05 травня 2025 року Справа №399зв-25/160/25074/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Конєва С.О.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення суду від 14.02.2022р. у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.02.2022р. у справі №160/25074/21 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії було задоволено частково, зокрема:
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області" №33/24/С-4653 від 09.09.2021р. про розмір грошового забезпечення, виданої станом на листопад 2019р., з 01.12.2019р. та з урахуванням виплачених сум.
18.03.2025р. через систему "Електронний суд" від заявника ( ОСОБА_1 ) до суду надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, в якій останній просив встановити судовий контроль за виконанням судового рішення від 14.02.2022 року у справі №160/25074/21 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області протягом тридцяти днів подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 14.02.2022 року у справі №160/25074/21.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.03.2025р. у цій справі було задоволено заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 14.02.2022р. у справі №160/25074/21 та застосовано судовий контроль за виконанням наведеного рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати звіт про виконання судового рішення у цій справі в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести виплату пенсії ОСОБА_1 , перерахованої на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області" №33/24/С-4653 від 09.09.2021р. про розмір грошового забезпечення, з 01.12.2019р. та з урахуванням виплачених сум, у 30-денний строк з дня отримання наведеної ухвали суду, виходячи з норм ст.382-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
16.04.2025р. через систему "Електронний суд" Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подало до суду звіт про виконання ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду про встановлення судового контролю за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.02.2022 по адміністративній справі №160/25074/21, згідно якого на виконання рішення суду проведено перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 у розмірі 70% від грошового забезпечення 17742,31 грн., яке зазначено у довідці від 09.09.2021 за № 33/24/С-4653, яка надана Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області», доплата за період 01.12.2019 по 31.08.2022 становить 196958,48 грн.; відповідно до статті 8 Закону України №2262 визначено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України, а відповідно, фактичне, у повному обсязі, виконання судового рішення можливе лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок державного бюджету; відповідно до частин першої та другої статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Нараховані на виконання рішень суду кошти виплачуються в межах затверджених бюджетних призначень на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду. Відповідно до пункту 7 розділу ІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.09.2009 за № 897/16913 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 № 35-1), видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили. Кошти на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачаються у складі бюджетної програми за КПКВК 2506080 “Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду» і визначаються в межах граничних обсягів видатків державного бюджету за цією програмою. Окрім того, відповідач вказує на те, що Головне управління Головне управління звернулось із запитами від 12.02.2025 №0400-010406-5/30186, від 06.03.2025 № 0400-010406-5/46400, від 01.04.2025 №0400-010406-5/64610 до Пенсійного фонду України щодо виділення бюджетних асигнувань на 2025 рік з метою виконання рішень суду.
18.04.2025р. через систему "Електронний суд" від представника позивача надійшло клопотання, в якому останній просив у прийнятті та затвердженні звіту Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.02.2022 року у справі №160/25074/21 відмовити; встановити Головному управлінню ПФУ в Дніпропетровській області строк у 90 днів для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.02.2022 року у справі № 160/25074/21; стягнути з керівника Головного управління ПФУ в Дніпропетровській штраф у розмірі сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.02.2022 року по справі №160/25074/21 посилаючись, зокрема, на те, що заявнику так і не стало відомо, коли саме ПФУ в Дніпропетровській області збирається виконувати рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі №160/25074/21 від 14.02.2022 року, а також, які кошти та за який період ПФУ збирається виділити на погашення заборгованості за пенсійними виплатами, перерахованими відповідно до рішень суду; є не зрозумілим чому пенсійний фонд рахує перерахунок виплати пенсійного забезпечення після рішенням суду, як сплату боргу за минулий період, чим вводить суд в оману; на дату розгляду звіту відповідача, доказів того, що рішення суду було виконано в повному обсязі та відповідачем вчинено всі дії, які необхідні для його виконання, відповідачем не надано; судом має враховуватися той аргумент, що фактична невиплата нарахованих пенсійних виплат зумовлена тим, що виділені бюджетні кошти на виконання судових рішень, боржником в яких є Пенсійний фонд України, спрямовуються на безумовне виконання таких рішень у порядку черговості прийняття.
Згідно частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч.1 ст.382-2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
У зв'язку із перебуванням судді Конєвої С.О. з 21.04.2025р. по 02.05.2025р. включно у щорічній відпустці, питання щодо можливості прийняття звіту про виконання рішення суду у цій справі вирішується судом 05.05.2025р.
Так, при розгляді звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду про встановлення судового контролю за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.02.2022 по адміністративній справі №160/25074/21, суд виходить з наступного.
За приписами ч.1, ч.2 ст.382-3 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Як встановлено судом з матеріалів справи, на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.02.2022 по справі № 160/25074/21 відповідачем було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 у розмірі 70% від грошового забезпечення 17742,31 грн., яке зазначено у довідці від 09.09.2021 за №33/24/С-4653, яка надана Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області», доплата за період 01.12.2019 по 31.08.2022 становить 196958,48 грн., що підтверджується копіями перерахунку пенсії по пенсійній справі позивача з 01.12.2019р. та розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою позивача.
Щодо невиплати доплати, нарахованої на виконання рішення суду у цій справі, слід зазначити, що за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів невиплата такої доплати не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки Головне управління не має юридичної можливості виконати судове рішення в частині виплати коштів, нарахованих за рішенням суду, а інших фінансових можливостей для здійснення виплат Головне управління не має.
При цьому, судом враховуються і правові висновки Верховного Суду, які викладені в постановах від 07.11.2019 у справі №420/70/19, від 23.04.2020 у справі №560/523/19, від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а та від 24.07.2023 у справі №420/6671/18 відповідно до яких невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Окрім того, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області вчиняються дії щодо належного виконання вищевказаного рішення.
Так, листом від 12.02.2025 №0400-010406-5/30186 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зверталося до Пенсійного фонду України із запитом щодо фінансування доплати по 37,8 тис. рішень суду на суму 4,54 млрд. грн. черговість виплат яких визначається датою набрання законної сили у період з 20 листопада 2020 року по 31 січня 2025 року та фінансування яких здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Також і листом від 06.03.2025 №0400-010406-5/46400 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зверталося до Пенсійного фонду України із запитом щодо фінансування доплати по 38,0 тис. рішень суду на суму 4,57 млрд. грн. черговість виплат яких визначається датою набрання законної сили у період з 20 листопада 2020 року по 28 лютого 2025 року та фінансування яких здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Окрім того, листом від 01.04.2025 №0400-010406-5/64610 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зверталося до Пенсійного фонду України із запитом щодо фінансування доплати по 38,3 тис. рішень суду на суму 4,6 млрд. грн. черговість виплат яких визначається датою набрання законної сили у період з 20 листопада 2020 року по 31 березня 2025 року та фінансування яких здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Отже, виплата коштів, нарахованих ОСОБА_1 на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.02.2022р. у справі №160/25074/21 буде здійснюватися в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат відповідно до черговості виплат на виконання рішень суду, що визначається датою набрання ними законної сили.
За викладених обставин, суд дійшов висновку, що на день розгляду даного звіту відповідачем наведено обґрунтовані підстави, які ускладнюють виконання судового рішення, а також надано докази вжиття останнім достатніх заходів для виконання рішення суду, які мають забезпечити своєчасне і повне виконання, в свою чергу, відсутність остаточного та повного виконання рішення суду наразі має об'єктивний характер, зумовлений відсутністю коштів у відповідача, що від нього не залежить.
Згідно ч.11 ст.382-3 Кодексу адміністративного судочинства України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Отже, звіт відповідача про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.02.2022р. по справі №160/25074/21 підлягає прийняттю з одночасним встановленням нового строку на подання звіту.
При цьому, є безпідставними та необґрунтованими посилання позивача, викладені у клопотанні від 18.04.2025 щодо того, що на дату розгляду звіту відповідача, доказів того, що відповідачем вчинено всі дії, які необхідні для його виконання, відповідачем не надано, оскільки такі твердження спростовуються вище дослідженими судом доказами, наданими відповідачем.
Окрім того, суд не находить підстав для накладання на керівника відповідача штрафу за клопотанням представника позивача, оскільки штраф застосовується до керівника суб'єкта владних повноважень лише у разі відмови у прийнятті звіту, тоді як в даному випадку суд прийшов до висновку про можливість його прийняття.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 243, 248, 295, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Прийняти звіт Головного управління Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.02.2022р. по справі №160/25074/21.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.02.2022р. по справі №160/25074/21 в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести виплату пенсії ОСОБА_1 , перерахованої на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області" №33/24/С-4653 від 09.09.2021р. про розмір грошового забезпечення, з 01.12.2019р. та з урахуванням виплачених сум, протягом трьох місяців з дня отримання копії цієї ухвали суду, виходячи з приписів ч.11 ст.382-3 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала суду може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складання ухвали у відповідності до вимог ст. 295, ч.5 ст.382-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили у строки, встановлені ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.О. Конєва