05 травня 2025 рокуСправа №640/9506/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Серьогіної О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні в м. Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з даним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови в перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки про заробітну плату від 15.12.2009 року № 3-049-К починаючи з моменту звернення, а саме з 03.06.2019 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 з урахуванням довідки про заробітну плату від 15.12.2009 року № 3-049-К починаючи з моменту звернення, а саме з 03.06.2019 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку і отримує пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком в Головному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві. 03.06.2019 року позивач звернулася до відповідача з заявою в якій просила перерахувати пенсію з урахуванням довідок про заробітну плату до 2000 року, однак відповідач відмовився їх приймати оскільки вони були видані, ще в 2019 році. 07.08.2019 року представник позивача звернувся зі скаргою до відповідача і через письмове звернення здав довідки про заробітну плату до 2000 року і просив їх перерахувати, однак жодної відповіді не отримавши представник позивача звернувся зі скаргою до Пенсійного фонду України, в якій просив посприяти в наданні відповіді зі сторони відповідача. 22.11.2019 року Пенсійний фонд України надав відповідь за № 27221/к-11 в якій зазначив, що довідка про заробітну плату до 2000 року, видана МДП «Агротехінформсервіс» № 3-048-К та № 3-049-К від 15.12.2009 року, не містять інформацію про находження первинних документів, а також відповідно до реєстру МДП «Агротехнінформсервіс» припинило державну реєстрацію юридичної особи та після надходження відповіді з архівного відділу Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації щодо підтвердження довідок про заробітну плату до 2000 року відповідач повернеться до розгляду заяви про перерахунок. 23.12.2019 року відповідач отримав відповідь від архівного відділу Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації в якій зазначено, що МДП «Агротехнінформсервіс» документи на зберігання не передавались. Однак жодної відповіді знову не було отримано зі сторони відповідача, тому представник позивача повторно звернувся із заявою, в якій просив повідомити про врахування довідки про заробітну плату до 2000 року виданою МДП «Агротехінформсервіс» № 3-048-К та № 3-049-К від 15.12.2009 року. 19.03.2020 року відповідачем була надіслано відповідь в якій зазначалось, що перерахувати пенсію з урахуванням довідок про заробітну плату до 2000 року недоцільно, оскільки це призведе до зменшення розміру пенсії. З такими діями відповідача позивач не погоджується, тому просить суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.04.2020 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України №2825 Окружним адміністративним судом міста Києва скеровано за належністю матеріали адміністративної справи №640/9506/20.
07.02.2025 року на адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшли матеріали адміністративної справи №640/9506/20.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.02.2025 року дана адміністративна справа передана судді Серьогіній О.В. для розгляду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.02.2025 року прийнято до розгляду справу, відкрито провадження та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін з 24.02.2025 року.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується доказами, що містяться в матеріалах справи.
В матеріалах справи міститься письмовий відзив на позов, який надійшов до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві 09.06.2020 року та в якому управління не погоджується із позовними вимогами з наступних підстав. ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до заяви позивача від 08.08.2019 року, яка надійшла на адресу управління поштою та зареєстрована 12.08.2019 року за вх. № 89685, ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії як непрацюючій та переведено з пенсії по інвалідності на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком відповідно до статті 33 Закону. При цьому розмір пенсії позивачу обчислено із заробітної плати за період з 01.07.2000 року - по 30.04.2014 року, з 01.07.2014 року по 30.04.2019 року. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати становить 0,96905. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії розраховувався із застосуванням середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016, 2017 та 2018 роки в розмірі - 6188,89 грн. і становить 5997,34 грн. (6188,89 грн. х 0,96905). Страховий стаж позивача обчислено на підставі наданих документів, які знаходяться у пенсійній справі, становить 35 років 1 місяць 22 дні. Коефіцієнт страхового стажу становить 0,35083. Загальний розмір пенсії з 17.07.2019 року становить 2182,25 грн. (щомісячно): 2104,50 грн. - основний розмір пенсії; 78,20 грн. - доплата за понаднормовий стаж (5 років). Відповідно до Закону України «Про державний бюджет на 2019 рік», було встановлено прожитковий мінімум особам, які втратили працездатність: з 01.12.2019 року - 1638,00 грн. Таким чином, розмір пенсії позивача з 01.12.2019 року становить 2185,95 грн. (щомісячно): 2104,50 грн. - основний розмір пенсії; 81,96 грн. - доплата за понаднормовий стаж (за 5 років). Отже, розмір пенсії позивача обчислено на підставі наданих документів, що знаходяться у пенсійній справі, відповідно до норм чинного законодавства. Також зазначає, що обов'язковою умовою для призначення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами. Іншого чинним законодавством не передбачено. До заяви від 08.08.2019 року надано довідки про заробітну плату від 15.12.2009 року № 3-048-К та № 3-049-К за періоди роботи позивача в МДП «Агротехінформсервіс». У зазначених вище довідках не зазначено адресу місцезнаходження документів про нарахування заробітної плати (особових рахунків, платіжних відомостей, тощо), що унеможливлювало підтвердження їх змісту даним первинних документів. Тому підстави для обчислення розміру пенсії позивачу з урахуванням зазначених довідок без перевірки їх змісту суперечить вимогам статті 40 Закону. Також вказано, що провадити розрахунок пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату від 15.12.2019 року № 3-049-К недоцільно, оскільки це призведе до зменшення розміру пенсії. Таким чином, вважає дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві правомірними, управління діяло в межах своєї компетенції та відповідно до вимог чинного законодавства. З огляду на викладене, просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Також в матеріалах даної справи міститься письмова відповідь на відзив, подана позивачем до суду 09.06.2020 року, в якій він спростовує доводи відповідача, викладені у відзиві на позов, посилаючись на наступне. Посилання відповідача на ненадання первинних документів позивачем є необгрунтованим, оскільки відповідно до ч. 9 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» копії первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку можуть бути вилучені у підприємства лише за рішенням відповідних органів, прийнятим у межах їх повноважень, передбачених законами. Обов'язковим є складання реєстру документів, що вилучаються у порядку, встановленому законодавством. Вилучення оригіналів таких документів та регістрів забороняється, крім випадків, передбачених кримінальним процесуальним законодавством. Виходячи з вищевикладеного позивач позбавлений права на одержання первинних документів для можливості надання їх для відповідача. Крім того, матеріали справи не містять будь-яких доказів щодо вчинення пенсійним органом дій з проведення перевірки правомірності видачі довідки про заробітну плату позивача за вказаний період. Таким чином, відмова врахувати вказану довідку про заробітну плату для розрахунку пенсії позивача є порушенням положень ст. 46 Конституції України. Враховуючи викладене, просить суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.05.2025 року продовжено строк розгляду адміністративної справи до 05.05.2025 року.
Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Розмір пенсії позивачу обчислено із заробітної плати за період з 01.07.2000 року - по 30.04.2014 року, з 01.07.2014 року по 30.04.2019 року.
Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати становить 0,96905.
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії розраховувався із застосуванням середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016, 2017 та 2018 роки в розмірі - 6188,89 грн. і становить 5997,34 грн. (6188,89 грн. х 0,96905).
Страховий стаж позивача обчислено на підставі наданих документів, які знаходяться у пенсійній справі, становить 35 років 1 місяць 22 дні.
Коефіцієнт страхового стажу становить 0,35083.
Загальний розмір пенсії з 17.07.2019 року становить 2182,25 грн. (щомісячно): 2104,50 грн. - основний розмір пенсії; 78,20 грн. - доплата за понаднормовий стаж (5 років). Таким чином, розмір пенсії позивача з 01.12.2019 року становить 2185,95 грн. (щомісячно): 2104,50 грн. - основний розмір пенсії; 81,96 грн. - доплата за понаднормовий стаж (за 5 років).
Як зазначає позивач, 03.06.2019 року вона звернулася до відповідача з заявою в якій просила перерахувати пенсію з урахуванням довідок про заробітну плату до 2000 року, однак відповідач відмовився їх приймати оскільки вони були видані, ще в 2019 році.
07.08.2019 року представник позивача звернувся зі скаргою до відповідача і через письмове звернення здав довідки про заробітну плату до 2000 року і просив їх перерахувати, однак жодної відповіді не отримавши представник позивача звернувся зі скаргою до Пенсійного фонду України, в якій просив посприяти в наданні відповіді зі сторони відповідача.
22.11.2019 року Пенсійний фонд України надав відповідь за № 27221/к-11 в якій зазначив, що довідка про заробітну плату до 2000 року, видана МДП «Агротехінформсервіс» № 3-048-К та № 3-049-К від 15.12.2009 року, не містять інформацію про находження первинних документів, а також відповідно до реєстру МДП «Агротехнінформсервіс» припинило державну реєстрацію юридичної особи та після надходження відповіді з архівного відділу Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації щодо підтвердження довідок про заробітну плату до 2000 року відповідач повернеться до розгляду заяви про перерахунок.
23.12.2019 року відповідач отримав відповідь від архівного відділу Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації в якій зазначено, що МДП «Агротехнінформсервіс» документи на зберігання не передавались.
Листом 19.03.2020 року відповідачем була надіслано відповідь, в якій зазначалось, що перерахувати пенсію з урахуванням довідок про заробітну плату до 2000 року недоцільно, оскільки це призведе до зменшення розміру пенсії.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо відмови в перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки про заробітну плату від 15.12.2009 року № 3-049-К починаючи з моменту звернення, а саме з 03.06.2019 року, позивач звернулася до суду з даною позовною заявою.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(далі - Закон № 1058).
За змістом ч.ч. 1, 2 ст. 5 Закону № 1058 цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
Статтею 40 Закону № 1058 визначено порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.
Відповідно до абзаців 1, 2 та 5 частини першої статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Згідно з частиною другою статті 40 Закону №1058-IVзаробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про щомісячну середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за попередні місяці для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) враховується щомісячна середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за наявний попередній місяць з наступним перерахунком коефіцієнта заробітної плати (доходу) після отримання даних про щомісячну середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за місяць (місяці), що передує зверненню за призначенням пенсії.
Порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії врегульований нормами ст. 44 Закону № 1058.
Відповідно до абз. 2 ч. 1ст. 44 Закону №1058звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058 врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1(зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року № 1566/11846) (далі - Порядок № 22-1).
Відповідно до абз. 1, 2 п. 1.1 розділу І Порядку №22-1 заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/ перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
Підпунктом 3 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку №22-1 визначено, що за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Згідно з п. 2.10 розділу ІІ Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.
Зміст наведених вище норм права свідчить про те, що роботодавець має право видати довідку про розмір заробітної плати для обчислення пенсії відповідно до даних, що містяться у відповідних первинних документах за відповідний період. При цьому єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.
Аналогічна правова позиція щодо застосування норм права у спірних правовідносинах викладена у постановах Верховного Суду України від 17 березня 2015 у справі № 21-11а15, від 15 грудня 2015 у справі № 2-а/576/29/14 та Верховного Суду від 13 лютого 2018 року у справі № 358/1179/17, від 17 квітня 2018 року у справі № 376/2559/17, від 25 вересня 2018 року у справі № 539/1386/17, від 10 липня 2019 року у справі № 539/2726/16-а та від 05 березня 2020 року у справі № 539/3234/16-а.
Стаття 40 Закону №1058-IVвстановлює, що заробітна плата для обчислення пенсії за період до 30 червня 2000 року повинна враховуватися у двох випадках: 1) якщо страховий стаж осіб починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, а також 2) за бажанням самих пенсіонерів, однак за умови, підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами.
Щодо другого випадку, то єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписок з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.
Відповідна правова позиція викладена Верховним Судом України, зокрема, у постанові від 17 березня 2015 року у справі № 21-11а15 та Верховним Судом, зокрема, у постановах від 13 лютого 2018 року у справі № 358/1179/17, від 24 квітня 2018 року у справі № 686/6278/17, від 29.07.2020 року у справі № 341/1132/17, від 17.08.2023 року у справі № 808/1771/18.
Починаючи з 1 липня 2000 року стаж пенсіонера становить менше 60 місяців, законодавцем не вимагається обов'язкового підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, адже постановою Кабінету Міністрів України №919 від 05.07.2006 року затверджено Порядок визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату (далі Порядок №919). Цей Порядок встановлює механізм визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії застрахованої особи, страховий стаж якої починаючи з 1 липня 2000 року становить менш як 60 місяців, за основним місцем роботи за період страхового стажу до 1 липня 2000 року за умови відсутності заробітної плати (доходу) за будь-які інші 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв до 1 липня 2000 року у разі втрати первинних документів про нарахування та виплату підприємствами, установами, організаціями заробітної плати (доходу) у зв'язку із стихійним лихом, аваріями, катастрофами або з інших незалежних від застрахованої особи обставин (п. 1 Порядку).
З матеріалів справи встановлено, що до заяви від 08.08.2019 року надано довідки про заробітну плату від 15.12.2009 року № 3-048-К та № 3-049-К за періоди роботи позивача в МДП «Агротехінформсервіс».
Згідно з листом Голосіївської районної в м. Києві від 13.12.2019 року №100-19178 до Малого державного підприємства «Агротехнінформсервіс» документи на зберігання не передавались.
Так, довідка про заробіток для обчислення пенсії, виданої МДП «Агротехінформсервіс» від 15.12.2009 року № 3-049-К щодо сум заробітної плати з січня 1993 року по грудень 1997 року, видана на підставі особових рахунків за 1993-1997 роки та зазначено, що на всі виплати нараховані страхові внески до Пенсійного фонду України.
Суд приходить до висновку, що довідка про заробіток для обчислення пенсії, виданої МДП «Агротехінформсервіс» від 15.12.2009 року № 3-049-К складена на підставі таких первинних документів, як особові рахунки за 1993-1997 роки, тобто є документами, які в розумінні пп. 3 п.2.1 Розділу ІІ Порядку №22-1 підтверджують нарахування позивачу заробітної плати за періоди 1993-1997 роки.
Також суд зазначає, що оскаржувана відмова відповідача не містить будь-яких посилань на невідповідність наданої позивачем зазначеної вище довідки чинному законодавству або її недостовірності.
У постанові від 21.02.2020 року у справі №291/99/17 Верховний Суд зробив висновок, що перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні позивачу пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 12.04.2021 року у справі № 219/4550/17, від 03.06.2021 року у справі № 127/8001/17.
Крім цього, як зазначено Верховним Судом у постанові від 23.12.2020 року у справі №520/7125/17 посилання органу Пенсійного фонду України на неможливість врахування заробітної плати в зв'язку з неможливістю проведення перевірки обґрунтованості видачі довідки є безпідставним і висновки судів попередніх інстанцій не спростовує, оскільки надана позивачем довідка містила посилання на особові рахунки як на первинні документи, на підставі яких вона видана, а тому підстави для проведення перевірки поданої довідки у відповідача були відсутні.
Враховуючи викладене, суд вважає дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови в перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки про заробітну плату від 15.12.2009 року № 3-049-К починаючи з моменту звернення, а саме з 07.08.2019 року протиправними.
Суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню саме з 07.08.2019 року, оскільки 07.08.2019 року позивачем письмово було подано заяву про перерахунок пенсії до пенсійного органу та долучено спірну довідку про заробітну плату.
Щодо вимог позивача в частині зобов'язання відповідача виплачувати (передбачає виплату пенсії в подальшому) пенсію з урахуванням довідки про заробітну плату від 15.12.2009 року № 3-049-К, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Таким чином, захисту адміністративним судом підлягають порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Отже, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.
На час розгляду цієї справи відповідач заперечує право позивача на перерахунок пенсії з урахуванням вказаної довідки, однак, питання щодо виплати пенсії в подальшому (в майбутньому) є передчасними. Суд не може під час прийняття рішення вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце у майбутньому, тому суд дійшов висновку про відмову в позові у частині вказаних позовних вимог.
Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсію ОСОБА_1 з урахуванням довідки про заробітну плату від 15.12.2009 року № 3-049-К з 07.08.2019 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що наявні правові підстави для часткового задоволення позовної заяви.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд керується вимогами частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якими при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Судом встановлено, що позивач сплатив судовий збір за подання даного адміністративного позову до суду у сумі 840,80 грн.
Отже, враховуючи часткове задоволення позовних вимог, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду підлягає стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві за рахунок бюджетних асигнувань в сумі 672,64 грн.
Згідно з ч.5 ст. 250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст. ст. 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови в перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки про заробітну плату від 15.12.2009 року № 3-049-К з 07.08.2019 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, код ЄДРПОУ 42098368) здійснити перерахунок та виплату пенсію ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з урахуванням довідки про заробітну плату від 15.12.2009 року № 3-049-К з 07.08.2019 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, код ЄДРПОУ 42098368) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 672,64 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду оскаржується шляхом подання апеляційної скарги до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Суддя О.В. Серьогіна