05 травня 2025 рокуСправа №160/31962/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бухтіярової М.М.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач-2), в якій позивач з урахуванням уточнених позовних вимог просить:
-визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах ОСОБА_1 відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», викладених у рішенні про відмову у призначенні пенсії від 12.11.2024 року № 046350017080, протиправними та скасувати рішення про відмову у призначенні пенсії від 12.11.2024 року № 046350017080.
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального та пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», період військової служби з 22.10.2019 року по 19.08.2024 року та період роботи з 21.07.1997 року по 28.08.1997 року.
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 19.08.2024 року.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 05.11.2024 він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». За принципом екстериторіальності заяву розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області та 12.11.2024 винесено рішення №046350017080 про відмову в призначенні пенсії, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу на підземних роботах - 25 років. Відмовляючи у призначенні пенсії, відповідач-2 зазначив, що пільговий стаж на підземних роботах заявника становить 20 років 06 місяців 07 днів. Відповідно до розрахунку стажу роботи станом на 05.11.2024, наданого з рішенням від 12.11.2024, до пільгового стажу роботи було зараховано у повному обсязі період з 21.07.1997 по 28.08.1997 на посаді «учень гірника підземного» з повним робочим днем у шахті на підставі пільгової довідки від 19.08.2024 року № 690, видану ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» ВСП «Шахтоуправління Тернівське», при цьому період проходження військової служби з 22.10.2019 по 05.11.2024 взагалі не було враховано до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З таким рішенням позивач категорично не погоджується та вважає, що відповідачем-2 цілком безпідставно при обрахунку пільгового стажу не зараховано період проходження військової служби з 22.10.2019 по 30.10.2024, який належним чином підтверджується довідкою Військової частини НОМЕР_1 від 30.10.2024 №6982. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також стажу державної служби на пільгових умовах. При цьому, час проходження військової служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях у воєнний час, в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці. Зважаючи на викладене, дії відповідачів щодо відмови у зарахуванні до пільгового стажу роботи періоду військової служби є протиправними, що порушують гарантовані Конституцією соціальні права на пільгове пенсійне забезпечення, що зумовило звернення до суду.
При вирішенні питання про відкриття провадження у справі встановлено, що позов подано без додержання вимог, встановлених КАС України.
Ухвалою суду позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачеві строк для усунення недоліків позову.
Позивачем подано уточнену позовну заяву, в якій уточнено склад відповідачів та позовні вимоги.
Ухвалою суду прийнято до розгляду позовну заяву (уточнену) та відкрито провадження в адміністративній справі №160/31962/24, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні), а також встановлено відповідачам строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання цієї ухвали.
Цією ж ухвалою суду було витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області засвідчену належним чином копію пенсійної справи ОСОБА_1 та розрахунок страхового стажу, в тому числі пільгового, станом на дату звернення за призначенням пенсії (05.11.2024).
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується доказами, що містяться в матеріалах справи.
Відповідачем-2 подано відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти позовних вимог з огляду на наступне. 05.11.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV. Головним управлінням на підставі заяви та наданих документів було винесено рішення №046350017080 від 12.11.2024 про відмову в призначенні пенсії за віком з причини відсутності необхідного пільгового стажу 25 років. Згідно з частиною 3 статті 114 Закону № 1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років. Страховий стаж роботи позивача (з урахуванням кратності) становить 49 років 10 місяців 16 днів. Пільговий стаж роботи позивача становить 20 років 06 місяців 07 днів. До страхового та пільгового стажу позивача зараховано всі періоди. Дата, з якої позивач матиме право на пенсійну виплату - 14.04.2027. Головним управлінням при розгляді заяви позивача про призначення пенсії за віком було правильно застосовано норми законодавства, тому заявлені позивачем вимоги є безпідставними та не підлягають задоволенню.
Відповідач-1 у своєму відзиві заперечує проти позовних вимог, вважає позовні вимоги безпідставними. В обґрунтування такої позиції вказує наступне. 19.08.2024, 11.10.2024, 05.11.2024 ОСОБА_1 звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах. Рішеннями Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 27.08.2024 №046350017080, Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 18.10.2024 № 046350017080 та Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 12.11.2024 № 046350017080 позивачу відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах. При цьому, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не розглядало заяву позивача про призначення пенсії по суті та не приймало рішення про відмову в призначенні пенсії, отже вимоги позивача про зобов'язання Головне управління вчинити певні дії протирічать обставинам справи та нормам чинного законодавства. Поряд з цим, відповідач-1 вказує, що відповідно до пільгової довідки від 19.08.2024 № 690, виданої ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» ВСП «Шахтоуправління Тернівське» у період з 21.07.1997 по 28.08.1997 позивач проходив виробничу практику, отже відсутні підстави для зарахування зазначеного періоду роботи до пільгового стажу. Щодо періоду військової служби відповідачем зауважено, що в довідці № 6077 від 24.09.2024 вказано, що початок військової служби з 17.01.2020, в копії наказу по підприємству про звільнення № 2680-к від 01.11.2019 вказано, що звільнено з 25.10.2019 у зв'язку з призовом на строкову військову службу. Згідно з даних персоніфікованого обліку на військовій службі з 01.11.2019. Відповідно до довідки № 6982 від 30.10.2024 період проходження військової служби з 22.10.2019 по теперішній час. Тому даний період військової служби потребує додаткового уточнення. Страховий стаж заявника становить 29 років 10 місяців 16 днів з урахуванням кратності складає 49 років 10 місяців 16 днів. Пільговий стаж на підземних роботах заявника становить 20 років 06 місяців 07 днів, що не достатньо для призначення пенсії відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (менше 25 років). На підставі викладеного, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області цілком правомірно прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах, оскільки пільгового стажу недостатньо.
На виконання вимог ухвали суду відповідачем-1 надано матеріали пенсійної справи позивача.
Позивачем подана відповідь на відзив відповідача-2, в якій вказує непогодження з доводами Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області. Відповідно до наказу ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» ВСП «Шахтоуправління Тернівське» від 01.11.2019 №2680-к його було звільнено із займаної посади з 25.10.2019 зі збереженням робочого місця на підставі наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 22.10.2019. Для підтвердження часу проходження військової служби відповідачу надавалась довідка військової частини НОМЕР_1 від 30.10.2024 №6982 про періоди проходження військової служби з 22.10.2019 по 30.10.2024. При цьому, відповідно до трудової книжки на час призову на військову службу позивач працював на посаді «заступник начальника дільниці підземний» з повним робочим днем в шахті, отже час проходження військової служби з 22.10.2019 по 19.08.2024 підлягає зарахуванню до пільгового стажу, яке надає на призначення пенсії відповідно до ч.3 ст. 114 Закону №1058-IV. Щодо необхідності уточнення періодів військової служби, позивачем зазначено, що відповідачі мають право у випадку сумнівів щодо наявності права на призначення пенсії отримати необхідні відомості про періоди роботи, підстави звільнення, періоди проходження військової служби та інші відомості, які надають право на призначення пенсії, у тому числі на пільгових умовах. Отже, дії відповідачів є такими, що порушують право позивача на пенсійне забезпечення.
Відповідачем-2 подано клопотання про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору - Міністерство соціальної політики України.
Розглянувши подане відповідачем-2 клопотання, суд виходить з наступного.
Відповідно до положень частини першої, другої, четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі.
Відповідно до частини другої статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Згідно положень частини четвертої статті 49 КАС України у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі, а саме, на які права та обов'язки такої особи та яким чином може вплинути судове рішення.
Водночас, з клопотання відповідача-2 не вбачається обґрунтувань, на які права та обов'язки Міністерства соціальної політики України та яким чином може вплинути судове рішення.
З огляду на викладене, а також виходячи із предмета та підстав заявленого у даній справі позову, суд не вбачає підстав для залучення до участі у справі заявленої третьої особи, клопотання відповідача-2 не обґрунтоване та задоволенню не підлягає.
Відповідач-2 своїм правом подати заперечення на відповідь на відзив не скористався.
Відповідно до частини п'ятої та восьмої статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Згідно з частиною п'ятою статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення у порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.
Розумність строків є одним із основоположних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до пункту 8 частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним уважається строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального і процесуального права.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про часткове задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , документований паспортом громадянина України (ID-картка) № НОМЕР_2 , виданий 31.01.2018, орган, що видав 1237; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Згідно із наказом ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» ВСП «Шахтоуправління Тернівське» від 01.11.2019 №2680-к ОСОБА_1 , начальника підземної дільниці шахтного транспорту №2 звільнено із займаної посади з 25.10.2019 зі збереженням робочого місця та середньої заробітної плати у зв'язку із призовом на військову службу в Збройні Сили України.
Підстава: витяг з наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 22.10.2019 №178.
Відповідно до Витягу з послужного списку про проходження військової служби від 30.10.2024р. № 6982, складеного Військовою частиною НОМЕР_1 , старший лейтенант ОСОБА_1 , 1977 р.н., з 22.10.2019 по 17.01.2020 перебував у НАСВ м. Львів; з 17.01.2020 по теперешній час (дата складання довідки 30.10.2024) перебуває на військовій службі у ВЧ НОМЕР_1 АДРЕСА_2 .
Відповідно до Форми 5 Військової частини НОМЕР_1 від 24.09.2024 №6077 старший лейтенант ОСОБА_1 з 17.01.2020 перебуває на військовій службі у ВЧ НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ).
05.11.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ВОГ №23 (сервісний центр)) із заявою про призначення пенсії за віком (ч.3 ст. 114).
Відповідно до розписки-повідомлення до заяви від 05.11.2024 за вх.№8958 долучені наступні документи: довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру НОМЕР_3 , заява про призначення/перерахунок пенсії №8958 від 05.11.2024; інші документи: довідка про прийняття на роботу (навчання) №6982 від 30.10.2024, документи про місце проживання (реєстрації) особи №1237-1389114-2018.
За принципом екстериторіальності органом призначення визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №046350017080 від 12.11.2024 відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком.
Означене рішення №046350017080 від 12.11.2024 обґрунтоване наступним.
Відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію не залежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Вік заявника - 47 років. Страховий стаж заявника становить 29 років 10 місяців 16 днів з урахуванням кратності складає 49 років 10 місяців 16 днів. Пільговий стаж на підземних роботах заявника становить 20 років 06 місяців 07 днів. За доданими документами до пільгового та страхового стажу враховано всі періоди роботи. Прийнято рішення № 046350017080 від 12.11.2024 про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 114 Закону за відсутності необхідного пільгового стажу на підземних роботах - 25 років.
Відповідно до роздруківки розрахунку стажу з урахуванням перетину періодів (форма РС-право) номер ПС: 046350017080 на дату звернення 05.11.2024 страховий стаж позивача з урахуванням перетину періодів становить 29 років 10 місяців 16 днів, в тому числі стажу, що надає право на зниження пенсійного віку: робота за Списком 1, пільгового підземного стажу (професії за Постановою №202 (25)) - 20 років 06 місяців 7 днів, до якого зараховано наступні періоди:
з 21.07.1997 по 28.08.1997 - ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в - 0 років 01 місяць 08 днів;
з 20.08.1999 по 31.12.2003 - ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в - 04 роки 04 місяці 12 днів;
з 01.01.2004 по 24.10.2019 - ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в - 15 років 09 місяців 24 дні
Не погодившись з рішенням №046350017080 від 12.11.2024 та з не зарахуванням до пільгового стажу роботи періоду роботи з 21.07.1997 по 28.08.1997 та періоду військової служби з 22.10.2019 по 19.08.2024, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки (пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України).
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду визначені Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV).
Відповідно до частини першої статті 8 Закону №1058-IVправо на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Частина третя статті 4 Закону № 1058-IV визначає, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Частиною першою статті 9 Закону № 1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Частиною першою статті 26 Закону №1058 визначено умови призначення пенсії за віком, відповідно до якої особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.
Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV Прикінцеві положення Закону України від 09.07.2003 №1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Відповідно до абзацу першого частини третьої статті 114 Закону №1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті (абзац другий частини третьої статті 114 Закону №1058-IV).
За змістом частини п'ятої статті 114 Закону № 1058-IV, у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.
Перелік робіт та професій, зайнятість на яких протягом 25 років дає право на призначення пенсії незалежно від віку, визначається постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202 «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років» (далі - Постанова №202).
Відповідно до частини першої статті 24 Закону № 1058-IV №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (частина друга статті 24 Закону №1058-IV).
Відповідно до частини третьої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.
За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону №1058-IVперіоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом. Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років
Відповідно до частини першої статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон №1788-ХІІ) визначено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.
Отже, положення частини першої статті 14 Закону №1788-ХІІ аналогічного змісту положенню частини третьої статті 114 Закону №1058-IV.
За змістом пункту в) частини третьої статті 56 Закону №1788-ХІІ до стажу роботи зараховується також військова служба та перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки, внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби.
За приписами статті 48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно із пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок №637 в редакції на час спірних відносин), визначено, що за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 3 зазначеного Порядку №637 визначено, що за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
За змістом пункту 6 Порядку №637 для підтвердження військової служби, служби цивільного захисту, служби в органах державної безпеки, розвідувальних органах, Держспецзв'язку приймаються: військові квитки; довідки територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин і установ системи Міноборони, МВС, МНС, Мінінфраструктури, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, Держприкордонслужби, Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС; довідки архівних і військово-лікувальних установ. Військова служба у складі діючої армії в період бойових дій, в тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку, зараховується до стажу роботи на підставі довідок територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, які видаються в порядку, що визначається Міноборони (додаток № 2).
Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників визначені пунктом 20 Порядку № 637, згідно з яким у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на територіях, зазначених в абзаці другому пункту 18 цього Порядку, стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі відсутності правонаступника, а також у разі знищення архівів у зв'язку з воєнними (бойовими) діями підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи, а також до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням із Мінсоцполітики та Мінфіном.
Системний аналіз наведених норм права свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 12 вересня 2022 року у справі №569/16691/16-а, від 20 лютого 2020 року у справі №415/4914/16-а, від 21 травня 2020 року у справі №550/927/17, від 16 червня 2020 року у справі №682/967/17 та від 19 червня 2020 року у справі №359/2076/17.
Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Аналогічна позиція неодноразово викладалась Верховним Судом, зокрема, у постановах від 04 липня 2023 року у справі № 580/4012/19, від 21 травня 2020 року у справі №550/927/17, від 20 лютого 2018 року у справі № 234/13910/17 та від 7 березня 2018 року у справі №233/2084/17.
Таким чином, довідка уточнюючого характеру може бути основним доказом підтвердження пільгового стажу в період роботи на відповідних посадах або за професіями лише в тих випадках, коли відсутня трудова книжка чи відповідні записи у трудовій книжці.
У межах спірних правовідносинах позивачем заявлено позовні вимоги щодо неправомірності рішення від 12.11.2024 №046350017080 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закону №1058-IV, а також щодо не зарахування до пільгового підземного стажу періоду роботи з 21.07.1997 по 28.08.1997 та періоду проходження військової служби з 22.10.2019 по 19.08.2024.
Щодо періоду роботи з 21.07.1997 по 28.08.1997.
З розрахунку страхового стажу (форма РС-право) ПС: 046350017080 на дату 05.11.2024 вбачається, що страховий стаж позивача становить 29 років 10 місяців 16 днів, пільговий підземний стаж (роботи підземні професії за Постановою №202 (25)) - 20 років 6 місяців 7 днів, до пільгового підземного стажу зарахований з 21.07.1997 року по 28.08.1997 (0 років 1 місяць 8 місяців), тож спір між сторонами в цій частині відсутній, тому позовні вимоги в цій частині позовних вимог не підлягає задоволенню.
Щодо періоду проходження військової служби в особливий період з 22.10.2019 по 19.08.2024.
Як вбачається з трудової книжки серії НОМЕР_4 від 28.08.1999, позивач з 20.08.1999 прийнятий підземним гірничим з повним робочим днем в шахті в ДВАТ «Шахта «Західно-Донбаська» ДХК «Павлоградвугілля»; з 28.04.2007 - переведений заступником начальника дільниці з повним робочим днем в шахті ВСП Шахта «Західно-Донбаська» ВАТ «Павлоградвугілля»; з 01.01.2013 - переведений заступником начальника дільниці підземним з повним робочим днем в шахті по ВСП «Шахтоуправління Тернівське» ПАТ «ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ»; робоче місце атестоване за Списком №1 (накази по підприємству №2395/1 від 24.11.2014, №6026 від 24.11.2019).
Подальших відомостей щодо періодів трудової діяльності позивача трудова книжка не містить.
З матеріалів справи вбачається, що разом із трудовою книжкою до заяви про призначення пенсії позивачем надавалась довідка про підтвердження пільгового трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 19.08.2024 №690, що видана ВСП «Шахтоуправління Тернівське» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля».
Згідно довідкою від 19.08.2024 №690, вона видана ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , про те, що він дійсно працює повний робочий день ВСП «Шахтоуправління Тернівське» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» за наступними професіями (посадами), зокрема:
з 28.04.2007 по теперішній час (станом на дату видачі довідки - 19.08.2024) за професією, посадою «заступник начальника дільниці підземний дільниці шахтного транспорту з повним робочим днем у шахті відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та виконував роботи в гірничому виробництві (проведення гірничих та інших видів робіт з метою видобутку вугілля, підземним способом); дана професія підтверджена результатами атестації.
Суд звертає увагу, що розділами І та ІІ Списку, затвердженого постановою КМУ № 202, передбачено, що правом на пенсію за статтею ст.114 Закону № 1058-ІV (не менш 25 років), користуються усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю); в тому числі начальники підземних дільниць, їх заступники і помічники.
Отже, що професія (посада), яку позивач обіймає з 28.04.2007, передбачена Списком, затвердженого постановою КМУ №202 від 31.03.1994.
В додаткових відомостях до вказаної довідки зазначено, що з 25.10.2019 по теперешній час (станом на дату видачі довідки - 19.08.2024) ОСОБА_2 увільнений від роботи у зв'язку з укладанням контракту на проходження військової служби (наказ 2680к від 01.11.2019)
В матеріалах справи міститься наказ ВСП «Шахтоуправління Тернівське» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» від 01.11.2019 №2680-к, згідно з яким ОСОБА_1 , начальника підземної дільниці шахтного транспорту №2, звільнено із займаної посади з 25.10.2019 зі збереженням робочого місця та середньої заробітної плати у зв'язку із призовом на військову службу в Збройні Сили України (підстава: витяг з наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 22.10.2019 №178).
При цьому, відповідно до Витягу з послужного списку про проходження військової служби від 30.10.2024 № 6982, складеного Військовою частиною НОМЕР_1 , старший лейтенант ОСОБА_1 , 1977 р.н., з 22.10.2019 по 17.01.2020 перебував у НАСВ м. Львів; з 17.01.2020 по теперешній час (дата складання довідки 30.10.2024) перебуває на військовій службі у ВЧ НОМЕР_1 АДРЕСА_2 .
Відповідно до Форми 5 Військової частини НОМЕР_1 від 24.09.2024 №6077 старший лейтенант ОСОБА_1 з 17.01.2020 (дата складання довідки 24.09.2024) перебуває на військовій службі у ВЧ НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ).
Відповідно до статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Особливий період розпочався з 17 березня 2014 року, коли було оприлюднено Указ Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 «Про часткову мобілізацію».
Відповідно до Указу Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 «Про часткову мобілізацію», затвердженого встановленим порядком, оголошено часткову мобілізацію, у зв'язку з чим в Україні настав особливий період.
В подальшому, Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 введено воєнний стан на території України з 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався та на час спірних відносин та розгляду справи не припинений. Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 оголошено загальну мобілізацію.
З урахуванням викладеного, а також записів в трудовій книжці в частині спірного періоду, відомостей з довідки про підтвердження пільгового трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 19.08.2024 №690, що видана ВСП «Шахтоуправління Тернівське» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», Витягу з послужного списку від 30.10.2024 № 6982 та довідки Військової частини НОМЕР_1 від 24.09.2024 №6077, у їх сукупності, підтверджено зайнятість позивача на час призову на військову службу в особливий період заступником начальника дільниці підземної дільниці шахтного транспорту з повним робочим днем у шахті, тобто за професією, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
При цьому, як вбачається з розрахунку страхового стажу з урахуванням особливостей трудової діяльності та перетину періодів (номер ПС: НОМЕР_5 ) на дату звернення 05.11.2024, час проходження військової служби в особливий період з 25.10.2019 (з дати увільнення від роботи у зв'язку з укладанням контракту на проходження військової служби) по 24.09.2024 зарахований до страхового стажу, однак не до пільгового.
Суд критично ставиться до такої позиції відповідача-2.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснюється за Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII).
Згідно з частиною першою статті 2 Закону № 2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною 6 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон №2011-XII), який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Відповідно до статті 1-2 цього Закону, військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
За змістом абзацу 2 частини першої статті 8 Закону №2011-ХІІ час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.
Наказом Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 «Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 за № 1294/2607 відповідно до Законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та з метою приведення нормативно-правових актів Міністерства оборони України відповідно до чинного законодавства, затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (далі - Положення № 530).
За змістом підпункту 1) пункту 2.3 розділу 2 Положення № 530 при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу) - один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; інші періоди, зазначені в підпункті «а» пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (зі змінами).
Відповідно до підпункту «а» пункту 3постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (далі - Порядок № 393) до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів - один місяць служби за три місяці.
Таким чином, час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову військову службу в особливий період особа працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
При цьому, загальний період мобілізації підлягає зарахуванню до пільгового стажу без пільгового обчислення у кратному розмірі.
Аналогічна правова позиція наведена Верховним Судом в постанові від 05.06.2018 року у справі № 348/347/17, від 30.07.2019 року у справі № 346/1454/17, від 02.04.2020 року у справі № 185/4140/17, від 16.06.2020 року у справі № 185/7049/16-а.
Зважаючи на те, що позивач був призваний на військову службу до лав Збройних Сил України в особливий період з 25.10.2019 з посади заступника начальника дільниці шахтного транспорту з повним робочим днем в шахті та по 17.01.2020 перебував у НАСВ м. Львів, а з 17.01.2020 по 30.10.2024 (дата видачі витягу 30.10.2024) перебуває на військовій службі у Військовій частині НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ), не зарахування позивачу вказаних періодів військової служби до пільгового підземного стажу є протиправним, тому з метою відновлення порушеного права суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати відповідача-2 зарахувати позивачу час проходження військової служби в особливий період з 25.10.20219 по 30.10.2024 до пільгового підземного стажу (25 років) відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зауваження відповідачів про необхідність уточнення даних щодо періодів військової служби не приймаються судом.
В силу положень частини 1 статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення», частини 3 статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» саме органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Проте, в матеріалах справи відсутні докази, які б свідчили про вчинення відповідачами дій, спрямованих на проведення перевірки відомостей у доданих позивачем до заяви про призначення пенсії довідках для визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах.
За змістом частин першої, другої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
З огляду на викладене, з урахуванням наведених судом законодавчих норм та встановлених обставин, суд дійшов висновку, що рішення від 12.11.2024 № 046350017080 прийнято відповідачем-2 не на підставі та не у спосіб, що передбачені законодавством, та не обґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, тож є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо іншої частини позовних вимог про зобов'язання вчинити певні дії, суд зазначає наступне.
Відповідно до положень частини першої статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (пункт 4 частини другої статті 245 КАС України).
Відповідно до частини четвертої статті 245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Нормами частини другої статті 5 КАС України передбачено, що захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Ефективний засіб правового захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату. Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі Афанасьєв проти України від 5 квітня 2005 року (заява N 38722/02).
Як вбачається з матеріалів справи, спір стосується наслідків розгляду відповідачем заяви позивача від 05.11.2024 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах у вигляді рішення від 12.11.2024 № 046350017080, яке скасовано судом як протиправне.
При цьому, судом зроблено висновок про неправомірність відмови відповідача-2 у зарахуванні позивачу періодів військової служби з 25.10.2019 по 30.10.2024 до пільгового підземного стажу (25 років), що надає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, та зобов'язано відповідача-2 зарахувати вказані періоди роботи до пільгового стажу.
Суд зазначає, обрахунок стажу, що враховується у призначенні пенсії, є дискреційним повноваженням пенсійного органу. Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.
Оскільки відповідачем-2 було протиправно відмовлено позивачеві у призначенні пенсії за віком, що встановлено судом, поряд з цим на час судового розгляду матеріали справи не містять доказів обрахунку пільгового стажу з урахуванням зобов'язальних вимог суду, зважаючи на дискрецію пенсійного органу в питаннях обрахунку стажу (в тому числі пільгового), необхідного для призначення пенсії, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача-2 повторно розглянути заяву позивача від 05.11.2024 про призначення пенсії за віком та з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, оскільки саме такий спосіб захисту порушеного права позивача у даному випадку є належним та це необхідне для ефективного захисту порушеного права.
Відповідно до статті 90 КАС суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За змістом положень частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, на підставі наданих доказів у їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з наступного.
Позивачем при зверненні до суду сплачено судового збору в сумі 2906,88грн.
Частиною першої статті 139 КАС України передбачено, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на заявлені позовні вимоги, що є предметом розгляду у справі, судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 968,96грн., понесені позивачем при зверненні до суду з цією позовною заявою, підлягають стягненню з відповідача-2 за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача, оскільки рішенням саме цього суб'єкта владних повноважень порушені права та інтереси позивача.
Сума переплати судового збору з урахуванням положень частини першої статті 7 Закону України «Про судовий збір» підлягає поверненню за клопотанням позивача.
Керуючись ст.ст.9, 72-90, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд.26), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65609, м. Одеса, вул. Канатна, буд.83) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65609, м. Одеса, вул. Канатна, буд.83) про відмову в призначенні пенсії від 12.11.2024 №046350017080.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65609, м. Одеса, вул. Канатна, буд.83) зарахувати ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до пільгового підземного стажу (25 років), який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно із частиною третьою статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», час проходження військової служби з 25.10.2019 по 30.10.2024.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65609, м. Одеса, вул. Канатна, буд.83) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) від 05.11.2024 про призначення пенсії за віком та з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
У задоволені іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65609, м. Одеса, вул. Канатна, буд.83) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 968,96 грн. (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду оскаржується шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду.
Суддя М.М. Бухтіярова