05 травня 2025 року Справа 160/10445/25
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Захарчук-Борисенко Н.В., розглянувши позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕХНОМЕТЛПАРК" до Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
10.04.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕХНОМЕТАЛПАРК» до Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, в якій позивач просить:
- визнати протиправним рішення щодо невиконання Товариством з обмеженою відповідальністю «ТЕХНОМЕТАЛПАРК» нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю в 2024 році.
- визнати протиправною дію про нарахування адміністративно-господарської санкції та складання відповідного розрахунку.
Ухвалою від 15.04.2025 року прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у письмовому провадженні в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Цією ж ухвалою витребувано у Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю рішення щодо невиконання Товариством з обмеженою відповідальністю «ТЕХНОМЕТАЛПАРК» нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.
24.04.2025 року відповідачем подано клопотання про долучення доказів, а саме: скріншот із Централізованого банку даних з проблем інвалідності (ЦБІ) - інформацію, отриману від органів ПФУ щодо ТОВ «ТЕХНОМЕТАЛПАРК».
28.04.2025 року від позивача надійшло клопотання про витребування від відповідача оригінал доказу - рішення щодо невиконання ТОВ «ТЕХНОМЕТАЛПАРК» нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю. Представник позивача зауважив, що відповідні скріншоти не є доказами, які витребовувалися судом в ухвалі від 15.04.2025 року.
Вирішуючи питання про витребування доказів, суд виходить з наступного.
Відповідно до частин 1 та 4 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно частини 3 статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України, про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Відповідно до частин 6, 7 статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
Суд вказує, що відповідно до ч. 12 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» фонд соціального захисту осіб з інвалідністю щороку до 10 березня в автоматизованому режимі з використанням даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності здійснює визначення підприємств, установ та організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, які не забезпечили виконання у попередньому році нормативу робочих місць, визначеного згідно з частиною першою цієї статті, та надсилає їм розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік, обчислених відповідно до статті 20 цього Закону.
Розрахунок надсилається у формі електронного документа через електронні кабінети підприємств, установ та організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України у формі та порядку, визначених Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю спільно з Пенсійним фондом України (ч. 14 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні»).
Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. Позови про стягнення адміністративно-господарських санкцій і пені пред'являються протягом шести місяців після закінчення строку для самостійної сплати, встановленого частиною четвертою цієї статті (ч. 4 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні»).
Відповідач у клопотанні від 24.04.2025 року вказав, що ним було обгрунтовано сформовано на підставі даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та Центрального банку даних з проблем інвалідності розрахунок штрафних санкцій та направлено такий розрахунок позивачу, що відповідає вимогам Закону №875-ХІІ.
Водночас, такий розрахунок долучений позивачем до позовної заяви.
Також, судом досліджено лист-відповідь відповідача №03-08/682 від 25.03.2025 року, в якому чітко зазначено, що основним джерелом інформації для прийняття Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю рішення щодо невиконання ТОВ «ТЕХНОМЕТАЛПАРК» нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю є дані Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, який формується на підставі інформації, яку подає ТОВ «ТЕХНОМЕТАЛПАРК» у складі Податкового розрахунку.
Тож, Фонди соціального захисту прав з інвалідністю звертаються до суду з позовами про стягнення адміністративно-господарських санкцій, визначених саме у розрахунках, якщо підприємство самостійно не здійснило самостійну сплату.
При цьому, з метою повного, об'єктивного та належного розгляду справи суд вважає за необхідне витребувати всю наявну у відповідача інформацію, яка слугувала прийняттю рішення про застосування до позивача адміністративно-господарських санкцій, та пояснення щодо «рішення щодо невиконання», про яке відповідач вказував у листі №03-08/682 від 25.03.2025 року.
Суд, дослідивши матеріали справи, зазначає, що клопотання позивача про витребування доказів підлягає частковому задоволенню.
Керуючись статтями 72, 79, 80, 149, 248, 256 від КАС України,-
Клопотання ТОВ «ТЕХНОМЕТАЛПАРК» про витребування доказів - задовольнити частково.
Витребувати у Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю:
- інформацію, яка слугувала прийняттю рішення про застосування до позивача адміністративно-господарських санкцій;
- пояснення щодо «рішення щодо невиконання», про яке відповідач вказував у листі №03-08/682 від 25.03.2025 року.
Витребувану інформацію необхідно надати суду протягом десяти днів з дня отримання цієї ухвали, за адресою: м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4.
Ухвала набирає законної сили в порядку статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та оскарженню не підлягає.
Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко