про повернення заяви
05 травня 2025 року м. Житомир справа № 240/1374/22
категорія 112010203
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Приходько О.Г., розглянувши у письмовому провадженні заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень-відповідачем на виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2022 року позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задоволено: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 з 13 липня 2021 року підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 13 липня 2021 року нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, в розмірі, визначеному статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік).
24 квітня 2025 року до суду надійшла заява ОСОБА_1 про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень-відповідачем на виконання рішення суду.
У поданій заяві заявник зазначає про те, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2022 року було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 13 липня 2021 року здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії за проживання на територіях радіоактивного забруднення у розмірі двох мінімальних заробітних плат (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік). Це рішення суду набрало законної сили. На підставі цього рішення було видано виконавчий лист та відкрито виконавче провадження Підрозділом примусового виконання рішень. З 01 січня 2025 року пенсійний орган припинив виконання рішення суду. В рамках виконавчого провадження заявником було подано скаргу й листом Управління забезпечення примусового виконання рішень повідомлено про те, що на адресу боржника направлено вимогу про виконання рішення суду, яка, як зазначає заявник, залишилась без виконання.
Вважаючи вжитими усі заходи примусового виконання рішення суду органами ДВС заявник звернувся із цією заявою до суду.
21 квітня 2025 року Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області через підсистему "Електронний суд" подало клопотання, у якому просить суд відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2022 року у справі № 240/1374/22. Зазначає, що на виконання судового рішення заявнику за період з 13 липня 2021 року по 31 березня 2024 року нараховано доплату пенсії з урахуванням зміни розміру підвищення за проживання на території радіоактивного забруднення у розмірі 193725,55 грн, яка включена до підсистеми ІКІС ПФУ "Реєстр судових рішень". З 01 січня 2025 року відповідно до статті 45 Закону "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2024 року № 1524, оскільки за результатами звірки з Єдиним державним демографічним реєстром дату реєстрації місця проживання заявника у м. Коростені, яке відноситься до зони гарантованого добровільного відселення не підтверджено, відповідну доплату не встановлено. Оскільки виплата заборгованості за судовими рішенням провадиться за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів пенсійним органом задля вжиття належних заходів на забезпечення виконання рішення суду та виплату заборгованості стягувачу буде скеровано відповідне звернення до Пенсійного фонду України про виділення додаткових коштів на виконання судового рішення у справі № 240/1374/22.
Визначаючись щодо заяви ОСОБА_1 суд враховує, що відповідно до частини першої статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Частиною другою цієї ж статті визначено, що у такій заяві, з-поміж іншого, зазначаються: 6) відомості про набрання рішенням законної сили та про наявність відкритого касаційного провадження; 7) інформація про день пред'явлення виконавчого листа до виконання; 8) інформація про хід виконавчого провадження.
Вказана інформація у поданій заяві ОСОБА_1 не вказана.
Водночас, із доданої відповіді Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області від 10 березня 2025 року № 702/5.2-25ж/Б-168/5.2-25ж суд з'ясував, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень з 13 грудня 2022 року перебуває виконавче провадження № 70543593 з примусового виконання виконавчого листа № 240/1374/22 від 12 грудня 2022 року, виданого Житомирським окружним адміністративним судом.
Частиною четвертою статті 383 КАС України встановлено, що заяву, зазначену у частині першій цієї статті, може бути подано протягом десяти днів з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, але не пізніше дня завершення строку пред'явлення до виконання виконавчого листа, виданого за відповідним рішенням суду.
З цього приводу суд враховує, що заявником вказано про припинення виплати підвищення до пенсії (виконання рішення суду) з 01 січня 2025 року.
У лютому 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України зі зверненням від 06 лютого 2025 року, яке було перенаправлено для розгляду за належністю до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ), листом від 10 березня 2025 року № 702/5.2-25ж/Б-168/5.2-25ж якого заявника поінформовано про хід виконавчого провадження.
У цьому листі зазначено про те, що на виконання вказаного судового рішення пенсійним органом проведено перерахунок підвищення до пенсії ОСОБА_1 за статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та здійснено з боку органу Пенсійного фонду комплекс заходів щодо належного виконання рішення суду; виплата заборгованості проводитиметься за умови надходження бюджетного фінансування. Оскільки зі звернення вбачається, що судове рішення не виконано у повному обсязі, державним виконавцем 27 лютого 2025 року винесено вимогу щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області виконати рішення суду.
Стверджуючи, що така вимога пенсійним органом не виконана, що підтверджується розрахунком пенсійної виплати від 20 березня 2025 року, заявник звернувся до суду із заявою у порядку статті 383 КАС України 16 квітня 2025 року (здано на пошту).
У постанові від 22 жовтня 2024 року у справі № 580/1299/22 Верховний Суд зауважив на тому, що передбачений частиною четвертою статті 383 КАС України строк, протягом якого особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень-відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду, є спеціальним строком звернення до адміністративного суду, який відрізняється від загального строку своєю тривалістю (є коротшим) і обумовлюється специфікою відповідних відносин, у яких визначеності (ясності) у спірних правовідносинах потрібно досягнути якомога швидше.
Законодавчі підходи до визначення початку відліку строку звернення до суду із заявою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень на стадії виконання судового рішення, не відрізняються від загальних чи спеціальних строків для окремих особливих видів правовідносин та передбачають, що початок відліку строку визначається або від дня, коли особа дізналася, або коли повинна була дізнатися про порушення свого права. При визначенні початку строку звернення береться до уваги, коли особа насправді дізналася про наявність відповідного порушення, чи мала вона реальну можливість дізнатися про наявність порушення раніше або, що дія, рішення чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на певний день мали ознаки, за якими можна визначити їхню протиправність.
Визначаючись щодо строку звернення з цієї заявою суд враховує, що Велика Палата Верховного Суду, вирішуючи питання застосування передбаченого статтею 383 КАС України строку подання заяви, у постанові від 07 липня 2021 року у справі № 9901/226/19 дійшла наступних висновків:
"Власне установлений частиною четвертою статті 383 КАС України десятиденний строк звернення особою-позивачем з відповідною заявою передбачає, що така особа має право подати заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності на стадії виконання судового рішення упродовж цього відтинку, щойно дізнається або не могла не дізнатися, що суб'єкт владних повноважень діє відносно неї протиправно (видає не ті рішення або не видає відповідних рішень, займає пасивну позицію щодо виконання рішення суду, вдається до інших подібних дій).
Для визнання моменту відліку строку подання заяви має значення також обставина чи були дії, бездіяльність, рішення відповідача протиправними і чи особа-позивач мала реальну можливість (повинна була) дізнатися про юридичну природу такої поведінки (рішення, дії, бездіяльності), тобто коли вона насправді стала суб'єктом відповідних правовідносин, зумовлених протиправною поведінкою відповідача на стадії виконання рішення.
Важливо, що не будь-яка інформація, що стосується виконання судового рішення, може бути свідченням неналежного (протиправного) виконання рішення суду, а лише та, зі змісту якої можна визначити її протиправність.
Отже, день (явище, фактор), з якого починається перебіг строку оскарження, не є статичним, він є мінливим, ситуативним, динамічним, залежить від конкретних умов виконання судового рішення, послідовності та ролі дій суб'єктів виконавчого провадження.
Видається правильним, що визначення цього дня має провадитися не стільки від якоїсь певної разової зовнішньої події, скільки від сукупності факторів, приміром таких, що залежать від ролі, характеру та ступеня участі як стягувача, так і боржника. Власне зі співвідношення змісту дій суб'єкта владних повноважень щодо виконання рішення суду, з одного боку, і дієвого ставлення стягувача до таких дій, з другого, можна визначити правову природу цих дій, час, з якого вони виникли й упродовж якого вони тривають, а звідси визначити, чи знав про них позивач, і якщо реально знав (не міг не знати) і через якийсь проміжок часу звернувся за захистом від них, то тоді можна уяснити правову природу цього звернення й визначити, чи воно було вчасним або відбулося з пропуском строку.".
Оскільки Головним управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, як зазначає заявник, припинено виплату підвищення до пенсії у порядку 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01 січня 2025 року, враховуючи перебування на примусовому виконанні у відділі примусового виконання рішень з 13 грудня 2022 року виконавчого листа, виданого Житомирським окружним адміністративним судом 12 грудня 2022 року на виконання судового рішення у справі № 240/1374/22, та не нарахування виплати підвищення до пенсії й станом на 20 березня 2025 року, що підтверджено відповідним розрахунком по пенсійній справі заявника, щонайпізніше з 20 березня 2025 року ОСОБА_1 був обізнаний щодо протиправної бездіяльності (дій, - як йдеться у заяві) щодо проведення пенсійним органом спірних виплат заявника.
Більше того, усталеною є позиція Верховного Суду у тому, що, враховуючи періодичність та системність пенсійної виплати (щомісячно), з першого дня наступного місяця після виплати пенсії, зокрема, у зменшеному розмірі, особа вважається такою, що повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи законних інтересів і з цього дня починає перебіг відповідний строк звернення до суду. Так, у постанові від 26 червня 2024 року у справі № 520/29247/23 Верховний Суд вказав на те, що пенсію позивач отримує щомісяця, тому про порушення свого права позивач мав бути обізнаний на кожне 01 число місяця, що настає за місяцем, у якому повинна була здійснюватись така виплата (з першого до першого числа).
Виходячи з цього, отримавши у січні 2025 року пенсію без підвищення за статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тобто у меншому розмірі, отримувач пенсії з 01 лютого 2025 року вважається обізнаним щодо відповідного порушення його права на пенсійну виплату.
Отже, звернувшись до суду з цією заявою 16 квітня 2025 року (здано на пошту; 24 квітня отримано судом та внесено до системи авторозподілу суду), заявником пропущено встановлений статтею 383 КАС України десятиденний строк, який, навіть при обрахунку з 20 березня 2025 року закінчився 31 березня 2025 року (за правилами статті 120 КАС України).
Окрім того, суд вважає необхідним звернути увагу й на те, що згідно з поданою заявою ОСОБА_1 просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, вчинені на виконання рішення суду від 20 вересня 2022 року у справі № 240/1374/22 щодо визначення при перерахунку підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, з 01 січня 2025 року, розмір якого має становити 3200 грн; направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області окрему ухвалу для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенням закону, із встановленням тридцятиденного строку для надання відповіді.
У той же час, за змістом заяви від 16 квітня 2025 року ОСОБА_1 посилається на норму статті 382 КАС України, зазначаючи про обов'язок суду встановлення судового контролю у такій категорії справ.
А тому суд звертає увагу, що відповідно до частини другої статті 381-1 КАС України суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу. Тобто, судовий контроль у межах вказаних статей є альтернативним та передбачає вжиття окремих, визначених конкретною нормою, заходів.
Оскільки заявником пропущено встановлений частиною четвертою статті 383 КАС України десятиденний строк звернення до суду з цією заявою, за правилами частини п'ятої цієї ж норми заява підлягає поверненню ОСОБА_1 .
Керуючись статтями 243, 248, 256, 381-1, 383 КАС України, суд
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень-відповідачем на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2022 року у справі № 240/1374/22 повернути заявнику.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення
Суддя О.Г. Приходько