Ухвала від 05.05.2025 по справі 200/1608/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про виправлення описки в рішенні суду

05 травня 2025 року Справа №200/1608/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Кравченко Т.О.,

розглянув в порядку письмового провадження заяву позивача про виправлення описки в рішенні Донецького окружного адміністративного суду від 18 квітня 2025 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

06 березня 2025 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 05 березня 2025 року, в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 14 березня 2025 року, позивач просив:

- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Донецькій області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії ОСОБА_2 , на коефіцієнти у розмірі 1,11, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796 для забезпечення індексації пенсії;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 у відповідності до ч. 2 ст. 42 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії ОСОБА_1 , в розмірі 7 763,17 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 з 01 березня 2021 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» (далі - Постанова КМУ № 127), на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 з 01 березня 2022 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова КМУ № 118), на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01 березня 2023 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова КМУ № 168), на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01 березня 2024 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова КМУ № 185) та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 05 вересня 2024 року.

18 квітня 2025 року суд ухвалив рішення у справі, яким позов задовольнив.

02 травня 2025 року до суду надійшла заява позивача про виправлення описки в п. 3 резолютивної частини рішення суду від 18 квітня 2025 року в частині зазначення сторони, на яку покладений обов'язок вчинити певні дії.

Розглядаючи цю заяву по суті, суд виходить з такого.

Як свідчить розділ «Норми права, які застосував суд, мотиви їх застосування. Висновки суду по суті позовних вимог» мотивувальної частини рішення від 18 квітня 2025 року, суд дійшов таких висновків по суті позовних вимог:

«[…]

З огляду на встановлені фактичні правові обставини та правове регулювання спірних правовідносин з урахуванням висновків Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду, викладених в постанові від 16 квітня 2025 року у справі № 200/5836/24, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Донецькій області, яка полягає у непроведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення його пенсії, на коефіцієнти 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796 для забезпечення індексації пенсії.

Належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача на індексацію пенсії є покладання на ГУ ПФУ в Донецькій області обов'язку провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення його пенсії, в розмірі 7 763,17 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 з 01 березня 2021 року відповідно до п. 1 Постанови КМУ № 127, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 з 01 березня 2022 року відповідно до п. 1 Постанови КМУ № 118, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01 березня 2023 року відповідно до п. 1 Постанови КМУ № 168, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01 березня 2024 року відповідно до п. 1 Постанови КМУ № 185 та у зв'язку з цим провести ОСОБА_1 виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 05 вересня 2024 року.

[…]

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.

[…]».

Однак, внаслідок технічної помилки в пункті 3 резолютивної частини рішення від 18 квітня 2025 року:

«3. Провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення його пенсії, в розмірі 7 763,17 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 з 01 березня 2021 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 з 01 березня 2022 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01 березня 2023 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01 березня 2024 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та у зв'язку з цим провести ОСОБА_1 виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 05 вересня 2024 року.»

пропущені слова: «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області»

Виправлення описок і очевидних арифметичних помилок у судовому рішенні регламентовано положеннями ст. 253 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС).

Згідно з ч. 1 ст. 253 КАС суд, який постановив рішення, може з власної ініціативи або за заявою учасника справи чи іншої заінтересованої особи виправити допущені в судовому рішенні цього суду описки, очевидні арифметичні помилки незалежно від того, набрало судове рішення законної сили чи ні.

Відповідно до ч. 2 ст. 253 КАС питання про внесення виправлень суд може вирішити в порядку письмового провадження.

Ч. 4 ст. 253 КАС установлено, що ухвалу суду про внесення виправлень у судове рішення чи відмову у внесенні виправлень може бути оскаржено.

З огляду на викладене описка, допущена в рішенні Донецького окружного адміністративного суду від 18 квітня 2025 року, підлягає виправленню, а заява позивача - задоволенню.

При цьому таке виправлення не змінює суті ухваленого судом рішення, оскільки висновки суду щодо кожної з позовних вимог ОСОБА_1 наведені в мотивувальній частині рішення суду від 18 квітня 2025 року з докладним обґрунтуванням підстав їх задоволення та із зазначенням способу захисту порушеного права позивача, який підлягає застосуванню.

Керуючись ст. ст. 241, 248, 253, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,

ухвалив:

1. Заяву позивача - ОСОБА_1 про виправлення описки в рішенні суду - задовольнити.

2. Виправити описку в рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18 квітня 2025 року в адміністративній справі № 200/1608/25, виклавши пункт третій його резолютивної частини в такій редакції:

«3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення його пенсії, в розмірі 7 763,17 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 з 01 березня 2021 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 з 01 березня 2022 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01 березня 2023 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01 березня 2024 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та у зв'язку з цим провести ОСОБА_1 виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 05 вересня 2024 року».

3. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складання її повного тексту.

4. Повний текст ухвали складений і підписаний суддею 05 травня 2025 року.

Суддя Т.О. Кравченко