Справа № 569/2785/25
05 травня 2025 року м. Рівне
Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Костюк О.В., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП ___________________________,
за ч. 3 ст. 164-14 КУпАП,
До Рівненського міського суду Рівненської області з управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 13-04-0003/2025пр від 06.02.2025 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 164-14 КУпАП.
В протоколі про адміністративне правопорушення вказано, що при проведенні ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Відділу освіти, сім?ї, молоді, спорту, культури та туризму Білокриницької сільської ради за період з 01 січня 2021 року по 30 вересня 2024 року (далі - Відділ), виявлено порушення законодавства про закупівлі, зокрема внесення змін до істотних умов договорів про закупівлю у випадках, не передбачених законом, а саме до договору N? EE/225/03/23 про постачання електричної енергії споживачу від 16.03.2023 (далі - Договір N? EE/225/03/23) укладено додаткові угоди N? 2 від 09.08.2023, N? 3 від 27.09.2023, N? 4 від 19.12.2023, до договору N? ЕЛ/70/01/24 про постачання електричної енергії споживачу від 23.01.2024 (далі - Договір N? ЕJ/70/01/24) укладено додаткові угоди N? 2 від 17.07.2024, N? 3 від 03.09.2024 без встановлення у Договорі N? EE/225/03/23 та у Договорі N? EJ/70/01/24 порядку зміни ціни у випадку зміни середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед», що застосовуються в договорі про закупівлю, та без наявного підтвердження коливання ціни товару на ринку в бік збільшення, що є порушенням пп. 2, пп. 7 п. 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників. передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в України та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування. затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 N? 1178 (далі -Особливості N? 1178), та призвело до збитків на загальну суму 184699,25 гривень.
Такі дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 3 ст. 164-14 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнала, просила закрити справу, посилаючись на те, що додаткові угоди укладались з урахуванням збільшення ціни електричної енергії на ринку та внесення змін договору відбулось в межах закону та умов договору.
Свідок ОСОБА_2 підтримала в повному обсязі Акт ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Відділу освіти, сім?ї, молоді, спорту, культури та туризму Білокриницької сільської ради за період з 01 січня 2021 року по 30 вересня 2024 року, пояснила, що внесення змін до істотних умов договору відбулося за відсутності належного документального підтвердження коливання ціни.
Заслухавши ОСОБА_1 , свідка ОСОБА_2 , дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступних висновків.
За змістом статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Стаття 280 КУпАП закріплює обов'язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна ця особа в його вчиненні.
Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності факту адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Частиною 3 статті 164-14 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель відповідно до вимог закону; застосування конкурентного діалогу або торгів з обмеженою участю, або переговорної процедури закупівлі на умовах, не передбачених законом; невідхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до закону; відхилення тендерних пропозицій на підставах, не передбачених законом або не у відповідності до вимог закону (безпідставне відхилення); укладення з учасником, який став переможцем процедури закупівлі, договору про закупівлю, умови якого не відповідають вимогам тендерної документації та/або тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі; внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, не передбачених законом; внесення недостовірних персональних даних до електронної системи закупівель та неоновлення у разі їх зміни; порушення строків оприлюднення тендерної документації.
Об'єктом правопорушень, передбачених ст. 164-14 КУпАП є суспільні відносини в сфері закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти. Такі закупівлі здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України та інших джерел фінансування, що залучаються для цього в порядку, визначеному законом. Сторонами у цих правовідносинах виступають державний замовник, що діє від імені держави, та суб'єкт господарювання виконавець державного замовлення, який може бути будь-якої форми власності. Між такими учасниками укладаються державні контракти договори, в яких визначаються економічні та правові зобов'язання сторін і регулюються їх господарські відносини.
При цьому, порядок формування державного замовлення, безпосереднє здійснення закупівлі та виконання зобов'язань учасниками правовідносин має детальну нормативну регламентацію.
Об'єктивна сторона правопорушень, передбачених ст.164-14 КУпАП полягає у порушенні законодавства про здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти.
Суб'єктивну сторону цього правопорушення становить наявність вини як у формі умислу, так і у формі необережності.
Суб'єктом правопорушення може бути лише посадова особа.
Диспозиція даної норми закону є бланкетною, тобто відсилає до інших нормативно-правових актів, які визначають правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад врегульовано ЗУ «Про публічні закупівлі».
Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону «Про публічні закупівлі» істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178 затверджено «Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (даліПостанова №1178, Особливості №1178).
Відповідно до п.19. Особливостей №1178, істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення.
На підставі досліджених у судовому засіданні доказів судом встановлено такі обставини.
Відділ, в особі начальника ОСОБА_1 , та Товариство з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) «ЕНЕРГОГАЗПОСТАЧ» уклали Договір N? EE/225/03/23. предметом якого є продаж для Відділу (Споживач) електричної енергії для забезпечення потреб електроустановок Споживача.
Договір N? EE/225/03/23 укладено за результатами процедури відкритих торгів (закупівля ID: UA-2023-02-28-007606-a).
Згідно з п. 5.2 Договору N? ЕЕ/225/03/23 ціна за 1 кВт*год електричної енергії становить 5,03255 грн з урахуванням ПДВ.
Згідно з п. 5.4 Договору N? EE/225/03/23 Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією, яка є Додатком 2 до цього Договору.
Згідно з комерційною пропозицією (додаток 2 до Договору N? ЕE/225/03/23) ціна на електричну енергію за 1 кВт*год, без урахування тарифу на її розподіл та з урахуванням тарифу передачі, встановленого НКРЕКП, становить: 5,03255 грн з ПДВ.
Згідно з п. 5.6 Договору N? EE/225/03/23 передбачена можливість зміни істотних умов договору про закупівлю.
Зокрема, згідно з пл. 2 п. 5.6 Договору N? ЕЕ/225/03/23 істотні умови договору про закупівлю можуть змінюватися у випадку погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення.
Згідно з пп. 7 п. 5.6 Договору N? EE/225/03/23 істотні умови договору про закупівлю можуть змінюватися у випадку зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед», що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.
Згідно з п. 5.9 Договору N? EE/225/03/23 у випадку коливання ціни електричної енергії на ринку в бік збільшення, Постачальник має право письмово звернутись до Споживача з відповідною пропозицією, при цьому, така пропозиція в кожному окремому випадку, коли на ринку відбувається об?єктивне коливання ціни за одиницю товару в бік збільшення, повинна бути обгрунтована і документально підтверджена. Постачальник разом з письмовою пропозицією щодо внесення змін до договору надає документ, що підтверджує збільшення ціни за одиницю товару в тих межах, на які Постачальник пропонує змінити ціну товару.
Документ, що підтверджує збільшення ціни товару, повинен бути наданий у формі належним чином оформленої довідки (висновку), виданої торгово-промисловою палатою України, регіональною торгово-промисловою палатою, органами державної статистики, ДП «Держзовнішінформ», біржами та іншими уповноваженими органами та організаціями.
Згідно із ч. 6 ст. 67 Закону України «Про ринок електричної енергії», з урахуванням листа Мінекономрозвитку України від 14.08.2019 N? 3304-04/33869-06 «Щодо зміни ціни у договорах постачання електричної енергії». Сторони можуть використовувати інформацію з вебсайту ДП «Оператор ринку» (https:www.oree.com.ua) для документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку. Нова (змінена) ціна застосовується з першого числа відповідного розрахункового періоду (календарного місяця) і залишається незмінною до його завершення.
Порядок зміни ціни у Договорі N? ЕE/225/03/23 у випадку зміни середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед», що застосовуються в договорі про закупівлю на підставі пп. 7 п. 5.6 цього Договору не встановлений.
До Договору N? EE/225/03/23 укладено три додаткові угоди, відповідно до яких підвищувалась ціна 1 кВт*год електричної енергії.
Зокрема, додатковою угодою N? 2 до Договору про постачання електричної енергії споживачу від 16.03.2023 N? EE/225/03/23, укладеною 09.08.2023 (далі - Додаткова угода N? 2 від 09.08.2023), ціну 1 кВт*год електричної енергії збільшено і встановлено 6,00 грн з урахуванням ПДВ. У Додатковій угоді N? 2 до Договору N? ЕЕ/225/03/23 зазначається, що Сторони при внесенні змін до Договору N? ЕF/225/03/23 керувалися пл. 7 п. 19 Особливостей N? 1178, п. 5.6, пп. 5.6.2, п. 13.5 Договору N? EE/225/03/23.
Додатковою угодою N? 3 до Договору про постачання електричної енергії споживачу від 16.03.2023 N? EE/225/03/23, укладеною 27.09.2023 (далі - Додаткова угода N? 3 від27.09.2023), ціну 1 кВт*год електричної енергії збільшено і встановлено 6,4512 грн з урахуванням ПДВ.
Додатковою угодою N? 4 до Договору про постачання електричної енергії споживачу від 16.03.2023 N? EE/225/03/23, укладеною 19.12.2023 (далі - Додаткова угода N? 4 від 19.12.2023), ціну 1 кВт*год електричної енергії збільшено і встановлено 6,75438 грн з урахуванням ПДВ.
У Додатковій угоді N? 3 від 27.09.2023 та у Додатковій угоді N? 4 від 19.12.2023 зазначається, що Сторони при внесенні змін до Договору N? ЕЕ/225/03/23 керувалися пп. 7 п. 19 Особливостей N? 1178, пп. 7 п. 5.6, п. 13.5 Договору N? EE/225/03/23.
Водночас, підвищення ціни на електричну енергію згідно з додатковими угодами N? 2 від 09.08.2023, N? 3 від 27.09.2023, N? 4 від 19.12.2023 відбувалось у порядку, передбаченому п. 5.9 цього Договору, який встановлює порядок зміни ціни якщо відбувається її коливання на ринку в бік збільшення. Можливість змінити ціну у разі коливання ціни на ринку передбачена пп. 2 п. 5.6 Договору N? ЕЕ/225/03/23, тотожного змісту пп. 2 п. 19 Особливостей N? 1178, а саме, у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення.
Ha підтвердження коливання цін у сторону збільшення ТОВ «ЕНЕРГОГАЗПОСТАЧ» надавав документи, що підтверджують збільшення ціни за одиницю товару в тих межах, на які Постачальник пропонує змінити ціну товару, як і передбачено п. 5.9 Договору N? EE/225/03/23.
Відділ, в особі начальника ОСОБА_1 , та ТОВ «ЕНЕРГОГАЗПОСТАЧ» уклали Додаткову угоду N? 2 від 09.08.2023, відповідно до п. 1.1 якої внесено зміни в п. 5.2 Договору N? EE/225/03/23 та викладено його в наступній редакції: «5.2. Ціна за 1 кВт*год електричної енергії, становить 6,00 грн (шість гривень 00 копійок) з урахуванням ПДВ». Умови Договору. змінені даною додатковою угодою набирають чинності з моменту підписання її Сторонами та застосовуються до правовідносин, починаючи з 01 липня 2023 року.
Про підвищення ціни на електричну енергію ТОВ «ЕНЕРГОГАЗПОСТАЧ» звернулось до Відділу листом від 31.07.2023 N? 002/07-23. Як документальне підтвердження збільшення ціни до листа від 31.07.2023 N? 002/07-23 ТОВ «ЕНЕРГОГАЗПОСТАЧ» представив довідку від 31.07.2023 N? 56.03/402, видану Рівненською торгово-промисловою палатою на запит ТОВ «ЕНЕРГОГАЗПОСТАЧ» N? 1424 від 27.07.2023, в якій повідомляється, що відповідно до інформації отриманої із офіційного сайту Оператора ринку (https:www.oree.com.ua), середньозважена ціна на РНД Об?єднаної енергетичної системи України (ОЕС) за липень 2023 року складає 3669,87 грн/МВт.год, це на 23,50 % вище в порівнянні з червнем 2023 року, яка тоді складала 2971,47 грн/МВт.год.
Відділ, в особі начальника ОСОБА_1 , та ТОВ «ЕНЕРГОГАЗПОСТАЧ» уклали Додаткову угоду N? 3 від 27.09.2023, відповідно до п. 1.1 якої внесено зміни в п. 5.2 Договору N? EE/225/03/23 та викладено його в наступній редакції: «5.2. Ціна за 1 кВт*год електричної енергії, становить 6,4512 грн з урахуванням ПДВ». Умови Договору, змінені даною додатковою угодою набирають чинності з моменту підписання її Сторонами та застосовуються до правовідносин, починаючи з 01 серпня 2023 року. Відносно попередньої ціни (6,00 грн) Додатковою угодою N? 3 від 27.09.2023 ціну збільшено на 7,52 %.
Про підвищення ціни на електричну енергію ТОВ «ЕНЕРГОГАЗПОСТАЧ» звернулось до Відділу листом від 31.08.2023 N? 001/08-23. Як документальне підтвердження збільшення ціни до листа від 31.08.2023 N? 001/08-23 ТОВ «ЕНЕРГОГАЗПОСТАЧ» представив довідку від 30.08.2023 N? 56.03/456, видану Рівненською торгово-промисловою палатою на запит ТОВ «ЕНЕРГОГАЗПОСТАЧ» N? 1448 від 30.08.2023, в якій повідомляється, що відповідно до інформації отриманої із офіційного сайту Оператора ринку (https:www.oree.com.ua), середньозважена ціна на РНД Об?єднаної енергетичної системи України (ОС) за серпень 2023 року складає 4162,23 грн/МВт.год, це на 13,42 % вище в порівнянні з липнем 2023 року, яка тоді складала 3669,87 грн/МВт.год.
Відділ, в особі начальника ОСОБА_1 , та ТОВ «ЕНЕРГОГАЗПОСТАЧ» уклали Додаткову угоду N? 4 від 19.12.2023, відповідно до п. 1.1 якої внесено зміни в п. 5.2. Договору N? EE/225/03/23 та викладено його в наступній редакції: «5.2. Ціна за 1 кВт* год електричної енергії, становить 6,75438 грн з урахуванням ПДВ». Умови Договору, змінені даною додатковою угодою набирають чинності з моменту підписання її Сторонами та застосовуються до правовідносин, починаючи з 01 листопада 2023 року. Відносно попередньої ціни (6,4512 грн) Додатковою угодою N? 4 від 19.12.2023 ціну збільшено на 4,70 %.
Про підвищення ціни на електричну енергію ТОВ «ЕНЕРГОГАЗПОСТАЧ» звернулось до Відділу листом від 29.11.2023 N? 002/11-23. Як документальне підтвердження збільшення ціни до листа від 29.11.2023 N? 002/11-23 ТОВ «ЕНЕРГОГАЗПОСТАЧ» представив довідку від 29.11.2023 N? 56.03/634, видану Рівненською торгово-промисловою палатою на запит ТОВ «ЕНЕРГОГАЗПОСТАЧ» N? 1554 від 29.11.2023, в якій повідомляється, що відповідно до інформації отриманої із офіційного сайту Оператора ринку (https:www.oree.com.ua), середньозважена ціна на РНД Об?єднаної енергетичної системи України (ОС) за листопад 2023 року складає 4357,80 грн/МВт.год, це на 4,7 % вище в порівнянні з серпнем 2023 року, яка тоді складала 4162,23 грн/МВт.год.
Крім того, Відділ, в особі начальника ОСОБА_1 , та ТОВ «ЕЛЕКТРОГАЗПОСТАЧ» уклали Договір N? ЕJ/70/01/24, предметом якого є продаж для Відділу (Споживач) електричної енергії для забезпечення потреб електроустановок Споживача.
Договір N? ЕJ/70/01/24 укладено за результатами процедури відкритих торгів (закупівля ID: UA-2024-01-02-005354-a).
Згідно з п. 5.2 Договору N? ЕJ/70/01/24 ціна за 1 кВт*год електричної енергії становить 5,65998 грн з урахуванням ПДВ.
Згідно з п. 5.4 Договору N? ЕЛ/70/01/24 Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією, яка є Додатком 2 до цього Договору.
Згідно з комерційною пропозицією (додаток 2 до Договору N? ЕJ/70/01/24) ціна на електричну енергію за 1 кВт*год, без урахування тарифу на її розподіл та з урахуванням тарифу передачі, встановленого НКРЕКП, становить: 5,65998 грн з ПДВ.
Згідно з п. 5.6 Договору N? ЕJ/70/01/24 передбачена можливість зміни істотних умов договору про закупівлю.
Зокрема, згідно з пп. 5.6.2 п. 5.6 Договору N? ЕЛ/70/01/24 істотні умови договору про закупівлю можуть змінюватися у випадку погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення.
Згідно з пп. 5.6.7 п. 5.6 Договору N? ЕЛ/70/01/24 істотні умови договору про закупівлю можуть змінюватися у випадку зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед», що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.
Згідно з п. 5.9 Договору N? E.J/70/01/24 у випадку коливання ціни електричної енергії w на ринку в бік збільшення, Постачальник має право письмово звернутись до Споживача з відповідною пропозицією, при цьому, така пропозиція в кожному окремому випадку, коли на ринку відбувається об?єктивне коливання ціни за одиницю товару в бік збільшення, повинна бути обгрунтована і документально підтверджена. Постачальник разом з письмовою пропозицією щодо внесення змін до договору надає документ, що підтверджує збільшення ціни за одиницю товару в тих межах, на які Постачальник пропонує змінити ціну товару.
Документ, що підтверджує збільшення ціни товару, повинен бути наданий у формі належним чином оформленої довідки (висновку), виданої торгово-промисловою палатою України, регіональною торгово-промисловою палатою, органами державної статистики, ДІ «Держзовнішінформ», біржами та іншими уповноваженими органами та організаціями.
До Договору N? ЕJЛ/70/01/24 станом на 30.09.2024 укладено дві додаткові угоди, відповідно до яких підвищувалась ціна 1 кВт*год електричної енергії.
Зокрема, додатковою угодою N? 2 до Договору про постачання електричної енергії споживачу від 23.01.2024 року N? Е.J/70/01/24, укладеною 17.07.2024 (далі - Додаткова угода N? 2 від 17.07.2024), ціну 1 кВт*год електричної енергії збільшено і встановлено 8,10 грн з урахуванням ПДВ. Додатковою угодою N? 3 до Договору про постачання електричної енергії споживачу від 23.01.2024 року N? ЕЛ/70/01/24, укладеною 03.09.2024 (далі - Додаткова угода N? 3 від 03.09.2024), ціну 1 кВт*год електричної енергії збільшено і встановлено 8,76 грн з урахуванням ПДВ.
У Додатковій угоді N? 2 від 17.07.2024 та у Додатковій угоді N? 3 від 03.09.2024 зазначається, що Сторони при внесенні змін до Договору N? ЕJ/70/01/24 керувалися пп. 7 п. 19 Особливостей N? 1178, пп. 5.6.7 п. 5.6, п. 13.5 Договору N? Е.J/70/01/24.
Водночас, підвищення ціни на електричну енергію згідно з додатковими угодами N? 2 від 17.07.2024, N? 3 від 03.09.2024 відбувалось у порядку, передбаченому п. 5.9 цього Договору, який встановлює порядок зміни ціни якщо відбувається її коливання на ринку в бік збільшення. Можливість змінити ціну у разі коливання ціни на ринку передбачена пп.5.6.2 п. 5.6 Договору N? Е.J/70/01/24, тотожного змісту пп. 2 п. 19 Особливостей N? 1178, а саме, у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення.
На підтвердження коливання цін у сторону збільшення ТОВ «ЕЛЕКТРОГАЗПОСТАЧ» надавав документи, що підтверджують збільшення ціни за одиницю товару в тих межах, на які Постачальник пропонує змінити ціну товару, як і передбачено п. 5.9 Договору N? E.J/70/01/24.
Відділ, в особі начальника ОСОБА_1 , та ТОВ «ЕЛЕКТРОГАЗПОСТАЧ» уклали Додаткову угоду N? 2 від 17.07.2024, відповідно до п. 1.1 якої внесено зміни в п. 5.2 Договору N? EJ/70/01/24 та викладено його в наступній редакції: «5.2. Ціна за 1 кВт*год електричної енергії, становить 8,10 грн (Вісім гривень 10 копійок) з урахуванням ПДВ». Дана додаткова угода розповсюджує свою дію на відносини між сторонами з 01 червня 2024 року. Відносно попередньої ціни (5,65998 грн) Додатковою угодою N? 2 від 17.07.2024 ціну збільшено на 43,11 %.
Про підвищення ціни на електричну енергію ТОВ «ЕЛЕКТРОГАЗПОСТАЧ» звернулось до Відділу листом від 01.07.2024 N? 060/07-24. Як документальне підтвердження збільшення ціни до листа від 01.07.2024 N? 060/07-24 ТОВ «ЕЛЕКТРОГАЗПОСТАЧ» представив довідку від 01.07.2024 N? 56.03/233, видану Рівненською торгово-промисловою палатою на запит ТОВ «ЕЛЕКТРОГАЗПОСТА» N? 39 від 01.07.2024, в якій повідомляється, що відповідно до інформації отриманої із офіційного сайту Оператора ринку (https:www.oree.com.ua), середньозважена ціна на РНД Об?єднаної енергетичної системи України (ОЕС) за червень 2024 року складає 5403,38 грн/МВт.год, це на 40,04 % вище в порівнянні з січнем 2024 року, яка тоді складала 3858,57 грн/МВт.год; на 65,31 % вище в порівнянні з лютим 2024 року, яка тоді складала 3268,58 грн/МВт.год; на 74,89 % вище в порівнянні з березнем 2024 року, яка тоді складала 3089,53 грн/МВт.год; на 62,08 % вище в порівнянні з квітнем 2024 року, яка тоді складала 3333,77 грн/МВт.год; на 27,98 % вище в порівнянні з травнем 2024 року, яка тоді складала 4221,92 грн/МВт.год.
Відділ, в особі начальника ОСОБА_1 , та ТОВ «ЕЛЕКТРОГАЗПОСТАЧ» уклали Додаткову угоду N? 3 від 03.09.2024, відповідно до п. 1.1 якої внесено зміни в п. 5.2 Договору N? EJI/70/01/24 та викладено його в наступній редакції: «5.2. Ціна за 1 кВт*год електричноїенергії, становить 8,76 грн (Вісім гривень 76 копійок) з урахуванням ПДВ». Дана додаткова угода розповсюджує свою дію на відносини між сторонами з 01 липня 2024 року. Відносно попередньої ціни (8,10 грн) Додатковою угодою N? 3 від 03.09.2024 ціну збільшено на 8,15 %.
Про підвищення ціни на електричну енергію ТОВ «ЕЛЕКТРОГАЗПОСТАЧ» звернулось до Відділу листом від 01.08.2024 Л? 060/08-24. Як документальне підтвердження збільшення ціни до листа від 01.08.2024 N? 060/08-24 ТОВ «ЕЛЕКТРОГАЗПОСТАЧ» представив довідку від 30.07.2024 N? 56.03/261, видану Рівненською торгово-промисловою палатою на запит ТОВ «ЕЛЕКТРОГАЗПОСТАЧ» N? 45 від 29.07.2024, в якій повідомляється, що відповідно до інформації отриманої із офіційного сайту Оператора ринку (https:www.oree.com.ua), середньозважена ціна на РНД Об?єднаної енергетичної системи України (ОЕС) за липень 2024 року складає 5967,11 грн/МВт.год, це на 10,43 % вище в порівнянні з червнем 2024 року, яка тоді складала 5403,38 грн/МВт.год.
Суд наголошує, що оприлюднений на офіційному веб-сайті ДП «Оператор ринку» розмір ціни за електричну енергію не був перевищений сторонами при підписанні ним додаткових угод та застосуванні договірної ціни у даних угодах.
Укладенню кожної додаткової угоди, передувало звернення ТОВ «ЕЛЕКТРОГАЗПОСТАЧ» з зазначенням про збільшення ціни електричної енергії на ринку та необхідності внесення змін до Договору. Долученими до протоколу доказами не доведено протилежного, зокрема відсутності факту збільшення ціни електричної енергії на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку, тобто відсутність передумов для внесення змін до Договору. При цьому не було перевищено пропорційного збільшення ціни такого товару на ринку. Поряд з цим слід відзначити, що заборона зміни істотних умов договору частіше ніж один раз на 90 днів у даному випадку не застосовується оскільки договір стосувався закупівлі електричної енергії.
З огляду на встановлені обставини, суд констатує що підписання додаткових угод та внесення змін до істотних умов Договору N? EE/225/03/23 та Договору N? ЕJ/70/01/24 відбулось у випадках та в межах, передбачених договором і законом, при наявності документального підтвердження коливання ціни.
Відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно зі ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, у даній справі відсутні належні та допустимі докази, на підставі яких у визначеному законом порядку, поза розумним сумнівом можливо встановити наявність події адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 164-14 КУпАП, суть якого викладена у протоколі про адміністративне правопорушення, та винність ОСОБА_1 у його вчиненні, а відтак провадження відносно останньої підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.247, 283, 284 КУпАП, суд
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст.164-14 КУпАП закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.164-14 КУпАП.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд Рівненської області.
Суддя Рівненського міського суду Костюк О.В.