05 травня 2025 року м. Житомир
справа № 240/24511/24
категорія 106000000
Житомирський окружний адміністративний суд
у складі судді Горовенко А.В.,
розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул.Лятошинського Бориса, 5, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 та Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо нездійснення, у встановленому законом порядку, розгляду скарги від 02.12.2024.
- зобов"язати ІНФОРМАЦІЯ_3 повторно розглянути скаргу від 02.12.2024 та прийняти постанову відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 року №402.
- визнати протиправною бездіяльність Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України щодо нездійснення, у встановленому законом порядку, розгляду скарги ОСОБА_1 .
- зобов"язати Центральну військово-лікарську комісію Збройних Сил України повторно розглянути скаргу ОСОБА_1 та прийняти постанову відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 року №402.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що не згоден з висновком ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки лікарями не були враховані всі діагнози, особливо в частині того, що відповідно до графи II Розкладу хвороб, за ст.42б його визначено придатним до військової служби.
Проте, з огляду на висновки спеціалістів, позивач має захворювання, яке згідно з переліком відноситься до ст. 42а та за якою має бути визнаний непридатним до військової служби, адже його стан здоров'я не дозволяє повноцінно та ефективно виконувати службові обов'язки та бойові завдання, так як більшість часу потребує медичної допомоги та частого стаціонарного лікування.
Однак вказує, що Центральна військово-лікарська комісія та ІНФОРМАЦІЯ_3 проігнорували його заяви щодо оскарження рішення ВЛК та не надали жодної відповіді, що стосуються розгляду його заяв.
Саме тому вважає протиправною бездіяльність Центральної військово-лікарської комісії та ІНФОРМАЦІЯ_2 у перегляді довідки ВЛК від 24.10.2024 №4536/15 ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 в проведенні повторного медичного огляду комісією ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 або Центральної військово-лікарської комісії.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
03 січня 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_4 подав відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку діям лікарів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, оскільки це потребує спеціальних знань медицини.
Питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності, обмеженої придатності або непридатності до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями ВЛК, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.
Центральна військово-лікарська комісія Збройних Сил України надіслала до суду відзив на позовну заяву (за вх.№16662/25), відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову.
В обґрунтування правової позиції вказує, що звернення позивача до суду із даним позовом є передчасним, оскільки, фактично, вимоги позивача, викладені у заяві, за результатами її розгляду - задоволено, що підтверджується листом ЦВЛК ЗС України від 07.01.2025 №598/4/639.
Таким чином, протиправних дій та/або бездіяльності щодо нездійснення розгляду заяви позивача ЦВЛК ЗС України - допущено не було.
Зазначає, що обов'язковість прийняття ЦВЛК ЗС України постанови, у відповідності до п.п. 2.3.3 - 2.3.5 Положення №402, у випадку надходження необґрунтованої заяви про перегляд (скасування) тієї чи іншої постанови ВЛК, оскільки, Положенням №402 чітко визначено, що виключно у разі визнання скарги щодо перегляду (скасування постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК або переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на повторний (контрольний) медичний огляд.
Вказує, що незгода позивача з діючими нормами законодавства, викладеними у відповіді на його звернення, не може бути підставою визнання такої відповіді незаконною.
Відповідно до положень ч.5 ст.262 та ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що 24.10.2024 Військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_2 прийнято постанову, оформлену довідкою військово-лікарської комісії за №4536/15 щодо ОСОБА_1 .
За результатами огляду військово-лікарської комісії, ОСОБА_1 визнано придатним до військової служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах логістики, зв"язку, оперативного забезпечення, охорони.
Згідно з описом вкладення до цінного листа, ОСОБА_1 25.10.2024, засобами поштового зв"язку надіслав до Центральної військової-лікарської комісія Збройних Сил України скаргу на постанову військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Також відповідно до опису вкладення до цінного листа, ОСОБА_1 , 02.12.2024 засобами поштового зв"язку надіслав до ІНФОРМАЦІЯ_2 скаргу на постанову військово-лікарської комісії.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідачів щодо відмови в розгляді скарг по суті, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон № 2232-XII).
Відповідно до статті 1 цього Закону захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки) (частина сьома статті 1 Закону №2232-XII).
Згідно з частиною дев'ятою статті 1 Закону №2232-XII щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Відповідно до частини десятої статті 1 Закону №2232-XII громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно.
Резервісти зобов'язані прибувати до військової частини, в якій вони проходять службу у військовому резерві, за викликом командира цієї військової частини.
Відповідно до частини 10 статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи, наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення №402).
Згідно із пунктом 1.2. глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Серед основних завдань військово-лікарської експертизи, згідно з пунктом 1.3. глави 1 розділу І Положення №402, є добір громадян України, придатних за станом здоров'я до військової служби, для укомплектування Збройних Сил України; визначення ступеня придатності військовослужбовців до військової служби у зв'язку з їх звільненням;
Згідно із пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.
Згідно з пунктами2.2, 2.3розділу 2 Положення №402 визначено, що штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону.
ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України.
На ЦВЛК покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також: розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи; аналіз та узагальнення результатів і досвіду роботи підпорядкованих ВЛК; проведення спільно з головними (провідними) медичними спеціалістами та іншими лікарями-спеціалістами аналізу й оцінки результатів медичного огляду військовослужбовців та інших контингентів, розробка пропозицій для покращення військово-лікарської експертизи; організація та керівництво науковою роботою з питань військово-лікарської експертизи у підпорядкованих ВЛК; підготовка та вдосконалення кадрів для ВЛК;
ЦВЛК має право направляти у заклади охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України на контрольне обстеження, медичний огляд, повторний медичний огляд, військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби), військовозобов'язаних, резервістів; розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України.
Рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд (п.2.4.6 розділу глави 2 розділу І Положення №402).
Згідно з п.3.1-3.4 глави 3 розділу І Положення №402 вимоги до звернення військовослужбовців та інших осіб, указаних у пункті 1.2 глави 1 розділу I цього Положення, їх права, порядок та строки розгляду пропозицій, заяв та скарг, а також обов'язки штатних ВЛК щодо розгляду звернень регулюються Законом України «Про звернення громадян», Інструкцією про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 28 грудня 2016 року №735, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 23 січня 2017 року за №94/29962.
Скарги до штатних ВЛК подаються в строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».
Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року №608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».
Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій, а також наявних медичних записів та висновків у відповідних реєстрах електронної системи охорони здоров'я.
Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_6 , ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК або у судовому порядку.
У разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (відміни, скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК.
Таке рішення є обов'язковим до виконання та має бути реалізовано не пізніше ніж в місячний строк з дати прийняття.
У разі визнання штатною ВЛК звернення необґрунтованим, воно повертається заявнику (скаржнику) з відповідними роз'ясненнями, у строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».
У разі прийняття рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд, військовослужбовці та інші особи, зазначені у пункті 1.2 глави 1 цього розділу, направляються для проходження медичного огляду ВЛК в інший заклад охорони здоров'я, ніж той, у якому проводився медичний огляд ВЛК, постанова якої оскаржується.
Отже, у разі, якщо штатною ВЛК визнано звернення необґрунтованим, воно повертається заявнику (скаржнику) з відповідними роз'ясненнями, у строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».
Згідно з матеріалами справи, позивач 24.10.2024 пройшов медичний огляд штатною постійно-діючою ВЛК, результати якого оформлені постановою у формі довідки від 24.10.2024 №4536/15 із висновками про придатність позивача до військової служби.
Не погоджуючись із вказаними діями, ОСОБА_1 , 02.12.2024 засобами поштового зв"язку надіслав до ІНФОРМАЦІЯ_1 скаргу на постанову військово-лікарської комісії, однак під час розгляду справи, відповідачем не надано суду жодних доказів про результати розгляду скарги.
Суд враховує, що в разі визнання такої скарги необґрунтованою, відповідач, як суб"єкт владних повноважень мав вказати на підстав чого дійшов висновку про її необґрунтованість і надати відповідні роз'яснення по суті скарги.
В силу вимог ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Вказане порушене право позивача може бути захищене судом шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
З огляду на наведене, порушені права позивача підлягають захисту та відновленню шляхом визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо нездійснення належного розгляду скарги від 02.12.2024 та зобов"язання ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно розглянути скаргу від 02.12.2024 відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 року №402.
Щодо частини позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України щодо нездійснення, у встановленому законом порядку, розгляду скарги ОСОБА_1 , суд враховує наступне.
У відзиві на позовну заяву Центральна військово-лікарська комісія Збройних Сил України вказує, що військовозобов'язаний, солдат запасу ОСОБА_1 , звернувся до ЦВЛК ЗС України із скаргою (вх. № Г-15166 від 31.12.2024) на постанову військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ) про ступінь придатності до військової служби, оформлену довідкою ВЛК від 24.10.2024.
За результатами розгляду згаданої скарги, листом ЦВЛК ЗС України від 07.01.2025 №598/4/639, що наданий до суду разом із відзивом на позовну заяву та надісланий на адресу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 та до відома позивача, зазначено, що з метою контролю обґрунтованості постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 про ступінь придатності до військової служби військовозобов'язаного ОСОБА_1 , відповідно до підпункту 2.3.4 пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800 (зі змінами) (далі - Положення №402), запропоновано направити військовозобов'язаного ОСОБА_1 на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_8 , з обов'язковою консультацією провідного хірурга Військової частини НОМЕР_1 , з метою належного вивчення та оцінки стану здоров'я і фізичного розвитку в цілях визначення ступеня придатності до військової служби з урахуванням усіх наявних медичних документів та результатів досліджень.
З огляду на встановлені під час розгляду справи обставини, суд дійшов висновку що ЦВЛК ЗС України розглядалась скарга ОСОБА_1 на постанову військово-лікарської комісії, викладену в довідці ВЛК від 24.10.2024 №4536/15, за результатом розгляду якої вирішено запропонувати направити військовозобов'язаного ОСОБА_1 на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_8 , з обов'язковою консультацією провідного хірурга Військової частини НОМЕР_1 , з метою належного вивчення та оцінки стану здоров'я і фізичного розвитку в цілях визначення ступеня придатності до військової служби з урахуванням усіх наявних медичних документів та результатів досліджень.
Отже судом під час розгляду справи не встановлено порушення процедури розгляду скарги позивача, так само як і порушення процедури прийняття оскаржуваного рішення.
В свою чергу доводи позивача про відсутність належним чином оформленої постанови ЦВЛК про перегляд постанови ВЛК, суд вважає безпідставними зважаючи на наступне.
Пунктом 3.4 глави 3 розділу І Положення №402 визначено, що у разі визнання штатною ВЛК звернення необґрунтованим, воно повертається заявнику (скаржнику) з відповідними роз'ясненнями, у строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».
У разі прийняття рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд, військовослужбовці та інші особи, зазначені у пункті 1.2 глави 1 цього розділу, направляються для проходження медичного огляду до іншої ВЛК, ніж та, постанова якої оскаржується.
У разі якщо штатна ВЛК визнає постанову позаштатної ВЛК обґрунтованою або визначає відсутність підстав для направлення заявника на повторний (контрольний) медичний огляд ВЛК, штатна ВЛК надає заявнику відповідне роз'яснення, оформлене листом.
Щодо доводів позивача про не врахування його діагнозів, суд зазначає, що за приписами розділу ІІ Положення №402, медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний час та під час дії особливого періоду. При встановленні діагнозу насамперед враховуються результати фізикального обстеження та спеціальних досліджень. Якщо дані попередньої медичної документації не співпадають з результатами актуального обстеження, проводиться спільний огляд (консиліум) за участі провідних (головних) медичних фахівців, під час якого може прийматись рішення про неврахування контраверсійних результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) та госпіталізацій при винесенні експертного рішення.
Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).
Аналіз наведених норм права дає можливість дійти висновку, що вирішення питання щодо придатності за станом здоров'я до військової служби у мирний та воєнний час відноситься до виключної компетенції військово-лікарських комісій.
Таким чином, надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі компетенції суду та не перевіряється в межах розгляду справи.
Таким чином, враховуючи зазначені вище обставини справи, суд дійшов висновку, що Центральна військово-лікарська комісія Збройних Сил України не порушувала прав та законних інтересів позивача, як громадянина та військовозобов"язаного.
Позивачем не доведено порушення його прав, свобод та інтересів саме Центральною військово-лікарською комісією Збройних Сил України щодо розгляду його скарги направленої 25.10.2024, як наслідок, підстави для задоволення позову в цій частині відсутні.
Відповідно до частин 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позовну частково.
Відповідно до положень ст.139 КАС України питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.
Керуючись статтями 6-9, 32, 77, 90, 139, 241-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідн. номер НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) та Центральної військової-лікарської комісії Збройних Сил України (вул.Госпітальна. буд.16, м.Київ, 01133, код ЄДРПОУ 08356179) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо нездійснення належного розгляду скарги ОСОБА_1 від 02.12.2024.
Зобов"язати ІНФОРМАЦІЯ_4 повторно розглянути скаргу ОСОБА_1 від 02.12.2024 відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402.
У задоволенні решти позовних вимог, - відмовити
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у сумі розміром 605 (шістсот п"ять) грн 60 (шістдесят) коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.В. Горовенко
Повний текст складено: 05 травня 2025 р.
05.05.25