справа№ 380/29278/23
з питань встановлення судового контролю
за виконанням судового рішення
м. Львів
02 травня 2025 року
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Карп'як О.О., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною, -
На розгляд суду надійшла заява, в якій заявник просить встановити судовий контроль шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області у встановлений судом строк подати звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 24 травня 2024 року у справі №380/29278/23 від 24 травня 2024 року та направити її для виконання суб'єкту владних повноважень - Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області.
В обґрунтування заяви посилається на те, що вищезазначене рішення ухвалено судом 24.05.2024 року, однак станом на дату подання цієї заяви таке не виконано Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області. Наведене і зумовило позивача звернутися до суду з даною заявою.
Вирішуючи заяву, суд враховує наступне.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 24.05.2024 у справі № 380/29278/23 позов задоволено повністю.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яка полягає у не нарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 , пенсії по втраті годувальника з червня 2022 року по червень 2023 року включно.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , пенсію по втраті годувальника з червня 2022 року по червень 2023 року включно.
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.01.2025 у справі № 380/29278/23, визнано неповажними підстави для поновлення строку апеляційного оскарження, наведені в клопотанні про поновлення строку апеляційного оскарження Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області. Відмовлено у задоволенні клопотання про поновлення строку апеляційного оскарження Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області. Відмовити у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 24 травня 2024 року у справі № 380/29278/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними дій.
25.07.2024 року Львівським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №380/29278/23 про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , пенсію по втраті годувальника з червня 2022 року по червень 2023 року включно.
Позивач зверталася до відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України із заявою про примусове виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 24.05.2024 року по справі № 380/29278/23.
Листом Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області від 20.03.2025 року за № 7660, повідомив позивача зокрема про наступне: «…. Так на примусовому виконанні у Відділі перебуває виконавче провадження Nє 75906929 по виконанню виконавчого листа № 380/29278/23 виданого 25.07.2024 Львівським окружним адміністративним судом про зобов?язання Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , пенсію по втраті годувальника з червня 2022 року по червень 2023 року включно. 27.08.2024 року державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження.
27.08.2024 керуючись статтею 42 Закону України «Про виконавче провадження» та відповідно до пункту 2 розділу VI Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 №512/5, державним виконавцем винесено постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження.
27.08.2024 керуючись статтями 3, 27, 40 Закону України «Про виконавче провадження», державним виконавцем винесено постанову про стягнення виконавчого збору.
Станом на 08.10.2024 рішення суду боржником не виконано в повному обсязі, у зв?язку з чим державним виконавцем винесена постанова про накладення штрафу на Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області у розмірі 5100,00 грн. та встановлено новий строк виконання рішення.
16.12.2024 до Відділу надійшов та зареєстрований лист Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 13.12.2024 № 2000-0308-8/218336, яким повідомлено Відділ що керуючись правом, встановленим ст. 293, ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на рішення суду від 24.05.2024 у справі № 380/29278/23 головним управлінням було подано апеляційну скаргу. Таким чином, питання виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 24.05.2024 у справі № 380/29278/23 буде розглядатися за результатами його апеляційного оскарження.
У зв?язку з невиконанням боржником рішення суду у повному обсязі, 24.01.2025 керуючись статтями 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження», державним виконавцем винесено постанову про накладення штрафу у подвійному розмірі, 10200,00 грн.
21.02.2025 до Головного Управління Національної поліції у Харківській області направлено повідомлення про вчинення кримінального правопорушення щодо розгляду питання про притягнення посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, 61022, м. Харків, майд. Свободи, Держпром, 3 під, 2 пов.), відповідальних за виконання рішення суду по справі №380/29278/23 виданого Львівським окружним адміністративним судом до кримінальної відповідальності за невиконання виконавчого листа № 380/29278/23 виданого 25.07.2024 Львівським окружним адміністративним судом, відповідно до закону.
Повідомлення отримано Головним управлінням Національної поліції у Харківській області 27.02.2025, та повідомлень щодо внесення в ЄРДР за фактом вчинення боржником кримінального правопорушення по ВП 75906929 від Головного Управління Національно поліції у Харківській області на адресу Відділу не надходило.
21.02.2025 керуючись пунктом 11 частини 1 статті 39 Закону України «Про виконавче провадження», державним виконавцем винесена постанова про закінчення виконавчого провадження.
17.03.2025 на адресу Відділу надійшла заява від стягувача, ОСОБА_1 , про поновлення виконавчого провадження № 75906929 по виконанню виконавчого листа № 380/29278/23 виданого 25.07.2024 Львівським окружним адміністративним судом.
20.03.2025 керуючись ч. 3 ст. 74. Закону України «Про виконавче провадження», розділом XII Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 29.09.2016 № 2832/5, в.о, начальника Відділу, Банніковим А.С., винесено постанову про результати перевірки законності виконавчого провадження, якою скасовано постанову про закінчення виконавчого провадження ВП 75906929 винесену 21.02.2025 року.
Вважаючи, що рішення суду в даній справі залишилося невиконаним, позивач звернувся до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.
Згідно зі ст.129-1 Конституції України, держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Положеннями ч.2 ст.14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) також передбачено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Аналогічні положення містяться у ст.370 КАС України, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Отже, обов'язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили.
Питання судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначено ст.382 КАС України.
Згідно ч.1 цієї статті, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Зазначена правова норма Кодексу адміністративного судочинства України має на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами її застосування є наявність об'єктивних, підтверджених належними і допустимими доказами, підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому, суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.
Головна мета судового контролю за виконанням рішень в адміністративних справах полягає, насамперед, у реалізації основних завдань адміністративного судочинства при здійсненні адміністративними судами правосуддя, оскільки воно не обмежується ухваленням судового рішення, а й передбачає його виконання.
Кожний судовий процес повинен завершуватися реалізацією судового рішення у спірних правовідносинах між його сторонами.
Тому після вирішення публічно-правового спору і набрання судовим рішенням законної сили суд продовжує відігравати активну роль у реалізації сторонами прав та законних інтересів, з приводу захисту яких він ухвалив судове рішення.
Суд встановив, що рішення від 24.05.2024 у цій справі набрало законної сили 25.06.2024 з огляду на приписи ч. 2 ст. 255 КАС України.
Отже, зважаючи на те, що судове рішення у справі набрало законної сили, відсутність доказів виконання рішення суд дійшов висновку, що заява позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 24 травня 2024 року у справі № 380/29278/23 підлягає задоволенню в частині зобов'язання відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. При цьому суд враховує, що оскільки положенням ч. 1 ст. 382 КАС України надано суду право власного розсуду щодо визначення тривалості встановленого строку для подання звіту суд вважає, що необхідним і достатнім буде встановлення відповідачу строку для подання звіту протягом тридцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 293-295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву позивача про встановлення судового контролю у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною, - задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, подати до Львівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 24 травня 2024 року у справі № 380/29278/23 у 30-денний строк з дня набрання ухвалою законної сили.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала суду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повної ухвали суду.
Суддя Карп'як Оксана Орестівна