснювались такі операції.

Звертає увагу на те, що для цілей даних норм ритмічним характером постачання вважається постачання товарів/послуг одному покупцю два та більше разів на місяць.

Таким чином, при здійсненні постачання товарів/послуг за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником податку), розрахунки за які проводяться через касу/реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій, або через банк, небанківського надавача платіжних послуг чи платіжний пристрій (безпосередньо на рахунок постачальника) такий постачальник може складати податкові накладні за щоденними підсумками операцій (якщо попередньо не були складені податкові накладні на ці операції).

З наявної інформації в цьому випадку не йшлося про ритмічний характер постачання одному покупцю, а про постачання товарів за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником податку), розрахунки за які проводяться через реєстратори розрахункових операцій. Враховуючи зазначене, ТОВ «Джерела родинного здоров'я» не могло складати зведені податкові накладні на останній день місяця, а мав би складати податкові накладні за щоденними підсумками операцій або ж окремі податкові накладні на кожну операцію.

Порушення вимог ПК України, які тягнуть за собою відповідальність згідно статей 120, 120-1, 120-2 ПК України, не потребують додаткового доведення вини платника податків контролюючим органом

Щодо правомірності податкового повідомлення-рішення від 31.07.2024 №0199682407. Перевіркою встановлено порушення п.51.1 ст.51, пп. «а», п.176.2 ст.176 ПК України, та абз.4 п.3.1, п.3.6 ст.3 Порядку №4, в результаті зазначення у податковому розрахунку за формою 4ДФ в ІІ кварталі 2020 року недійсного номера фізичної особи БК 690270, що призвело до платника податків.

Щодо правомірності рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 31.07.2024 №0199672407. Перевіркою встановлено порушення п.1, п.2, п.4 ч. 2 ст. 6 Закону №2464 та пп. 2 п. 1 розділу IV Інструкції №449 - за період з 25.12.2014 по 30.09.2023 платником виправлено помилки, допущені в попередніх періодах - самостійно донараховано єдиний соціальний внесок за попередні періоди на загальну суму 3095,21 гривень.

Звертає увагу на те, що позивач просить скасувати податкові повідомлення-рішення від 31.07.2024 №19917/2201/0708, №0199682407, №0199672407, проте не наводить жодної аргументації щодо підстав, з яких податкове повідомлення-рішення є протиправним та має бути скасованим.

Ухвалою суду від 09.01.2025 у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду - відмовлено.

Ухвалою суду від 09.01.2025 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

07.03.2025 відповідач подав додаткові пояснення, в яких, зокрема, зазначає, що платником податків не складено та не зареєстровано податкові накладні за щоденними підсумками на операції з роздрібної торгівлі лікарськими засобами та іншими супутніми товарами через аптечні заклади, що оподатковуються за ставкою 20% та за ставкою 7%, на загальну суму 327 019 346,62 грн, в т.ч. ПДВ 28 091 807,35 грн. Відповідно до платника застосовано штраф в розмірі 50% суми податкових зобов'язань з ПДВ (28 091 807,35 грн х 50%) = 14 045 903,68 грн.

23.04.2025 відповідач подав додаткові пояснення, з якими надає витяг з єдиного реєстру податкових накладних з даними щодо дати реєстрації зведених податкових накладних за період з 01.01.2017 по 30.09.2023. Разом з цим наголошує, що відповідно до положень п. 201.4 ст. 201 ПК України та Порядку заповнення податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 31.12.2015 №1307 ТОВ «ДЖЕРЕЛА РОДИННОГО ЗДОРОВ'Я» не могло складати зведені податкові накладні на останній день місяця, а мав би складати податкові накладні за щоденними підсумками операцій або ж окремі податкові накладні на кожну операцію за загальним правилом.

У судове засідання представник позивача не з'явився, подав заяву про проведення засідання без його участі, позовні вимоги підтримує (Т. 2, а.с. 104).

У судовому засіданні представник відповідача проти позовних вимог заперечила, просила у задоволенні позову відмовити.

З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

ГУ ДПС у Хмельницькій відповідно до наказів ГУ ДПС у Хмельницькій області від 23.01.2024 № 280-П, від 06.02.2024 № 501-П, від 10.06.2024 № 2473-П виданих на підставі ст.20, пп.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.77.1, п.77.4 ст.77, п.82.1 ст.82, 69.35 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні Положення» Податкового кодексу України (далі - ПК України), проведена документальна планова виїзна перевірка ТОВ «Джерела родинного здоров'я» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2017 по 30.09.2023, валютного законодавства за період з 01.01.2017 по 30.09.2023, з питань правильності нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 24.12.2014 по 30.09.2023, іншого законодавства за період з 01.01.2017 по 30.09.2023.

За результатами перевірки складений Акт від 26.06.2024 № 16034/22-01-07- 08/39563051 (Т. 1, а.с. 185-188) (далі - Акт перевірки).

Відповідно до висновків Акту перевірки встановлено порушення позивачем:

1) п.44.1, п.44.2 ст.44, пп.134.1.1 п.134.1 ст.134 ПК України, п.11, п.12, п.13, п.14 п.15 П(С)БО 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999р. № 318 (далі - П(С)БО 16 «Витрати»), в результаті чого занижено податок на прибуток всього у сумі 403 757 грн, в т.ч. за І квартал 2018 року в сумі 102250 грн, за півріччя 2018 року в сумі 190572 грн, за три квартали 2018 року в сумі 294463 грн, за 2018 рік в сумі 403757 грн;

2) п.44.1 ст.44, п.185.1 ст. 185, п. 187.1 ст.187, п 188.1 ст.188 ПК України, в результаті чого платником занижено податкові зобов'язання з ПДВ всього у сумі 315 146 грн, в т.ч. за липень 2022 року в сумі 248500 грн, за жовтень 2022 року в сумі 66646 грн та завищено податкові зобов'язання з ПДВ всього у сумі 315146 грн, в т.ч. за січень 2023 року в сумі 248500 грн, за лютий 2023 року в сумі 66 646 грн;

3) п.201.1, п.201.4, п.201.10 ст.201 розділу V «Податок на додану вартість», п.89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідних положень» ПК України, п.3, п.5, п.8 наказу Мінфіну від 31.12.2015 №1307 "Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної" (далі - Порядок №1307), в результаті чого платником не складено та не зареєстровано податкові накладні за щоденними підсумками на операції з роздрібної торгівлі лікарськими засобами та іншими супутніми товарами через аптечні заклади на суму 347 920 022,57 грн, в т.ч. ПДВ 28 091 807,35 грн, операції, що оподатковуються за нульовою ставкою - 20900675,95 грн, в т.ч. за 2017 рік в сумі 23248044,36 грн, в т.ч. ПДВ 1988356,64 грн, за 2018 рік в сумі 28095642,23 грн, в т.ч. ПДВ 2343679,13 грн, за 2019 рік 46235978,90 грн, в т.ч. ПДВ 3962552,03 грн, за 2020 рік в сумі 60025235,21 грн, в т.ч. ПДВ 4877640,41 грн, операції, що оподатковуються за нульовою ставкою - 3399029,28 грн, за 2021 рік в сумі 64212128,51 грн, в т.ч. ПДВ 5197124,72 грн, операції, що оподатковуються за нульовою ставкою - 5632818,46 грн, за 2022 рік в сумі 62111992,71 грн, в т.ч. ПДВ 4874245,27 грн, операції, що оподатковуються за нульовою ставкою - 5423705,22 грн, за період з 01.01.2023 по 30.09.2023 в сумі 63991000,65 грн, в т.ч. ПДВ 4848209,15 грн, операції, що оподатковуються за нульовою ставкою - 6 445 122,99 грн;

4) ч.1 ст.50 Кодексу законів про працю України, в частині перевищення норми тривалості робочого часу працівників ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( НОМЕР_2 ), ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_3 ), ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_4 );

5) п.51.1 ст.51, пп. «а», п.176.2 ст.176 ПК України, та абз.4 п.3.1, п.3.6 ст.3 Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затвердженого наказом Міністерства фінансів України за №4 від 13.01.2015 (далі - Порядок №4), в результаті чого встановлено у податковому розрахунку за формою 4ДФ: - в II кварталі 2020 зазначено недійсний номер фізичної особи БК 690270, що призвело до зміни платника податків;

6) п.1, п.2, п.4 частини 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. №2464-VI (далі - Закон №2464) та підпункту 2 пункту 1 розділу IV Інструкції «Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 449 від 20.04.2015 р. (далі - Інструкція №449) - за період з 25.12.2014 по 30.09.2023 платником виправлено помилки, допущені в попередніх періодах - самостійно донараховано єдиний соціальний внесок за попередні періоди на загальну суму 3095,21 гривень.

На підставі висновків Акта перевірки, ГУ ДПС у Хмельницькій області були винесені оскаржувані податкові повідомлення - рішення:

- від 31.07.2024 №19917/2201-0708 форми «Р» про збільшення грошового зобов'язання з податку на прибуток на 403 757 грн за основним платежем та застосування штрафних санкцій в сумі 40 375,70 гривень (Т. 1, а.с. 194);

- від 31.07.2024 №19918/2201-0708 форми «ПН» про застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість в сумі 14 045 903,68 грн (50%) за відсутність складених та зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних за щоденними підсумками на операції з роздрібної торгівлі лікарськими засобами та іншими супутніми товарами через аптечні заклади (Т. 1, а.с. 195);

- від 31.07.2024 №19920/2201-0708 форми «ПН» про застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість в сумі 1 036 894,03 грн (5%) за відсутність складених та зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних за щоденними підсумками на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою з роздрібної торгівлі лікарськими засобами та іншими супутніми товарами через аптечні заклади (Т. 1, а.с. 196);

- від 31.07.2024 №0199682407 форми «ПС», яким застосовано штраф в сумі 1020 грн за порушення п.51.1 ст.51, пп. «а», п.176.2 ст.176 ПК України, та абз.4 п.3.1, п.3.6 ст.3 Порядку №4, в результаті зазначення у податковому розрахунку за формою 4ДФ в ІІ кварталі 2020 року недійсного номера фізичної особи БК 690270 (Т. 1 а.с. 198 зворот-199);

- від 31.07.2024 №0199672407, яким застосовано штраф в сумі 673 грн за порушення п.1, п.2, п.4 ч. 2 ст. 6 Закону №2464 та пп. 2 п. 1 розділу IV Інструкції №449 - за період з 25.12.2014 по 30.09.2023 платником виправлено помилки, допущені в попередніх періодах - самостійно донараховано єдиний соціальний внесок за попередні періоди на загальну суму 3095,21 гривень (Т. 1, а.с. 197 зворот).

Вважаючи вказані вище податкові повідомлення-рішення відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом про їх скасування.

Змістом спірних правовідносин є правомірність податкових повідомлень-рішень, винесених за результатами документальної планової виїзної перевірки.

До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення законодавства та робить висновки по суті спору.

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до підпункту 62.1.3. пункту 62.1 статті 62 ПК України податковий контроль здійснюється шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки (пункт 75.1 статті 75 ПК України).

Приписами підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України, серед іншого, передбачено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Порядок проведення документальних планових перевірок визначений статтею 77 ПК України.

Зазначеною статтею, серед іншого, визначено, план-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.

Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.

Забороняється проведення документальної планової перевірки за окремими видами зобов'язань перед бюджетами, крім правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати митних платежів, податків, зборів та єдиного внеску при виплаті (нарахуванні) доходів фізичним особам, податку з доходів фізичних осіб та зобов'язань за бюджетними позиками і кредитами, що гарантовані бюджетними коштами.

Про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому (його представнику) не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано (вручено) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

Строки проведення документальної планової перевірки встановлені статтею 82 цього Кодексу.

Перелік матеріалів, які можуть бути підставою для висновків під час проведення документальної планової перевірки, та порядок надання платниками податків документів для такої перевірки встановлено статтями 83, 85 цього Кодексу.

Порядок оформлення результатів документальної планової перевірки встановлено статтею 86 цього Кодексу.

Як встановлено судом, ГУ ДПС у Хмельницькій відповідно до наказів ГУ ДПС у Хмельницькій області від 23.01.2024 № 280-П «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Джерела родинного здоров'я» (Т. 1 а.с. 201), від 06.02.2024 № 501-П, від 10.06.2024 № 2473-П «Про продовження строку проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Джерела родинного здоров'я» (Т. 1 а.с. 202), виданих на підставі ст.20, пп.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.77.1, п.77.4 ст.77, п.82.1 ст.82, 69.35 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні Положення» ПК України, проведена документальна планова виїзна перевірка ТОВ «Джерела родинного здоров'я» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2017 по 30.09.2023, валютного законодавства за період з 01.01.2017 по 30.09.2023, з питань правильності нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 24.12.2014 по 30.09.2023, іншого законодавства за період з 01.01.2017 по 30.09.2023.

Позивачем не заперечується надсилання (вручення) копії наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки (Т. 1, а.с. 203) в порядку, встановленому ПК України.

Також позивач не оспорює дотримання контролюючим органом порядку проведення перевірки.

Стосовно виявлених під час проведення перевірки позивача порушень суд зазначає таке.

Стосовно податкового повідомлення-рішення від 31.07.2024 №19917/2201-0708 суд зазначає таке.

Перевіркою встановлено порушення п.44.1, п.44.2 ст.44, пп.134.1.1 п.134.1 ст.134 ПК України, п.11, п.12, п.13, п.14 п.15 П(С)БО 16 «Витрати», а саме ТОВ «Джерела родинного здоров'я» завищено собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг), що відображена в рядку 2050 Звіту про фінансові результати (форма 2) внаслідок включення до складу собівартості реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) витрат, не підтверджених первинними документами всього у сумі 2 243 091 грн, в т.ч. за І квартал 2018 року в сумі 568055 грн, за півріччя 2018 року в сумі 1058735 грн, за три квартали 2018 року в сумі 1635903 грн.

В результаті зазначеного платником занижено податок на прибуток всього у сумі 403 757,00 грн, в т.ч. за І квартал 2018 року в сумі 102250 грн, за півріччя 2018 року в сумі 190572 грн, за три квартали 2018 року в сумі 294463 грн.

Згідно з п. 44.1 ст.44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Відповідно до п.44.2 ст.44 ПК України для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.

Підпунктом 134.1.1 п.134.1 ст.134 ПК України визначено, що об'єктом оподаткування є: прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього розділу. Відповідно до п.11 П(С)БО 16 «Витрати» собівартість реалізованої продукції (робіт, послуг) складається з виробничої собівартості продукції (робіт, послуг), яка була реалізована протягом звітного періоду, нерозподілених постійних загальновиробничих витрат та наднормативних виробничих витрат. До виробничої собівартості продукції (робіт, послуг) включаються: прямі матеріальні витрати; прямі витрати на оплату праці;

інші прямі витрати; змінні загальновиробничі та постійні розподілені загальновиробничі витрати. Виробнича собівартість продукції зменшується на справедливу вартість супутньої продукції, яка реалізується, та вартість супутньої продукції в оцінці можливого її використання, що використовується на самому підприємстві. Перелік і склад статей калькулювання виробничої собівартості продукції (робіт, послуг) установлюється підприємством.

Відповідно до п.12 П(С)БО 16 «Витрати» до складу прямих матеріальних витрат включається вартість сировини та основних матеріалів, що утворюють основу вироблюваної продукції, матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об'єкта витрат. До складу прямих витрат на оплату праці включаються заробітна плата та інші виплати робітникам, зайнятим у виробництві продукції, виконанні робіт або наданні послуг, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об'єкта витрат (п. 13 П(С)БО 16 «Витрати»). До складу інших прямих витрат включаються всі інші виробничі витрати, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об'єкта витрат (п. 14 П(С)БО 16 «Витрати»). Склад загальновиробничих витрат визначено п.15 П(С)БО 16 «Витрати».

Перевіркою показників ТОВ «Джерела родинного здоров'я», відображених у рядку 2050 «Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)» Звіту про фінансові результати за період з 01.01.2017 по 30.09.2023 у загальній сумі 312 950 000 грн встановлено, що на формування цих показників мали вплив прямі матеріальні витрати, а саме: вартість придбаних товарів (лікарських засобів, біологічно-активних добавок, виробів медичного призначення, косметичних засобів, засобів гігієни, дитячого харчування, засобів догляду та інших супутніх товарів).

Проведеною перевіркою відображеного показника за 2017 рік, 2018 рік, 2019 рік, 2020 рік, 2021 рік, 2022 рік та три квартали 2023 року в сумі 312 950 000 грн на підставі таких документів: звіти про фінансові результати (Звіти про сукупний дохід) (форма №2), головні книги, оборотно-сальдові відомості, обороти по рахунках бухгалтерського обліку №281 «Товари на складі», №282 «Товари в торгівлі», №902 «Собівартість реалізованих товарів», №631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками», виписки банку, видаткові накладні, податкові накладні на придбання, встановлено завищення задекларованих ТОВ «Джерела родинного здоров'я» показників у рядку 2050 «Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)» всього у сумі 2 243 091 грн.

Так, за даними рядка 2050 Звіту про фінансові результати собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) складає: - за І квартал 2018 року - 5 200 600 грн.

За результатами перевірки собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) складає 4 632 454 грн. В результаті розбіжності собівартість реалізованої продукції завищено на 568 055 грн; - за півріччя 2018 року - 10 313 200 грн.

За результатами перевірки собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) складає 9 254 465 грн. В результаті розбіжності собівартість реалізованої продукції завищено на 1 058 735 грн. - за три квартали 2018 року - 15 602 900 грн.

За результатами перевірки собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) складає 13 966 977 грн. В результаті такої розбіжності собівартість реалізованої продукції завищено на 1 635 903 грн. - за 2018 рік - 24 498 500 грн.

За результатами перевірки собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) складає 22 255 409 грн. В результаті такої розбіжності собівартість реалізованої продукції завищено на 2 243 091 грн.

Відповідач зазначив, що у бухгалтерському обліку ТОВ «Джерела родинного здоров'я» вказані операції відображені наступним чином: Дт рах. № 902 «Собівартість реалізованих товарів» - Кт рах. № 28 «Товари»; Дт рах. № 791 «Результат операційної діяльності» - Кт рах. № 902 «Собівартість реалізованих товарів». Факт порушення підтверджується наданими до перевірки первинними документами (виписки банку, видаткові накладні), звітами про фінансові результати (ф.№ 2), оборотно-сальдовими відомостями по рахунку бухгалтерського обліку № 902 «Собівартість реалізованих товарів» та реєстрами кореспонденції рахунків бухгалтерського показників доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування, визначених відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку, що наведені в додатку № 6 до Акта перевірки.

Інших документів, які б спростовували вищевикладене ТОВ «Джерела родинного здоров'я» під час проведення перевірки та написання акта перевірки не надано, що позивачем не заперечується.

Зазначене порушення призвело до заниження податку на прибуток всього у сумі 403 757 грн, тому винесено податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 31.07.2024 №19917/2201-0708, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем «Податок на прибуток приватних підприємств» на загальну суму 444 132,70 грн (основний платіж - 403 757 грн; сума штрафних - 40 375,70 грн).

Суд звертає увагу, що позивачем не наведено жодних доводів щодо неправомірності податкового повідомлення-рішення від 31.07.2024 №19917/2201-0708.

З урахуванням вказаного, позовні вимоги про скасування податкового повідомлення-рішення №19917/2201-0708 від 31.07.2024 не підлягають задоволенню.

Стосовно податкового повідомлення-рішення від 31.07.2024 №0199682407 суд зазначає таке.

Перевіркою встановлено порушення п.51.1 ст.51, пп. «а», п.176.2 ст.176 ПК України, та абз.4 п.3.1, п.3.6 ст.3 Порядку №4, в результаті зазначення у податковому розрахунку за формою 4ДФ в ІІ кварталі 2020 року недійсного номера фізичної особи БК 690270.

Так, ТОВ «Джерела родинного здоров'я» у податковому розрахунку за формою 4ДФ за II кварталі 2020 зазначило недійсний номер фізичної особи БК 690270, що призвело до зміни платника податків.

В повідомленні щодо допущених помилок у податкових розрахунках за формою №1ДФ за II квартал 2020 зазначено код помилки: *99-податковий номер фізичної особи недійсний або серія та номер паспорта відсутні в окремому реєстрі ДРФО. Помилки щодо реєстраційного номера облікової картки платника податків у податковій звітності про суми доходів, нараховані (сплачені) на користь платника податків, суми утриманого з них податку не були виправлені податковими агентами самостійно, у тому числі протягом 30 календарних днів з дня надходження повідомлення про помилки, виявлені контролюючим органом.

Відповідно до п. 176.2. ст. 176 ПК України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов'язані: а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.

Згідно з п. 119.1. ст. 119 ПК України неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не в повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, а також суми, нараховані (виплачені) фізичним особам за товари (роботи, послуги), якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов'язань платника податку та/або до зміни платника податку, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.

Відповідач на підставі пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 і п. 119.1 ст. 119 ПК України виніс податкове повідомлення-рішення форми «ПС» від 31.07.2024 №0199682407, яким застосовано до позивача штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 1020,00 грн.

Позивачем не наведено жодних доводів та обґрунтувань щодо неправомірності податкового повідомлення-рішення від 31.07.2024 №0199682407.

З урахуванням вказаного, позовні вимоги про скасування податкового повідомлення-рішення №0199682407 від 31.07.2024 не підлягають задоволенню.

Стосовно податкового повідомлення-рішення від 31.07.2024 №0199672407 суд зазначає таке.

Перевіркою встановлено порушення п.1, п.2, п.4 ч. 2 ст. 6 Закону №2464 та пп. 2 п. 1 розділу IV Інструкції №449 - за період з 25.12.2014 по 30.09.2023 платником виправлено помилки, допущені в попередніх періодах - самостійно донараховано єдиний соціальний внесок за попередні періоди на загальну суму 3095,21 гривень.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону №2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв'язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю.

Відповідно до абз. 5 ч. 8 ст. 9 Закону №2464 періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до податкового органу (звітним періодом), є календарний місяць.

Наказом Міністерства фінансів України від 15.12.2020 №773 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 13 січня 2015 року №4» затверджено форми Податкового розрахунку та Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі - Порядок №4).

Пунктом 1 розділу ІІ Порядку №4 визначено, що розрахунок подається окремо за кожний квартал (податковий період) з розбивкою по місяцях звітного кварталу протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу.

Підпунктом "б" п. 176.2 ст. 176 ПК України визначено, що особи, які відповідно до Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов'язані, зокрема, подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (з розбивкою по місяцях звітного кварталу) до контролюючого органу за основним місцем обліку.

Згідно з ч. 2 ст. 6 Закону №2464 - платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску.

Відповідно до п. 3 ч. 11 ст. 25 Закону №2464 податкові органи застосовують штрафні санкції за донарахування податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску у розмірі 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донарахованого таку суму. Для розрахунку зазначеного штрафу кількість звітних періодів розраховується, починаючи з місяця, на який припадає термін подання звітності за період, за який донараховано (обчислено) суми єдиного внеску, та закінчуючи місяцем, на який припадає отримання таким платником акта перевірки від податкового органу або в якому він подав звітність, що містить відомості про суми нарахованого єдиного внеску, де зазначено такі донараховані суми. Якщо за результатами перевірки виявлено в окремих місяцях суми донарахованого (своєчасно не обчисленого) єдиного внеску, за кожне таке донарахування (кожний місяць) відповідно до Закону №2464 накладається штраф у порядку та розмірах, визначених в абз. 1 та 2 цього підпункту. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску за формою згідно з додатком 13 до Інструкції №449.

При проведенні перевірки позивача встановлено порушення вимог: п. п. 1, 2, 4 ч. 2 ст. 6, абз.5 ч. 8 ст. 9 Закону №2464, пп. 2 п. 1 розділу IV Інструкції №449, пп. "б" п. 176.2 ст. 176 ПК України та п. 1 розділу ІІ Порядку №4, а саме: за період з 25.12.2014 по 30.09.2023 платником виправлено помилки, допущені в попередніх періодах - самостійно донараховано єдиний соціальний внесок за попередні періоди на загальну суму 3095,21 грн.

Враховуючи зазначене, відповідачем винесено рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 31.07.2024 №0199672407 на суму 673,00 грн.

Позивачем не наведено жодних доводів чи обґрунтувань щодо неправомірності податкового повідомлення-рішення від 31.07.2024 №0199672407.

З урахуванням вказаного, позовні вимоги про скасування податкового повідомлення-рішення №0199672407 від 31.07.2024 не підлягають задоволенню.

Щодо правомірності податкових повідомлень-рішень №19918/2201-0708 та №19920/2201-0708 від 31.07.2024 суд зазначає таке.

Перевіркою встановлено порушення п.201.1, п.201.4, п.201.10 ст.201 розділу V «Податок на додану вартість», п.3, п.5, п.8 Порядку №1307, в результаті того, що ТОВ «Джерела родинного здоров'я» не складено та не зареєстровано податкові накладні за щоденними підсумками на операції з роздрібної торгівлі лікарськими засобами та іншими супутніми товарами через аптечні заклади на загальну суму 327 019 346,62 грн, в т.ч. ПДВ 28 091 807,35 грн.

Внаслідок зазначеного порушення відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення форми «ПН» від 31.07.2024 №19918/2201-0708, яким застосовано штраф в розмірі 50% у сумі 14 045 903,68 грн.

Окрім того, перевіркою встановлено порушення п.201.1, п.201.4, п.201.10 ст.201 розділу V «Податок на додану вартість», п.3, п.5, п.8 Порядку №1307, в результаті того, що ТОВ «Джерела родинного здоров'я» не складено та не зареєстровано податкові накладні за щоденними підсумками на операції з роздрібної торгівлі лікарськими засобами та іншими супутніми товарами через аптечні заклади, що оподатковуються за нульовою ставкою на загальну суму 20 737 880,55 грн.

Внаслідок зазначеного порушення контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення форми «ПН» від 31.07.2024 №19920/2201-0708, яким застосовано штраф в розмірі 5% у сумі 1 036 894,03 грн.

Судом встановлено, що в Акті перевірки вказано, що ТОВ «Джерела родинного здоров'я» здійснювало роздрібну торгівлю лікарськими засобами, біологічно-активними добавками, виробами медичного призначення, косметичними засобами, засобами гігієни, дитячого харчування, засобами догляду та іншими супутніми товарами через аптечні заклади за готівку з використанням реєстраторів розрахункових операцій.

Згідно із даними щоденних звітів реєстраторів розрахункових операцій ТОВ «Джерела родинного здоров'я» отримано готівкових коштів за реалізовані лікарські засоби та інші супутні товари всього у сумі 347 920 022,57 грн, в т.ч. ПДВ 28 091 807,35 грн, операції, що оподатковуються за нульовою ставкою - 20 900 675,95 грн, в т.ч.: за 2017 рік в сумі 23 248 044,36 грн, в т.ч. ПДВ 1 988 356,64 грн, за 2018 рік в сумі 28 095 642,23 грн, в т.ч. ПДВ 2 343 679,13 грн, за 2019 рік 46 235 978,90 грн, в т.ч. ПДВ 3 962 552,03 грн, за 2020 рік в сумі 60 025 235,21 грн, в т.ч. ПДВ 4 877 640,41 грн, операції, що оподатковуються за нульовою ставкою - 3 399 029,28 грн, за 2021 рік в сумі 64 212 128,51 грн, в т.ч. ПДВ 5 197 124,72 грн, операції, що оподатковуються за нульовою ставкою - 5 632 818,46 грн, за 2022 рік в сумі 62 111 992,71 грн, в т.ч. ПДВ 4 874 245,27 грн, операції, що оподатковуються за нульовою ставкою - 5 423 705,22 грн, за період з 01.01.2023 по 30.09.2023 в сумі 63 991 000,65 грн, в т.ч. ПДВ 4 848 209,15 грн, операції, що оподатковуються за нульовою ставкою - 6 445 122,99 гривень.

У Акті перевірки на сторінці 24 вказано:

«Перевіркою встановлено, що ТОВ «Джерела родинного здоров'я» складено та зареєстровано податкові накладні на проведені операції з постачання лікарських засобів та інших супутніх товарів, датовані останнім днем місяця, в якому здійснювались такі операції на загальну суму реалізації 347920022,57 грн, в т.ч. ПДВ 28091807,35 грн, операції, що оподатковуються за нульовою ставкою - 20900675,95 грн, в т.ч. за 2017 рік в сумі 23248044,36 грн, в т.ч. ПДВ 1988356,64 грн, за 2018 рік в сумі 28095642,23 грн, в т.ч. ПДВ 2343679,13 грн, за 2019 рік 46235978,90 грн, в т.ч. ПДВ 3962552,03 грн, за 2020 рік в сумі 60025235,21 грн, в т.ч. ПДВ 4877640,41 грн, операції, що оподатковуються за нульовою ставкою - 3399029,28 грн, за 2021 рік в сумі 64212128,51 грн, в т.ч. ПДВ 5197124,72 грн, операції, що оподатковуються за нульовою ставкою - 5632818,46 грн, за 2022 рік в сумі 62111992,71 грн, в т.ч. ПДВ 4874245,27 грн, операції, що оподатковуються за нульовою ставкою - 5423705,22 грн, за період з 01.01.2023 по 30.09.2023 в сумі 63991000,65 грн, в т.ч. ПДВ 4848209,15 грн, операції, що оподатковуються за нульовою ставкою - 6445122,99 грн.

На порушення п.201.1, п.201.4, п.201.10 ст.201 розділу V «Податок на додану вартість». п.89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідних положень» Податкового Кодексу України, п.З, п.5, п.8 наказу Мінфіну від 31.12.2015 № 1307 "Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної «ТОВ «ДЖЕРЕЛА РОДИННОГО ЗДОРОВ'Я» не складено та не зареєстровано податкові накладні за щоденними підсумками на операції з роздрібної торгівлі лікарськими засобами та іншими супутними товарами через аптечні заклади на загальну суму 347920022,57 грн, в т.ч. ПДВ 28091807,35 грн, операції, що оподатковуються за нульовою ставкою - 20900675,95 грн, в т.ч. за 2017 рік в сумі 23248044,36 грн, в т.ч. ПДВ 1988356,64 грн, за 2018 рік в сумі 28095642,23 грн, в т.ч. ПДВ 2343679,13 грн, за 2019 рік 46235978,90 грн, в т.ч. ПДВ 3962552,03 грн, за 2020 рік в сумі 60025235,21 грн, в т.ч. ПДВ 4877640,41 грн, операції, що оподатковуються за нульовою ставкою - 3399029,28 грн, за 2021 рік в сумі 64212128,51 грн, в т.ч. ПДВ 5197124,72 грн, операції, що оподатковуються за нульовою ставкою - 5632818,46 грн, за 2022 рік в сумі 62111992,71 грн, в т.ч. ПДВ 4874245,27 грн, операції, що оподатковуються за нульовою ставкою - 5423705,22 грн, за період з 01.01.2023 по 30.09.2023 в сумі 63991000,65 грн, в т.ч. ПДВ 4848209,15 грн, операції, що оподатковуються за нульовою ставкою - 6445122,99 грн.

Детальний перелік податкових накладних, які не складені та не зареєстровані ТОВ «ДЖЕРЕЛА РОДИННОГО ЗДОРОВ'Я», на операції з роздрібної торгівлі лікарськими засобами та іншими супутними товарами через аптечні заклади наведено в додатку № 13 до акту перевірки.

Зазначені порушення не вплинули на порядок та механізм визначення суміжних об'єктів оподаткування та податків».

Аналізуючи доводи Акту перевірки, суд доходить висновку, що відповідач застосував до позивача штрафи за не складення та не реєстрацію податкових накладних за щоденними підсумками на операції з роздрібної торгівлі лікарськими засобами та іншими супутними товарами через аптечні заклади. При цьому відповідач не заперечує той факт, що податкові накладні позивачем за операціями з роздрібної торгівлі лікарськими засобами та іншими супутними товарами через аптечні заклади складені та зареєстровані останнім днем місяця, в якому здійснювались такі операції, як зведені податкові накладні.

Стосовно необхідності складення позивачем зведених податкових накладних чи податкових накладних за щоденними підсумками на операції з роздрібної торгівлі лікарськими засобами та іншими супутними товарами через аптечні заклади, суд зазначає таке.

Відповідно до п. 201.4. ст. 201 ПК України платники податку в разі здійснення постачання товарів/послуг протягом періоду, за який складається така податкова накладна, постачання яких має безперервний або ритмічний характер:

покупцям - платникам податку - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведені податкові накладні на кожного платника податку, з яким постачання мають такий характер протягом періоду, за який складається така податкова накладна, з урахуванням усього обсягу постачання товарів/послуг відповідному платнику протягом такого місяця;

покупцям - особам, не зареєстрованим платниками податку, - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням всього обсягу постачання товарів/послуг таким покупцям, з якими постачання мають такий характер, протягом такого місяця.

У разі якщо станом на дату складення зазначених податкових накладних сума коштів, що надійшла на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг продавця як оплата (передоплата) за товари/послуги, перевищує вартість поставлених товарів/послуг протягом місяця, таке перевищення вважається попередньою оплатою (авансом), на суму якої складається податкова накладна у загальному порядку не пізніше останнього дня такого місяця.

Для цілей цього пункту ритмічним характером постачання вважається постачання товарів/послуг одному покупцю два та більше разів на місяць.

Податкова накладна може бути складена за щоденними підсумками операцій (якщо податкова накладна не була складена на ці операції) у разі:

здійснення постачання товарів/послуг за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником податку), розрахунки за які проводяться через касу/реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій, або через банк, небанківського надавача платіжних послуг чи платіжний пристрій (безпосередньо на рахунок постачальника);

виписки транспортних квитків, готельних рахунків або рахунків, які виставляються платнику податку за послуги зв'язку, інші послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, що містять загальну суму платежу, суму податку та податковий номер постачальника (продавця), крім тих, форма яких встановлена міжнародними стандартами;

надання платнику податку касових чеків, що містять суму поставлених товарів/послуг, загальну суму нарахованого податку (з визначенням фіскального та податкового номерів постачальника).

Платники податку в разі здійснення постачання товарів/послуг, база оподаткування яких, визначена відповідно до статей 188 і 189 цього Кодексу, перевищує фактичну ціну постачання таких товарів/послуг, можуть скласти не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням сум податку, розрахованих виходячи з перевищення бази оподаткування над фактичною ціною, визначених окремо по кожній операції з постачання товарів/послуг.

Суд погоджується з доводами відповідача про те, що при здійсненні операцій з роздрібної торгівлі лікарськими засобами та іншими супутними товарами через аптечні заклади фізичним особам неможливо визначити ритмічність характеру постачання, тобто постачання товарів/послуг одному покупцю два та більше разів на місяць.

При цьому суд звертає увагу на положення п. 201.4. ст. 201 ПК України, відповідно до яких податкова накладна може бути складена за щоденними підсумками операцій (якщо податкова накладна не була складена на ці операції) у разі: здійснення постачання товарів/послуг за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником податку), розрахунки за які проводяться через касу/реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій.

Отже, вказана норма п. 201.4. ст. 201 ПК України сформульована не імперативно, як це трактує відповідач, та не передбачає саме обов'язку складення податкових накладних за щоденними підсумками операцій (якщо податкова накладна не була складена на ці операції) у разі: здійснення постачання товарів/послуг за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником податку), розрахунки за які проводяться через касу/реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій, а передбачає право складення податкових накладних за щоденними підсумками операцій.

Крім того, суд звертає увагу, що не є спірним у цій справі сам факт реєстрації податкових накладних за операціями з роздрібної торгівлі лікарськими засобами та іншими супутними товарами через аптечні заклади.

При цьому відповідач, визнаючи факт складення та реєстрації позивачем податкових накладних за операціями з роздрібної торгівлі лікарськими засобами та іншими супутними товарами через аптечні заклади, застосував санкції за відсутність складення та реєстрації позивачем податкових накладних за щоденними підсумками операцій.

Суд вважає помилковою таку позицію відповідача, адже навіть, якщо відповідач вважав порушеним порядок складення податкових накладних, а саме складення зведених накладних замість податкових накладних за щоденними підсумками операцій, то це не є підставою для застосування санкцій за відсутність складення та реєстрації податкових накладних.

Крім того, відповідач у Акті перевірки зазначає, що зазначені порушення не вплинули на порядок та механізм визначення суміжних об'єктів оподаткування та податків.

На підставі висновків Акта перевірки, ГУ ДПС у Хмельницькій області були винесені оскаржувані податкові повідомлення - рішення:

- від 31.07.2024 №19918/2201-0708 форми «ПН» про застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість в сумі 14 045 903,68 грн (50%) за відсутність складених та зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних за щоденними підсумками на операції з роздрібної торгівлі лікарськими засобами та іншими супутніми товарами через аптечні заклади (Т. 1, а.с. 195);

- від 31.07.2024 №19920/2201-0708 форми «ПН» про застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість в сумі 1 036 894,03 грн (5%) за відсутність складених та зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних за щоденними підсумками на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою з роздрібної торгівлі лікарськими засобами та іншими супутніми товарами через аптечні заклади (Т. 1, а.с. 196).

У вказаних податкових повідомленнях - рішеннях відповідач зазначив, що позивача попереджено про необхідність скласти та/або зареєструвати податкові накладні / розрахунки коригування у строк, визначений п. 201.1., п.201.4. п.201.10 ст.201 розділу V «Податок на додану вартість», пунктом 120-1.2 статті 120 Податкового кодексу України та згідно із статтею 120-1 Податкового кодексу України застосовано штраф.

Відповідно до п.120-1.1 ст. 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

У разі порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 2 відсотків обсягу постачання (без податку на додану вартість), але не більше 1020 гривень, при реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:

податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість;

податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою;

податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної;

податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної;

податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування.

У разі реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до податкової накладної до початку проведення перевірки, предметом якої є дотримання вимог цього Кодексу щодо своєчасності реєстрації таких документів в Єдиному реєстрі податкових накладних, штрафні санкції, передбачені пунктом 120-1.2 цієї статті, не застосовуються.

Згідно з п. 120-1.2 ст. 120 ПК України відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою, податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу), що зазначена в податковому повідомленні-рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зазначеної у такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної, або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено. У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття відповідного рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування.

Відсутність реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної, зазначених в абзаці першому цього пункту, після спливу 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зазначеної в такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено.

У разі реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної, зазначених в абзаці першому цього пункту, протягом 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення, штрафні санкції, передбачені абзацом другим цього пункту та пунктом 120-1.1 цієї статті, не застосовуються.

У разі відсутності реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість, та/або податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою, податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, що зазначена в податковому повідомленні-рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 5 відсотків обсягу постачання (без податку на додану вартість), але не більше 3400 гривень.

Відповідно до п. 120-1.3. ст. 120 ПК України допущення продавцем товарів/послуг помилок під час зазначення обов'язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, виявлених контролюючим органом за результатами перевірки, проведеної за заявою покупця, - тягне за собою накладення на платника податку - продавця штрафу в розмірі 170 гривень та зобов'язання виправити такі помилки.

Невиконання податкового повідомлення-рішення контролюючого органу з попередженням про необхідність виправлення платником податків - продавцем зазначених в абзаці першому цього пункту помилок протягом 10 календарних днів, наступних за днем його отримання, - тягне за собою накладення на такого платника податку штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в такій податковій накладній, - у разі невиправлення помилок протягом 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в такій податковій накладній, - у разі невиправлення помилок у строк від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в такій податковій накладній, - у разі невиправлення помилок у строк від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в такій податковій накладній, - у разі невиправлення помилок у строк від 61 до 90 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в такій податковій накладній, - у разі невиправлення помилок у строк від 91 до 120 календарних днів;

60 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в такій податковій накладній, - у разі невиправлення помилок у строк від 121 до 150 календарних днів;

70 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в такій податковій накладній, - у разі невиправлення помилок у строк від 151 до 180 календарних днів;

100 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в такій податковій накладній, - у разі невиправлення помилок після спливу 181 календарного дня.

Отже, саме пункт 120-1.2 статті 120-1 Податкового кодексу України встановлює відповідальність за відсутність реєстрації податкових накладних протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу.

Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Аналіз вказаних законодавчих положень дає підстави для висновку, що не передбачено відповідальності саме за відсутність реєстрації податкових накладних за щоденними підсумками. Податковий кодекс України встановлює відповідальність за відсутність реєстрації податкових накладних протягом граничного строку, встановленого цим Кодексом.

У цій справі відповідач у розрахунку штрафних санкцій до податкових повідомлень-рішень від 31.07.2024 №19918/2201-0708 та від 31.07.2024 №19920/2201-0708 не визначив граничний строк реєстрації податкових накладних та не застосовував відповідальність за порушення такого граничного строку, натомість неправомірно застосував санкцію за відсутність реєстрації податкових накладних за щоденними підсумками.

Суд, аналізуючи правомірність дій відповідача, враховує те, що перевірка охоплювала період з 01.01.2017 по 30.09.2023.

Законом України «Про внесення змін до ПК України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» №533-IX від 17.03.2020 були внесені зміни у ПК України, зокрема, підрозділ 10 розділу XX Перехідні положення доповнено п.52-1 такого змісту: за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 01 березня по 31 травня 2020 року, штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за: - порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; - відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; - порушення правил обліку, виробництва та обігу пального або спирту етилового на акцизних складах, що застосовуються на загальних підставах; - порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати. Цей Закон набрав чинності 18.03.2020.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» №591-IX від 13.05.2020, який набрав чинності 29.05.2020, були внесені зміни в п.52-1 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення ПК України, а саме: слова та цифри «по 31 травня 2020 року» замінити цифрами та словами «по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19)».

Надалі п.52-1 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення ПК України неодноразово зазнавав змін, та на час існування спірних правовідносин мав такий зміст - за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 01 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються.

Отже, пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення ПК України визначені обмеження щодо застосування штрафних санкцій за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 01.03.2020 по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Перелік порушень податкового законодавства, за які контролюючим органом нараховуються штрафні санкції в період дії карантину на території України є вичерпним та не включає застосування штрафних санкцій за відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових.

Отже, штрафні санкції за відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, у період дії карантину (з 01.03.2020 по 30.06.2023) не застосовуються.

Суд враховує, що така оцінка спірних правовідносин відповідає висновкам Верховного Суду щодо обрання та застосування норм прави при вирішенні подібних спорів, що наведена в постанові Верховного Суду від 10.12.2021 у справі №420/10367/20.

На час виписки позивачем податкових/зведених податкових накладних за період з 01.03.2020 по 30.06.2023 діяв встановлений Кабінетом Міністрів України (постанова від 9 грудня 2020 р. №1236 зі змінами та доповненнями) на всій території України карантин з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).

З урахуванням вказаного контролюючий орган неправомірно застосував до платника податку штрафну санкцію за відсутність реєстрації податкових накладних за період з 01.03.2020 по 30.06.2023, оскільки Податковий кодекс України встановлював, що санкції за описане податкове правопорушення на період дії карантину не застосовуються. Отже, з цих мотивів також рішення відповідача є протиправним.

Таким чином, суд доходить висновку, що податкові повідомлення-рішення від 31.07.2024 №19918/2201-0708 форми «ПН» про застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість в сумі 14 045 903,68 грн та від 31.07.2024 №19920/2201-0708 форми «ПН» про застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість в сумі 1 036 894,03 грн, прийняті неправомірно, оскільки складені без урахування того, що норма п. 201.4. ст. 201 ПК України сформульована не імперативно, та не передбачає саме обов'язку складення податкових накладних за щоденними підсумками операцій (якщо податкова накладна не була складена на ці операції) у разі: здійснення постачання товарів/послуг за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником податку), розрахунки за які проводяться через касу/реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій, а передбачає право складення податкових накладних за щоденними підсумками операцій; відповідач, визнаючи факт складення та реєстрації позивачем податкових накладних за операціями з роздрібної торгівлі лікарськими засобами та іншими супутними товарами через аптечні заклади, застосував санкції за відсутність складення та реєстрації позивачем податкових накладних за щоденними підсумками операцій, хоча не передбачено відповідальності саме за відсутність реєстрації податкових накладних за щоденними підсумками, а ПК України встановлює відповідальність за відсутність реєстрації податкових накладних протягом граничного строку, встановленого цим Кодексом.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За цих обставин податкові повідомлення-рішення від 31.07.2024 №19918/2201-0708 форми «ПН» про застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість в сумі 14 045 903,68 грн та від 31.07.2024 №19920/2201-0708 форми «ПН» про застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість в сумі 1 036 894,03 грн не відповідають критеріям правомірного рішення суб'єкта владних повноважень, які встановлені частиною другою статті 2 КАС України, тому їх належить визнати протиправними та скасувати.

Оцінюючи зібрані у справі докази в сукупності та мотиви суду щодо кожної з позовних вимог, суд дійшов висновку, що позов потрібно задовольнити частково.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Отже, стягненню підлягають судові витрати, понесені позивачем у вигляді судового збору в сумі 30198,24 грн = (30280,00 грн х 99,73 / 100) пропорційно частині задоволених позовних вимог - 99,73 % від загальної ціни позову (15486554,71 грн х 100 / 15528623,41 грн).

Керуючись ст.ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 293, 295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 31.07.2024 №19918/2201-0708.

3. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 31.07.2024 №19920/2201-0708.

4. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

5. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЖЕРЕЛА РОДИННОГО ЗДОРОВ'Я» з Головного управління ДПС у Хмельницькій області за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір, пропорційно до задоволених позовних вимог, в сумі 30198 (тридцять тисяч сто дев'яносто вісім) гривень 24 копійки.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «ДЖЕРЕЛА РОДИННОГО ЗДОРОВ'Я» (79035, вул. Зелена, буд. 238, каб. 69, м. Львів; Львівська область; ЄДРПОУ 39563051).

Відповідач: Головне управління ДПС у Хмельницькій області (29001, вул. Пилипчука, буд. 17, м. Хмельницький, Хмельницька область; ЄДРПОУ 44070171).

Повне рішення суду складено 05.05.2025.

Суддя Кондратюк Юлія Степанівна