Постанова від 05.05.2025 по справі 675/719/25

Справа № 675/719/25

Провадження № 3/675/280/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2025 року м. Ізяслав

Суддя Ізяславського районного суду Хмельницької області Столковський В. І., розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли з Відділу поліцейської діяльності № 2 Шепетівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , рнокпп - у матеріалах справи відсутній,

за ст.ст. 124, 130 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

27 квітня 2025 року о 20 год. 40 хв. гр. ОСОБА_1 у АДРЕСА_2 , керуючи мотоциклом марки «VIPER Z550F», без державного номерного знака, не обрав безпечної швидкості руху, не врахував дорожньої обстановки, не впорався із керуванням та скоїв наїзд на купу піску, розміщену на узбіччі дороги, внаслідок чого мотоцикл отримав механічні пошкодження. Своїми діями ОСОБА_1 допустив порушення п. 12.1 Правил дорожнього руху.

Також 27 квітня 2025 року о 20 год. 40 хв. гр. ОСОБА_1 у с. Плужне по вул. Князів Острозьких, 34 Шепетівського району Хмельницької області керував транспортним засобом - мотоциклом марки «VIPER Z550F», без державного номерного знака, з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння очей, невиразна мова. Від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку на місці події та в медичному закладі ОСОБА_1 відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху.

У судове засідання, призначене на 05 травня 2025 року о 10 год. 00 хв., ОСОБА_1 не з'явився, про причини своєї неявки не повідомив, будь-яких заяв чи клопотань не надіслав.

Із даних відеозаписів з нагрудної камери поліцейського та протоколів про адміністративні правопорушення вбачається, що працівник поліції повідомив ОСОБА_1 про те, що розгляд справи відбудеться 05 травня 2025 року о 10 год. 00 хв. у Ізяславському районному суді Хмельницької області.

Відповідно до ст. 277 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.

Згідно з ч. 1 ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про час і місце розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Частиною 3 статті 268 КУпАП передбачений вичерпний перелік статей при розгляді справ, за якими присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, є обов'язковою. Категорія справ за ст.ст. 124, 130 КУпАП до вказаного переліку не входить, а тому присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за даною статтею у судовому засіданні не є обов'язковою.

Тому, враховуючи наявність факту своєчасного повідомлення ОСОБА_1 про час та місце розгляду справи, стислість строків накладення адміністративного стягнення та принцип судочинства, зазначений у практиці Європейського Суду з прав людини, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, вважаю за необхідне провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, що відповідатиме завданням КУпАП, якими є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Винуватість ОСОБА_1 знайшла своє підтвердження у досліджених у судовому засіданні доказах.

Згідно з ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.

За змістом ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

У рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29 червня 2007 року Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.

За змістом рапорту поліцейського Відділу поліцейської діяльності № 2 Шепетівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області від 27 квітня 2025 року одержано повідомлення про те, що 27 квітня 2025 року близько 20 год. 46 хв. у с. Плужне Шепетівського району Хмельницької області місцевий житель ОСОБА_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, керуючи мотоциклом марки «VIPER», не врахував дорожньої обстановки, не впорався із керуванням та здійснив падіння, внаслідок чого він та його пасажир ОСОБА_2 отримали тілесні ушкодження.

Із протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 314195 від 28 квітня 2025 року слідує, що 27 квітня 2025 року о 20 год. 40 хв. гр. ОСОБА_1 у АДРЕСА_2 , керуючи мотоциклом марки «VIPER Z550F», без державного номерного знака, не обрав безпечної швидкості руху, не врахував дорожньої обстановки, не впорався із керуванням та скоїв наїзд на купу піску, розміщену на узбіччі дороги, внаслідок чого мотоцикл отримав механічні пошкодження.

Як убачається із письмових пояснень свідка ОСОБА_3 від 27 квітня 2025 року, 27 квітня 2025 року близько 20 год. 40 хв. вона перебувала у будинку за місцем свого проживання та почула, що поруч із її господарством зупинився автомобіль. Вийшовши на вулицю, свідок побачила, що навпроти її будинковолодіння лежить мотоцикл. Праворуч від нього лежав хлопець без свідомості, якому місцевий житель ОСОБА_4 надавав допомогу. Ще один хлопець у брудному одязі стояв поруч. ОСОБА_3 відразу викликала швидку медичну допомогу. Надалі хлопець у брудному вигляді забрав із проїзної частини мотоцикл і поставив його біля воріт господарства свідка. Цей хлопець також повідомив, що саме він керував транспортним засобом, а постраждалий сидів позаду. У подальшому обох хлопців каретою швидкої медичної допомоги було доставлено в лікарню. Мотоцикл водій залишив на подвір'ї у будинковолодінні свідка. Також ОСОБА_3 ствердила, що обидва учасники дорожньо-транспортної пригоди мали явні ознаки алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю із ротової порожнини.

Згідно з письмовими поясненнями свідка ОСОБА_5 від 27 квітня 2025 року, наявними у матеріалах справи, у той вечір о 20 год. 40 хв. він їхав на власному автомобілі в напрямку с. М'якоти. Коли свідок проїжджав по вул. Князів Острозьких, назустріч йому їхав мотоцикл із двома особами. У цей час мотоцикл почав «виляти» по дорозі та в'їхав у купу піску, розташовану біля будинку Гордіянчуків. Внаслідок цього хлопці перелетіли через купи піску та щебеню. Чоловік, який перебував за кермом, впав біля мотоциклу на узбіччі дороги. Його пасажир під час падіння перелетів через водія та, впавши на землю обличчям догори, залишився лежати, втративши свідомість. Тому свідок відразу почав надавати йому допомогу, після чого хлопець прийшов до тями. Обох чоловіків забрала карета швидкої медичної допомоги. Свідок також зауважив, що водій мотоцикла мав ознаки алкогольного сп'яніння, а саме: ледь стояв і хитався.

У відповідності до письмових пояснень свідка ОСОБА_6 від 28 квітня 2025 року останній 27 квітня 2025 року перебував на добовому чергуванні в Плужненському пункті постійного базування Хмельницького обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Близько 20 год. 49 хв. він приїхав на виклик у с. Плужне по вул. Князів Острозьких, 29. Учасника дорожньо-транспортної пригоди ОСОБА_2 було доставлено до Ізяславської міської багатопрофільної лікарні для повного обстеження. ОСОБА_2 повідомив, що впав із мотоцикла, ствердивши, що за кермом він не перебував.

У своїх письмових поясненнях від 27 квітня 2025 року свідок ОСОБА_2 повідомив, що в той день близько 21 год. 00 хв. він отримав травму.

Адміністративна відповідальність за ст. 124 КУпАП настає за порушення водіями транспортних засобів правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.

Згідно з п. 12.1 Правил дорожнього руху під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен враховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.

Пошкодження мотоцикла у результаті дорожньо-транспортної пригоди, що мала місце 27 квітня 2025 року о 20 годині 40 хвилин у с. Плужне по вул. Князів Острозьких, 29 Шепетівського району Хмельницької області за участю мотоцикла марки «VIPER Z550F», без державного номерного знака, підтверджено схемою місця дорожньо-транспортної пригоди та фототаблицею, що приєднані до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 314195 від 28 квітня 2025 року.

Проаналізувавши усі наявні у справі докази, співставивши їх із встановленими фактичними обставинами, суддя вважає, що матеріалами справи доведено наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, оскільки порушення ним п. 12.1 Правил дорожнього руху перебуває у причинно-наслідковому зв'язку з дорожньо-транспортною пригодою.

Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Частиною 1 статті 130 КУпАП передбачена відповідальність особи, яка керує транспортним засобом, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Отже, відповідальність особи, яка керує транспортним засобом, виникає і в разі її відмови від проходження відповідно до встановленого законом порядку огляду на стан сп'яніння.

Згідно з п.п. 2, 3 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним Наказом МВС України, МОЗ України 09 листопада 2015 року за № 1452/735, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають в стані сп'яніння, згідно з ознаками такого стану, зокрема, в разі наявності запаху алкоголю з порожнини рота, порушення ходи, зміни кольору шкіри.

Із протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 313620 від 27 квітня 2025 року слідує, що 27 квітня 2025 року о 20 год. 40 хв. гр. ОСОБА_1 у с. Плужне по вул. Князів Острозьких, 34 Шепетівського району Хмельницької області керував транспортним засобом - мотоциклом марки «VIPER Z550F», без державного номерного знака, з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння очей, невиразна мова. Від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку на місці події та в медичному закладі ОСОБА_1 відмовився.

Дані протоколу про адміністративне правопорушення повністю узгоджуються та відповідають даним долучених до протоколу відеозаписів, які були оглянуті суддею.

Так, із вказаних відеозаписів вбачається, що на місці дорожньо-транспортної пригоди у с. Плужне перебував, крім інших, ОСОБА_1 , який при розмові з поліцейським підтвердив, що саме він керував мотоциклом під час цієї події. Працівник поліції при спілкуванні із водієм виявив у нього ознаки алкогольного сп'яніння, а тому запропонував ОСОБА_1 пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці події або в медичному закладі. Водій погодився пройти медичний огляд у закладі охорони здоров'я, куди його було доставлено. Однак у лікувальній установі ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп'яніння за допомогою приладу Драгер категорично відмовився.

Жодних належних та допустимих доказів, які б викликали сумніви у об'єктивності вищевказаних матеріалів, їх фальсифікації, заінтересованості поліцейських не надано, не здобуто таких і в процесі судового розгляду, а тому законні підстави для їх відхилення відсутні.

Будь-яких порушень працівниками поліції при виконанні вимог ст. 266 КУпАП та Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним Наказом МВС України, МОЗ України 09 листопада 2015 року за № 1452/735 при проведенні огляду (відмови від проходження огляду) ОСОБА_1 на встановлення факту перебування його в стані алкогольного сп'яніння під час керування транспортним засобом суддею не встановлено.

Отже, суддею встановлено, що ОСОБА_1 керував мотоциклом з ознаками алкогольного сп'яніння, відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння відповідно до встановленого законодавством порядку.

Таким чином, вважаю, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 130 ч. 1 КУпАП.

Відповідно до п. 10 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103, огляд водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я проводиться в будь-який час доби із застосуванням спеціальних технічних засобів (законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, які відповідають вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність), тестів на вміст наркотичного засобу або психотропної речовини в організмі особи. У разі позитивного результату тесту обов'язковим є підтвердження наявності наркотичного засобу або психотропної речовини лабораторним дослідженням.

Відповідно п.п. 12-14 Розділу ІІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним Наказом МВС України, МОЗ України від 09 листопада 2015 року за № 1452/735, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858, предметом дослідження біологічного середовища можуть бути слина, сеча та змиви з поверхні губ, шкірного покриву обличчя і рук. Для дослідження біологічного середовища може використовуватися кров, якщо в обстежуваної особи неможливо взяти зразки біологічних середовищ.

Якщо водій учасник дорожнього руху внаслідок ДТП перебуває у несвідомому стані або з тяжкими травмами, обов'язково проводиться дослідження біологічного середовища або крові на вміст алкоголю, наркотичних чи психотропних речовин у закладах охорони здоров'я, куди він доставлений.

Натомість ОСОБА_1 перебував у свідомому стані і міг особисто проходити освідування за допомогою відповідного технічного приладу.

Тому обов'язкових підстав проводити дослідження крові на вміст алкоголю при проведенні огляду ОСОБА_1 не було.

Обставин, що відповідно до ст.ст. 34, 35 КУпАП пом'якшують або обтяжують відповідальність правопорушника, не встановлено.

Виходячи із диспозиції ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Санкція ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачає адміністративне стягнення у вигляді накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Водночас санкцією ст. 124 КУпАП встановлено адміністративне стягнення у вигляді накладення штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року.

Разом з тим, відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

З урахуванням характеру вчинених правопорушень, особи правопорушника, вважаю, що на ОСОБА_1 потрібно накласти адміністративне стягнення відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП у межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.

Суддя вважає за доцільне накласти на ОСОБА_1 дане адміністративне стягнення із метою запобігання вчиненню ним нових правопорушень у майбутньому та спонукання його до правослухняності.

На думку судді, дане адміністративне стягнення буде справедливим, необхідним та достатнім для виправлення правопорушника.

У відповідності з вимогами п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 30-36, 124, 130 ч. 1, 221, 283-287, 289 Кодексу України про адміністративні правопорушення, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суддя

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124, ст. 130 ч. 1 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) грн 00 коп, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у сумі 605 грн 60 коп.

Роз'яснити особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, що згідно з ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду через Ізяславський районний суд Хмельницької області протягом 10 днів з дня винесення постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.

Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяці з дня набрання постановою законної сили.

Суддя: В. І. Столковський