Справа № 495/3113/25
№ провадження 3/495/1104/2025
ПОСТАНоВА
ІМЕНЕМ УКрАЇНи
05 травня 2025 рокум. Білгород-Дністровський
Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області, у складі:
головуючої одноособово - судді Прийомової О.Ю.,
за участю секретаря Дарій О.М.,
Справа № 495/3113/25
розглянувши в закритому судовому засіданні в місті Білгород-Дністровський Одеської області матеріали адміністративної справи, що надійшли від Відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_2 про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , військовослужбовця, уродженця Чернігівської області, який проживає за адресою: АДРЕСА_1
за ст. 172-20 ч. 3 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
02 травня 2025 року до Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від Відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності, за ст. 172-20 ч. 3 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
З протоколу вбачається, що о 17 год 10 хв 01.05.2025 під час перебування на території військового містечка відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б) НОМЕР_1 прикордонного загону виявлено старшого солдата ОСОБА_1 з ознаками вживання алкогольних напоїв, а саме: різки запах з ротової порожнини, нечітке мовлення, порушення координації рухів. На вимогу пройти медичний огляд на стан алкогольного сп'яніння в медичному закладі було встановлено факт вживання (1,42 проміле), довідка від 01.05.2025.
Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Статтею 254 КУпАП встановлено, що основним документом, який фіксує юридичний факт адміністративного правопорушення, є протокол, вимоги щодо змісту якого встановлені статтею 256 КУпАП.
Частинами першою - третьою цієї статті закріплено такі вимоги до змісту протоколу про адміністративне правопорушення: дата і місце його складання; посада, прізвище, ім'я, по батькові посадової особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу в ньому про це зазначається.
Відповідно до пункту 14 частини першої статті 255 КУпАП у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218 - 221 цього Кодексу, протоколи про правопорушення мають право складати командири (начальники) військових частин (установ, закладів), командири підрозділів, які уповноважені на те командирами (начальниками) військових частин (установ, закладів) (статті 172-10 - 172-20, крім правопорушень, вчинених поліцейськими поліції особливого призначення Національної поліції України під час дії воєнного стану).
З матеріалів справи вбачається, що протокол про адміністративне правопорушення серії ПдРУ № 331211 від 02.05.2025 складено першим заступником начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б).
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП, суд при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, питання, чи правильно складено протокол та інші матеріали про адміністративне правопорушення.
Норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення, про що наголошено у пункті 12 постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 р. «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення».
У пункті 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14 зазначається: «визнати правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимоги ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного до оформлення».
З огляду на вищезазначені норми права, враховуючи те, що протокол про адміністративне правопорушення склав перший заступник начальник відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б), до матеріалів не надано доказів на підтвердження уповноваження останнього на складання протоколів, суд доходить до висновку про необхідність повернення адміністративного матеріалу до відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_2 на доопрацювання.
Керуючись 256, 278, 283, 287 КУпАП, суд,
Адміністративну справу відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-20 ч. 3 КУпАП, повернути до відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_2 для належного доопрацювання.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: