про залишення позовної заяви без руху
05 травня 2025 року ЛуцькСправа № 140/4488/25
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Стецик Н.В., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності щодо невиплати разової грошової допомоги до Дня Незалежності України у розмірі, що складає 8 мінімальних пенсій за віком за 2024 рік, відповідно до частини 5 статті 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; зобов'язання відповідача виплатити разову грошову допомогу до Дня Незалежності України у розмірі, що складає 8 мінімальних пенсій за віком за 2024 рік, відповідно до частини 5 статті 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Згідно з пунктами 3, 5 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Позовна заява містить такі недоліки.
Частиною першою статті 122 КАС України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з абзацом 1 частини 2 статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З позовної заяви ОСОБА_1 слідує, що підставою його звернення з даним позовом до суду стала виплата йому разової щорічної грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2024 рік у розмірі меншому, ніж передбачено Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Згідно з вимогами частини п'ятої статті 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щороку до Дня Незалежності України особам з інвалідністю внаслідок війни виплачується разова грошова виплата у порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України в межах відповідних бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Як слідує із листа Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 12.03.2025 №0300-0405-8/17166, у відповідь на адвокатський запит представника позивача, щорічна разова грошова виплата, передбачена Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», отримана ОСОБА_1 в серпні 2024 року в розмірі 2900,00 грн.
Таким чином, процесуальний строк на звернення до суду з позовом про захист права на отримання в належному розмірі разової грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2024 рік розпочався для позивача з 01.09.2024 та, відповідно закінчився 01.03.2025 (після спливу шести місяців).
Разом з тим, ОСОБА_1 з даним позовом до суду щодо захисту свого права на отримання в належному розмірі допомоги до Дня незалежності України за 2024 рік звернувся 01.05.2025.
Вказане свідчить про пропуск позивачем шестимісячного строку на звернення з даним позовом до суду.
Відповідно до вимог частини шостої статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Однак, в порушення вимог частини шостої статті 161 КАС України позивач не надав до суду заяви про поновлення пропущеного строку на звернення.
Частинами 1 та 2 ст. 123 КАС України встановлено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Частинами першою та другою статті 169 КАС України, визначено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне залишити позовну заяву ОСОБА_1 без руху та встановити позивачу строк для надання до суду клопотання про поновлення пропущеного процесуального строку на звернення до суду та доказів поважності причин його пропуску.
Керуючись статтями 122, 123, 161, 169, 171, 248 КАС України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовну заяву і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
Суддя Н. В. Стецик