Ухвала від 05.05.2025 по справі 640/3819/22

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про витребування доказів

05 травня 2025 року м. ДніпроСправа № 640/3819/22

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом адвоката Ліщенко Тетяни Миколаївни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в місті Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом адвоката Ліщенко Тетяни Миколаївни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в місті Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.

Під час розгляду справи суд встановив, що позивачем оскаржуються податкові повідомлення-рішення щодо нарахування земельного податку, а саме;

від 23.04.2021 № 110711-2409-2615 з сумою податкового зобов'язання за земельну ділянку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий № 8000000000:75:774:0014) 10752,44 грн за 2021 рік,

від 23.04.2021 № 110713-2409-2615 з сумою податкового зобов'язання за земельну ділянку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 (кадастровий № 8000000000:75:797:0042) 11358,00 грн за 2021 рік,

від 23.04.2021 № 110708-2409-2615 з сумою податкового зобов'язання за земельну ділянку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 (кадастровий № 8000000000:75:797:0044) 16223,13 грн за 2021 рік,

від 23.04.2021 № 110714-2409-2615 з сумою податкового зобов'язання за земельну ділянку, що знаходиться за адресою: вул. 23-тя Садова, діл. 44 (кадастровий № 8000000000:75:797:0044) 16223,13 грн за 2020, рік,

від 23.04.2021 № 110715-2409-2615 з сумою податкового зобов'язання за земельну ділянку, що знаходиться за адресою: вул. 23-тя Садова, діл. 44 № 8000000000:75:797:0044) 16223,13 грн за 2019 рік,

від 23.04.2021 № 110709-2409-2615 з сумою податкового зобов'язання (за 2021 рік) за земельну ділянку, що знаходиться за адресою: м. Київ, Святошинський р-н, вул. Садова 23, (с/т "Приладобудівник") діл. 48 (кадастровий № 8000000000:75:797:0048) 16666,11 грн за 2021 рік,

від 23.04.2021 № 110710-2409-2615 з сумою податкового зобов'язання (за 2019 рік) за земельну ділянку, що знаходиться за адресою: м. Київ, Святошинський р-н, вул. Садова 23, (с/т "Приладобудівник") діл. 48 (кадастровий № 8000000000:75:797:0048) 16666,11 грн за 2020 рік,

від 23.04.2021 № 110712-2409-2615 з сумою податкового зобов'язання (за 2019 рік) за земельну ділянку, що знаходиться за адресою: м. Київ, Святошинський р-н, вул. Садова 23, (с/т "Приладобудівник") діл. 48 (кадастровий № 8000000000:75:797:0048) 16666,11 грн за 2019 рік.

Оглядом матеріалів справи, суд дійшов висновку, що з метою офіційного з'ясування обставин справи, є необхідність витребування додаткових доказів по справі.

Вирішуючи питання про витребування доказів по справі суд враховує наступе.

Представник позивача в позовній заяві зазначає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення отримані разом з відповіддю № 117470/6/26-15-24-09-18 від 24.12.2021 на запит адвоката, а позивачка дізналась лише 29.12.2021.

Відповідь не містить у собі чіткого переліку доданих до відповіді документів.

Відповідно до п. 42.2 ст. 42 Податкового кодексу України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

Статтею 122 КАС України встановлені процесуальні строки звернення до суду.

З метою з'ясування дотримання позивачем строку звернення до суду є необхідність витребування у відповідача доказів надіслання на адресу позивачки оскаржуваних податкових повідомлень-рішень відповідно до вимог ст. 42 Податкового кодексу України.

Спірними питанням у справі, серед іншого, є порядок обрахунку земельного податку, а саме застосування ставки земельного податку, встановленого Київською міською радою.

Відповідно до пп. 14.1.147 Податкового кодексу України (далі - ПК України) плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку (далі - податок) або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (далі - орендна плата).

Податковим обов'язком є обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені, зокрема, ПК України (п. 36.1 ПК України).

Податковий обов'язок відповідно до п. 37.2 ПК України виникає у платника податку з моменту настання обставин, з якими ПК України пов'язує сплату ним податку.

Абзацом першим п. 286.5 ПК України визначено, що нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному ст. 42 ПК України, до 01 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному ст. 58 ПКУ, разом із детальним розрахунком суми податку, який, зокрема, але не виключно, має містити кадастровий номер та площу земельної ділянки, розмір ставки податку та розмір пільги зі сплати податку.

Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік (п. 285.1 ПК України).

Статтею 12 ПК України визначені повноваження Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, сільських, селищних, міських рад та рад об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, щодо встановлення податків та зборів.

Так, сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів, та про внесення змін до таких рішень (п. 12.3 ст. 12 ПК України).

Відповідно до п.п. 12.3.3 п. 12.2 ст. 12 ПК України сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, надсилають у десятиденний строк з дня прийняття рішень, але не пізніше 25 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлених місцевих податків та/або зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів, до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та/або зборів, в електронному вигляді інформацію щодо ставок та податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів у порядку та за формою, затвердженими Кабінетом Міністрів України, та копії прийнятих рішень про встановлення місцевих податків та/або зборів та про внесення змін до таких рішень.

Якщо в рішенні органу місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків та/або зборів, а також податкових пільг з їх сплати не визначено термін його дії, таке рішення є чинним до прийняття нового рішення.

Земельний податок є місцевим податком.

Спірними питанням у справі, серед іншого, є порядок обрахунку земельного податку, а саме застосування ставки земельного податку, встановленого Київською міською радою.

В матеріалах справи відсутні рішення Київської міської ради, якими встановлені місцеві податки на 2019, 2020, 2021 роки.

Відповідно до ст. 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом (ч. 4 ст. 77 КАС України).

Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду (ч. 6 ст. 80 КАС України).

Суд наголошує, що особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали (ч. 7 ст. 80 КАС України.

Відповідно до вимог ч. 8 ст. 80 КАС України у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.

Керуючись статтями 9, 72, 77, 80, 241, 243, 248, 256, 293, 294, 295 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Витребувати у Головного управління ДПС в місті Києві:

- докази направлення на адресу ОСОБА_1 оскаржуваних податкових повідомлень-рішень з дотриманням вимог ст. 42 Податкового кодексу України;

- рішення Київської міської ради, якими встановлені ставки земельного податку на 2019, 2020 та 2021 рік.

Витребувані судом документи надати протягом 7 (семи) календарних днів, з дня отримання ухвали суду з дотриманням вимог ст.ст. 18, 44 КАС України.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після підписання суддею та оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу суду зазначаються в апеляційній скарзі за наслідками розгляду справи

Суддя О.В. Ірметова