05 травня 2025 року ЛуцькСправа № 140/15108/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Сороки Ю.Ю.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Ковельської міської ради Волинської області про зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Виконавчого комітету Ковельської міської ради Волинської області про зобов'язання Виконавчого комітету Ковельської міської ради Волинської області зняти ОСОБА_2 померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 із задекларованого/зареєстрованого місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 .
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що представник позивача звернувся до відповідача із заявою, в якій просив зняти померлого ОСОБА_2 із зареєстрованого місця проживання за вказаною вище адресою з переліком документів, зокрема: фотознімок могили ОСОБА_2 , копії довідки про склад сім'ї, договору найму житлового примі щення та поквартирної картки, на що отримав відповідь від 12.12.2024 №7430/3.25/2-24, яка мотивована відсутністю підстав зняття із задекларованого/зареєстрованого мі сця проживання померлого ОСОБА_2 , з покликанням на постанову від 07.02.2022 №265 КМ України “Деякі питання декларування і реєстрації міс ця проживання та ведення реєстрів територіальних громад», якою затверджено “Порядок декларування та реєстрації місця проживання (перебування)».
Представник позивача зазначає, що самостійно отримати витяг з Державного реєстру цивіль ного стану громадян про державну реєстрацію смерті громадянина ОСОБА_2 , необхідний для зняття його з місця проживання, довіритель не має можливості, оскільки не входить в коло осіб згідно даного переліку.
Вважаючи таку відмову відповідача, викладену у листі від 12.12.2024, необґрунтованою та незаконною, представник позивача просить суд зобов'язати виконавчий комітет Ковельської міської ради Волинської області зняти ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОК1І11 НОМЕР_1 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 із задекларованого/зареєстрованого місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 .
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 06.01.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
У відзиві на позовну заяву представник відповідача заперечує проти позову та вважає його безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню, оскільки у виконавчого комітету Ковельської міської ради відсутні підстави для зняття задекларованого/ зареєстрованого місця проживання (перебування) ОСОБА_2 , оскільки органу реєстрації не надано відповідні відомості.
З наведених підстав просив у задоволенні позову відмовити.
У відповіді на відзив представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві та просив їх задовольнити.
Будь-яких інших заяв по суті справи чи клопотань на адресу суду від учасників справи не надходило.
Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.
03.12.2024 представник позивача звернувся до виконавчого комітету Ковельської міської ради Волинської області із заявою, в якій просив зняти померлого ОСОБА_2 із зареєстрованого місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 велі Волинської області з переліком документів, зокрема: фотознімок могили ОСОБА_2 , копії довідки про склад сім'ї, договору найму житлового примі щення та поквартирної картки.
У відповіді від 12.12.2024 №7430/3.25/2-24 виконавчий комітет Ковельської міської ради Волинської області повідомив про відсутність підстав зняття із задекларованого/зареєстрованого мі сця проживання померлого ОСОБА_2 , з посиланням на постанову від 07.02.2022 №265 КМ України “Деякі питання декларування і реєстрації міс ця проживання та ведення реєстрів територіальних громад», якою затверджено “Порядок декларування та реєстрації місця проживання (перебування)».
Також, 03.12.2024 представник позивача звернувся до Ковельського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинсь кої області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції із за питом на інформацію, в якому просив надати витяг з Державного реєстру ци вільного стану громадян про державну реєстрацію смерті громадянина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У відповіді від 06.12.2024 №1858/30.7-03-02 Ковельський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинсь кої відмовив в наданні вказаного витягу з причини конфіденційності інфо рмації про персональні дані особи, що містяться в актовому записі цивільного стану.
Представник позивача, вважаючи відмову виконавчого комітету Ковельської міської ради Волинської області, викладену у листі від 12.12.2024, протиправною, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України від 05.11.2021 №1871-IX "Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні" (далі - Закон) урегульовує відносини у сфері надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання (перебування) фізичних осіб в Україні, встановлює порядок надання таких послуг та порядок внесення, обробки, обміну відповідними відомостями в електронних реєстрах, базах даних для надання таких послуг.
Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 2 Закону орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, який на території територіальної громади, на яку поширюються повноваження відповідної ради, забезпечує формування та ведення реєстру територіальної громади, облік задекларованого місця проживання/ зміну місця проживання особи.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 37-1 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів місцевих рад належить формування та ведення реєстру територіальної громади відповідно до закону.
Отже, виконавчий комітет Ковельської міської ради є органом реєстрації на території Ковельської територіальної громади.
Відповідно до частини 2 статті 4 Закону порядок декларування місця проживання, реєстрації місця проживання (перебування), зміни місця проживання, зняття з реєстрації місця проживання, скасування декларування місця проживання, реєстрації місця проживання (перебування), форми декларацій (заяв), що подаються для декларування місця проживання, реєстрації місця проживання (перебування), зміни місця проживання, зняття із задекларованого та зареєстрованого місця проживання (перебування), а також порядок ведення реєстру територіальної громади, надання та передачі інформації з та до такого реєстру визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 року №265 затверджено Порядок декларування та реєстрації місця проживання (перебування) (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 50 Порядку зняття із задекларованого/ зареєстрованого місця проживання (перебування) здійснюється на підставі:
1) заяви про зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), поданої особою або її законним представником (представником) за формою згідно з додатком 5;
2) рішення суду, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житло або права користування житлом, про виселення, про зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) особи, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою (у такому випадку адміністративний збір не сплачується);
3) свідоцтва про смерть або відомостей про державну реєстрацію смерті з Державного реєстру актів цивільного стану. У таких випадках датою зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання особи є дата видачі свідоцтва про смерть або дата здійснення актового запису про смерть особи;
4) повідомлення територіального органу або підрозділу ДМС із зазначенням відповідних реквізитів паспортного документа померлої особи або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку;
5) заяви власника житла про зняття особи із задекларованого/ зареєстрованого місця проживання (перебування) за формою згідно з додатком 6.
Таким чином, пунктом 50 Порядку встановлено вичерпний перелік підстав для зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування).
Оскільки у виконавчого комітету Ковельської міської ради, як органу реєстрації, відсутні відомості про смерть ОСОБА_2 , зокрема: відсутнє свідоцтво про смерть або ж відомості з Державного реєстру актів цивільного стану; відсутнє повідомлення територіального органу або підрозділу ДМС із зазначенням відповідних реквізитів паспортного документа померлої особи або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку, у виконавчого комітету Ковельської міської ради відсутні підстави для зняття задекларованого/ зареєстрованого місця проживання (перебування) ОСОБА_2 .
Згідно з частиною першою статті 77 КАС кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною другою статті 77 КАС передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
У зв'язку з викладеним, суд вважає, що відповідач, відмовляючи представнику позивача у знятті ОСОБА_2 із зареєстрованого місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 велі Волинської області, діяв на підставі, у межах повноважень, передбачених нормативно-правовими актами, чинними на час проведення виплат.
Таким чином, проаналізувавши обставини справи, з урахуванням нормативного регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку про необґрунтованість адміністративного позову та відсутність підстав для його задоволення.
За правилами статті 139 КАС України, судом не вирішується питання про розподіл судових витрат.
Керуючись статтями 72-77, 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Ковельської міської ради Волинської області про зобов'язання вчинити дії, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ю.Ю. Сорока